homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Va rog mult un raspuns!!!


#1 2007-04-10 00:43:39

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

va rog mult un raspuns!!!

Buna!Am mai scris odata dar nu am primit nici un singur raspuns..va rog ajutatima cu un  raspuns orientativ.Nu stiu dca ma exprim corect "noduli pe uter"dar eu asta am inteles ca am.Eu de curand am descoperit ca am 3 noduli pe uter de aprox 2 cm unul.Ginecoloaga spune ca nu stie care este cauza lor,se poate sa ma fi nascut cu ei,se poate sa nu.Acum 3 ani am inceput sa iau pastile anticonceptionale Marvelon prescrise de aceeasi ginecoloaga ptr ca aveam chisturi ovariene.Pastilele le-am tolerat foarte bine,acum chiar nici nu concep sa nu le mai iau ptr ca ma simt foarte bine cu ele,ciclul dureaza mai putin si este mai putin dureros,insa dureri am destul de mari si asa cu pastile.Am fost la ecograf,acum de curand si am constat ca chisturi nu mai am insa am nodulii acestia care nu stiu ce sunt.Mi-a spus sa continui cu pastilele anticonceptionale inca 3 luni dupa care sa ma duc la control,iar daca la urmatorul ecograf se constata ca noduli s-au marit sau au suferit ceva modificare atunci poate preciza natura lor.Mi-a dat si niste denumiri medicale insa nu le mai tin minte.In caz ca se maresc (noduli)atunci trebuie intrerupt tratamentul cu pastile si mai incolo imi explica ea.Nu stiu la ce sa ma astept,ea m-a vazut foarte speriata de ce imi povestea si a spus ca discutam mai multe detalii la urmatoarea intalnire,insa pe internet pe diferite forumuri am citit tot felul de lucruri,despre Fibroame uterine care is grave si altele.As vrea sa stiu la ce sa ma astept si cat de grava este situatia mea.Am 19 ani ma apropiu de 20 si nu mai sunt virgina de cativa ani.Multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2007-04-10 01:09:29

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: va rog mult un raspuns!!!

eu nu am auzit niciodata de denumirea asta - deci atata timp cat nu stii exact ce sunt (ca si denumire) nu cred ca te putem ajuta prea mult...(cel putin eu) + ca nu ne putem arunca la un diagnostic, nici macar o parere, atata timp cat nici doctorita nu stie inca despre ce e vb..sorry


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-04-10 08:50:17

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: va rog mult un raspuns!!!

uuff:( ea vorbea de un uter fibromatos din nastere..sau fribroame insa nu este sigura,vrea sa vada cum reactioneaza la anticonceptionale.si sa vada in urma astor 3 luni daca se modifica dimensiunea si daca da atunci sa opresc pastilele Marvelon.Mi-a explicat ea mai multe pe acolo insa eu nu prea am retinut denumiri:| si sunt asa stresata sa nu fie ceva grav..ca m-a speriat pana si cu ideea de operatie si tot tacamul:(

Offline

 

#4 2007-04-10 11:47:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: va rog mult un raspuns!!!

nu mi se pare ok sa fii speriata pana nu stii ce ai. daca esti acum speriata ce rezolvi? nu le vei mai avea? asa ca stai linistita si ai rabdare sa vezi exact despre ce e vb...mai multe nu ai ce sa faci acum nici daca afli ce sunt...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-04-10 11:50:23

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: va rog mult un raspuns!!!

pai ai mare dreptate! dar cand tot citesc despre cazuri si cazuri,cand au trebuit sa ii scoata uteru  si bla bla....ma voi duce sa mai consult si alti doctori,insa asptept si raspunsul doctoressei.Multumesc de incurajare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-11 16:45:13

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: va rog mult un raspuns!!!

de ce nu primesc niciodata un raspuns? am scris deja de mai multe ori,insa doctoressa se pare ca tot nu a observat mesajul meu:(

Offline

 

#7 2007-04-11 18:11:28

andrutza
Vizitator

Re: va rog mult un raspuns!!!

dc nu incerci sa te duci la un alt doctor? esti din bucuresti?

 

#8 2007-04-11 18:20:07

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: va rog mult un raspuns!!!

nu,sunt din cluj-napoca.Ma voi duce la ginecoloaga mea dupa 3 luni asa cum mi-a spus,dar vreoiam pana atunci sa mai cer o parere ptr ca coctorita mea nu mi-a spus tare multe,a spus ca vorbim mai multe dupa astea 3 luni,sa vada cum reactioneaza noduli la tratamentul cu pastile si in felul acesta sa-si dea seama ce sunt defapt,daca asa m-am nascut,sau sunt fibroame sau nu mai stiu exact ce spunea ea pe acolo.Dar pana atunci eu trebe sa stau sa astept,si acum am citit pe net o groaza de lucruri,si ma gandeam sa-i cer si parerea doctoressei ca am vazut ca ajuta multa lume cu raspunsurtile ei,bineinteles ca controlul medicului este cel care da rezultatul final.

Offline

 

#9 2007-04-11 18:41:02

andrutza
Vizitator

Re: va rog mult un raspuns!!!

da asa este te cred ca stai cu frica, dar dc nu mai consulti si un alt medic? sa vezi si o alta parere? daca doctorita ta nu prea ti-a spus multe si esti asa ingrijorata eu zic sa mergi si la un alt medic sa mai vezi o parere.

 

#10 2007-04-11 20:11:45

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: va rog mult un raspuns!!!

doctoressa a scris:

foarte probabil ai niste mici fobroame. nu cred ca sunt probleme cu ele, daca era sa creasca sub pastile cresteau pina acum. la o adica, se opereaza frumusel, uterul ramine pe loc si gata. nu te stresa, cel mai aesea fibroamele uterine nu sunt grave

mi-a raspuns doctoressa la un mesaj identic care l-am lasat acum cateva zile.Insa am mai scris unul ptr ca eram sigura ca nu l-a observat pe acela,dat fiind faptul ca au aparut multe mesaje noi,iar al meu a ajuns pe pagina 2 sau ceva de genul acesta.Scuzati de inconveniente! Nu a fost cu intentie rea. Multumesc ptr raspuns!
Acum mi-am dat seama ca pot sterge intregul subiect creat,si asta am si facut,ptr a nu lasa dezordine prin forum:p

Ultima oara a fost editat de shimmy (2007-04-11 20:17:51)

Offline

 

#11 2007-04-11 22:47:29

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: va rog mult un raspuns!!!

din pacate, in ultima vreme doctoressa nu are foarte mult timp la dispozitie. oricum, ti-a raspuns. wink


Nobody home

Offline

 

#12 2007-04-11 23:16:16

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: va rog mult un raspuns!!!

ma gandeam eu ca probabil este ocupata.i'm happy ca mio raspuns:)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.