homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize secretie vaginala


#1 2008-12-08 09:40:59

giagi
Membru
De la: Sibiu
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 2

interpretare analize secretie vaginala

Buna ziua!
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea analizelor.
Data in care sunt programata la ginecolog e destul de ............si eu nu mai am rabdare.
O sa scriu ce mi-a fost trecut la observatii.
EXAMEN SECRETIE VAGINALA COLORAT.
FRECVENTE CELULE SCUAMOASE DISPUSE IZOLAT SI IN PLANCARDE ,FRECVENTI BACILI G(+),PREZENTE LEUCOCITE (PMN).
Astept un raspuns.
Va multumesc.

Offline

 



#2 2008-12-09 10:33:20

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: interpretare analize secretie vaginala

Ar trebui sa faci un Pap,analiza secretiei nu este suficienta...Multa bafta!

Offline

 

#3 2008-12-09 14:12:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: interpretare analize secretie vaginala

giagi a scris:

Buna ziua!
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea analizelor.
Data in care sunt programata la ginecolog e destul de ............si eu nu mai am rabdare.
O sa scriu ce mi-a fost trecut la observatii.
EXAMEN SECRETIE VAGINALA COLORAT.
FRECVENTE CELULE SCUAMOASE DISPUSE IZOLAT SI IN PLANCARDE ,FRECVENTI BACILI G(+),PREZENTE LEUCOCITE (PMN).
Astept un raspuns.
Va multumesc.

analizele au iesit ok...dar ar trebui vazut de ce sunt prezente leucocitele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-12-10 11:41:58

giagi
Membru
De la: Sibiu
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 2

Re: interpretare analize secretie vaginala

Am facut si testul pap:
-exocol normal
- endocol-izolate celule metaplazice
Flora : sunt bifate urmatoarele:doderlein
Celule: sunt bifate - doderleincitoliza
                           - leucocite XX
                           - celule cervicale
                           - celule metaplazice
Pana ajung eu la ginecolog....................

Offline

 

#5 2008-12-10 18:00:01

LARAo
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 6

Re: interpretare analize secretie vaginala

Buna ziua. Sunt noua pe forum, si am si eu ceva nelamuriri. Ne dorim mult un bebe, si de un 1 an nu raman insarcinata. In fine.. doctoritza ginecolog din bucuresti, mi-a dat  o serie de analize de facut, a caror interpretare nu o cunosc, si pana ajuntg la Bucuresti... nu mai dorm noaptea. Mi-a iesit niste celule pozitive, ce nu am mai intalnit pe formu, va rog mult sa-mi spuneti ce inseamna fiecare.
Iata si buletinul de analize:
Ex microbiologic complex al secetiei vaginale:
Microscopie - secretie col uterin
- celule epiteliale poligonale- numeroase, izolate si in gramezi, plicaturate si distruse in proportie de 95%;
- celule epiteliale rotunde - rare;
- celule cu aspect de "clue cell" - frecvente ( ceea ce ma si ingrijoreaza si nu am mai intalnit la nimeni pe forum, si ma ingrijoreaza)
- Leucocite - rare;
- Hematii - absente ;
- Trichomonas vaginalis - absent;
- Levuri - absente ;
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv(Doderlein) - absenti;
- cocobacili Gram la limita, polimorfi - in proportie de aproximativ 98% din flora totala.

Cultura - secretie col uterin.
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena.
Pe mediile Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp.
- Ag Chiam-secr.col uterin - negativ(vn negativ)
-Ag Myc hom -secr col uterin - negativ(vn negativ)
- Ureaplasma ureal -secr.col uterin - pozitiv (vn negativ)
Pe mediile insamantate nu s-a dezoltat streptococ.

Eu am facut si analize de sange, dar banuiesc ca pe acestea trebuie scrise la alt subiect.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-10 18:44:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: interpretare analize secretie vaginala

giani aparent testul e ok...

LARAo clue cells indica prezenta unei vaginoze bacteriene...iar absenta bacililor doderline sustin acest lucru...in rest esti ok..


