homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diafragma vs pilule AC


#1 2008-11-24 01:05:25

un_gandacel
Full member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 918

Diafragma vs pilule AC

Ce stiti despre diafragma? Ati folosit vreodata? Care dintre cele 2 metode de contraceptie vi se pare mai putin daunatoare? Pe care o alegeti si de ce?
Astept pareri  big_smile


Daca exista un topic asemanator anuntati-ma si-l sterg pe acesta, eu n-am gasit unul, dar poate mi-a scapat.

Offline

 



#2 2008-11-24 01:22:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Diafragma vs pilule AC

"2. Diafragma(cupa de cauciuc in forma de dom cu o margine flexibila). Se insera in vagin si acopera colul uterin. Pentru o eficienta mai mare se foloseste asociat cu spermicidele.

Efecte adverse:infectii de tract urinar, hipersensibilitate sau alergie la latex sau spermicid, discomfort al utilizatoarei sau al partenerului,leziuni vaginale, secretii vaginale anormale.

Contraindicatii:infectii urinare repetate in antecedente, anomalii vaginale, tonus vaginal scazut, nastere la termen in urma cu 6-12 saptamini, antecedente de sindrom de soc toxico-septic"

ca si protectie nici nu se compara cu pilulele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.