homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru Doamna Doctor-3


#39 2009-01-19 13:30:53

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

Buna seara.As avea o mare rugaminte la dumnevoastra.Pe 20 decembrie mi-am facut papanicolaul si o lama pentru ca aveam probleme cu secretia.Mi-au venit rezultatele si azi a trebuit sa ma duc la interpretare.problema este ca eu ma duc in alt oras la doctorita si azi cand m-am dus era ora 2 si dumneaei mai avea 8 consultatii in conditiile in care isi termina in mod normal programul la ora 1, si eu la 4 jumate trebuia sa plec sa pot prinde trenul.asa ca am asteptat, dar nu am apucat sa intru pentru ca a trebuit sa plec......nu stiu cand o sa mai pot ajunge si de aceea vreau sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare si un eventual tratament....stiu ca nu se dau tratamente pe internet dar chiar nu am cum sa mai ajung pentru ca imi este greu sa plec de acasa si sa lipsesc mult, fiindca trebuie sa imi mint parintii sad
am atasat un link cu scanarea rezultatului.
va multumesc anticipat.


http://s545.photobucket.com/albums/hh38 … an0011.jpg

din cate am vazut eu tu ai bacili , ideal era sa faci o cultura din secretie sa vezi exact ce sunt bacilii aia , spre exemplu , in cazul meu bacilii reprezentau o infectie cu e coli , e bine sa faci din nou cultura + antibiograma , ca sa vada medicul ce antibiotic trebuie sa iti dea . tot la doctor trebuie sa te duci din pacate

Offline

 



#40 2009-01-19 19:16:31

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

aha.mersi.o sa se duca cineva la doctorita in seara asta sa vd ce spune..s`a mai dus si vineri dar nu a putut intra ca erau prea multe femei la rand.
si ca sa vada asta, trebuie sa ma duc sa imi recolteze iar secretie??


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#41 2009-01-19 21:15:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

Buna seara.As avea o mare rugaminte la dumnevoastra.Pe 20 decembrie mi-am facut papanicolaul si o lama pentru ca aveam probleme cu secretia.Mi-au venit rezultatele si azi a trebuit sa ma duc la interpretare.problema este ca eu ma duc in alt oras la doctorita si azi cand m-am dus era ora 2 si dumneaei mai avea 8 consultatii in conditiile in care isi termina in mod normal programul la ora 1, si eu la 4 jumate trebuia sa plec sa pot prinde trenul.asa ca am asteptat, dar nu am apucat sa intru pentru ca a trebuit sa plec......nu stiu cand o sa mai pot ajunge si de aceea vreau sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare si un eventual tratament....stiu ca nu se dau tratamente pe internet dar chiar nu am cum sa mai ajung pentru ca imi este greu sa plec de acasa si sa lipsesc mult, fiindca trebuie sa imi mint parintii sad
am atasat un link cu scanarea rezultatului.
va multumesc anticipat.


http://s545.photobucket.com/albums/hh38 … an0011.jpg

imi pare rau draga mea, din motive independente de mine abia acum am vazut postul...
oricum e vorba de i inflamatie, pari a avea o rana pe col...de unde si inflamatia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#42 2009-01-19 22:35:24

iulianaf
New member
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 7

Re: Pentru Doamna Doctor

Multumesc Danae... de greata am mai scapat.. poate chiar a fost constiinta mea.. in schimb menstruatia deja intra pe saptamana 3 de intarziere... mi a spus o prietena.. ca nu e motiv de ingrijorare, asa e?

Offline

 

#43 2009-01-19 22:40:04

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

iulianaf, un test de sarcina facut corect se face la o saptamana de intarziere a menstrei sau la 3 sapt de la contactul sexual cu risc. dar daca tu zici ca ti`a intarziat 14 zile si ai facut teste si au iesit negative, poti pt linistea ta sa mai fac inca unul, dar cred ca nu e vb de sarcina. poate ai racit, o dereglare
cu multa placere!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-01-20 08:27:58

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Pentru Doamna Doctor

pt dragoste cu nabadai   

hai sa nu bulversam fata , deci bacili negativi nu trebuie sa existe in secretii , deci "e coli " e un bacil negativ , spre exemplu
bacilii pozitivi reprezinta doderlain , si e normal sa fie in vagin reprezinta sanitarii vaginului, dar pe fisa nu apar doderlain si de aceea eu i-am luat ca bacili gram - ,i-am zis ca trebuia cultura , sa ii zica exact ce fel de bacili sunt ,acolo nu apare gram negativ sau pozitiv,  dar  tinand cont ca nu sunt de specialitate , mentionez ca era vorba de un sfat , ...

