homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Exista riscuri..?-3


#39 2009-01-15 14:14:43

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

poi nu trebe sa iasa totu` ca el.. dar daca nu mi`ar curge sange .. m`as simti si eu nasol.. ca stiu.. chiar daca o sa imi zica ca ma crede..  o sa fie confuz .. in fine.. nu pot eu sa decid daca sa`mi curga sange sau nu.. smile..


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#40 2009-01-16 13:14:51

Dorian
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 18

Re: Exista riscuri..?

YourEcstassya scris"..."

O iau pe rand cu raspunsul strict la intrebarile pe care le-a pus fata si nu am sa ma raportez la probabilitati de viol sau la modul de gandire si conceptiile personale (adica sa aduc argumente pro si contra inceperii vietii sexuale).Sunt de parere ca fiecare isi cunoaste propria viata si este capabil sa ia decizii personale.
Asadar:
"1) Daca pe la 30 de ani.. fac un copil..."
-daca il faci la 30, o s ainceapa sa iti puna intrebari pe la sa zicem 10 ani....asta inseamna ca tu o sa ai 40...asta inseamna peste vreo 25 de ani...
Tinand cont ca pana acum 20 de ani virginitatea trebuia pastrata pana in noapte anuntii...in zilele noastre pana la 18 ani (termene scornite din popr, bine-inteles)...peste 25 de ani poate o s agandeasca lumea ca la 15 ani trebuie sa fii deja activ d.p.d.v sexual.
Din punct de vedere medical (din ce am citit eu) , cica nu este recomandat sa iti incepi viata sexuala inainte de ajungerea la maturitate a organelor sexuale (asta tine de genetic, nu de varsta- de exemplu unora le cresc sanii pana la 14 ani, dupa care sagneaza, unora le creste penisul pana la 15 ani, dupa care stop....totul tine de gene fiecaruia), Asadar problema cu "ce o sa-i spun copilului" este de ordin psihologic si este raportata la nivelul tau actual de percepere al realitatii (La 40 de ani, o sa gandesti altfel), deci nu asta trebuie sa fie o problema.
"2) Am citit multe articole "
-contraceptia a reprezentat mereu o problema a asumarii riscurilor.Folosirea unor prezervative de calitate reduce riscul ruperii accidentale; folosirea ovulelor contraceptive, a diafragmei sau a anticonceptionalelor este favorabila aspectului placerii, deoarece intre voi doi nu va sta latexul.Din cate stiu eu, in afara de "legarea trompelor" (imi scapa termenul medical), nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura.Oricum, sunt destul de rare cazurile in care apare o sarcina in timpul momentelor folositii metodelor contraceptive. (asa zic studiile si cei de la planning familial).Foarte important este aspectul ca frica aceasta influenteaza in mod negativ intensitatea trairilor din timpul actului sexual....atentia se concentreaza si asupra riscurilor, in loc sa fie directionata exclusiv catre placere.
"3) Prietenul meu.. poate sa pateasca ceva... "
-Din punct de vedere legal (conform legislatiei in vigoare,se incadreaza la "seductie" acul sexual savarsit cu un minor care nu a implinit vartsa de 15 ani ), daca exista consimtamantul tau -pe care il susti (acordul fara constrangeri), prietenul tau nu este tras la raspundere din punct de vedere penal.
Legea este aici extrem de larga si poate fi interpretata in multe sensuri. Consimtamantul nu este valabil in cazul in care persoana care intretine raporturi sexuale cu un minor, ii ofera acestuia ceva la schimb.
Probleme la el pot aparea daca:
a.Tu il acuzi ca te-a fortat (nu fizic- ex.prin santaj moral) sa ai rap.sex cu el, atunci se intenteaza proces si pot aparea probleme.
b. parintii tai il reclama si intenteaza proces impotriva lui, iar tu negi faptul ca ti-ai dat consimtamantul "de buna voie si nesilita de nimeni".
Toate acestea trebuiesc insotite de un certificat medico-legal de la I.M.L prin care sa se ateste veridicitatea acuzatiei.Daca nu se gasesc leziuni se exclude varianta violului si se trece pe cea a actului sexual consimtit (cu acordul tau), DAR, in contextul in care te-a santajat sau ti-a oferit ceva "la schimb" (codul penal-art 218, alineatul 3.).
In concluzie, atat timp cat tu declari ca a fost de buna voie (din dragoste), fara santaj si fara obtinerea de foloase, el este declarat nevinovat. (sper ca m-am exprimat destul de eligibil).
"4) Am vorbit cu prietenul meu "
-parerea mea este ca el ti-a spus ca o sa doara si ca o sa curga sange...sa stii la ce sa te astepti, deoarece este posibil sa se intample asa. In mod cert stie ca este posibil ca himenul sa nu se rupa datorita unei elasticitati crescute.(si baietii se documenteaza wink ).Treaba cu durerea, din pacate, se intampla in 99% din cazuri (difera insa intensitatea durerii), deoarece vaginul nu a fost, anterior, "explorat" intr-un asemenea mod. (masturbarea, sau curatirea vaginului cu pompitza cu canula nu prezinta "intrarea" unui corp atat de voluminos cum este penisul).Deci este normal sa fie ceva nou, ceva ciudat, ceva care provoaca discomfort si chiar durere (la inceput). Exista si vorba batraneasca "Prima data e mai greu".
Asadar, contrar unor pareri pe care le-am citit aici, tind sa cred scopul lui nu este sa afle daca mai esti tu sau nu virgina.
Vorbind acum din punctul de vedere al baiatului,afirm:
Virginitatea fetelor nu are o atat de multa semnificatie in ceea ce-i priveste pe baieti; spre deosebire de fete, la care TRECEREA de la "virgina la nevirgina" reprezinta un episod foarte important din punct de vedere emotional.

