homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oare duphastonul e de vina?...


#1 2009-01-26 04:46:41

niculici2004
Membru
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 2

Oare duphastonul e de vina?...

Buna! Eu sunt noua pe acest site; bine v-am gasit! Am ai eu o problema...In urma unui control ginecologic , endocrinologic si analize de sange  urmez un tratament cu duphaston pt. probleme la san(mastoza chistica si o sensibilitate la san) si simultan pt uter fibromatos si in urma analizelor endocrinologice s-ar parea ca ma apropii in 2-3 ani probabil de menopauza! Am inceput in prima luna din a 16-25 zi a c.m. C.M.am avut in a 7a zi de la ultima pastiluta duphaston. La mine nu   a avut efecte adverse sau alte simptome ciudate cu toate ca am probl.la medicamente incepand de la aspirina, antibiotice si anestezii mai ales(dupa un soc anafilactic de la o picatura de xilina cu edem glotic si de toate  ce a durat 4 min si ceva , de puteam sa trec bariera oricand) de aceea am tot timpul fiola anapen cu mine. Intrebarea este de ce am avut 3 -4 zile c.m. aproape normal cantitativ dar dupa aceste 3-4 zile s-a prelungit la 9-10 zile, doar se pateaza chilotul nu e ceva abundent de aceea treb sa fol. mereu  tampoane dar parca nu se mai termina , am deja 10 zile... pe d-na dr. am deranjat-o deja de 2 ori , la ea ar treb sa ajung la viitoarele analize cam peste 9-10 luni, pe care treb. sa le repet deci la un an.Asa oare se regleaza c.m. pana la finalizarea tratamentului?  A mai patit cineva la fel? stiu ca fiecare organism difera de la unul la altul... nu am facut pana la varsta de 42 ani nici o injectie, nici o operatie, medicamente evit sa iau cat pot dar sunt cazuri cand e inevitabil! De 20 ani am probleme numai cu reumatismul si in trecut o avitaminoza dar cu alergiile mele cele mai grave la anestezii viata mea cam atarna de un fir de par. cu teste la 4 anestezii subst dif. pt stomatologie nu pot face nimic nici anestezie generala
Totul se rezuma la un risc de permeabillitate  a testului TTL)imunologic de 60-80%. Si de acum 5 ani de cand am facut acel soc anafilactic am probleme cu somnul....tuturor Doctoressa, ai putea sa ma ajuti cu un raspuns? indiferent care ar fi acela ! Mutumesc oricui ar da un rsp. Nici alergologii nu mi-au dat un raspuns concret... Toate cele bune si o zi buna sa aveti....tuturor! smile

Offline

 



#2 2009-01-26 21:42:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Oare duphastonul e de vina?...

e de vina duphastonul, da...eu insa nu m-as stresa prea tare, stiu ca e enervanta aceasta picurare insa periculoasa nu e
se mai poate intimpla, ai tu ghinion


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-01-27 01:41:23

niculici2004
Membru
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 2

Re: Oare duphastonul e de vina?...

Multumesc frumos pt. raspuns doctoressa! Dar oare durerile ca niste crampe   abdominale usoare, ceva mai jos , probabil ovare) de cateva zile  tot de la duphaston sa fie? Ca de ceva raceala jos, anexita nu as avea cum- cred, sunt precauta! Ce nu stiu insa sigur ,daca din a 16 zi a c.m. pot lua duphaston cum ar trebui normal , chiar daca nu trece asa zisa menstruatie?! Toate cele bune...si multumesc inca o data! Nicoleta

Offline

 

#4 2009-01-28 13:18:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Oare duphastonul e de vina?...

niculici2004 a scris:

Multumesc frumos pt. raspuns doctoressa! Dar oare durerile ca niste crampe   abdominale usoare, ceva mai jos , probabil ovare) de cateva zile  tot de la duphaston sa fie? Ca de ceva raceala jos, anexita nu as avea cum- cred, sunt precauta! Ce nu stiu insa sigur ,daca din a 16 zi a c.m. pot lua duphaston cum ar trebui normal , chiar daca nu trece asa zisa menstruatie?! Toate cele bune...si multumesc inca o data! Nicoleta

durerile de burta se datoreaza singerarii, deci implicit duphaston
da, eu cred ca poti incerca sa iei duphaston din a 16-a zi chiar daca nu trece singerarea...si vedem ce se intimpla


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.