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-01-20 08:33:23)

Offline

 

#45 2009-01-20 15:53:17

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

doctoressa a scris:

dragoste_cu_nabadai a scris:

Buna seara.As avea o mare rugaminte la dumnevoastra.Pe 20 decembrie mi-am facut papanicolaul si o lama pentru ca aveam probleme cu secretia.Mi-au venit rezultatele si azi a trebuit sa ma duc la interpretare.problema este ca eu ma duc in alt oras la doctorita si azi cand m-am dus era ora 2 si dumneaei mai avea 8 consultatii in conditiile in care isi termina in mod normal programul la ora 1, si eu la 4 jumate trebuia sa plec sa pot prinde trenul.asa ca am asteptat, dar nu am apucat sa intru pentru ca a trebuit sa plec......nu stiu cand o sa mai pot ajunge si de aceea vreau sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare si un eventual tratament....stiu ca nu se dau tratamente pe internet dar chiar nu am cum sa mai ajung pentru ca imi este greu sa plec de acasa si sa lipsesc mult, fiindca trebuie sa imi mint parintii sad
am atasat un link cu scanarea rezultatului.
va multumesc anticipat.


http://s545.photobucket.com/albums/hh38 … an0011.jpg

imi pare rau draga mea, din motive independente de mine abia acum am vazut postul...
oricum e vorba de i inflamatie, pari a avea o rana pe col...de unde si inflamatia

rana pe col???? vai de mine....asta inseamna ca trebuie cauterizari de alea?? dar nu ar fi trebuit sa vada doctorita cand m-a consultat?? de la ce se fac ranile astea?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#46 2009-01-20 22:48:37

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai, ranile se fac de la ob`uri, contacte sexuale mai violente, infectii netratate, hpv...este un intreg istoric scris pe forum, trebuie doar sa verifici sectiunea "rana pe col" si afli mai multe.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#47 2009-01-21 13:17:09

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

am citit topicul respectiv...dar eu asta vreau sa stiu...daca doctorita nu trebuia sa vada o eventuala rana.

si se trateaza si prin tratament cu pastile sau trebuie neaparat cauterizare?

Ultima oara a fost editat de dragoste_cu_nabadai (2009-01-21 13:19:26)


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#48 2009-01-21 13:51:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Pentru Doamna Doctor

depinde cat de mare este rana si daca raspunde sau nu la tratament.

Offline

 

#49 2009-01-21 15:37:55

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

dar la control doctorita nu ar fi trebuit sa vada daca era o rana?
si care ar fi alte simptome in afara de sangerari, ca asa ceva nu am.

Ultima oara a fost editat de dragoste_cu_nabadai (2009-01-21 15:39:35)


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#50 2009-01-21 15:44:28

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Pentru Doamna Doctor

poti sa faci o colposcopie sa fii sigura , parerea mea.. acum sa iti zica fetele mai bine

Offline

 

#51 2009-01-21 16:47:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

dragoste_cu_nabadai a scris:

Buna seara.As avea o mare rugaminte la dumnevoastra.Pe 20 decembrie mi-am facut papanicolaul si o lama pentru ca aveam probleme cu secretia.Mi-au venit rezultatele si azi a trebuit sa ma duc la interpretare.problema este ca eu ma duc in alt oras la doctorita si azi cand m-am dus era ora 2 si dumneaei mai avea 8 consultatii in conditiile in care isi termina in mod normal programul la ora 1, si eu la 4 jumate trebuia sa plec sa pot prinde trenul.asa ca am asteptat, dar nu am apucat sa intru pentru ca a trebuit sa plec......nu stiu cand o sa mai pot ajunge si de aceea vreau sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare si un eventual tratament....stiu ca nu se dau tratamente pe internet dar chiar nu am cum sa mai ajung pentru ca imi este greu sa plec de acasa si sa lipsesc mult, fiindca trebuie sa imi mint parintii sad
am atasat un link cu scanarea rezultatului.
va multumesc anticipat.


http://s545.photobucket.com/albums/hh38 … an0011.jpg

dar din rezultatul tau nu rezulta ca ai avea rana! scrie clar: "Negativ pt o leziune..." si e bifat.
ai o inflamatie pt care ti se va prescrie tratament.
daca vrei sa fii sigura, poti face si colposcopie. personal nu cred ca e cazul. dar intotdeauna e bine sa previi.

Incearca sa gasesti o zi in care sa mergi cu rezultatele la doctorita.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-21 16:50:09)

Offline

 

#52 2009-01-21 20:14:03

irris
Membru
Inregistrat: 2009-01-21
Mesaje: 2

Re: Pentru Doamna Doctor

Buna seara!

Am si eu o mare dilema si sper ca Doctoressa sa si faca putin timp si pentru mine.Am fost diagnosticata cu dispalzie cervicala.In urma testului pap a rezultat ca sunt in stadiul LSIL-CIN I.Concluzia suna cam asa:"Modificari reactive in celulele intermediare si cervicale ,modificari diskariotice in celulele metaplaziate.Hematii integre.Frotiu inflamator cu modificari reactive si displazice usoare."Am facut o colposcopie si diagnosticul a fost urmatorul: condilomatoza si LG CiN,iar la HG CIN e semnul intrebarii.Am iesit pozitiv la epiteliu acotoalb plat,micropapilar si microcircumevoluat,mozaic,vase atipice,test Lugol.D-na doctor la care ma facut colposcopia mi a dat tratament preconizatie :5 fluorouacil si ovestin ovule(o cutie,pe care n am reusit sa o termin pana mi a venit menstruatia).Am mai citit ca in general nu se recomanda din prima conizatia(am 26 de ani) si am fost la un alt doctor,care mi a spus ca ar fi bine sa astept si sa monitorizez situatia.Nu stiu ce sa fac...ambii doctori sunt profesori universitari cu multa experienta...mi e frica sa nu degenereze in ceva mai rau,dar parca nici n as vrea sa ajung la cauterizat sau mai stiu eu ce altceva degeaba (am inteles ca in afara cauterizarea nu se mai practica de vreo 6 ani).
Sper sa primesc si eu un raspuns!

