homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-4


#58 2008-11-10 07:14:43

alexia30
Membru
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

smile Multumesc ptr raspuns.In dimineata asta parca ma simt mai bine desi sangerarea e tot abundenta.Se pare ca am scapat de durerea abdominala care ma incerca ieri.Asa o sa fac,continui folia si astept sa vad ce se intampla luna viitoare.Sper sa fie de la pilula pe care am intarziat sa o iau.O zi frumoasa tuturor! rodnar

Ultima oara a fost editat de alexia30 (2008-11-10 07:15:34)


"Omul care considera ca viata lui este lipsita de sens nu este numai nefericit,ci si prea putin pregatit pentru viata"---Albert  Einstein

Offline

 



#59 2008-11-13 14:06:52

andreeasapunaru
Membru
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

Hello d-na doctoressa.
Am 25 de ani si de cateva luni am o problema.Am o durere in partea stanga ce poate fi confundata cu durerea menstruala.Insa o am mai tot timpul si devine mai acuta in timpul si dupa actului sexual.De aceea am fost la medic si am facut diverse investigatii:ecografie la rinichi (nu am nimic), ecografie transvaginala de 2 ori (nu am nimic, totul e la locul lui, nu am chisturi),Chlamydia (nu am), secretie vaginala si diverse analize la sange.In urma acestora s-a ajuns la concluzia ca am anemie si mi s-a recomandat Tardiferon Folic ptr 2 luni.Problema este ca durerea persista si mai am si petele maronii in timpul lunii (de care se vorbea mai sus).Libidoul este scazut.Iau Yasmin de 2 ani.
Am vizitat destui medici ginecologi si nu numai, si marea majoritate au spus ca nu am nimic (si nici probleme "la mansarda" nu am, sa imi imaginez dureri), mai putin unul care mi-a spus ca as putea avea endometrioza (mi se pare putin cam dur disgnosticul in conditiile in care nici macar nu mi-a facut un consult ginecologic) si nu am avut nici o sarcina sau sterilet.
Este posibil ca dupa atata timp organismul sa respinga pastilele?
Daca se pune problema schimbarii lor, ce analize ar trebui sa fac pentru a mi se administra pilulele corect?
Mentionez ca am avut probleme cu greutatea acum cativa ani (am slabit 10kg) si sunt predispusa la ingrasare.

Multumesc anticipat!

Offline

 

#60 2008-11-13 21:18:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

daca ai sangerari intre menstra dupa atat timp ar trebui schimbate anticonceptionalele...si anexita a fost investigata si stearsa de pe lista?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#61 2008-11-14 14:52:48

andreeasapunaru
Membru
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 2

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

se pare ca nu.Insa peste o luna si un pic am programare la ginecolog si voi afla.Revin cu raspuns.Multumesc si o zi cat mai frumoasa!

Offline

 

#62 2008-11-15 00:52:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

te asteptam...spunei sa ti faca si o eco si un consult pt anexita...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-01-05 04:12:07

puptzi
Membru
Inregistrat: 2009-01-05
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna> sunt noua pe acest forum si am si eu o intrebare. iau anticonceptionale de mai bine de 2 ani(la recomandarea medicului) si luna trecuta mi-a aparut o sangerare maronie la mijlocul foliei de anticonceptionale. nu am mai patit asta pana acuma. poate fi vorba de spotting? mentionez ca am chisturi pe un ovar.

Offline

 

#64 2009-01-05 10:29:04

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

spotting nu prea are cum sa fie pt ca ai trecut de mult de cele 3 luni de acomodare...daca ai luat corect pastilutele si nu ai uitat nici una nu ar fi trebuit sa sangerezi. mergi la un medic daca persista treaba,


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#65 2009-01-05 15:03:13

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

spotting= sangerare redusa cantitativ, deci asta ai avut. s-ar putea sa fie de la pastile si asta inseamna ca ele trebuie schimbate

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-01-05 15:03:29)

Offline

 

