homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col- remedii naturiste


#1 2008-12-18 23:35:50

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

rana pe col- remedii naturiste

gărlis, am gasit ceva pe net, dar nu o sa dau linkul pentru a nu face reclama. asa ca voi posta remedii naturiste pentru tratarea ranii pe col. eu decat cea cu uleiul de sunatoare o incerc in prezent.
deci, sa incep:
O lingura de marul-lupului (pulbere) + o lingura radacina de tataneasa (pulbere) + o lingura musetel se lasa la inmuiat in 1/2 litru de apa rece de seara pana dimineata, cand se filtreaza. Plantele ramase se fierb in 1/2 litru de apa pana cand lichidul scade la jumatate. Dupa racire, se strecoara si se amesteca cele doua extracte. Cu acest concentrat se face spalatura vaginala cu ajutorul irigatorului. La 2-3 zile se fac si bai de sezut cu acelasi ceai. Tratamentul se face pana la vindecare.

Spalaturi vaginale zilnice cu 2 litri ceai de pelin concentrat: 10 lingurite in 2 litri apa, fiert 10 minute. Imediat dupa spalatura, se introduce in vagin un tampon imbibat in ulei de catina care se lasa peste noapte, dimineata aruncandu-se.

Se aplica local un tampon imbibat in ulei de sunatoare, seara, la culcare si se tine pana dimineata. Vindecarea este rapida. Uleiul de sunatoare se prepara astfel: se umple o sticla cu flori de sunatoare peste care se toarna ulei de masline presat la rece. Se lasa la macerat, la intuneric, cel putin 8 zile, dupa care se poate utiliza. Cu cat sta mai mult la macerat, cu atat este mai eficient (o luna, un an..) Culoarea sa devine rosiatica. Este un cicatrizant foarte rapid pentru orice fel de rana. sau puteti lua de la plafar

O mana de coji de nuci uscate (partea lemnoasa) si o mana de coaja de stejar se fierb in 3 litri apa pana cand aceasta devine maronie, apoi se strecoara. In ceaiul obtinut se fierb 2 maini de tataneasa uscata sau verde. Dupa ce clocoteste bine (de vreo 10 ori), se ia de pe foc si se adauga cate o mana de musetel, coada-soricelului si flori de galbenele. Se acopera si se lasa 10 minute la infuzat. Se strecoara si se lasa la racit. Cand ajunge la o temperatura suportabila, se introduce in irigator si se fac spalaturi vaginale.
Plantele folosite au proprietati cicatrizante si dezinfectante.
Aceasta procedura se face seara, inainte de culcare.
Se repeta zilnic, pana la vindecare.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 



#2 2008-12-19 23:53:53

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col- remedii naturiste

daca mai stiti spune-ti-ne si noua tongue


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#3 2008-12-20 10:12:32

allys
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-09-03
Mesaje: 471

Re: rana pe col- remedii naturiste

nu deregleaza flora vaginala remediile astea?

Offline

 

#4 2008-12-20 22:42:06

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col- remedii naturiste

la asta ma gandeam si eu. sa nu dau din una`n alta, ca si asa ca am destule pe cap.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#5 2008-12-20 23:56:30

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col- remedii naturiste

allys a scris:

nu deregleaza flora vaginala remediile astea?

sincer nu stiu sigur. tot ce stiu e ca tratamentul cu sunaotare a fost recomandat de o doctorita....
ma gandesc ca daca nu se fac mai multe tratamente in acelasi timp  poate ca nu...


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-22 13:56:43

allys
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-09-03
Mesaje: 471

Re: rana pe col- remedii naturiste

sa ne spui si noua ce rezultate ai obtinut in urma tratamentului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.