homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?


#1 2008-12-21 23:23:31

ttt_rrr
Membru
Inregistrat: 2008-12-21
Mesaje: 3

Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

Salut. Am si eu nevoie de niste sfaturi. As aprecia mult ajutorul vostru. tummenupp
Am 19 ani si nu demult mi-am inceput viata sexuala(cam de o luna si un pic). Am o partenera cu care ma inteleg foarte bine si tin mult la ea. Dar nu pot sa zic ca sunt incantat de performanta mea sexuala. Am 2 topicuri de discutat:
1)Pana acum am incercat sexul oral amandoi si a fost foarte reusit si placut pentru amandoi. Si am satisfacut-o f bine cu mana(pentru ca nu aveam prezervative...). Toate bune si frumoase dar nu pot sa zic ca e la fel cand vine vorba de sexul normal. Imi pierd erectia dupa ce penetrez vaginul...Ea ma ajuta, ma stimuleaza e ok, dar dupa penetrare imi pierd erectia. Poate nu am experienta prea multa, dar eu zic ca fizic fac bine. E ceva legat de psihic. NU stiu de ce nu imi mentin erectia la sexul vaginal.
Sexul oral e foarte, foarte placut. Am erectii foarte multumitoare, dar la sexul vaginal imi pierd pofta. Imi dati un sfat va rog ?
2)Ce sa fac ca sa nu ejaculez prea repede? La primul sex vaginal am ejaculat prea repede.
A doua oara nu am reusit sa termin pentru ca imi pierdeam erectia la sexul vaginal.
Ce as putea ca sa nu ejaculez prea repede dar sa am si o erectie buna.
Ajuta masturbarea inainte de sex? Care e intervalul potrivit? O zi inainte de sex? O ora?

Si as dori si niste sfaturi legate de psihic. Ar trebui sa uit de episoadele alea nereusite...
Dar simt si o obligatie fata de ea. Nu vreau sa o dezamgesc.

Astept ajutorul vostru. Si va rog fara misto.
Multumesc

Offline

 

#2 2008-12-22 01:14:20

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

esti la inceput si d'aia ...dupa mai multa practica la capitolul sex normal o sa stai mai bine smile
asa ar fi normal ....la noi asa a fost smile

asa k ... pune te p treaba tongue


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#3 2008-12-22 08:22:45

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

are dreptate delyutza.e vorba doar de faptul ca nu ai inca experienta.
....a da...sa nu te masturbezi inainte de ... wink ,delyutza sper k nu la asta te'ai referit knd ai zis pune'te pe treaba  lol
bafta

Offline

 

#4 2008-12-22 12:44:55

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

e vorba de lispa de experienta. ai sa vezi ca in timp va fi mult mai bine wink si inceraca sa nu te mai gandesti la toate astea ci sa profiti de actul sexual in sine...tu esti prea preocupat cu "problemele" astea. In legatura cu psihicul barbatii au o problema cu erectiile si terminatul prea repede asa cum avem si noi cu atingerea orgasmului si tine doar de tine sa le depasesti. cum? sa nu te mai gandesti la ele, se realizezi ca sexul in sine e cu totul atceva. nu zic ca e usor, si eu mai am de lucrat uneori la capitolul asta lol

oricum, e ceva normal si ai sa vezi ca in mare parte, cu timpul vor trece de la sine aceste probleme

Offline

 

#5 2008-12-22 14:11:06

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

Eu cred ca problemele tale vin de la psihic...te gandesti prea mult la ce ti s-a intamplat, deja subconstientul tau se declanseaza in momentele de intimitate si iti moare pt ca te gandesti ca ejaculezi rpd, nu mai ai erectie. Ar tb sa incerci sa nu te mai gandesti la alte lucruri in timpul actului sexual.
Concentreaza-te pe senzatii, uita-te la partenera ta admir-o, fa ceva care sa te excite, roaga-ti partenera sa stea deasupra spre exemplu la inceputul actului daca asta te face sa te simti mai excitat...
Si lipsa de experienta contribuie la problemele pe care le ai, dar orice baiat la varsta ta se loveste de lucrurile astea. Asa ca stai linistit.
Daca iti vine sa ejaculezi rpd retrage-ti penisul din vagin pt cateva secunde introdu-l iar.....sau incearca sa-ti contracti muschii muschii pelvieni si muschiul care sustine scrotul.
Controleaza-ti respiratia.
In timp o sa reusesti.....o sa fie bine o sa vezi, majoritatea barbatilor trec prin chestii din astea.
Imi imaginez ca va stresati pt ca practic voi aveti mai multa responsabilitate decat noi, un act sexual reusit e atunci cand ala mic sta drepti si nu ejaculezi imediat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-22 15:30:30