#66 2009-01-05 18:58:52

puptzi
Membru
Inregistrat: 2009-01-05
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

am uitat sa iau o pastila dar am luat-o a doua zi, nu am avut contact sexual in perioada aceea, doar in luna precedenta. nu poate fi vorba de o sarcina, nu? ms mult pt ajutor :-)

Offline

 

#67 2009-01-05 19:41:42

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

spotting poate fi si dupa 2-3 de folosire a AC, chiar daca in tot acest timp nu ai avut nici o pbl.
insarcinata nu esti, stai linistita, daca numai o pastila ai ratat dintr-o folie, si pe toate celellate 20 le-ai luat cum trebuie.
de atunci, de la mijlocul foliei respective nu ti s0a mai oprit?
poti continua si cu o folie urmatoare si vezi ce se intampla.
daca tot nu dispare acest spotting, ar trebui sa mergi la un dr de planning fam , si sa-ti recomande alte pastile.
bafta!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#68 2009-01-05 19:46:38

puptzi
Membru
Inregistrat: 2009-01-05
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

m-a tinut vreo 5-6 zile....dupa s-a oprit, iar in perioada de pauza mi-a venit menstruatia. oricum, acum 3 zile am inceput o noua folia, sa vad ce se mai intampla, sper sa nu am probleme, oricum, aceasta luna mai folosesc o metoda contraceptiva, sa fiu sigura:D oricum, ms mult de tot , m-am mai linistit

Offline

 

#69 2009-01-05 19:50:46

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

daca ti-a trecut, nu-i bai!
eu am avut  zile spotting, apoi a venit menstr , apo o folie noua, pe parcursul careia nu am mai avut nimic.
descoperisem intre timp cauza : am baut ceai de sunatoare fara sa-mi reamintesc ca nu-i prea indicat big_smile
asa ca stai linsitita, mergi in continuare cu folia inceputa


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#70 2009-01-05 19:58:27

puptzi
Membru
Inregistrat: 2009-01-05
Mesaje: 4

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

ok, multumesc mult ink  odata, asha voi face  big_smile

Ultima oara a fost editat de puptzi (2009-01-05 20:00:29)

Offline

 

#71 2009-01-29 05:39:23

thebluemoonshadow
Membru
Inregistrat: 2009-01-29
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

buna, as aprecia un sfat. problema e urmatoarea: am luat anticonceptionale vreo 2 ani si nu am avut nici o problema, am facut pauza de un an si le-am reinceput la sfatul medicului. la a treia folie, cand imi mai lipseau 6 pastile ma trezesc cu dureri de burta iar a doua zi menstruatie sau... spotting. dureaza deja de 12 zile, am terminat folia intre timp, am fost la medic sa vad ce nu e in regula, dar se pare ca nu a vazut nimic dubios, insa mie nu mi se opreste chestia asta. ce fac? incep o noua folie si astept sa vad cum se manifesta luna aceasta? precizez ca nu imi curge foarte mult, si e de culoare rosie. a doua priblema ar fi ca sunt foarte balonata, iar gazele astea nu le pot elimina. parca sunt un balon. va rog mult sa-mi raspundeti ca in medicii din afara tarii nu ma prea incred. multumesc


the truth is out there..

Offline

 

#72 2009-01-29 11:30:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

1. Incepe urmatoarea folie. E posibil ca dupa ce incepi pastilele, sangerarea sa se opreasca. Daca se repeta si lune urmatoare mergi la planning sa-ti schimbe patilutele. E posibil ca ele sa nu ti se mai potriveasca acum.

2. Pentru balonare, poti sa iei ceva contra ei. In rest ... nu stiu ce altceva ai putea sa faci.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#73 2009-06-17 06:27:09

thebluemoonshadow
Membru
Inregistrat: 2009-01-29
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

thebluemoonshadow a scris:

