homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina-dureri ovar-3


#39 2009-01-05 18:11:13

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: sarcina-dureri ovar

ms mult rh buga
oricum sunt de parere ca mult mai bine mi-ar fi daca as trai in varful muntelui, fara acces la internet. pt ca n-as mai citi fel de fel de chestii si as sta mai linistita...abia astept sa ma vad in luna a 4-a...
Doamne ajuta!!!

Offline

 



#40 2009-01-26 14:09:21

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: sarcina-dureri ovar

Buna, fetelor!Sunt noua pe acest site.Situatia mea este urmatoarea:UM pe data de 25 decembrie, ovulatie pe 9 ianuarie, am facut dragoste si dupa 7 zile de la ovulatie mi-a iesit la testul barza gold a doua liniuta foarte slab vizibila.Dupa alte 3 zile am repetat testul si au iesit 2 liniute clare.Am mai facut un test dupa inca o zi, dar nu cu urina de dimineata si mi-a iesit la fel de clar.Au inceput dureri de ovare si burta, sanii sunt foarte sensibili si putin mariti.Pe 24 am fost la medic si fara sa ma consulte a zis ca sunt insarcinata, dupa testele pe care i le-am aratat.Motiv pentru care m-a trimis in aceeasi zi la echo, unde dezamagire totala, nu s-a vazut nimic.Doctorul care mi-a facut echo a zis sa merg linistita acasa ca nu sunt gravida.Dar eu nu il cred, pentru ca mi se pare ca totusi era prea devreme sa se vada ceva la un echo normal.Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea voastra.Ne dorim mult acest bebe si am muncit mult ca sa-l avem...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#41 2009-01-26 14:20:15

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: sarcina-dureri ovar

Bun venit Lucica  smile si felicitari  applause
Pai dupa calcule ai avea 4 saptamani si 4 zile. Daca testele sunt pozitive, atunci sigur e sarcina, dar posibil sa fie prea mica. Eu aveam 5 saptamani si cateva zile si nu mi-au facut eco pt ca era prea devreme si mi-a zis doctorul ca nu prea are ce sa se vada.

Ce fel de eco ti-ai facut (pe burta sau in interior)?
La consultul pe masa ginecologica medicul poate observa modificarea colului si sa presupuna o sarcina.
Eu zic sa mai consulti si un alt medic. Depistarea sarcinii la eco, depinde si de calitatea aparatului dar si de medic, cat de priceput e.
Durerile sunt normale, dar sa le urmaresti si sa-i spui medicului.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#42 2009-01-26 14:40:44

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: sarcina-dureri ovar

Multumesc mult pentru mesaj, Juli.Mi-a facut echo pe burta, iar medicul nu era ginecolog, ci generalist.Mi-a dat ginecologul utrogestan 3/zi si no-spa pentru dureri, dar no-spa am luat doar 2 zile, ca acum parca ma simt mai bine.Sunt foarte emotionata si doresc acest bebe scump foarte foarte mult.Sper sa fie bine.


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#43 2009-01-26 14:47:43

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: sarcina-dureri ovar

Aaaa, pai atunci se explica de ce nu l-a vazut.
La aceasta varsta a sarcinii tale, abia il vede la o ecografie interna (cu sonda in vagin).
Stai linistita, ia utrogestanul, si eu l-am luat si inca il iau.
Si nu te lua dupa medicul generalist. Normal ca esti gravida, dar e prea mica sarcina.
Sa-ti faci mai tarziu eco la medicul ginecolog, el trebuie sa-si dea cu parerea, nu medicul generalist.

Eu la 8 saptamani mi-a facut medicul ginecolog eco interna pt ca si atunci era prea mic pt eco pe burta  smile
Te asteptam la perioada prenatala  :k?ra:


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-01-26 14:47:50

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: sarcina-dureri ovar

bucklucica a scris:

Buna, fetelor!Sunt noua pe acest site.Situatia mea este urmatoarea:UM pe data de 25 decembrie, ovulatie pe 9 ianuarie, am facut dragoste si dupa 7 zile de la ovulatie mi-a iesit la testul barza gold a doua liniuta foarte slab vizibila.Dupa alte 3 zile am repetat testul si au iesit 2 liniute clare.Am mai facut un test dupa inca o zi, dar nu cu urina de dimineata si mi-a iesit la fel de clar.Au inceput dureri de ovare si burta, sanii sunt foarte sensibili si putin mariti.Pe 24 am fost la medic si fara sa ma consulte a zis ca sunt insarcinata, dupa testele pe care i le-am aratat.Motiv pentru care m-a trimis in aceeasi zi la echo, unde dezamagire totala, nu s-a vazut nimic.Doctorul care mi-a facut echo a zis sa merg linistita acasa ca nu sunt gravida.Dar eu nu il cred, pentru ca mi se pare ca totusi era prea devreme sa se vada ceva la un echo normal.Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea voastra.Ne dorim mult acest bebe si am muncit mult ca sa-l avem...

