homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale


#1 2007-04-13 21:38:37

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

Buna seara! dupa cum ati observat,sunt noua pe aici. As avea si eu nevoie de ajutor (disperat)! Am citit cam tot ce se poate citi pe forumul dv, si nu am gasit o lamurire la problema mea complicata..sa detaliez:
in ultimul timp am avut probleme cu amigdalele..infectie prima oara, tratata cu 10 doze de penicilina.
Apoi medicul ORL a decis sa imi inchida canalele (ca sa imi salveze amigdalele totusi)..Dupa aceasta interventie mi-a prescris Augmentin (fara Nistatin). Nu am patit nimic,aparent. Apoi iar am facut infectie, iar Augmentin (de fapt un inlocuitor, se numeste Forcid Solutab), de data asta am luat Nistatin, trebuie sa il iau pana maine dimin (adik sambata 14 apr, desi mai am cateva puncte de puroi)..Problema este alta, care are leg cu forumul dv:
cum am inceput Forcid Solutab, am facut candida, desi am luat si iau Nistatin.
Toate bune si frumoase, ma tratez..m-am dus la ginecoloaga, si mi-a prescris:
tinidazol - 4 odata si peste 10 zile inca 4
ketoconazol -2 odata timp de 5 zile
(astea i le dau si lui)
si ovule Klion zile 10 plus spalaturi cu o substanta
Tratamentul nu ar fi rau, dar problema e ca nu stiu cand sa il aplic, am inteles k nu am voie sa il suprapun cu antibioticele..si medicul orelist mi-a prescris in continuare moldamin, plus k nu pot sa il aman f mult, pt ca nu am voie sa il iau in timpul menstrei (sau era vb numai de ovule si pastilele nu au treaba?)
Nu mai stiu cum sa le gestionez pe toate..uff..plus k orelistul e batut in cap...l-am intrebat dc interactioneaza antib cu antibebe si mi-a zis k NU..dhoooo...si acum la fel, k moldaminul nu are treaba cu tratamentul...nu mai vb de antibebe k ne-am obisnuit deja sa folosim prezervativul, asa k nu exista riscul k peste 9 luni sa ii pun in brate bebelu orelistului (uff,asta era un off de-al meu).
Deci revenind, cum sa fac?..k treb sa fac moldaminul, k pana la urma imi scot amigdalele si cica asa se face..dar cu tratamentul ce sa fac? deja nu am rezistat si joi seara (12apr) am inceput ovulele, aveam niste mancarimi...vreau sa scap cu totul, dar cu cap...sa nu fac tratam de candida degeaba,k nu e vb de sanatatea mea, ci si a partenerului...va multumesc anticipat...va pup, astept cu nerabdare raspunsul

Offline

 



#2 2007-04-13 21:49:20

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

eu as fi inceput tratamentul pentru candida dupa ce terminam cu antibioticele. si pana atunci as fi folosit o crema pentru mancarimi.


Nobody home

Offline

 

#3 2007-04-13 21:51:32

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

deci sa incep chiar de dumin tratamentul? k maine, sambata termin antibioticul..si moldaminul? k tratamentul pt candida dureaza 10 zile

Offline

 

#4 2007-04-13 21:52:13

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

moldaminul e tot antibiotic?


Nobody home

Offline

 

#5 2007-04-13 21:54:33

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

pai, asta intreb si eu,Nashira big_smile..k am inteles k e un derivat al penicilinei..uff,nu stiu ce sa zic..oricum, poate doctoressa ma poate linisti..si lumina..dar oricum, orice parere e binevenita..pup

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-13 22:00:11

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale


Nobody home

Offline

 

#7 2007-04-13 22:54:21

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

nu mai spun k am niste greturi de la ovule, si imi afecteaza toata activitatea,k sa zic asa..dar vb aia, sa fie asta toata problema..important e sa se rezolve..dar cum?

Offline

 

#8 2007-04-16 18:52:18

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

va rog frumos sa ma ajutati, am o indoiala in privinta asta...e bine sa fac moldaminul?..am inceput tinidazolul de sambata (il mai iau peste 10 zile adik martea viitoare) si de miercuri iau si ketoconazolul (timp de 5 zile)..ovulele le-am inceput de joi, am mai spus...doctoressa,un sfat ceva...sunt tare ingrijorata..multumesc frumos,imi cer scuze pt insistenta

Offline

 

#9 2007-04-17 12:51:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

halo2007, ovulele se pun in vagin si NU DAU GRETURI! de la altceva ai greturi, foarte probabil de la multele antibiotice pe care le-ai luat. Fa tratamentul pentru candida, e bine venit. Ai un test pentru streptococ beta hemolitic(eventual ASLO)care sa ne spuna ca el e de vina pentru amigdalitele tale repetate? Pentru ca daca nu, nu prea vad rostul moldaminului. Candidoza se trateaza atunci cind apare. Foarte probabil va trebui sa repeti tratamentul, insa daca nu il faci se cronicizeaza si e mai rau. Atita vreme cit luam antimicotice in timpul tratamentului cu antibiotice pentru a preveni aparitia candidozei nu vad nici un motiv pentru care sa nu le luam si ca sa o tratam. Singura problema ar fi ficatul, stresat deja de atitea antibiotice...antimicoticele il vor stresa suplimentar. Poate un protector hepatic ar fi bine venit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-04-18 12:07:45

