homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss


#1 2008-12-09 10:06:49

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Nu am gasit nimic pe acest forum despre Nizoral si efectele sale! Primul diagnostic mi-a fost pus acum 2 luni si doctorul de la Lasermed mi-a dat un trat pentru COLPITA. Cand m-am dus la control dupa, aveam niste scurgeri rosietice dupa 8 zile de la menstruatie, iar doctorul mi-a spus ca am RANA PE COL si mi-a zis sa vin pt colposcopie. Dar trat initial mi l-a dat spunandu-mi ca e bine sa fac intai trat si apoi analizele si mi-a dat motive de indoiala ca mi-a detectat rana de pe col in 30 de sec cand s-a uitat si cum cu 14 zile inainte nu o vazuse, am schimbat ginecologul! Am o rana pe col intr-adevar, dna doctor mia facut analiza secretiei care a iesit normala si Pap-ul cam prost:
Anomalii ale celulelor epiteliale
Cel Scuamoase Atipice de semnificatie Nedeterminata -ASC-US
Cel superficiale cianofile si orangeofile frecvente
cel endocervicale frecvente
relativ frecvente cel. intermediare cu anizocitoza si anizokarie
rare cel binucleate
PMN rare
Mi s-a recomandat tipaj HPV si colposcopie, dar intre timp m-am infectat iarasi si doctora mi-a dat trat cu NIZORAL comprimate 200mg/ 2 pe zi de dim 5 zile pentru candida. Klion ovule si Macmiror drajeuri.
In prospectul de la NIZORAL scrie ca daca apar simptome de afectare hepatica sa se opreasca trat imediat, ceea ce am si facut dupa 2 zile de trat ca nu mai rezistam. Am trecut si printr-o perioada ff stresanta, dar acum ce sa fac? Hepatita e reversibila se pare daca trat a fs oprit imediat? Cum aflu?
Unde sa ma mai duc?
Cat costa genotiparea la SP CANTACUZINO?
Ajutati-ma va rog daca stie cineva!!!!

Offline

 



#2 2008-12-09 14:16:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

o analizade secretie ti a facut inainte sa ti dea ascel tratament? intradevar analiza hpv si colposcopia sunt indicate...ce nu inteleg ce legatura are hepatita cu toate astea? ai si hepatita?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-12-09 14:58:31

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Nu am hepatita, dar in prospectul de la Nizoral scrie asa la Atentionari si precautii:

Este important ca pacientul aflat sub tratament cronic cu Nizoral sa cunoasca simptomele unei afectari hepatice ca de exemplu: oboseala anormala cu febra, urina inchisa la culoare, scaune decolorate sau icter. Factorii care sporesc riscul pentru hepatita sunt: femei peste 50 de ani, antecedente hepatice, intoleranta cunoscuta la medicament, tratament de lunga durata si utilizarea concomitenta a altor medicamente hepato-toxice

La reactii adeverse spune:
In timpul tratamentului cu Nizoral, in cazuri rare poate sa apara o hepatita (probabil prin idiosincrazie), la 1/12.000 pacienti. Un astfel de efect secundar este reversibil daca tratamentul este sistat imediat.


Eu m-am speriat pentru ca am avut febra si urinam aproape maro, plus ca nu mai puteam sa ma ridic din pat ca eram foarte ametita...am facut bine ca le-am oprit?...farmacista mi-a dat de la sine putere niste hepatoprotectoare fiindca, mi-a spus ea, Nizoralul e foarte toxic...ce ar trebui sa fac acum? Am luat LAGOSA ca hepatoprotector, dar nu inteleg de ce am avut reactii adeverse asa puternice? Sau m-am speriat prea rau degeaba?
D-na ginecolog mi-a spus ca cu acest trat imi va trece orice as avea ( candidoza sau vaginita), fiindca imi facuse cu 2 sapt inainte analiza secretiei si a iesit Val normala, dupa aceea n-am avut de lucru si am avut contact sexual...cu prezervativ...dar cum nu stiu de la care prezer ma infectez am avut ghinionul de a face din nou candida...sau colpita...ca nu inteleg care e diferenta dintre ele...
Acum, daca am intrerupt trat cu Nizoral, ma pot duce la Colposcopie si Genotipare in mod normal cum eram programata sau iar la ginecolog? Multumesc mult!

Offline

 

#4 2008-12-09 23:18:17

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Nizoralul e antifungic deci trateaza candida(colpita micotica)
nu stiu cum de la un contact sexual cu prezervativ care te-a iritat s-a ajuns la candida
colpita e o inflamatie a colului datorita anumitor infectii..exista mai multe tipuri de colpita(mixta, micotica etc)
daca citesti prospectul la orice medicamt te sperii(acum nu zic ca e bine sa nu-l citesti tongue)
despre febra si celalalte simptome nu stiu ce sa zic..

