homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU-3


#39 2008-11-07 11:33:34

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna fetelor, m-am reintors... dupa cum stiti din posturile anterioare, am mers la un medic ginecolog care, dupa colposcopie,  mi-a pus diagnosticul de cervicita. Am vrut sa mai consult un medic ginecolog pentru ca mancarimile nu mi se opreau, plus menstruatie intarziata, iar cand a venit avea un miros urat. cel de al doilea ginecolog mi-a dat un tratament cu gynofort, claritromicina, lomexin crema si tinidazol. dupa acest tratament mirosul a disparut dar sangerarea a inceput mai puternic (am menstruatie de 2 sapt) cand m-am intors la ginecolog, mi-a facut o ecografie si mi-a zis ca am un chist de 6 cm. dansul mi-a recomandat operatie, dar l-am rugat ca mai intai sa incercam cu un tratament, asa ca mi-a dat orgametril. mi-a spus ca daca nu mi se opreste sangerarea intr-o sapt sa vin la el de urgenta. voi ce parere aveti?
ma gandeam sa merg la spitalul militar din bucuresti (eu sunt din braila).

SI daca se poate sa-mi spuneti ce analize ar trebui sa mai fac ....

pupici   teiubesc

Ultima oara a fost editat de myhaella2007 (2008-11-07 11:36:08)


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 



#40 2008-11-07 17:46:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

pt tratamentul ala (gynofort,etc) ti a facut analize inainte? sangerarea e abundenta ca la menstra?parerea mea e ca poate ar trebui incercat mai degraba cu anticonceptionale pt chist...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#41 2008-11-13 11:21:01

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

nu am facut nici o analiza, cica oricum daca faci analize si candida nu se manifesta in momentul acela, degeaba le mai fac.
menstruatia mi s-a oprit de la orgametril.
ieri am mai facut un ecograf la un medic despre care se zice ca este bun in braila, si mi-a spus ca, chistul meu este de 4cm si celalalt ovul este polichistic. dar mi-a zis ca nu tre sa-mi fac griji pt ca se rezolva in 3 luni cu anticonceptionale.   acum nu trebuie decat sa astept sa treaca aceste 3 luni ca sa merg din nou la ginecolog.

va pup

Ultima oara a fost editat de myhaella2007 (2008-11-13 11:22:13)


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

#42 2008-11-13 11:24:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

multa sanatate smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#43 2008-11-17 11:52:22

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

fetelor nu stiu ce sa ma fac cu mancarimea asta, de atata timp nu mi s-a oprit nici acum... ma gandeam sa ma iau o tura de klion 100 ca parca mi se oprise pentru o perioada dupa ce am urmat tratamentul cu ovulule acestea. ce sfat imi dati?   pupici

Ultima oara a fost editat de myhaella2007 (2008-11-17 11:55:34)


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-11-17 12:46:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Myhaela eu nu as lua nimic fara recomandarea medicului. Incearca sa pui cinci zile iaurt simplu. Poate te va ajuta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#45 2008-11-25 10:17:03

roxin
Membru
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-25
Mesaje: 3

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna  ziua doctoressa. Sunt pentru prima data pe forum si nu stiu cum sa interpretez rezultatul de la Papanicolau in mediu lichid. Sunt cam speriata.

1 Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare
2. Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare
3. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale
4. Se observa de asemenea prezenta de numeroase polimorfonucleare
Concluzii:
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
Inflamatie nespecifica

Eu am facut tratament pentru chlamidia dar analiza a iesit negativa ( in secretie; in sange a fost mereu negativa). Poate fi HPV? Eu ma gandesc sa-mi fac si testul asta.

Nu stiu ce insemna celulele metaplazice si daca este rau. M-am programat la ginecolog pentru interpretate.
Te rog sa-mi spui si mie daca este grav.

Multumesc pentru raspuns

Offline

 

#46 2008-11-25 10:19:39

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

din cate vad eu, ai o inflamatie...
pt hpv trebuie sa faci testul ala special...nu iese asa usor la papanicolau.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#47 2008-11-25 11:24:25

roxin
Membru
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-25
Mesaje: 3

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Merci Danae. M-am hotarat sa-mi fac testul oricum ca sa scap de o grija. Este cam scump la MIcomi dar se pare ca este cel mai bun. Nu stiu ce mai poate fi inflamatia doar daca nu este tot de la chlamidia. Am facut analize de secretie si nu a iesit nimic doar bacili si coci gram pozitivi.

Offline

 

#48 2008-11-25 11:32:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

bacili doderline? caci coci aia nu ar avea ce cauta acolo...nu sunt "buni"


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#49 2008-11-25 13:32:06

roxin
Membru
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-11-25
Mesaje: 3

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

scrie frecventi bacili pozitivi si coci gram pozitivi

Offline

 

#50 2008-11-25 17:27:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

in acest caz teoretic ar fi ok...dar avand in vedere inflamatia cel mai probabil vei primi un tratament pt ei..