buna, as aprecia un sfat. problema e urmatoarea: am luat anticonceptionale vreo 2 ani si nu am avut nici o problema, am facut pauza de un an si le-am reinceput la sfatul medicului. la a treia folie, cand imi mai lipseau 6 pastile ma trezesc cu dureri de burta iar a doua zi menstruatie sau... spotting. dureaza deja de 12 zile, am terminat folia intre timp, am fost la medic sa vad ce nu e in regula, dar se pare ca nu a vazut nimic dubios, insa mie nu mi se opreste chestia asta. ce fac? incep o noua folie si astept sa vad cum se manifesta luna aceasta? precizez ca nu imi curge foarte mult, si e de culoare rosie. a doua priblema ar fi ca sunt foarte balonata, iar gazele astea nu le pot elimina. parca sunt un balon. va rog mult sa-mi raspundeti ca in medicii din afara tarii nu ma prea incred. multumesc

am revenit, din pacate. au trecut aproape 5 luni si am aceeasi problema. ciclul menstrual dureaza 3 saptamani si un pic, mi se opreste doar 4, 5 zile pe luna. am dat iama in doctori, 4 la numar + 2 ecografii vaginale si una abdominala. totul e in regula. au ajuns la concluzia ca este vorba despre o dereglare hormonala. am schimbat pastilele inte timp insa fara nici un efect. penultimul medic la care am fost mi-a zis`` pastilele sunt cauza, lasa-le``. ultimul medic, in schimb, se chinuia sa ma faca sa inteleg ca anticonceptionalele sunt singurul tratament in cazul unei dereglari hormonale. am intebat ce cauzeaza aceste dereglari, raspunsul`` nu stim``. bun , eu ce ma fac? dupa care ma iau ? cum imi pot reveni?? situatia a devenit insuportabila. totul e pe dos. multumesc anticipat.


the truth is out there..

Offline

 

#74 2009-06-19 07:12:07

thebluemoonshadow
Membru
Inregistrat: 2009-01-29
Mesaje: 3

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

va rog,inca astept un raspun sau o parere macar. a mai fost cineva in situatia asta?


the truth is out there..

Offline

 

#75 2009-06-19 08:21:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

thebluemoonshadow ii las link doctoressei

Offline

 

#76 2009-06-23 12:29:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

thebluemoonshadow a scris:

thebluemoonshadow a scris:

buna, as aprecia un sfat. problema e urmatoarea: am luat anticonceptionale vreo 2 ani si nu am avut nici o problema, am facut pauza de un an si le-am reinceput la sfatul medicului. la a treia folie, cand imi mai lipseau 6 pastile ma trezesc cu dureri de burta iar a doua zi menstruatie sau... spotting. dureaza deja de 12 zile, am terminat folia intre timp, am fost la medic sa vad ce nu e in regula, dar se pare ca nu a vazut nimic dubios, insa mie nu mi se opreste chestia asta. ce fac? incep o noua folie si astept sa vad cum se manifesta luna aceasta? precizez ca nu imi curge foarte mult, si e de culoare rosie. a doua priblema ar fi ca sunt foarte balonata, iar gazele astea nu le pot elimina. parca sunt un balon. va rog mult sa-mi raspundeti ca in medicii din afara tarii nu ma prea incred. multumesc

am revenit, din pacate. au trecut aproape 5 luni si am aceeasi problema. ciclul menstrual dureaza 3 saptamani si un pic, mi se opreste doar 4, 5 zile pe luna. am dat iama in doctori, 4 la numar + 2 ecografii vaginale si una abdominala. totul e in regula. au ajuns la concluzia ca este vorba despre o dereglare hormonala. am schimbat pastilele inte timp insa fara nici un efect. penultimul medic la care am fost mi-a zis`` pastilele sunt cauza, lasa-le``. ultimul medic, in schimb, se chinuia sa ma faca sa inteleg ca anticonceptionalele sunt singurul tratament in cazul unei dereglari hormonale. am intebat ce cauzeaza aceste dereglari, raspunsul`` nu stim``. bun , eu ce ma fac? dupa care ma iau ? cum imi pot reveni?? situatia a devenit insuportabila. totul e pe dos. multumesc anticipat.

solutia e relativ simpla, trebuie cautate contraceptivele potrivite.
Ceea ce din pacate necesita colaborare fata in fata cu medicul si nu se poate realiza pe net


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.