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

super tare replica ta andruluina : Imi imaginez ca va stresati pt ca practic voi aveti mai multa responsabilitate decat noi, un act sexual reusit e atunci cand ala mic sta drepti si nu ejaculezi imediat.   rotfl , ai dreptate

Asa e ,nu mai fi stresat , si , care e treaba? , si daca iti dai drumu repede , asta e , asa invata omu  goodluck

Ultima oara a fost editat de tttttt (2008-12-22 15:31:03)

Offline

 

#7 2008-12-22 15:43:10

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

princesss a scris:

are dreptate delyutza.e vorba doar de faptul ca nu ai inca experienta.
....a da...sa nu te masturbezi inainte de ... wink ,delyutza sper k nu la asta te'ai referit knd ai zis pune'te pe treaba  lol
bafta

nu nu la asta m am referit lol
sexul se face in 2 nu de 1 singur tongue


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#8 2008-12-22 17:58:46

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

pai asa e tttttt....chiar au o mare responsabilitate si eu ii inteleg ca uneori sunt frustrati....pt ca daca nu i se scoala clar amandoi sunt dezamagiti atat el cat si fata...si daca ejaculeaza prea rpd in maxim 10 min nici asa nu e ok...deci au de dus in carca multe...bineitneles ca si noi contribuim la reusita unui act sexual, dar greul la ei este...nu ma refer la dominat...ci la probleme astea de erectie si de ejaculare precoce.

Offline

 

#9 2008-12-22 18:20:33

Flipper
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 8

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

ttt_rrr am si eu problema ta...si nus, sper k ku timpul o sa treka...dupa mine masturbarea contribuie la o ejakulare mai intirziata, dar se pierde frumusetea actului sexual...si am mai depistat ceva, cind penetrez vaginul, pur si simplu nu ma concentrez, nu realizez k am un act sexual -- poate de asta si imi pierd erectia...poate o fi si problema ta..
un sfat ar fi sa coordonez miscare:uite la reactia fetei si daka ea inka nu ajunge la punctul kulminant si tu deja simti k dai drumu, incearka se te opresti (stiu k e cam greu dar asta e)..o mai saruti, o alinti si cind simti cati trece incepi din nou...si pina la urma o sa se primeasca...multa bafta:)
P.S. tre sa prinzi momentu cind sa te opresti uneori e prea tirziu...
dar daka vezi ka si ea si tu ajungeti la punctul kulminant nu te lasa, kiar daka ejakulati repede, nui nimik mai frumos decit sa ejakulati ambii odata, cel putin pentru mine e asa...sper k team ajutat

Offline

 

#10 2008-12-22 19:58:31

aditza yedutza
New member
De la: Tulcea
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 36

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

parerea mea e ca nu vei reusi sa treci peste aceasta problema atata timp cat in tipul actului nu ai sa te eliberezi de orice gand si n.ai sa te lasi cuprins de placere...te tot gandesti si stai cu teama aia ca iar ai sa patesti lucrul asta urat...ai incredere in tine,acordati.va mai muylt timp inainte de penetrare...

Ultima oara a fost editat de aditza yedutza (2008-12-22 19:59:14)


viata este viata si trebuie traita asa cum e pt ca ni s.a dat fara sa cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

Offline

 

#11 2008-12-23 09:07:56

ttt_rrr
Membru
Inregistrat: 2008-12-21
Mesaje: 3

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

multumesc pentru sfaturi! Intradevar trebuie sa exerxez mai mult ca sunt la inceput.
Va multumesc pentru sfaturi si mai astept si alte persoane sa contribuie in continuare la acest topic.
Multumesc once more wink

Offline

 

#12 2008-12-23 19:59:25

ttt_rrr
Membru
Inregistrat: 2008-12-21
Mesaje: 3

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

Flipper a scris:

ttt_rrr am si eu problema ta...si nus, sper k ku timpul o sa treka...dupa mine masturbarea contribuie la o ejakulare mai intirziata, dar se pierde frumusetea actului sexual...si am mai depistat ceva, cind penetrez vaginul, pur si simplu nu ma concentrez, nu realizez k am un act sexual -- poate de asta si imi pierd erectia...poate o fi si problema ta..
un sfat ar fi sa coordonez miscare:uite la reactia fetei si daka ea inka nu ajunge la punctul kulminant si tu deja simti k dai drumu, incearka se te opresti (stiu k e cam greu dar asta e)..o mai saruti, o alinti si cind simti cati trece incepi din nou...si pina la urma o sa se primeasca...multa bafta:)
P.S. tre sa prinzi momentu cind sa te opresti uneori e prea tirziu...
dar daka vezi ka si ea si tu ajungeti la punctul kulminant nu te lasa, kiar daka ejakulati repede, nui nimik mai frumos decit sa ejakulati ambii odata, cel putin pentru mine e asa...sper k team ajutat