eu spun sa stai linistiata daca au oesit testele pozitive , sarcina poate fi prea mica si sa nu se vada , du-te la controol cand vei aveam 7-8 sapatamani , si dr iti va confirma sarcina , felicitari pt bebe. applause  applause

nospa saiei doar cada te doare burtica altfel nu, utrogestanul e ok e pt fixare sarcina, si ai 4 saptamani si 4 ziole, nu te mai stresa ca faci rau la bebe tongue , si ai mare grija de tine in primul trimestru de sarcina , puss

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-26 14:51:41)

Offline

 

#45 2009-01-26 17:14:54

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: sarcina-dureri ovar

bucklucica a scris:

Buna, fetelor!Sunt noua pe acest site.Situatia mea este urmatoarea:UM pe data de 25 decembrie, ovulatie pe 9 ianuarie, am facut dragoste si dupa 7 zile de la ovulatie mi-a iesit la testul barza gold a doua liniuta foarte slab vizibila.Dupa alte 3 zile am repetat testul si au iesit 2 liniute clare.Am mai facut un test dupa inca o zi, dar nu cu urina de dimineata si mi-a iesit la fel de clar.Au inceput dureri de ovare si burta, sanii sunt foarte sensibili si putin mariti.Pe 24 am fost la medic si fara sa ma consulte a zis ca sunt insarcinata, dupa testele pe care i le-am aratat.Motiv pentru care m-a trimis in aceeasi zi la echo, unde dezamagire totala, nu s-a vazut nimic.Doctorul care mi-a facut echo a zis sa merg linistita acasa ca nu sunt gravida.Dar eu nu il cred, pentru ca mi se pare ca totusi era prea devreme sa se vada ceva la un echo normal.Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea voastra.Ne dorim mult acest bebe si am muncit mult ca sa-l avem...

felicitari! applause mi-a vazut bebe la 6 saptam cu eco intravaginala!

Ultima oara a fost editat de samy (2009-01-26 17:15:32)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#46 2009-01-26 20:18:30

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: sarcina-dureri ovar

bucklucica a scris:

Buna, fetelor!Sunt noua pe acest site.Situatia mea este urmatoarea:UM pe data de 25 decembrie, ovulatie pe 9 ianuarie, am facut dragoste si dupa 7 zile de la ovulatie mi-a iesit la testul barza gold a doua liniuta foarte slab vizibila.Dupa alte 3 zile am repetat testul si au iesit 2 liniute clare.Am mai facut un test dupa inca o zi, dar nu cu urina de dimineata si mi-a iesit la fel de clar.Au inceput dureri de ovare si burta, sanii sunt foarte sensibili si putin mariti.Pe 24 am fost la medic si fara sa ma consulte a zis ca sunt insarcinata, dupa testele pe care i le-am aratat.Motiv pentru care m-a trimis in aceeasi zi la echo, unde dezamagire totala, nu s-a vazut nimic.Doctorul care mi-a facut echo a zis sa merg linistita acasa ca nu sunt gravida.Dar eu nu il cred, pentru ca mi se pare ca totusi era prea devreme sa se vada ceva la un echo normal.Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea voastra.Ne dorim mult acest bebe si am muncit mult ca sa-l avem...

draga de tine, parca ma vad pe mine smile.eu am fost la ginecolog tot cam pe la 4 saptamani si am fost sfatuita sa mai stau vreo 10 zile daca nu sunt de acord cu sonda intravaginala(o eco abdominala era cam inutila).Cum nu mai aveam rabdare (si fiind paranoica din fire rodnar ) i-am spus medicului ca sunt pentru ecografia respectiva.Nu se vedea mare lucru dar imi doream sa imi confirme sarcina.Si asta s-a si intamplat. acum gazutza mea are 12 saptamani si creste creste.
deci felicitari viitoare mamica !!! majoreta  ai mare grija de tine...te-am pupat

Offline

 

#47 2009-01-27 08:59:47

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: sarcina-dureri ovar

Abia asteptam sa intru sa vad mesajele de la voi.Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine si-mi impartasiti din experienta voastra.Azidimineata mi-am mai facut un test, de data asta SureCheck si a iesit a doua liniuta perfecta.O sa va urmez sfatul si ma voi duce la un echo la 7-8 saptamani.Pana atunci stau cumintica si-mi iau utrogestanul.Mai vreau sa va intreb ceva.Credeti ca ar trebui sa incep sa iau acid folic?Doctorul nu mi-a zis nimic despre asta sambata.Va pup pe toate si va doresc sa aveti bebei sanatosi si frumosi si sa va bucurati de ei!!!!!!!!!!


