homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pot lua AC daca urmeaza sa fac histeroscopie?


#1 2007-04-03 23:00:50

liliana.br
New member
Inregistrat: 2006-08-21
Mesaje: 9

Pot lua AC daca urmeaza sa fac histeroscopie?

Prin februarie (stimulare) - martie (embriotransfer) am facut un nou FIV (al 3-lea ca nr.) nereusit.  De data asta nu am mai avut valoarea 0 la testul de sange betaHCG. Valoarea in ziua 12 de la embriotransfer a fost de 1,66 adica, doar o tentativa de implantare. Dupa intreruperea tratamentului de sustinere (utrogestan 6/zi, gravibinon - 2 fiole) CM mi-a venit cu o intarziere de 8 zile, la inceput cu pete maronii (3 zile) dupa care au urmat alte 4-5 zile cu dureri mari si destul de mult cantitativ. Din fericire mi s-a oprit si acum astept urmatorul CM sa ma duc sa ma programez pentru o histeroscopie sa vad daca am ceva dubios la instalatia de incubare (uter) de nu au putut sa se prinda embrionii. Mi-am planificat urmatorul FIV cam prin iunie-iulie dar pentru a ma putea apuca de noul tratament trebuie musai sa iau AC cel putin 2 luni (fara nu reusesc sa am foliculi cu ovocite viabile- trebuie  sa imi repun ovarele in repaus).
Cunoscand cat de cat istoricul meu intrebarea ar fi daca pot lua AC si in acelasi timp sa fac si histeroscopia.
va multumesc mult

Offline

 



#2 2007-04-05 11:41:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pot lua AC daca urmeaza sa fac histeroscopie?

anticonceptionlele subtiaza endometrul...ar putea deci parazita rezultatele histeroscopiei. cred ca e de preferat sa o iei pe rind


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-04-06 20:29:51

liliana.br
New member
Inregistrat: 2006-08-21
Mesaje: 9

Re: Pot lua AC daca urmeaza sa fac histeroscopie?

Multumesc mult pt raspuns. Sarbatori fericite!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.