Una din probleme aste e..Cand fac sex normal nu ma gandesc ca fac sex si imi pierd cumva concentrarea...Va trebui sa ma las mai usor purtat de val sau ceva...
Daca mai ai ceva sfaturi in acest scop(si alte persoane) te rog sa postezi.
Mersi

Offline

 

#13 2008-12-23 23:49:10

Flipper
New member
Inregistrat: 2008-12-14
Mesaje: 8

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

hmm..nu prea stiu nici eu multe..am doar 17 si am avut doar trei akte sexuale dintre kare unul oral...si inafara de primu nu a mers niciunu...da kum deskoper ceva nou fii sigur k te anunt..nici tu nu te da intro parte, miai fi si mie de ajutor

Offline

 

#14 2008-12-28 11:43:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

ttt_rrr a scris:

Salut. Am si eu nevoie de niste sfaturi. As aprecia mult ajutorul vostru. tummenupp
Am 19 ani si nu demult mi-am inceput viata sexuala(cam de o luna si un pic). Am o partenera cu care ma inteleg foarte bine si tin mult la ea. Dar nu pot sa zic ca sunt incantat de performanta mea sexuala. Am 2 topicuri de discutat:
1)Pana acum am incercat sexul oral amandoi si a fost foarte reusit si placut pentru amandoi. Si am satisfacut-o f bine cu mana(pentru ca nu aveam prezervative...). Toate bune si frumoase dar nu pot sa zic ca e la fel cand vine vorba de sexul normal. Imi pierd erectia dupa ce penetrez vaginul...Ea ma ajuta, ma stimuleaza e ok, dar dupa penetrare imi pierd erectia. Poate nu am experienta prea multa, dar eu zic ca fizic fac bine. E ceva legat de psihic. NU stiu de ce nu imi mentin erectia la sexul vaginal.
Sexul oral e foarte, foarte placut. Am erectii foarte multumitoare, dar la sexul vaginal imi pierd pofta. Imi dati un sfat va rog ?
2)Ce sa fac ca sa nu ejaculez prea repede? La primul sex vaginal am ejaculat prea repede.
A doua oara nu am reusit sa termin pentru ca imi pierdeam erectia la sexul vaginal.
Ce as putea ca sa nu ejaculez prea repede dar sa am si o erectie buna.
Ajuta masturbarea inainte de sex? Care e intervalul potrivit? O zi inainte de sex? O ora?

Si as dori si niste sfaturi legate de psihic. Ar trebui sa uit de episoadele alea nereusite...
Dar simt si o obligatie fata de ea. Nu vreau sa o dezamgesc.

Astept ajutorul vostru. Si va rog fara misto.
Multumesc

cu riscul de a intinde coarda parerea mea e ca brusca prierdere a erectiei nu se datoreaza lipsei de concentrare ci din prea multa concentrare...adica frica de a se repeta prima experienta si de a ejacula prea repede...cand vei intelege ce acest lucru e normal la inceputul vietii sexuale, ca nu ai dc sa ti fie rusine si ca e mai important sa te concetrezi asupra ceea ce traiesti in acel moment...asupra persoanei de langa tine si nu asupra ceea ce se va intampla lucrurile vor merge mult mai bine...bafta smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-12-28 12:12:26

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

Eu am patit-o cu fostul meu prieten care avea un minim de experienta sexuala inaintea mea - 3 partenere - si cat timp am fost impreuna asta a fost o problema majora pentru noi: termina FOARTE repede (maxim 5 minute), daca era sa se mai intample o data, atunci maxim 10 minute.. la el problema era de ordin psihic: nu avea foarte mare incredere in el, era si intimidat de mine pentru ca ma considera mult prea frumoasa pentru el si mai era si inhibat pentru ca, chiar daca nu am avut decat 3 parteneri cu care am facut sex (cu el inclusiv), ma simt foarte bine in pielea mea, spune ce vreau, cum vreau, ma manifest etc. Si era teribil de inhibat, plus ca se gandea la acelasi lucru ca si tine: cum ma simt eu daca el termina prea repede, ca nu e in stare sa ma faca sa am orgasm de la sexul normal etc.

