homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colon iritabil


#1 2007-04-05 19:28:26

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

colon iritabil

Mi-a fost prescris Debridat, dar nu de catre un medic internist, ci de catre un alt fel de medic.. Mi s-a pus diagnosticul de "sindrom iritabil al colonului".. Se pare k de aici veneau durerile si nu de la ovare cum credeam eu.. Am dureri ca la menstruatie, dar ceea ce simt sunt miscarile spastice ale intestinului.. Am dureri destul de mari, as putea sa ma duc la un internist (am bilet de trimitere), dar cine lucreaza in vinerea mare? Trebuie sa aman dupa Paste, dupa miercuri.. Iau antiinflamatoare.. Ma gandeam sa imi iau totusi reteta si sa ma duc la internist saptamana viitoare.. Ce ma sfatuiti?


You think you know but you have no idea

Offline

 



#2 2007-04-05 20:10:31

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: colon iritabil

debridat-ul e recomandat in sindrom, dar depinde daca intr-adevar asta ai. parerea mea este sa il iei si daca trece durerea atunci diagnosticul se confirma, dar asta nu te opreste sa mergi saptamana viitoare si la interne pt o confirmare avizata


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-04-05 20:34:43

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: colon iritabil

ms frumos pt raspuns.. sper sa imi treaca cu Debridat.. si sa nu fie ceva mai complicat decat acest sindrom iritabil al colonului (cum ar fi colita, s.a.)


You think you know but you have no idea

Offline

 

#4 2007-04-05 22:08:04

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: colon iritabil

off ma temsa-ti spun ca ai mult de tras....si eu m-am tratat 7 ani de zile ,decand ma stiu am avut probleme cu colonul,si eu de multe ori credeam ca sunt dureri ale ovarelor dar era vb de accel colon.si am luat si debridat multtt timp,analize multe am facut,diete,ma tavaleam pe jos de durere,de aici am avut probl si cu constipatia...sa vezi dieta ce trb sa faci,eu si acum m-ai tin fiindca mi-a intrat "in sange"cum se zice :Dsi e tare bine...imi pare rau ca iti zic dar si mie cand mi sa depistat probl asta am avut mult de tras cu ea:)..oricum insanatosire grabinca


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

#5 2007-04-07 17:58:56

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: colon iritabil

ms frumos de raspuns barbara_mori.. diagnosticul nu mi l-a pus un medic internist, deci nu stiu daca am asta 100%, cu toate ca simptomele duc la aceasta afectiune.. ma duc joi la internist.. ma tem de control.. probabil mi se va face colonoscopie sad dar radiografie nu le ajunge? (irigrafie sau cum s-o numi..) dieta o suport eu, analizele la fel.. daca nu cer prea mult ai putea sa imi spui ce analize ti se fac?


You think you know but you have no idea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-07 21:20:05

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: colon iritabil

lolita a scris:

Mi-a fost prescris Debridat, dar nu de catre un medic internist, ci de catre un alt fel de medic.. Mi s-a pus diagnosticul de "sindrom iritabil al colonului".. Se pare k de aici veneau durerile si nu de la ovare cum credeam eu.. Am dureri ca la menstruatie, dar ceea ce simt sunt miscarile spastice ale intestinului.. Am dureri destul de mari, as putea sa ma duc la un internist (am bilet de trimitere), dar cine lucreaza in vinerea mare? Trebuie sa aman dupa Paste, dupa miercuri.. Iau antiinflamatoare.. Ma gandeam sa imi iau totusi reteta si sa ma duc la internist saptamana viitoare.. Ce ma sfatuiti?

si prietenul meu are acelasi diagnostic...iar pt tratament si-a facut analizele la elias la doc Diculescu....endoscopie,colonscopie,ecografie,analize sange
iar tratamentu dureaza luni intregi dupa care iar consultatie(inca o endoscopie)..iar tratament vreo 3 luni..iar consultatie...si sa fii atenta la ce mananci toata viata..fara excese

ca pastile a luat zymogen,debridat inainte de masa ,omez
asa ca iti urez succes !