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

multumesc frumos,doctoressa...tratamentul pt candida l-am inceput deja..leg de greturile acelea, chiar in prospect scrie k ar putea fi o reactie adversa..oricum, le suport, trec si ele...leg de amigdale..sunt la al 2-a set de analize...cica ar fii 3 indicatori f importanti care ar arata streptocolul beta-hemolitic, cel mai important, ASLO..celalalte mi-au iesit prost, dar ASLO negativ, din aceasta cauza, dupa ultima infectie ne-am dat seama k ar putea si streptocolul si nu s-a vazut f bine, asa k am repetat analizele...acum le astept..in acest timp, am facut luni un moldamin, si am inceput deja tratamentul pt candida...
Eu nu as fi dorit sa interactioneze cele doua..am facut o paralela... antibioticul influenteaza anticonceptionalele, la fel si moldaminul...mi s-a spus k sub nici o forma sa incep tratamentul de candida in timpul administrarii antibioticului, si m-am gandit (prin tranzitivitate:P ) k acelasi lucru ar putea sa se intampla cu moldaminul..acum faptul e consumat k l-am facut
Om vedea ce se intampla, oricum am terminat antibioticul, slava Domnului... incepusem sa ma incurc cu ore, ba la antibiotic, ba la antibebe (stiu k oricum le iau degeaba in per asta...dar macar ramane efectul celalalt, de infrumusetare, k iau Jeanine)
Eu sper sa nu reapara candida..deja observ semne de amelirare..mai ales k am facut o pauza in per asta a ovulelor(la abstinenta ma refer ), k sa isi faca efectul medicamentul..daca reapare..uff..nici nu vreau sa ma gandesc..iar bani, iar tratament..si lui si mie...dar sa speram in mai bine
Deci sa inteleg k toate aceste lucruri au influentat tratamentul de zici doctoressa k e f probabil sa il repet?Sa ii fi scazut din efect? Eu sper k nu, oricum timpul ne va spune..multumesc frumos pt raspuns

Ultima oara a fost editat de halo2007 (2007-04-18 13:36:38)

Offline

 

#11 2007-04-19 16:59:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

candidoza, din pacate, este o afectiune recidivanta....e neplacut dar asta e. Insist pe ideea ca ovulele, daca sunt puse in vagin, asa cum trebuie, nu au cum sa dea greturi, pentru ca nu se absorb sistemic. Altceva din tratament insa, poate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-04-19 19:04:21

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

oricum, candida avem cu totii in organism, dar "in stare latenta". Din cauza antibioticelor se si manifesta (iese dintr-un anumit echilibru). Bine, la mine s-a mai intamplat si altceva, mi-am inceput viata sexuala acum o luna, si cica din cauza asta mi-a spus medicul ginecolg cum k as fii avut o vaginita, k e normal, k se modifica flora...(lucru care se intampla si in cazul candidozei, se modifica flora bacteriana, nu mai spun de imunitate scazuta, de la atatea infectii din cauza amigdalelor), dar cica nu ar fii probleme. Oricum, ma tratez, daca reapare, iar ma tratez, ce sa fac? am incotro:D..si pe el (chiar si preventiv), normal, costa, dar sanatatea merita orice sacrificiu.

Oricum, multumesc f mult doctoressa, maine merg si la ORL, sa vad daca e cazul sa imi scot amigdalele. Medicul de familie sustine  ca da, ca mai mult ma chinui. Mi-au iesit si mai marite VShul si Fribinogenul, insa proteina C, culmea in limite normale, si ASLO iar negativ (cica nu se trece valoarea decat daca iese din limite...eu vroiam sa stiu si cat e exact, dar in fine). Treb sa ma hotarasc rapid daca le scot sau nu, nu ma pot "lalai", ma asteapta o sesiune grea si o licenta pe masura. Va pup,multumesc frumos

Ultima oara a fost editat de halo2007 (2007-04-19 19:11:07)

Offline

 

#13 2007-04-20 12:52:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

sa nu cumva sa fie alta cauza infectiei. Nu e cazul sa scoti amigdalele daca nu e streptococ, si clar nu e (ASLO negativ)...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-04-20 23:50:33

halo2007
New member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 15

Re: 2 tratamente care interactioneaza:candida vs amigdale

asa a deci si orelistul, k nu e cazul, o sa imi mai faca o interventie paroscopic, dar nu le scoate..restul indicatorilor care nu arata bine, cica ar putea prezenta o inflamatie (probabil se referea la infectie) in corp. Oricum, ma bucur k nu le scot, sper sa nu mai fac infectie...dar sub nici o frma nu mai iau antibiotice, prefer penicilina, chiar daca are de suferit posteriorul:D dar macar nu fac candidoza.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.