homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist de 7 cm dupa 5 ani de logest si diane. poate fi functional???


#1 2007-04-22 01:11:59

ilincad
Membru
Inregistrat: 2007-04-22
Mesaje: 2

chist de 7 cm dupa 5 ani de logest si diane. poate fi functional???

am descoperit, recent, ca am un chist de 7 cm pe ovarul drept. s-a dezvoltat intre doua controale (5 luni) si ma doare. in fine, am inteles ca nu chistul ma doare ci faptul ca inghesuie "chestiile" pe-acolo.
mi s-a recomandat si iau microgynon, mai am 5 pastile si termin prima folie.
as vrea sa stiu cam cat de mare e posibilitatea/probabilitatea de a avea un chist functional dupa atatia ani de anticonceptionale... administrate, printre altele, si pentru ovare polichistice. si ce'as putea sa fac contra durerii. uneori se lasa pe picior si e de nesuportat!
multumesc.
ID

Ultima oara a fost editat de ilincad (2007-04-22 01:12:47)

Offline

 



#2 2007-04-22 17:14:47

r@luckk@
New member
Inregistrat: 2007-04-04
Mesaje: 38

Re: chist de 7 cm dupa 5 ani de logest si diane. poate fi functional???

Da...Si eu cunosc pe cineva care avea o multime de chisturi la ovare, doctorul i-a zis sa se opereze, ea a refuzat mergand la un medic naturis. Acolo i s-a prescris 5 feluri de ceai: coada soricelului, troscot, coada calului, galbenele si traista ciobanului. Iei din fiecare ceai (plante) cat cuprinzi intre 3 degete si pui intr-un litru de apa fiarta si lasi acoperit 15 minute. Din acest ceai bei toata ziua si il ti putin in gura...(il bei ca pe cafea)...Ceaiul il poti indulci cu miere. Poti sa bei acest ceai timp de 2, 3 luni sau mai mult. Nu-ti face rau! Orice femeie poate bea pt a fi ferita de multe probleme ovariene si nu numai! Sper sa-ti fie de folos.

Offline

 

#3 2007-04-22 22:39:55

ilincad
Membru
Inregistrat: 2007-04-22
Mesaje: 2

Re: chist de 7 cm dupa 5 ani de logest si diane. poate fi functional???

multumesc. problema mea acum este ca nu stiu daca sa ma operez sau nu. daca mai creste, risc sa creasca prea mare pentru o rezectie si se va impune extirparea.. nush ce sa fac sad
medicul zice ca e totusi putin probabil sa faci un chist asa de mare si in atat de scurt timp dupa atatia ani de anticonceptionale.. sad

Offline

 

#4 2007-04-23 11:11:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist de 7 cm dupa 5 ani de logest si diane. poate fi functional???

daca ai oprit contraceptivele e posibil ca asazisul tau chist sa fie un folicul care nu se sparge si creste....se va sparge la un moment dat. Daca nu e asta, chist functional ma tem ca nu e


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.