Cu alte cuvinte, cum s-a mai zis si pana acum, e de la psihic si de la lipsa de experienta. Ea e tot la inceputul vietii sexuale? Ca asa puteti sa experimentati si sa invatati impreuna.. si daca te tine, incercati de mai multe ori la rand si trebuie sa se mareasca un pic durata de la un numar la altul... probabil te atrage foarte mult iubita ta si e normal sa vrei sa fie si ea satisfacuta, dar nu e o tragedie. Esti la inceput, in timp o sa fie mai bine cu putina practica smile si e tare misto genul asta de practica big_smile

Offline

 

#16 2009-01-17 13:17:58

Dorian
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 18

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

ttt_rrr

Ceea ce patesti tu li se intampla multora...nu te speria.

Mi s-a intamplat si mie la inceput.
Exact cum se specifica pe aici totul este in proportie de 90% psihic.

In primul rand, daca vrei sa fii absolut sigur ca din punct de vedere hormonal esti ok, poti sa iti faci niste analize de testosteron (sa aflii daca te incadrezi in valorile normale - sunt 3 analize:testosteron, testosteron liber si prolactina - costa in jur de 100 ron toate). Cel mai probabil, analizele, o sa iasa ok, fapt ce va conta pentru tine, deoarce ti se va confirma faptul ca d.p.d.v. fizic esti sanatos.
Va ramane partea psihica, pe care o vei rezolva tu (nu te apuca sa dai banii aiurea pe la psihologi).
Asadar, spui ca la sexul oral este totul ok - este vorba despre stimularea psihica, sexul oral te incita cel mai probabil din cauza fanteziilor tale sexuale.Inceracsa sa-ti imprimi dorinta de a face sex normal (vaginal) printre gandurile tale...adica inceraca sa nu te mai gandesti atat de mult la sexul oral ca la o prioritate.
"Sexul incepe din preludiu"
Pentru a avea un raport sexual reusit, este foarte important (din punctul meu de vedere) sa ai parte de un preludiu bun, de cel putin 20-30 de minute in care sa conturezi, tu ca baiat o erectie puternica, iar ea ca fata o lubrifiere adecvata.
Personal, iti recomand stimularea la nivelul glandului penisului, chiar "sub cap", asadar cand simti ca iti pierzi erectia, incearca sa introduci penisul in vagin doar pana la jumate, sau chiar si mai putin, cat sa simti o stimulare optima (si rapida) la nivelul glandului.
O alta varianta este aceea in care penetrarea se axeaza alternativ pe unul din peretii vaginali, astfel frecarea este mai "dura" iar stimularea mai mare.Este stiut ca in general (nu la toata lumea), vaginul se dilata intr-o oarecare masura in timpul actului sexual, asadar stimularea la nivelul penisului scade, de aceea iti recomand sa te "lipesti" de cate un perete, pana iti gasesti pozitia optima.
Deasemeni, iti recomand sa stai intr-o pozitie in care sa poti avea controlul deplin asupra miscarilor tale, astfel incat sa poti schimba pozitionarea penisului in functie de cum simti ca iti este mai bine.
Nu recomand sa stea partenera de-asupra ta, deoarece, in cazul in care aceasta nu are mare experienta intr-ale sexului (nu este "profesoara"- spunem noi in jargon), se poate ca ritmul si miscarile ei sa nu te ajute.
Din suflet itirecomand pozitia "doggy" (capritza - din genunchi, nu din picioare pt ca e destul de obositoare), deoarece asa ai pe deplin libertatea de miscare de care ai nevoie si la nevoie poti interpune (intre vaginul fetei si tine), degetul mare si degetul de-o parte si de alta a penisului, astfel incat  sa poti sa-l strangi pe "ala micu' " pentru o frecare mai intensa (la fel ca la masturbare, acelasi principiu), avand in acelasi timp si contact sexual vaginal. Daca tot nu merge, scoate-l si "ia-l intre palme" (handjob) pana simti ca este "tun" dupa care il introduci din nou.
Nu trebuie sa iti fie rusine de partenera. Sexul nu are tipare fixe ("Dom'le, asa trebuie sa se intample...altfel nu e bine..."), din contra, diversitatea il face atat de frumos si de interesant.