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#51 2008-11-25 20:47:52

dianatone
Membru
Inregistrat: 2008-11-11
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

buna seara,fetelor...crys_ty_na cu tine am mai comunicat pe forum si poate ma poti ajuta cu interpretatea testului papanicolau,de altfel astept parerea oricui,sunt disperata si pana la urmatoarea vizita la ginecolog simt ca imi pierd mintile..
Asadar secretie col uterin:apare gardnerella si lipsa bacililor gram pozitiv(doderlein) si deja am terminat tratamentul cu tinizol,ovule Flagyl,augmentin,tantum rosa spalaturi si ma simt f bine,scurgerea e normala si nu mai are acel miros urat. De altfel si sangerarea concomitent cu durerile in abdomenul inferior au incetat.
Azi am luat papanicolau(mentionez ca sunt facute la Sanador) si postez rezultatul:
(S)clasificarea pap:C II
frotiu satisfacator,CS+CI,indice PA:20%,rare CI cu ascus,flora:bacteriana cocica densa

(C) CLASIFICAREA PAP: C II/III
frotiu satisfacator,fond fibrino-mucoid hematic
polymorphs+++;histiocite+,celule endocervicale aspect limite fiziologice la usor hiperplazic
Ci si celule metaplaziate+/- imature cu ASCUS si diskarioze usoare,flora:bacteriana cocica densa

Concluzii:L-SIL
Recomandari:investigatii suplimentare

Asadar ce ar trebui sa inteleg eu de aici? am probleme? e grav?

citeam pe forum ca trebuie sa fac test HPV si ca ar trebui sa am si rana pe col(eventual si negi pe labii) daca am acest virus.dar eu nu am avut nici un neg si nici nu cunosc sa am rani pe col..iar daca ar fii sa-l am(voi face testul oricum) ce trebuie sa fac cu partenerul,pt ca inteleg ca se poate transmite si prin sarut,ori sex oral,chiar si prosop..nu mai spun ca am si o fetita de 7 ani; pana la momentul aflarii rezultatului(preventiv)?

Va rog din suflet sa-mi spuneti ce ar insemna rezultatul papanicolau si ce trebuie sa fac in continuare pt a-mi proteja familia?

Va multumesc din suflet..am uitat sa mentionez ca astept menstruatia de 4 zile si nici un semn,dar ma doare burtica...tot de aici sa fie?

Offline

 

#52 2008-11-25 22:25:35

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

papul l ai facut inainte sa te tratezi pt gardnerella? intradevar e recomandat un test hpv dar NU E GRAV...trebui investigat suplimentar si urmat un tratament...medicul iti va spune exact ce trebuie facut...in ceea ce priveste infectarea nu e chiar asa usor mai ales ca nu ai negi...ai doar grija sa nu folosesti pt partile intime un prosop in comun cu fiica ta (Sa ti traiasca! smile ) iar partenerul tau cel mai probabil are si el daca tu ai...dar pe barbati nu i afecteaza in niciun fel...asa ca stai linistita...asculta ti medicul si va fi bine smile si legat de menstra daca te doare burta trebuie sa apara...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#53 2008-11-26 02:06:49

dianatone
Membru
Inregistrat: 2008-11-11
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

multumesc f mult pt raspunsul tau..

da,si pap-ul si secretia au fost facute inainte de a incepe trat pt gardnerella. Are vreo importanta,ar putea iesi diferit pap-ul daca il repet si gardnerella nu mai e? iar referitor la fetita,niciodata nu folosim acelasi prosop,nici macar pt stergerea tenului dimineata big_smile...

Iar daca cu partenerul am folosit prezervativul,dar au existat atingeri genitale si sarutari(inclusiv sex oral reciproc) tot poate fii infectat cu hpv? folosim prezervativ ca sa nu fac bebe:D

Multumesc si pt urare si iti doresc asemenea daca este cazul smile

Offline

 

#54 2008-12-29 12:46:13

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

fetelor, am revenit dupa un tratament de 2 luni, cu orgametril (2 pe zi), si am vesti bune, mi-au disparut chisturile de pe ovarul drept iar pe stangul mai am unul mic de 23mm. daca ma luam dupa medicul care m-a consultat eu eram operata pana acum, asa ca va dau un sfat: nu sariti la operatie imediat!!!
si mai am o intrebare: daca medicul mi-a spus sa iau 3 luni acest tratament, mai are rost sa mai iau si a treia luna daca chistul meu este de dimensiunea aceasta? eu m-am gandit sa nu mai iau si sa merg dupa o luna, doua la ecograf din nou, iar daca se produce vreo schimbare in rau, atunci sa iau tratamentul in continuare. ce sfat imi dati?

va pup

face_tree  chouse  sorcova

Ultima oara a fost editat de myhaella2007 (2008-12-29 12:50:34)


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

#55 2008-12-29 12:47:55

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

ne bucuram pt tine myhaella, o sa scapi si de celalalt. numai bine!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#56 2009-05-05 13:17:00

UdrescuLorena
Membru
Inregistrat: 2009-05-05
Mesaje: 1

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua,
Vă rog, dacă se poate face o interpretare a unui test papanicolau :
- leziuni vizibile, clasa III, satisfăcător, modificări celulare benigne, anomalii ale celulelor epiteliale, coci ,hematii-fiece, L-SIL.
Vă mulţumesc.

Offline

 

#57 2009-05-05 13:23:22

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

se pare ca ai o rana pe col...ideea e ca ar trebui sa-ti faci o colposcopie, un tratament si repetat pap-ul dupa...nu e grav stai linistita dar trebuie tratament


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.