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-12-10 21:18:48

simonateo
Membru
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 1

Re: interpretare analize secretie vaginala

buna seara! am si eu o rugaminte. am facut un examen de secretie vaginala si rezultatul a fost urmatorul: frecvente epitelii superficiale si intermediare, relativ frecvente pmn, frecventi bacili doderlain,absente levuri si trichomonas.as dori sa-mi interpretati si mie rezultatul acestei analize. multumesc. wink

Offline

 

#8 2008-12-10 21:59:17

LARAo
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 6

Re: interpretare analize secretie vaginala

LARAo clue cells indica prezenta unei vaginoze bacteriene...iar absenta bacililor doderline sustin acest lucru...in rest esti ok..
Multumesc mult crys pentru raspuns, dar ce inseamna asta? Pe buletinul de analize, sub rezultatul ureaplasmei pozitiv, mai scria:" Prezenta cocobacilor Gram la limita in proprotie de 98% din flora totala intr-un frotiu in care lipsesc Lactobacilii(Doderlein) semnifica prbabilitatea infectiei cu Gardnerella vaginalis" aceasta Gardnerella este ce mi-ai zis si tu , o vaginoza bacteriana?
Ce inseamna ureaplasma pozitiva, cat de grav poate fi? Un tratment cu antibiotice, imi poate intrerupe drumull meu pentru pentru bebel?
Cele doua probleme(celulel clue cell si ureaplasma) sunt legate intre ele, sau am doua bacterii si trebe tramanet separat pentru amandoua? Am sa imbatranesc lupatand pentru bebele meu  albert   bebic   bang

Offline

 

#9 2008-12-10 23:15:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare analize secretie vaginala

simonateo a scris:

buna seara! am si eu o rugaminte. am facut un examen de secretie vaginala si rezultatul a fost urmatorul: frecvente epitelii superficiale si intermediare, relativ frecvente pmn, frecventi bacili doderlain,absente levuri si trichomonas.as dori sa-mi interpretati si mie rezultatul acestei analize. multumesc. wink

e ok in afara de acele pmn care sunt semn de infectie si ar trebui vazut ce e cu ele

LARAo, nu e grav, se trateaza
vaginoza bacteriana e o dereglare a florei si poate fi cauzata de gardnerella
ureaplasma si vaginoza bacteriana se trateaza cu antibiotice diferite din cate stiu

Ultima oara a fost editat de lady in black (2008-12-10 23:20:07)

Offline

 

#10 2008-12-15 13:33:04

LARAo
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 6

Re: interpretare analize secretie vaginala

Ce inseamna un rezultat de genul "S-a obtinut o valoare care este sub limita de detectie a tehnicii chemiluminiscenta " . Am acest rezultat la doua analize: betahCG si Anti Toxoplasma IgG.
Numai bine fetele!

Offline

 

#11 2008-12-17 17:16:56

LARAo
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 6

Re: interpretare analize secretie vaginala

Nu mai raspunde nimeni pe forum? grater nimeni , nimeni, nimeni...!?

Offline

 

#12 2008-12-17 18:20:37

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: interpretare analize secretie vaginala

Lara eu personal nu stiu sa-ti raspund si nu vreau sa spun prostii. Dar las link crystinei. iti va raspunde ea cand va intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#13 2008-12-17 22:41:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: interpretare analize secretie vaginala

lara acela e modul de investigatie nu rezultatul...ori ar trebui investigata cu alta matoda ori nu ai asa ceva...nu mi dau seama sincer...medicul tau e cel mai in masura sa te lamureasca...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#14 2008-12-19 09:52:13

LARAo
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 6

Re: interpretare analize secretie vaginala

Va multumesc fetelor. Oi vedea dupa sarbatori ce-o mai fi, cu rabdarea stau cam prost....dar incerc sa o controlez. Va urez sa aveti sarbatori fericite si sanatoase alaturi de cei dragi! puss  puss

Offline

 

#15 2008-12-19 10:13:05

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: interpretare analize secretie vaginala

Multumim la fel LARAo.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#16 2008-12-29 12:17:56

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: interpretare analize secretie vaginala

In primul rand buna tuturor si sarbatori fericite! Eu am mai postat o data in legatura cu problema mea, dar acum 5 minute am stat de vb cu un medic homeopat care imi este prieten si a vrut neaparat sa-mi vada analizele inainte sa merg cu ele la dr ginecolog...de care oricum nu prea dau, motiv pt care nu am mai fost la el de 4 luni, desi am rezult la analize de tot atata timp...Mai intai o sa postez rezult meu la examenul de secretie:
                 
                          Examane microscopice colorate
                              Celule epiteliale:relativ frecvente
                              Leucocite:frecvente [PMN.]
                              Flora microbiana:Grad:3 [frecventi bacili Gram pozitiv, rari bacili Gram negativ]
       