Aspectul primordial este gandirea !
La fel ca in cazul fetelor, si la noi conteaza starea psihica.Trebuie sa iti gasesti resursele emotionale pentru sex, ca, totusi, nu este ca si cum "ai bea o bere"...dupa o zi infernala si cu stres maxim, si cei care nu au in general probleme de genul asta, sunt pasibili de asa ceva.

Cand intri in pat, trebuie sa fii pregatit, ca un gladiator care intra in ring sa castige". Poti s-o faci, ai toate resursele la cote maxime ! Esti la volanul unui Bugati Veyron si ai 1001 cai putere;Depinde de tine cat  si cum vrei sa-i folosesti !
Avanta-te fara griji si o s avezi ca o sa faci performanta, pe zi ce trece devi mai bun!
Excitat-te la maxim in preludiu, si nu uita s ao exciti si pe partenera ta !
Incepe in forta, facandu-i un sex oral de neuitat; te va recompensa si va avea rabdare si va fi intelegatoare !
Creeaza-ti un mediu propice cu lumanari parfumate si petale de trandafir (decorul conteaza destul de mult).
Lasa-ti visele sa devina realitate!
La nevoie, in cazuri extreme, in timp ce faci sex vaginal, gandeste-te ca faci sex oral, daca asta te excita, lasa-ti toate fetis-urile sa-ti treaca prin fatza ochilor, pentru o excitare maxima.
Trebuie sa fii "acolo" trup si suflet ! Nu te gandi in alte parti, ca pirzi momentul.
Ghidat-va unul pe altul pentru a fi bine pentru amandoi; comunicarea conteaza extrem de mult; se evita neplacerile si disconfortul.
Asculta-ti partenera cum geme de placere, te va stimula si mai mult.
Daca tot nu merge si nu merge, incearca Kamagra (este din plante, o gasesti pe net si costa in jur de 15 lei pastila, o iei inainte d epreludiu, si dupa juma' de ora te burie de un efect de cca 4 ore de erectie). Iei de cateva ori, dupa care incepi sa iei cate un sfert de pastila....pana nu mai iei de loc, si tot vei avea rezultate, doar gandindu-te ca ai luat pastila (efectul Placebo)
Asta la capitolul erectie.

Legat de ejacularea precoce:
Masturbarea inaintea actului sexual poate fi de ajutor (insa nu ti-o recomand...poate cu 3-4 ore inainte)...
Cand simti ca ejaculezi, opreste-te, stai cateva secunde si continua actul sexual...daca tot nu merge...poti sa termini la un sex oral inainte de sexul vaginal...dupa cateva minute de pauza, incepe sexul vaginal si clar, nu o sa mai ejaculezi la fel de rapid.
Iti urez bafta, si postezi orice alta nelamurire.


"Carpe Diem"

Offline

 

#17 2009-04-06 13:04:11

Comandoru
Membru
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 1

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

sunt o mie de sfaturi pe net. Si ceea ce a scris domnul de mai sus e foarte bun. Uite inca ceva care m-a ajutat http://www.discretfarma.ro/Erectie%20-% … icol15.php pe mine FARA sa cumperi ceva. Sfaturile alea sunt chiar ok.

Apropo, nu le fac reclama, ca produse de acel gen gasesti peste tot pe net.

Offline

 

#18 2009-04-07 12:11:10

lizuk
New member
Inregistrat: 2009-04-05
Mesaje: 15

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

buna...ma ajuta si p mine cineva intr-o problemutza?sad stie cineva de ce ma ustura in timpu actului sexual?la inceput tot e ok,nu mai k atunci cand p prietenu meu il tine mult incepe sa ma doara ...sad o facem mereu cu prezervativu si ma gandesc k o fi d asta insa ma doare si dupa o zi dupa c o facem...de ce?mi-e frik,poate...sa am ceva?va rog sfatuiti-ma si p mine...mentionez k am fost la un medic ginecolog si mi-a spus k am o inflamatie si mi-a prescris niste pastilute l-am luat dar nik...park nu si-ar fi facut efectu...nu prea mia inspirat incredere medicu,da nu am avut de ales avand in vedere k a fost prima data cand am fost la ginecolog nu stiam la cine sa ma duc..sad

multzumesc! pusspusspuss

Ultima oara a fost editat de lizuk (2009-04-07 12:20:25)

Offline

 

#19 2009-04-07 12:43:39

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Sfat pentru un sex reusit! Probleme erectie. Motive psihologice?

eu cred ca nu esti destul de lubrifiata si din cauza asta apare durerea


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.