Offline

 

#5 2008-12-13 15:29:02

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Nu cred ca asta mi-a produs candida, dar vad ca de la prezervativ ( sau oi fi eu alergica la latex etc) imi reapare! Am intrerupt porcaria aia de Nizoral si m-am dus iar la doctor ( zicea sa i-l dau partenerului dupa ce i-am zis ca mi-a facut rau)...ma rog pe ala l-am aruncat si mi-a dat alt tratament minune, nu-i dau numele, intr-o doza cat pentru un cal ca sa fie sigura ca scap de candidoza lol  si de ficat...poate vor sa scape si de pacienti doctorii astia rotfl

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-15 20:56:55

ing3ras
New member
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 16

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

buna..acum cateva zile am fost la doctor..am facut papanicolau si secretie...mi a iesit candida..din nou...nu reusesc sa scap de ea.doctora mi-a dat macmiror(pastile)3/zi timp de 10 zile(si mie si partenerului)si mycosist 1/luna(si eu si partenerul).in afara de asteami a dat ovule betadine(10) si macmiror ovule(20).o zi pun macmiror,una betadine...aa..si in timpul menstruatiei mi a dat sa iau zanocin si flamexin.(am ovarele umflate..asa mi a zis).am facut o pauza in timpul mentruatiei(nu am pus ovule).mai am cam 14 ovule...in acest timp mai fac vreo pauza????k ea mi a zis sa ma duk prin ianuarie la ea...cand termin tratamentul...Eu am candida de 1 an si ceva...am incercat o gramada de tratamente.multumesk!

Offline

 

#7 2008-12-16 08:26:10

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

sad  stiu si eu cat m-am chinuit pana am scapat de candida...am luat si eu macmiror pastile si ovule, dar la mine n-a mers sad cred ca statusem vreo 2 ani cu ea si ba disparea ba reaparea...am stat cam 2 ani cu ea...acum am luat un trat fff puternic si sper sa dispara pt totdeauna!!!Daca ti-a venit menstruatia si ai intrerupt atunci eu zic ca astea 14 zile ar trebui sa le iei neintrerupt...Multa sanatate!

Offline

 

#8 2009-10-09 00:32:43

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Fetele in seara asta am inceput tratamentul cu ovule pt candida si vreau sa va intreb pt ca, inainte de a pune ovulul pimafucin (6 ovule) ma spal cu o solutie care se numeste myconal care are un irigator propriu si e de unica folosinta plus pastile nizoral 20 de tablete cred .una la 12/h.Faza e ca am citit si eu prospectul si mi=e frica sa nu fac hepatita :smile(( help cele care ati mai facut tratam cu nizoral.ce ziceti ?e asa periculos?


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#9 2009-10-09 00:46:59

skumpi
Vizitator

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Factorii care sporesc riscul pentru hepatita sunt: femei peste 50 de ani, antecedente hepatice, intoleranta cunoscuta la medicament, tratament de lunga durata si utilizarea concomitenta a altor medicamente hepato-toxice

ai asa ceva ???
daca nu, stai linistita

 

#10 2009-10-09 10:02:57

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Eu am facut tratament cu Nizoral, care am un ficat f sensibil si un stomac la fel de sensibil. Si n-am avut nimic de la el (m-am mirat si eu big_smile ). Insa candida mi-a trecut de la primele pastile de Nizoral.

Offline

 

#11 2009-10-09 21:13:39

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

mersi.va tin la curent. pupici


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#12 2009-10-10 10:36:12

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

si eu am terminat nizoral si nu am avut nimic. acum astept sa termin si ovulele clotrimazol. dar, se pare ca dupa ce se scurge ovulul si revine secretia mea, imi apar iar simptomele sad deci sunt un caz pierdut!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#13 2009-10-11 13:54:04

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

fetele ce hepatoprotector imi recomandati?odata cu nizoralul..ma cam doare de 3 zile sub coasta(dinainte sa iau nizoral) si mi-e cam frica sa nu fie ficatul.urina deocamdata arata ok


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#14 2009-10-11 17:00:17

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

pana la urma ketoconazolul, subst activa a nizoralului influenteaza in vreun fel anticonceptionalele sau nu? smile


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#15 2009-10-11 18:08:41

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

dreamer a scris:

fetele ce hepatoprotector imi recomandati?odata cu nizoralul..ma cam doare de 3 zile sub coasta(dinainte sa iau nizoral) si mi-e cam frica sa nu fie ficatul.urina deocamdata arata ok

eu folosesc liv 52 , e f bun si e natural

Offline

 

#16 2009-10-11 22:14:44

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

dreamer, se spune ca ficatul nu doare

aadriana, nu

Offline

 

#17 2009-10-12 20:27:08

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Merci Lady, eram in dubii... stiu ca s-a mai discutat asta undeva pe forum. In iarna intrebasem o farmacista care mi-a zis ca da, una mi-a zis ca nu... Pana la urma am asteptat eu pauza pt tratament, dar pe viitor e bine de stiut smile


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#18 2009-10-12 20:30:24

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

stiti ceva daca provoaca dureri de cap?eu cu o seara inainte sa ma apuc de pastile am avut si am o migrena care nu trece.ma dor sinusurile de 4 zile, d fapt tamplele, tot capul, vajaie.oare sa fie d la medicament?sau m-o fi prins pe mine curentul


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#19 2010-04-12 18:54:29

13maria
Membru
Inregistrat: 2010-04-12
Mesaje: 1

Re: tratament cu Nizoral comprimate pentru candida! HELP plsss

Stiu ca nu s-a mai postat de mult in acest topic, dar sper sa ma puteti ajuta.
Am fost diagnosticata cu candida, iar dr. mi-a dat pe reteta, printre altele, si Nizoral. Pe reteta a scris 2 cutii, 1c x 2/zi (cu partenerul). Nici eu si nici cele 4 farmaciste diferite la care am fost nu au putut sa-mi spuna daca trebuie sa luam 2 cutii fiecare, eu si partenerul sau 1 cutie eu si una el?

Din cate am inteles, Nizoral e foarte puternic si nici unul din noi nu sta prea bine cu ficatul...as fi vrut sa iau doar o cutie, un comprimat pe zi. Mai are efect daca il iau asa?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.