    Eu am trait cu impresia k am o candidoza, asta mi-a scris si Docteressa acum o luna cand am postat pe forum aceleasi rezultate...simplu:"CANDIDA..."...Sunt f speriata pt ca tocmai a vazut rezultatele mele dr de care va spuneam si s-a ingrozit in primul rand cand a vazut gradul 3 la flora microbiana....Apoi...mi-a spus ca "frecventi bacili Gram pozitiv si rari bacili Gram negativ nu inseamna nici pe departe Candida, ca aia e ciuperca si ca daca ar fi fost mi-ar fi scris clar "Candida"...si ca acei frecventi si rari bacili Gram pozitiv, respectiv Gram negativ, se refera la altceva, si mi-a spus ca sunt suspecta ori de Chlamydia, ori de Ureaplasma\Mycoplasma, Streptococ sau Stfilococ....mi-a recomandat sa fac testele pt a vedea daca am vreuna din astea, plus antibiograma daca imi iese vreuna.Eu as fi vrut sa fac o antifungigrama, stiind ca am Candida, dar mi-a spus ca nu are rost sa fac antifungigrama, ci doar antibiograma, pt ceea ce e cel mai sigur ca am eu.....
   Ce sa mai inteleg???:(Cati doctori, atatea pareri, stiu, o sa spuneti ca este doar un medic homeopat, si nu unul ginecolog, dar totul a fost pt ca a vrut sa ma ajute, a vrut sa stea de vb cu mine, eu avand si alte probleme de sanatate, pt a ma ajuta intr-un fel....iar de-a lungul timpului mi-a spus ca a ajutat numeroase femei in intarirea sist imunitar prin vaccinuri homeopate autoimune, in invingerea infectiei cu HPV..ma rog...impropriu spus:"invingerea" dar intelegeti voi....Deci nu cred ca este chiar pe dinafara total femeia.....Si totusi...ce sa inteleg....
   Eu cu mintea mea, cand m-am uitat pe analize, si din cate stiam eu si din ce mi s-a mai spus, am crezut si am fost chiar sigura ca "bacilii Gram pozitiv" indica clar Candida, iar la cei Gram negativ, daca scrie ca sunt RARI, m-am gandit ca nu sunt...va rog mult ajutati-ma, ma gandesc ca poate nu sunt nici la medicul care trebuie, daca intelegeti ce vreau sa spun, pt ca ma gandesc ca daca ar fi sa fie asa cum mi-a spus dr asta de azi, daca au vazut ca am acesti bacili, nu era normal sa faca si o antibiograma????Of doamne..sistemul nostru medical lasa atata de mult de dorit...de unde sa stiu eu ce analize sa fac daca medicul insusi nu-mi recomanda???..uite-asa se duce omul si face numai prostii.....
   Spuneti-mi va rog, mai ales daca e cineva medic sau are cunostinte, voi ce parere aveti???


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#17 2008-12-29 19:33:11

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: interpretare analize secretie vaginala

Hehe...Acelasi lucru l-am patit si eu Alexia!Desi virgina, de pe la 14 ani am inceput sa am mancarimi, probabil si pt ca mica fiind, a trebuit (sau n-o fi trebuit...cine mai stie...?smile ) sa fac multe tratamente cu antibiotice ptr niste asa-zise diagnosticuri de pneumonie puse fara radiografii, fara nimic...in fine...si la fel k tine am patit...am asta de mult timp...ce nu intelegeam eu e ce am concret...eu stiam ca aceasta minunata Candida face parte din bacilii Gram pozitiv..in fine....incerc sa am rabdare sa-mi interpreteze medicul...dupa sarbatori...iti multumesc mult, esti o scumpa si va doresc sarbatori de neuitat:P Si daca mai aveti raspunsuri..sunt binevenite:*


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#18 2008-12-29 22:02:27

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare analize secretie vaginala

candida e o ciupercuta, iar bacilli sunt bacterii
streptococul si stafilococul sunt coci din cate stiu eu nu bacili, dar in fine
proabil ca nu a testat candida, desi e ciudat..ar fi trebuit sa scrie macar levuri - absent sau ceva de genul

Offline

 

#19 2008-12-29 22:41:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: interpretare analize secretie vaginala

alexia, ma bucur ca nu zic prostii pe forum lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.