Ultima oara a fost editat de cristina_i (2007-04-07 21:21:53)


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#7 2007-04-07 21:37:40

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: colon iritabil

da daca nu iti poate da seama exact din ce analizeai facut diagnosticul,iti va face endoscopie(iti va baga un furtun de vreo 30 cm in stomac dar tu vei fi pe jumatate adormita,dar tot simti),sper ca nu te-am speriat(mai exista posibilitatea sa si refuzi chestiaasta,dar poate nu va fi mai bine)ti-am zis ce insmn endoscopie ca ei nu iti vor spune decand atunci cand vei fi acolo pe pat:( ,eu am trecut prin asta dar acum multumita medicilor sunt bine,repet aveam nijte dureri ingrozitoare inainte de tratament!sper sa nu fie cazul si la tine cu toate problemele astea,oricum eu iti tin pumnii sa fi bine.smile

Ultima oara a fost editat de barbara_mori (2007-04-07 21:41:31)


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

#8 2007-04-19 21:13:31

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: colon iritabil

sunt fericita.. nu am colon iritabil.. am fost de curand la medicina interna si m-a diagnosticat cu litiaza renala sad nu e ceva grav, am microcalculi.. de aici veneau durerile alea insuportabile.. dar erau din dreptul ovarelor/trompelor uterine.. sunt dezamgita de sistemul medical.. au reusit sa imi piarda analizele de urina, ce imi ofereau date pretioase despre afectiune (resturi de oxalati, fosfati sau leucocite in urina). totusi mi-a dat trimitere de la medicina interna sa imi fac o urocultura.. abia astept sa scap de dureri (iau ceva pt litiaza), dar e frustrant sa ma duc atat de des la toaleta sad (mai trebuie sa consum si vreo 2 litri pe zi).. in fine.. multumesc frumos pt mesaje.. si sanatate multa va doresc


You think you know but you have no idea

Offline

 

#9 2008-09-14 18:47:18

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: colon iritabil

Off....sunt cu moralul la pamant...Cred ca am colon iritabil..si-nca cat de iritabil!!!neutralneutral...Sincer...am tot fost pe la doctori...si clinici particulare...si prin pile....medicii prietenilor....recomandari....chiar si doctorita mea ginecolog isi da saraca intersul cat poate pentru problemele mele digestive, si sincer, cred ca ea este cel mai aproape de adevar....Am o bila cudata si septata, dar nu am pietre..si la cat regim tin eu....nu mai am probleme cu ea....in ultima vreme nici n-o mai simt k e in neregula....(mai ales ca mereu dorm mult si ma odihnesc...in fine....nu cred ca ce am eu este de la bila)...Nici nu stiu ce sa spun mai intai...de cand ma stiu am probleme cu digestia..iar diareea a fost problema nr 1 la mine mereu...dar in ultimul an si jumatate imi afecteaza efectiv viata!!!Am ajuns sa fiu deprimata, sa am caderi nervoase, am moralul la pamant, si dupa ce ca mama natura m-a lasat slaba, tot in ult an si jumatate am slabit si mai mult...am 49-50 kg la 1.76 m...deja nu ma mai impac cu mine insami, si nu am ce sa fac pt k problemele mele nu ma lasa sa ma hranesc si hidratez corect!Cred si eu ca am slabit si tot slabesc...cine s-ar putea ingrasa sau macar mentine mancand doar gratar din piept de pui, branza, compoturi, cartofi copti/fierti...nici macar fructe sau legume crude nu pot manca aproape deloc...Am citit si pe net tot ce este posibil...si sincer....ca si doctoritei mele ginecolog, careia i-am pov tot si care ma ajuta f mult..ma asculta si imi da sfaturi...cred ca este vb de colon iritabil!Coincid mult prea mult simptomele....si sunt asa mai mereu....desi sunt perioade cand sunt mai bine...iar altele-ca acum, spre exemplu in care efectiv nu pot manca nimic...decat eventual o banana..o cereala simpla.....ar trebui sa-mi fac cel putin o colonoscopie...stiu, dar mi-e groaza!!!Nu stiu ce sa fac, am impresia k ceilalti nu ma inteleg niciunul si ii cred, pt k ei nu trec prin asa ceva...Cat as vrea sa pot manca si eu ce-mi pofteste sufletul, fara sa ma astept la o revolutie din partea org meu...!!!sad Nu gasesc sprijin nicaieri...parca si doctorii sunt neputinciosi, analizele mi-au iesit ok....am facut ecografii peste ecografii...toate organele sunt bine....ce sa fac:(smile((???va rog ajutati-ma cumva....macar cu o vb buna......