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#48 2009-01-27 09:13:29

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: sarcina-dureri ovar

Eu am inceput sa iau din saptamana a 8 a caci nu stiam ce doza sa iau.
Ma fusesem la medic prin saptamana a 5 dar nu mi-a dat atunci. Dar in schimb mi-a dat centrum materna din sapt 5.
Acum depinde de medic, multe fete nu au luat vitamine, dar eu sunt foarte slaba de fel si probabil doctorul meu a considerat ca asa e bine.
Vorbeste cu medicul ginecolog, sa nu iei vitamine fara acordul lui, zic eu.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#49 2009-01-27 09:52:26

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: sarcina-dureri ovar

poti lua acid folic nu este nici o problema , de regula e recomandat in sarcina si inainte, sa ai o sarcina usoara. si eu am luat de la 6 saptamani elevit vitamine

Offline

 

#50 2009-01-27 10:29:42

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: sarcina-dureri ovar

cine e bebele frumos din poza ta, lauraura?

Juli, tu in cate saptamani esti acum?Si eu am probleme cu greutatea, adica am 1.61 m si 47 de kg.Ginecologul mi-a spus ca sunt cam slaba...poate cand merg din nou la el o sa-mi dea si mie ceva vitamine.Anul trecut am avut un an groaznic, am fost foarte bolnava, am avut helicobacter pylori la stomac si mi-a fost rau la propria nunta.. grater 8 luni am tras-o, dar am perseverat cu tratament homeopat si am scapat, iar acum bucuria care creste in mine sterge cu buretele toate necazurile de anul trecut...sper sa fie bine!

Ultima oara a fost editat de bucklucica (2009-01-27 10:45:23)


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#51 2009-01-27 10:30:42

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Offline

 

#52 2009-01-27 12:46:14

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: sarcina-dureri ovar

Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii!!!!!!Am 31 de ani si toata viata mi-au trecut prin mana diversi bebici ai prietenelor sau vecinelor, si abia astept acum sa-l tin in brate pe al meu...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#53 2009-01-27 12:49:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: sarcina-dureri ovar

Licica eu am 1.66-1.67 (nu stiu exact) si am 45 kg  big_smile si peste 2 zile fac 10 saptamani
Daca tu esti slaba eu sunt sub-nutrita  lol
Si mie mi-a zis ca sunt foarte slaba.
Posibil sa luam mult mai multe kg in sarcina ca sa nu nastem un copil sub-ponderal.  smile Asa am citit.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#54 2009-01-27 13:13:07

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: sarcina-dureri ovar

bucklucica a scris:

Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii!!!!!!Am 31 de ani si toata viata mi-au trecut prin mana diversi bebici ai prietenelor sau vecinelor, si abia astept acum sa-l tin in brate pe al meu...

multumesc frumos!Nu-ti face probleme de varsta si eu tot pe acolo sunt sau tot acolo asa ca ........................ o sarcina usoara si un bebe sanatos iti doresc :k?ra:

Offline

 

#55 2009-01-27 14:46:36

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: sarcina-dureri ovar

Sa stii Juli ca mereu am tinut regim de ingrasare in timp ce prietenele mele tineau regim de slabire...Chiar daca o sa ma ingras foarte tare in timpul sarcinii, nu ma deranjeaza, important e sa fie bebele sanatos si sa mai raman si eu cu cateva kg in plus fata de cat am acum dupa nastere...ar fi ideal, ca de slabit dau jos imediat si mor de oftica.Am observat ca mananc foarte mult de 2 saptamani si am inceput sa asimilez putin...sper sa-i fie bine la bebe...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#57 2009-03-02 17:12:27

alia2
Membru
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 1

Re: sarcina-dureri ovar

Buna! Sunt noua pe acest forum si ma confrunt si eu cu problema: astazi am implinit 12 saptamani de sarcina si de ceva vreme, am niste dureri destul de neplacute in zona pelviana. Urinez foarte des, foarte putin si greu, cu dureri. Ma trezesc noaptea din ora in ora sa merg la toaleta deci va dati seama ca nu ma odihnesc mai deloc. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Am facut sumar de urina si urocultura a iesit negativ, deci nu e infectie urinara. Aveti idee ce poate fi? Bebe era foarte bine la eco de acum 3 zile. Doctoressa, vreo idee?
Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.