Va multumesc anticipat!

Offline

 

#53 2009-01-22 09:15:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

cauterizarea din cate stiu eu nu-i totuna cu conizatia. si eu as zice sa incerci intai un tratament, nu sa te avanti din prima in cauterizare si mai ales in conizatie! dar vezi ce zic si alte fete si poate iti raspunde si doctoressa.

Offline

 

#54 2009-01-22 11:05:36

irris
Membru
Inregistrat: 2009-01-21
Mesaje: 2

Re: Pentru Doamna Doctor

Buna,

Stiu ,cauterizarea si conizatia nu sunt acelasi lucru dar eu nu vreau sa fac nici una.Am inteles ca chiar la cauterizare poate sa ramana o rana interior daca nu e facuta cum trebuie si rezultatele la pap sa fie bune pe cand de fapt nu e chiar ok.De fapt problema mea s a nascut din faptul ca doctorul care mi a spus sa astept nu mi a dat nici un tratament...desi stiu ca ranile pe col nu prea se vindeca.Si alta chestiae...condilomatoza,am citit ca vb despre niste negi...pai eu nu am asa ceva,si in poza de pe colposcopie nu scie de asa ceva,cum si a dat seama doctorita ca eu am condilomatoza.Vreau sa fac un copil in viitorul apropiat si sunt foarte ingrijorata...nu stiu ce sa fac.Poate imi mai povestiti cate ceve cele care au trecut prin experiente similare.

Offline

 

#55 2009-01-22 15:00:51

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: Pentru Doamna Doctor

anca9 a scris:

dragoste_cu_nabadai a scris:

Buna seara.As avea o mare rugaminte la dumnevoastra.Pe 20 decembrie mi-am facut papanicolaul si o lama pentru ca aveam probleme cu secretia.Mi-au venit rezultatele si azi a trebuit sa ma duc la interpretare.problema este ca eu ma duc in alt oras la doctorita si azi cand m-am dus era ora 2 si dumneaei mai avea 8 consultatii in conditiile in care isi termina in mod normal programul la ora 1, si eu la 4 jumate trebuia sa plec sa pot prinde trenul.asa ca am asteptat, dar nu am apucat sa intru pentru ca a trebuit sa plec......nu stiu cand o sa mai pot ajunge si de aceea vreau sa va rog daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare si un eventual tratament....stiu ca nu se dau tratamente pe internet dar chiar nu am cum sa mai ajung pentru ca imi este greu sa plec de acasa si sa lipsesc mult, fiindca trebuie sa imi mint parintii sad
am atasat un link cu scanarea rezultatului.
va multumesc anticipat.


http://s545.photobucket.com/albums/hh38 … an0011.jpg

dar din rezultatul tau nu rezulta ca ai avea rana! scrie clar: "Negativ pt o leziune..." si e bifat.
ai o inflamatie pt care ti se va prescrie tratament.
daca vrei sa fii sigura, poti face si colposcopie. personal nu cred ca e cazul. dar intotdeauna e bine sa previi.

Incearca sa gasesti o zi in care sa mergi cu rezultatele la doctorita.

a fost cineva cu rezultatul meu si a zis ca nu nimic grav dar sa ma duc eu...sincer am niste nervi de mor...m-a purtat doctorita asta pe drumuri de m-a innebunti si eu tot cu rezultatul in mana am ramas, neinterpretat....

sunt necesare investigatii suplimentare pentru prescrierea tratamentului?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#56 2009-01-22 15:25:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Pentru Doamna Doctor

pt un tratament corect, ar fi bine sa faci o analiza de secretie sa vezi exact ce sunt acei "bacili".
nu te juca cu sanatatea ta. infectiile netratate se pot agrava, pot provoca rani.
nu inteleg de ce zici ca te-a purtat pe drumuri doctorita. din cate am inteles, ai fost doar o data la ea, nici macar nu te-ai intors cu rezultatul.

Offline

 

#57 2009-01-22 16:01:04

D&G
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 19

Re: Pentru Doamna Doctor

salutare.bai fetelor mie imi este o rusine de mor sa ma duc la ginecolog.stiu k e pt binele meu si k e foarte bine sa mergi la un control,dar imi e f rusine...eu sunt mai rusinoasa de felul meu...si mai ales dak dau peste un doctor batran...vai cred k mor acolo pe masa:))

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.