Ultima oara a fost editat de ariciutza (2008-09-14 18:48:27)


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#10 2008-09-14 20:56:42

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: colon iritabil

ariciutza..eu zic sa faci colonoscopia aia..e greu cu medicii de la noi, stiu din experienta, dar asta e
si incearca sa nu lasi asta sa te doboare la pamant..psihicul are un rol important in sanatatea noastra, nu te lasa batuta, nu e un capat de lume
iti doresc sanatate si numai bine puss

Offline

 

#11 2008-09-14 21:17:28

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: colon iritabil

ce inseamna colon iritabil,si cum se manifesta simptomele?nu poti sa mananci cee ce vrei ca iti este rau?Multa sanatate si sa te faci bine!


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#12 2008-09-15 02:33:37

ariciutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-08
Mesaje: 147

Re: colon iritabil

http://www.solvay-pharma.ro/patients/di … itabil.php
           Gasesti aici explicatii despre colonul iritabil...manifestari, etc...va multumesc fetelor:*:*sunteti niste scumpe...mi-am mai revenit fata de azi dimineata..o sa merg sa fac cat de curand si colonoscopia si poate si endoscopie...trebuie sa trec si peste asta...si va spun dupa cum a fost!


Today, everything's OK!smile

Offline

 

#13 2013-11-20 21:31:08

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: colon iritabil

Buna  !
De cateva luni ma chinui cu dureri insuportabile de burta,imi este frica sa mai mananc,sunt balonata continuu si simt ca nu elimin gazele.Am fost la 2 dr pana acum,am facut coprocultura,coproparazitologic,endoscopie,ecografie,examen radiologic cu bariu,analize de sange repetate-inafara de hiperaciditate ,toate analizele imi ies perfecte.Am mai multe scaune pe zi,am observat si cu mucus,nu mai am chef de viata,sunt intr o mare depresie,nu mai vreau sa ma duc la munca,nu mai ies cu prietenii...sa nu mai zic ca mi e frica sa plec din bucuresti.Tot timpul imi vine sa zac in pat,sa dorm...Nimeni nu imi spune ce am,dar am ajuns la concluzia ca sufar de sindromul de colon iritabil,am aproape toate simptomele acestui sindrom.Momentan iau Ibutine dimineata si seara cate 1 cp si la dureri epigastrice iau controloc cateva zile.Eu inca nu reusesc sa imi dau seama cum sa aleg alimentele care imi fac raupt ca am impresia ca de la orice ma balonez,chiar si apa.Sunt f suparata .... sad


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#14 2013-11-20 22:34:02

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: colon iritabil

Buna dragele mele. Mie mi s-a pus diagnostic de colon iritabil pe baza de stress dupa ce mi-a facut o gastroscopie si un coproparazitologic. I-am explicat clar simptomele mele, problemele au inceput acum vreo 2-3 ani si mereu aveam probleme cu stomacul (diaree/spasme) inainte de examen, pe urma am ajuns sa ma doara stomacu, sa nu pot manca mai nimic si mereu alterneaza cateva zile de diaree cu cateva zile de constipatie. Intr-adevar sunt perioade in care si eu ma mir cat de bine ma simt. Niciodata nu am avut o digestie stralucita, dar sincer nu am tinut nici o dieta...m-am invatat sa traiesc cu asta. Sper intr-o zi sa scap de stress si de probleme.
Mie nu mi s-a facut colonoscopie, mi s-a pus diagnosticul pe baza anamnezei si a celor 2 investigatii de care am spus mai sus. Dr meu a spus ca nu face colonoscopie avand in vedere ca am sub 25 de ani si nu am nici un antecedent in familie cu polipi sau cancer de colon. Colonul iritabil este boala secolului, tot mai multi se chinuie cu aceasta boala...dar asta e lumea moderna, stresul e principala cauza. Eu va doresc multa samatate ai putere sa treceti cu bine. O sa va obisnuiti si veti vedea ca va fi mai usor, in principal daca aveti perioade de diaree incercati sa mancati alimente care constipa gen banane, orez,branzeturi, etc...iar in perioade de constipatie incercati ceaiuri, portocale, lapte...gasiti pe internet multe detalii.
Zicea cineva de debridat...este un medicament care actioneaza direct pe musculatura intestinala astfel incat creste sau scade motilitatea intestinala in functie de necesitati...si eu am primit tratament cu debridat dar l-am lasat la un moment dat. Multa sanatate va doresc la toate!
Ps: icebody...daca te confrunti cu balonari incearca sa eviti varza,ceapa,fasole,,sucuri carbogazoase. Daca balonarea este dureroasa...poti incerca sa te culci pe burta peste o perna si asta te va ajuta sa elimini gazele (eu acum vreo 4 ani ma balonam f des si credeam k e de la frig/ovare, era de la sistemul digestiv si ma si durea foarte tare si procedam cum ti-am spus) si eventual cand e frig o sticla de jumate de litru cu apa calda iti face foarte bine pentru balonare si dureri, eventual poti incerca simedicamente gen espumisan. Controloc nu vad cu ce te ajuta pe tine, ai hiperaciditate?

