homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa, help!


#1 2007-03-22 23:50:56

Andradutza
Membru
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 1

Doctoressa, help!

1. Am avut niste veruci,posibil hpv. Care e testul care cofrma prezenta virusului? PAP sau determinarea hpv? Si dc da,ambele tipuri(low si high risk)?

2.Am facut PAP,dar doctorita nu mi-a explicat nimic.Mi-a dat Cervucid.Buletinul de analize e la misto sau asa trebuia sa fie? : Adecvarea frotiurilor pt evaluare satisfacatoare dar limitata de(vezi mai jos)->marcata citoliza. Caracterizare generala in limite normale. Citodiagnostic clasa I, frotiu citolitic. PMN nu,bacili Doderline f frecventi,extrem de rare celule endocervicale. Citoliza importanta.
                    Am sau nu HPV?
3.Dupa 8 luni,ex microscopic secretie vaginala:
   -celule epiteliale pavimentoase superficiale frecvente izolate si in placarde
   -celule epiteliale pavimentoase intermediare rare izolate si in placarde
   -celule epiteliale pavimentoase parabazale absente
   -celule epiteliale pavimentoase bazale absente
   -leucocite relativ frecvente
   -hematii absente
   -flora microbiana-cantitate bogata
   -flora microbiana-tip: bacili Gram pozitivi(Doderline) frecventi,coci Gram pozitivi in perechi rare,bacili Gram negativi rari
   -levuri inmugurite(candida) si filamentate frecvente
   -trichomonas absent

Am facut testul ca sa fiu sigura ca am Candida, dar nu-mi suna prea bine rezultatul,desi nu inteleg mai nimic din el. Si sunt f confuza: ce teste sa mai fac si ce a reiesit din cele pe care le-am facut? In afara de Candida,ce mai am?
                                                                                         Multumesc smile

Offline

 



#2 2007-03-23 10:07:02

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Doctoressa, help!

am facut si eu un "examen citologic-frontiu cervico-vaginal" anul trecut in luna iunie si as dori daca se poate, doctoressa, sa ma lamuresti putin pt ca drept vorbind, am incredere in parerea ta si doctoritza mea gineco mi spus atunci ca e doar o mica inflamatzie si sa fac un tratament antiinflamator.
Motivele recomandarii frontiului: cervico-vaginita
Valoarea diagnostica a frontiului: frontiu negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna.
mai jos e trecut: absentza celulelor glandulare din zona de transformare.
La infectii: flora nespecifica hecilara. candida si altele sunt taiate
La evaluare hormonala(analiza a fost facuta inainte sa incep sa iau AC): este bifat "model hormonal compatibil cu varsta"
Alterari reactionale si reparative: este bifat "inflamatie"
Celule pavimentose: totul este taiat.
Celule glandulare: totul taiat.
Alte leziuni intraepiteliale: totul taiat
La virusi, HPV (casutza din dreptul lui) este taiata, nu bifata. cred ca e de bine.
Jos este trecut la ALTELE: Tratament antiinflamator
Diagnostic citopatologic : Exocervicita acuta nespecifica
Chiar jos de tot este trecut PN II (are treaba cumva cu papa nicolau???)
iti multumesc anticipat daca ai timp sa iti arunci privirea pe acest buletin de analize.

Ultima oara a fost editat de anca13 (2007-03-23 10:18:28)


storstark

Offline

 

#3 2007-03-23 10:41:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, help!

Andradutza, testul ala nu e la misto, asa trebuie sa arate. Zice ca la momentul acela avea loc la nivelul colului tau uterin o distructie(liza) celulara, insa nu erau probleme.
Examenul de secretie de 8 luni mai tirziu, zice ca ai candida. Conform cu buletinul de analiza, in afara de candida nu mai ai nimic, daca insa vrei sa stii mai mult trebuie sa faci test HPV(testul papanicolau nu ne spune daca ai sau nu virusul, niciodata) precum si un test chlamidia
anca13, buletinul tau zice ca ai o vaginita/exocervicita nespecifica(cel mai adesea e vorba de gardnerella)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-03-23 11:48:28

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Doctoressa, help!

valeu. e nasol tare? parca ...candidoza suna mai bine decat gardnerella


storstark

Offline

 

#5 2007-03-23 12:07:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, help!

nu e nasol tare, se trateaza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-23 17:55:07

angelita
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-10
Mesaje: 11

Re: Doctoressa, help!

