homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionalelel si starea de spirit


#1 2008-12-14 19:49:01

suzhana
Membru
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 4

anticonceptionalelel si starea de spirit

Buna! Am luat mai bine de un an Yasmin si desi a avut multe multe si importante efecte pozitive ( au disparut durerile ingrozitoare de la ciclu, ovarul meu polichistic s-a calmat, menstruatie regulata si bineinteles sex fara prezervativ  big_smile  a si am si slabit!!!) am inceput sa ma simt din ce in ce mai trista si din ce in ce mai emotiva.

Dupa vreo 5 luni deja orice ma emotiona si plangeam macar o data pe zi. plus isterii si alte nebunii greu de explicat. in tot acest timp am crezut ca sunt eu varza si nici nu mi-a trecut prin cap ca poate fi de la anticonceptionale. Apoi a inceput sa ma doara un san si dr gineco mi-a zis ca am o mastoza, si m-a trimis la un endocrinolog. endocrinologul mi-a zis sa opresc anticonceptionalele sa fac analize.

La o luna dupa ce nu le-am mai luat deja lumea parea mai buna si acum la 8 luni ma simt in sfarsit ... normal si imi dau seama cat de rau mi-a fost atunci si multumesc prietenului meu ca m-a suportat si m-a ajutat sa trec prin toate isteriile. analizele hormonale au iesit normale deci nu m-au ajutat cu nimic. Acum ovarul meu a inceput sa-si faca din nou de cap si e destul de dureros. mi-au fost prescrise din nou anticonceptiona yasmin. am zis ca eu nu mai iau asa ceva si am spus toate simtomele si mi s-a prescris mercilon. o sa-l incep in curand.  Sper sa fie mai bine.

a mai avut cineva asemenea simtome? au disparut in timp? si care din cei 2 hormoni din pastila e responsabil? eu vad ca mercilonul asta are o doza mai mica de hormoni dar si progest. este altul si din cate am citit ala din yasmine ar fi mai bun... nici nu mai stiu. acum o sa vad


teiubesc

Offline

 



#2 2008-12-14 20:01:42

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: anticonceptionalelel si starea de spirit

Salut, si bine ai venit!
Eu am avut stari ciudate de genul celor descrise de tine, atunci cand luam Mercilon. Are un progestativ diferit fata de Yasmin, deci nu poti spune ca e in doza mai mare sau mai mica, e pur si simplu diferit... Din cate am citit progestativul e de vina pentru starile astea, si schimbarea lui poate fi benefica in acest sens smile

Simptomele mele nu au disparut in timp, au disparut doar cu schimbarea anticonceptionalului...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2008-12-14 20:04:21)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#3 2008-12-14 20:37:08

suzhana
Membru
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 4

Re: anticonceptionalelel si starea de spirit

smile e bine de auzit

Offline

 

#4 2008-12-14 20:46:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: anticonceptionalelel si starea de spirit

Sa sti smile Si eu m-am chinuit 3 luni cu starile astea, iubitul nici nu ma mai recunostea, nu stia ce-i cu mine, de ce sunt irascibila si exagerat de sensibila... Dar bine ca s-a rezolvat si sper sa fie asa si cu tine smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.