Ultima oara a fost editat de cinderela (2013-11-20 22:38:46)


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#15 2018-01-01 23:17:52

ayemi
New member
Inregistrat: 2013-07-31
Mesaje: 14

Re: colon iritabil

Buna!
Am si eu o problema de care nu prea pot scapa...acum 1 an si jumatate am avut urinari dese care ma dureau, iar pe langa aceasta scaun cu sange!M-am speriat foarte rau si chiar m-am simtit rau! Dupa aceasta au inceput plimbarile la doctor! Am fost la interne, am facut niste analize, din scaun a reiesit ca poate am o problema cu o enzima care ajuta la digerarea mancarurilor, am primit probiotic(zirfos) si debridat combinat cu colospasmin! Pe langa aceasta deseori m-am simtit balonata si m-a durut burta! Am fost si la colonoscopie unde de asemenea nu s-a gasit nimic doctorul mi-a spus ca nu a observat nimic care ar fi putut cauza sangerarea la scaun sau oricare alta problema. La fel am primit Debridat si Colospasmin si crema Hemorzon care daca mai apare sangerarea(care a aparut dupa mai mult de 1 an fix cand eram in Polonia in delegatie). Anul acesta a aparut o problema noua...a inceput sa ma doara tot mai des stomacul, nu conta ce mancam sau cand mancam ma durea, nu puteam inghiti mancarea de multe ori puteam inghiti doar cu apa mancarea si pe langa durere mai simteam ca ma arde stomacul si de multe ori simteam in gat un nod pe care nu o puteam inghiti(adica nu-mi trecea). Am fost la endoscopie(in decursul unui an, aceste doua analize sincer a fost o teroare pentru mine) unde  diagnosticul pe care l-am primit era ca am o rana la stonac si mi s-a prescris Emanera si in continuare Debridat si Colospasmin! Sunt perioade in care ma simt foarte bine de parca nu as avea nici o problema, sunt perioade in care sunt foarte flustrata deoarece ma simt foarte rau, ma doare rau burta si stomacul, ma arde stomacul nu pot manca ma simt slabita, fara putere, obosita. De la nici un doctor nu am primit un diagnostic normal ca uite asta iti este problema, fiecare doctor la care ajung doar imi prescrie medicamente si poate ca asta ti-e problema,  spre exemplu medicul meu de familie mi-a dat o prezentare despre colonul iritabil unde pot spune din cate am citit eu din pacate multe din simptome au aparut si la mine, dar intr-una din ocaziile in care m-am dus la medic cu durerile de stomac odata a mentionat ceva de reflux, dar nu a spus concret ca asta ar fi problema. Sunt pana peste cap cu medicii care nici unul nu pot spune exact cu medicamentele care nu ma ajuta, nu pot spune ca deloc pentru ca poate fara ele as fi intr-o situatie mai grava. A mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare?M-ar putea ajuta cineva cu sfaturi care m-ar putea ajuta sa ma fac mai bine? In iunie o sa se implineasca 2 ani de cand ma chinui cu aceasta problema si am si o depresie grava din aceasta cauza!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.