Buna! As vrea si eu un raspuns de la doctoressa. Am facut saptamana asta o analiza la secretia vaginala la Institutul Cantacuzino si mi-au iesit urmatoarele: Epitelii superficiale: relativ frecvente; Epitelii intermediare: frecvente; Epitelii parabazale: rare; Epitelii bazale: rare; Alte celule: absente; Leucocite: frecvente; Hematii: absente; Trichomonas: absent; Germeni: lactobacili; Levuri: absente; Cultura: Doderlein; Cultura pt. ciuperci: negativa.
Iar la testul papanicolau, pe care l-am facut la spitalul cantacuzino, mi-a iesit candida si pap II inflamator.
Stiu ca am candida cam de 4 ani si o rana pe col si am facut acum 6 luni un tratament pt ea, dar nu mi-a trecut, cu Clotrimazol ovule si crema si cu pastile nistatinum(stamicin).Si prietenul cu crema si pastilele.
As vrea sa aflu parerea dumneavostra despre rezultatele analizelor! Multumesc mult!

Offline

 

#7 2007-03-26 11:20:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, help!

buletinul de analiza de la Institutul Cantacuzino zice clar ca nu ai candida, de fapt ca nu ai nimic patologic..deci, nu ai


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-04-05 19:57:55

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: Doctoressa, help!

Am si eu o intrebare referitoare la secretia vaginala: cat de vascoasa trebuie sa fie?
Am observat ceva ciudat la mine de vreo 2 luni, in sensul ca am secretia foarte vascoasa .....nici nu stiu cum sa explic....e incolora, nu are miros si parca ar fi silicon (sa nu radeti), un pic mai moale poate dar se intinde asa ca un plastic foarte moale....Super ciudat!
Oricum am fost la doctor  si am o rana pe col....astept rezultatul. Papanicolau si cea de secretie (secretia asa o avea legatura cu rana de pe col?)...Spaer sa nu fie ceva grav

Offline

 

#9 2007-04-05 20:31:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa, help!

n-ai mai observat niciodata secretia asta? din ce descrii tu pare a fi mucus cervical care apare la ovulatie de obicei. avand in vedere ca ai o rana pe col e f posibil sa fie datorita ei


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2007-04-05 21:18:08

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: Doctoressa, help!

Nu cred ca este de la ovulatie..stiu cum arat secretia de la ovulatie...in genral apare dupa menstruatie sau inainte....cand sunt la ovulatie nu mai e asa.....e o secretie normala
Ranile pe col pot provoca secretii neobisnuite?

Offline

 

#11 2007-04-05 21:32:17

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Doctoressa, help!

sincer... si mie cam mi se intamplqa ce descrrii u mai sus adela... tot asa este se intinde. pai si chiar daca iei antibb ai ovulatie sau cum vine asta? huh? nushu nu are sens...odata ce iei antibb nu ai cum sa fi l ovulatie,. lamuriti-ma...


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#12 2007-04-06 10:24:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Doctoressa, help!

daca iei anticonceptionale nu ai ovulatie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2007-04-15 00:01:43

adry_adr
Membru
Inregistrat: 2007-03-27
Mesaje: 3

Re: Doctoressa, help!

e posibil ca de la antibebe secretia vaginala sa cam dispara :-? stiu ca suna cam ciudat dar inainte trebuia sa folosesc protej si acum de cand am inceput sa iau antibebe...uscat uscat..... e de bine sau nu? cesafac   scuze daca am postat unde nu trebuia

Offline

 

#14 2007-04-15 00:10:30

alexis0909
Membru
Inregistrat: 2007-04-15
Mesaje: 1

Re: Doctoressa, help!

Am si eu o intrebare, nu stiu din ce cauze mi-a venit ciclul la 2 saptamani. Sauna poate sa influenteze cu ceva?
Ar fi trebuit sa imi vina pe la sfarsitul lunii. O pastila de postinor e posibil sa influenteze? pastila a fost luata anul trecut in august. de atunci mi-a venit la timp. exceptie a fost primul, care mi-a venit la o saptamana dupa ce luasem pastila. Te rog da-mi un raspuns pt ca am probleme cu prietenul..., el a fost plecat vreo 3 saptamani si crede ca l-am inselat si am luat postinor pt a nu ramane ... Multumesc

Offline

 

#15 2007-04-15 08:35:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Doctoressa, help!

du te la medic nu e de la postinorul de anul trecut...e o dereglare daca nu e sarcina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.