homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am facut-o lata...


#1 2007-04-16 16:37:20

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

am facut-o lata...

eu eram cu dilema... prezervativ in locul pastilelelor... ei bine... tot nehotarata am ramas pana in momentul in care a venit ziua sa incep o noua folie, adica vineri ... si m-am sfatuit pana nu am mai putut si m-am hotarat (... pe moment...) sa nu incep folia si sa incerc si cu prezervativ... si am facut-o.... vai ce stres pe capul meu!!!!!!!!!!! si pe al lui.... aluneca intr-una, eu ma gandeam ca se rupe, totul era uscat, nu simteam nici o placere... desi avusesem parte de un preludiu super... am schmbat vreo 3 prezervative... si ma rog, s-a terminat... el nervos, eu si mai nervoasa... si desi trecuse prima zi a ciclului, de suparare am inceput totusi folia... acum problema mea este: m-am grabit??? nu trebuia sa incep folia din a doua zi??? mentionez ca o incepeam dupa o intrerupere de o luna... citisem undeva ca pot incepe folia in primele 5 zile, este corect? si ca 7 zile trebuie protectie suplimentara .... dragutul de prezervativ... poate ma linisteste cineva, ca tot aiurita sunt... multumesc frumusel....

Offline

 



#2 2007-04-16 16:41:16

Marta
New member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 25

Re: am facut-o lata...

Probabil ca nu si l`a pus bine de aluneca intr`una.....

Offline

 

#3 2007-04-16 16:45:35

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: am facut-o lata...

probabil... desi noi am mai folosit prezervativ si parca nu ne-am chinuit atat... ba a fost chiar bine si a fost unul dintre motivele pentru care ma hotarasem sa fac schimbarea, dar acum nu stiu ce s-o fi intamplat ca parca aveam pitici pe creier care im spuneau intr-una ca se rupe, ca aluneca... si parca mai bateau si din palme smile... oricum poate imi raspunde cineva daca am facut bine sa iau prima pastila in a doua zi... si treaba cu 7 zile e corecta?

Offline

 

#4 2007-04-16 16:48:20

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: am facut-o lata...

treaba cu 7 zile este corecta iar daca esti sigura ca nu esti insarcinata nu ai avut contacte sexuale neprotejate eu zic ca este k ca le-ai inceput:).daca gresesc or sa ma corecteze doctoressa sau nashira cand intra


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#5 2007-04-16 16:49:56

Marta
New member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 25

Re: am facut-o lata...

pai normal ca nu este insarcinata daca a luat`o in a 2`a zi de ciclu... Mai incape indoiala ca e insarcinata din moment ce are ciclu?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-16 16:52:52

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: am facut-o lata...

inainte de acesta sad am mai avut un contact, dar protejat cu prez, atunci cand ne-a fost chiar bine... eu zic ca nu sunt insarcinata... sper... dar nu stiam sigur daca am facut bine sa incep folia a doua zi si nu in prima... si daca e valabil si in cazul dessorele aceeasi schema cu 7 zile protectie suplimentara... multumesc oricum si poate doctoressa sau nashira ma pot asigura...ca tare nehotarata am fost smile

Offline

 

#7 2007-04-16 16:54:56

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: am facut-o lata...

da... un ciclu foarte ciudat... a tinut o zi si apoi parca s-a oprit, parca mai era putin... dar asta stiu ca am patit la fel si ultima oara cand a fost plecat prietenul meu vreo 3 luni si le-am intrerupt...

Offline

 

#8 2007-04-16 16:56:04

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: am facut-o lata...

cel mai bine ne lamureste ea:ciuvika in a cata zi de ciclu ai inceput folia?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2007-04-16 16:57:36

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: am facut-o lata...

in a 2... adica vineri a venit si eu am luat sambata seara prima pastila, seara in care am avut contact protejat cu prezervativ, dar nu prea reusit... nu s-a rupt, dar aluneca... oricum nu-mi fac probleme pentru ca a ejaculat tot in prezervativ si eu eram foarte curatica dupa...

Offline

 

#10 2007-04-16 16:58:40

Marta
New member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 25

Re: am facut-o lata...

a zis ca in a 2`a a zis mai sus de 2 ori.
@ciuvik probabil ca de la AC ti s`a micsorat abundenta ciclului
Mai cunosc pe cineva care tot asa avea foarte mult si tinea foarte multe zile, si dupa ce a luat AC i s`a redus considerabil

Offline

 

#11 2007-04-16 17:02:11

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: am facut-o lata...

7 zile de protectie suplimentara in rest nu sunt probleme poti sa incepi pastilele si din a2a zi:)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2007-04-16 17:02:54

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: am facut-o lata...

asta mi s-a intamplat si mie... eu iau AC de 4 ani si stiu ca se modifica durata si abundenta, iar acum cand le-am intrerupt a curs si mai putin... asta nu ma nelinisteste, problema mea a fost copilaria din capul meu in mometul in care ar fi trebuit sa incep folia si n-am facut=o gandindu-ma ca poate asa il implic si pe el si il fac mai responsabil in timpul actului... dat partea proasta e ca nu mi-a placu nici mie si m-am gandit ca ar fi mai bine sa incep folia.... in a 2- a zi a ciclului...

Offline

 

#13 2007-04-16 17:04:16

ciuvika
New member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 37

Re: am facut-o lata...

ok smile multumesc frumos pentru raspuns... trebuia sa va ascult de prima oara si sa nu folosesc prezervativul...

Offline

 

#14 2007-04-16 17:07:08

Marta
New member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 25

Re: am facut-o lata...

adica cum sa`l faci responsabil? daca se spargea prezervativul, doamne fereste, tot tu erai cea care trebuie sa suporte consecintele si suporta toate durerile. Oricat de responsabil ar fi fost, tu te`ai fi chinuit si suferit cel mai mult, el nu avea ce sa`ti faca...

Offline

 

#15 2007-04-16 17:19:15

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: am facut-o lata...

atat barbatii cat si femeile trebuie sa fie responsabili barbatii au prezervativul noi cu pastilutele.daca vrei sa il implici in contraceptie poti de exemplu sa il rogi sa isi puna el alarma la telefon la ora cand iti iei pastila si sa iti dea mesaj sa iti aduca aminte:).si eu am avut o problema cu implicarea lui in contraceptie dar am gasit o solutie care ma multumeste:)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#16 2007-04-16 17:21:24

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: am facut-o lata...

ciuvik, tu ai facut pauza 1 luna? daca nu, si ai terminat pastilele intr-o zi, a venit bucuria si a doua zi ai luat prima pastila esti chiar foarte protejata. inseamna ca ai facut pauza mai mica. wink


Nobody home

Offline

 

#17 2007-04-16 17:37:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am facut-o lata...

ciuvika, e ok. povestea cu cele 7 zile de protectie suplimentara se aplica perfect. Calmeaza-te, va fi bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.