homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Hidrocortizon-ptr. doctoressa-2


#20 2007-03-29 13:45:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

draga nana.lili...psihologul nu prescrie medicamente...nu are voie...psihiatrul poate face asta doar...in plus eu cred ca doctoressa nu te ar fi trimis la unul dak n ar fi considerat ca e necesar...si sincer sper sa scapi cat mai repede...styu si eu cum e sa te chinui cu candida doar...dar apoi sa nici nu reactioneze la repetate tratamente...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#21 2007-03-29 14:20:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

uite, sa incerc sa iti explic logica mersului la psiholog. Ai avut o perioada, nu scurta, extrem de solicitanta psihic si emotional. A urmat aceasta problema vaginala(sa ii zicem) cu repercursiuni firesti si neplacute asupra psihicului tau. Ma gindesc asa: daca eu fac candidoza vaginala refractara la tratament pe soc psihic(doliu mai exact) oare oi fi singura din lume cu acest tip de reactie? Sincer nu cred. Mai deaprte, sincer cred ca, avind in vedere tratamentele repetate, una dupa alta, mare minune sa nu fi dezvoltat o reactie locala. Mai cred ca un stres psihic ai(si e firesc sa il ai) urmarea lui ar putea fi o hiperaciditate a mediului vaginal(cu simptomatologia pe care o descrii). Psihologul este un personaj care nu iti da tratament ci te ajuta sa iti mobilizezi resursele sa poti iesi din acest cerc vicios....asa crede mintea mea in gindul ei....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2007-03-29 14:36:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

crede ti f bine doctoressa...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#23 2007-04-01 17:31:12

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

nana.lili ascult-o pe doctoressa si du-te la psiholog. Mai lasa medicamentele si nu le mai colectiona degeaba. Ai incercat sa faci spalaturi cu ceai de galbenele cum a propus doctoressa? Sigur nu, asa-i? Du-te la medicul naturist sau cumpara-ti cartea Mariei Treban - Sanatate din farmacia Domnului si fa bai de sezut cu plante. Va ajuta mult mai bine decat orice. Unge-te cu crema de galbenele. Multe din cremele pe care le-ai folosit contin si putin alcool de aceea poate sa usture si in timp ce faci tratament. Bubitele pe care le ai ar putea intr-adevar sa fie herpes. Incearca sa faci comprese cu ceai de musetel. Musetelul are proprietati antiinflamatorii. Biterul suedez intereste sistemul imunitar. Sunt o multime de posibilitati pe baza naturista si nu are rost sa te cramponezi la medicamentele pe care le-ai luat. Nemultumirea sufleteasca contribuie la toate bolile fizice. Exista o multime de oameni cu suflet bun care vor sa-i ajute pe ceilalti. Nu trebuie sa vezi intr-un psiholog un dr. pentru oameni bolnavi psihic ci un om cu care poti discuta si care te poate indruma spre bine. Nu o lua in nume de rau. Din experienta personala pot sa iti spun ca doar atunci cand esti echilibrat psihic poti invinge bolie fizice. Bafta.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#24 2007-04-02 10:25:25

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, partea cu psihologia si ajutorul anti-stres are logica si sunt de acord ca poate ajuta. La fel si plantele. Am avut probleme asemanatoare din '92 pana in 2001 cand s-au oprit. In toti acesti ani am avut 3 avorturi, o cauterizare, ac vre-un an deci motive pentru dezechilibru suficiente, urmare candida cat cuprinde...am facut spalaturi, bai de sezut, suplimente din plante, galbenele pe toate partile...surprinzator prin '99 am ajuns la Cantacuzino unde la analiza a iesit un streptococ beta hemolitic...in acei ani nu m-am atins de antibiotice sa nu zgandar candida mai rau...pana la urma probabil imunitatea corpului a invins si am scapat.
De un an aceeasi poveste. Iar cauterizare, ac cateva luni, de data asta ceva antibiotice si inevitabil candida. Ultima analiza (doar microbiologie fara cultura) cu spori candida si bacili gram + filamente nu ma duce cu gandul la Doderleine ci mai degraba la streptococ. Pe acesta il banuiesc ca intretine candida. La examinarea prin metoda Gram o colorare in violet indica o bacterie gram + (categorie in care intra si unii streptococii, stafilococi, enterococi etc.) Cine stie mai multe sa ma corecteze, eu doar invat de unde pot si incerc sa pun lucrurile cap la cap din disperare ca medicii la care ajung nu ma indruma pe drumul corect. Sunt inginer si mi-e foarte greu sa stau si sa astept o minune din cer cand stiu ca exista metode stiintifice de diagnostic si tratament. Miercuri aflu daca impart aceeasi "gazda" cu vreun herpes, joi ma vad cu dr. Niculescu...intre timp mai beau un ceai de ...galbenele (nu de tei cum mai scrie pe aici!!!). Va tin la curent. Multumesc pentru raspunsuri si pentru orice idee ati mai avea sa-mi dati.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-04-03 09:30:48

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

As fi dat orice sa nu banuiesc eu bine. Mi-a iesit pentru herpes IgG1+2 pozitiv si IgM1+2 =1.70. Inseamna ca am si infectie acuta (ceea ce banuiam eu ca sunt veziculele acelea) si infectie cronica. Mai are rost sa intreb cum s-a putut ca 3 medici despre care v-am tot scris sa nu recunoasca semnele, sa nu-si puna intrebarea daca ceea ce banuiam eu n-ar trebui investigat? Stie cineva unde se poate face vreun vaccin? Cui sa ma adresez sa ma invete ce am de facut? D-na doctor, va rog cititi si mesajul anterior. M-am dus la dr. Niculescu cu toata speranta si m-am ales doar cu canesten. Nu stiu ce sa mai zic. Ma voi duce si joi la dansa ca tot am programare. Poate stiti vreun alt medic cu rabdarea necesara. Multumesc mult de tot.

Offline

 

#26 2007-04-03 13:05:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: hidrocortizon-ptr. doctoressa

nana.lili, ce vaccin antiherpes vrei sa faci? eu una nu am auzit sa se poata....virusul herpetic ramine in organism, tratamentul e simptomatic...eu asa stiu...nu stiu alt medic, sorry.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.