Imi permit sa analizez putin situatia ta din punct de vedere psihologic:
In primul tau post, ai afirmat ca il iubesti, ulterior ai inceput sa ai dubii in aceasta privinta (afirmatia cum ca poate o sa vezi alt baiat mai frumos.. - aici, clar, te contrazici singura in raport cu afirmatia initiala. Dragostea e dragoste ! e mai presus de frumusetea exterioara, cand iubesti pe cineva, il iubesti pentru tot ceea ce este, nu doar pentru fizic, sau pentru "ochii lui albastrii").
Asadar, constat faptul ca in cazul tau, problema inceperii vietii sexuale din punct de vedere fizic, moral, emotional, afectiv, legal nu este cea predominata (de sine statatoare) si este strans legata de aspecte secundare (carora le dai, zic eu, prea multa importanta) de genul ca "o sa fii si cu alti baieti si pana la 20 de ani o sa ai in carnetzel 4-5 baieti la activ".
Chiar crezi ca asta conteaza "Cu cati ai fost" ? Crezi ca daca prietenul la (cand o sa ai 20 de ani) o sa te intrebe cu cati ai mai fost inaintea lui (intrebarea oricum mi se pare idioata si lipsita de bun simt odata ce ai depasit pragul adolescentei), iar tu o sa-i spui "cu 4-5"...crezi ca, gata, isi schimba parerea cum ca te-ai nascut ieri si n-o sa te mai iubeasca ? Daca da (si daca stii astfel de cazuri), acei oameni sunt cretini si nu merita sa aiba parte de dragostea voastra-nu poti sa conditionezi o relatie in raport cu evenimentele din trecutul personal al fiecaruia...........P.S. nu este obligatoriu sa-i spui exact...daca vrei sa-l "dai pe spate" ii spui ca tot ce-a fost in trecut nu se compara cu ceea ce simti cand esti langa el...si as aai evitat elegant raspunsul si il pui si intr-o lumina buna...daca tot insista sa auda un numar, faci ceea ce consideri:ii zici adevarul, ii zici 1-2, sau ii spui sa-ti respecte dreptul la intimitate si sa nu dezgroape amintiri dureroase (intelegi spetza disctiei).
La final, ca sfat, iti spun ca de preferat este ca atunci cand te vei simti pregatita atat d.p.d.v. fizic cat si PSIHIC, sa lasi deoparte toate posibilele variante de probleme ce-ar putea aparea si sa te bucuri de frumusetea momentului (bineinteles, nu uita de contraceptie, dar asta inainte sa incepi actul sexual)


"Carpe Diem"

Offline

 

#41 2009-01-16 17:22:05

dollbaby
New member
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 5

Re: Exista riscuri..?

hmmm....cursu asta de sange.depinde de la persona la persoana.la si la prima menstruatie nu?nu la toata lumea ii vine deodata.si in plus,ai doar 14 ani?ce dumnezeu?asta nu crede ca esti virgina daca nu-ti curge sange?apoi sa fim serios?el crede k la 10 ani ai avut deja relatii sexuale?smile)doamne.daca nu are incredere in cuvintele tale....lasa-ti-o balta!INCREDEREA e fff importanta intr-o relatie!!!

Offline

 

#42 2009-01-16 21:02:54

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Dorian ms ptr rasp.. sincer m`ai lamurit cu multe chestii.. ms mult :8

si doll.. am 15 nu 14 ani big_smile


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#43 2009-01-19 16:29:01

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Ms frum pentru raspunsuri.. dar totul s`a sfarsit.. ne`am desp vineri :)si sambata a avut accident neutral  el a scapat.. dar masina lui era praf.. smile.. ma bucur ca mi`am dat seama la timp.. ce fel de om e big_smile

Ultima oara a fost editat de YourEcstassy (2009-01-19 16:38:50)


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-01-19 16:47:16

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

Da.. smile pff.. aveam asa incredere in el neutral am ramas sokata.. dar nu mai cont.. l`am inlocuit deja` lol


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#45 2009-01-19 16:57:00

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

>big_smile< ms..  si eu sper sincer ca pana acum am avut parte de imaturi si mincinosi.. urasc minciuna Xsmile((


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#46 2009-01-19 17:08:18

YourEcstassy
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 33

Re: Exista riscuri..?

da.. ce nasol neutral


*~* Stergeti`va perfidia de pe fata.. vreti sa va consider prieteni? ok.. intr`o alta viatza! *~*

Offline

 

#47 2009-01-19 18:22:45

muty
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 645
Site

Re: Exista riscuri..?

si eu sunt de acord cu fetele si zic sa mai astepti. poate tu te crezi pregatita si vrei cu el dar se vede ca ai o ezitare. eu am asteptat pana in primul an de facultate si sincer imi pare rau de mor ca trebuia sa mai astept.am mers pe premiza k e mai bine sa o faci cu o persoana care chiar nu conteaza ca sa nu suferi apoi sau chestii de genu dar poate era mai bine sa astept si sa nu am ideea aia tampita. daca era dupa mine eram in stare sa astept pana intalneam o pers p care chiar simteam ca o iubesc..si asta s-a intamplat din pacate mult prea tarziu...cam acum un an dupa o perioada de debusolare si de tampenie acuta... sfatul meu e sa mai astepti. la 15 ani nu iubesti, placi persoana si atat. si mai tarziu sa nu regreti...eu am doar un sfat si am vb din experienta personala. fa ce simti dar si cu putina ratiune, asta pentru viitor.

Offline

 

#48 2009-01-20 21:35:29

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: Exista riscuri..?

Katalyna2311 a scris:

majoritatea baietilor sunt imaturi si mincinosi wink sad

Urat smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.