homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ingrijirea plantelor


#1 2009-01-28 09:30:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Ingrijirea plantelor

propun sa facem din acest topic un "coltisor verde" al celor care iubesc plantele ornamentale si sa povestim din experienta noastra cu ele ce am observat ca le face bine, ce nu le prieste, deci sa dam si sa cerem sfaturi cu privire la ingrijirea plantelor.

o sa incep eu cu ce imi vine in minte acum, urmand ca de indata ce imi mai amintesc cate ceva sa mai scriu. smile

dracena - nu ii place in lumina directa a soarelui, ii place sa fie stropita pe frunze si sa aiba pamantul destul de umed.

plantelor cu frunza lucioasa, fina, le place de regula sa fie stropite cu apa pe frunze.

gloxinia - nu ii place sa aiba multa apa si nici lumina directa de la soare. mie nu mi-a rezistat niciodata prea mult. adica nu moare, dar i se inmoaie frunzele si ii pica iar apoi ramane o tulpinita firava, cu cateva frunzulite mici si nu mai face flori. aveti idee ce nu ii prieste? sau cum ar tb sa o ingrijesc?

begonia - nu mi-a rezistat niciodata. incepe sa faca flori din ce in ce mai mici, i se usuca frunzele sad. nu o stropesc pe frunze pt ca am inteles ca nu ii place. la fel, daca aveti sfaturi in privinta ei, as fi bucuroasa sa le aflu.

cercelusi - nu sunt deloc pretentioase. le place sa aiba mereu o "galeata" smile de apa si le place lumina. daca nu au lumina suficienta, fac frunze mici si nu infloresc. eu le "tund" din cand in cand, atunci cand ajung tufe cam mari, mai ales daca nu sunt inflorite. se regenereaza ft repede.

ficus- il stropesc pe frunze si ii ud pamantul o data pe saptamana, insa nu am descoperit secretul "fericirii" smile lui. in sensul ca face frunze ft rar. odata cu fiecare varf rupt, ii va creste o ramurica din tulpina principala. insa la mine apar dupa luni bune de cand ii rup varful. stie cineva ce ar tb sa-i fac sa creasca mai repede?

filodendron - il ud o data pe saptamana pe frunze si pe pamant. ii merge binisor, desi nu face frunze ft des. o chestie pe care am observat-o la el: obisnuieste sa faca niste crescaturi ca niste radacini lungi, care pleaca din tulpina. mie mi se par dizgratioase, asa ca i le tai. problema e ca la fiecare crescatura taiata, ii apare o gaurica in frunza urmatoare. asta nu prea imi place. voi cum procedati cu el?

calathea - nu stiu cum s-o ingrijesc. i se inglabenesc si rasucesc frunzele sad ce sa-i fac?

cam atat deocamdata. va rog daca aveti sfaturi, sa imi ziceti. puss

Offline

 



#2 2009-01-28 10:17:04

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Ingrijirea plantelor

Place topicul tau la mine smile
Nu ar fi bine sa punem si poze cu planta despre care vorbesti? Ca asa dupa nume nu le stiu, dar sigur am pe-acasa cel putin unul din ele  smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#3 2009-01-28 11:40:21

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Ingrijirea plantelor

na ca am avut un ficus si n-am stiut sa il ingrijesc si a murit sad si inca alte doua neutral


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#4 2009-01-28 12:09:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

atunci o sa le fac si o sedinta foto smile. probabil in wk, ca am mai mult timp.

Offline

 

#5 2009-01-28 15:47:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

anca9 a scris:

gloxinia - nu ii place sa aiba multa apa si nici lumina directa de la soare. mie nu mi-a rezistat niciodata prea mult. adica nu moare, dar i se inmoaie frunzele si ii pica iar apoi ramane o tulpinita firava, cu cateva frunzulite mici si nu mai face flori. aveti idee ce nu ii prieste? sau cum ar tb sa o ingrijesc?

:

pai vezi ca asta e ciclul ei natural!!!!! infloreste, apoi moare... spre primavara ies frunzulite noi din bulb si iar infloreste. mamei mele ii plac, are casa plina.... si le merge bine mersi si in lumina directa wink si asta fara fertilizanti sau alte cele...

cyclamen - nu trebuie udat direct, se toarna apa in tavita si o absoarbe de acolo. mie mi-a mers f bine, pan aacum recent, cand a facut niste puricei de care nu mai scap cu nici o substanta sad

crizantemele astea din comert... dupa ce mor, isi mai revin? eu am [rimit toaman asta 2, mi-au murit imediat dupa ce au terminat de inflorit... eu le-am lasat in bucatarie la racoare.... da' mai iese oare ceva din ele la primavara?

mai am o planta despre care vreau sa intreb..... dar am un maaare lapsus cum se cheama sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-28 16:36:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

katami a scris:

anca9 a scris:

gloxinia - nu ii place sa aiba multa apa si nici lumina directa de la soare. mie nu mi-a rezistat niciodata prea mult. adica nu moare, dar i se inmoaie frunzele si ii pica iar apoi ramane o tulpinita firava, cu cateva frunzulite mici si nu mai face flori. aveti idee ce nu ii prieste? sau cum ar tb sa o ingrijesc?

:

pai vezi ca asta e ciclul ei natural!!!!! infloreste, apoi moare... spre primavara ies frunzulite noi din bulb si iar infloreste. mamei mele ii plac, are casa plina.... si le merge bine mersi si in lumina directa wink si asta fara fertilizanti sau alte cele...

da, am auzit ca asta e ciclul ei, insa eu dupa ce replantez bulbii, ori imi ies niste plantute firave, cu frunze mici, care nu mai infloresc nici cu slujbe, ori nu iese nimic. sad spune-mi te rog mai multe despre cum le ingrijeste mama ta. zici ca rezista si daca le pui in geam, pe pervaz? la mine bate soarele doar dimineata, dar vara e ft puternic.

Offline

 

#7 2009-01-28 17:42:01

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Ingrijirea plantelor

anca9 a scris:

calathea - nu stiu cum s-o ingrijesc. i se inglabenesc si rasucesc frunzele sad ce sa-i fac?

Calathea vegeteaza continuu. Trebuie sa i se asigure in permanenta un loc cald, iarna temperatura sa nu scada niciodata sub 16 grade Celsius. Are nevoie de multa umiditate atmosferica. Daca aerul e foarte uscat si cald si i se da in permanenta apa in sol, frunzele vor fi mereu uscate si innegrite pe margine. Optimul de temperatura este 18-25 grade Celsius. Iubeste semiumbra. Nu se va plasa niciodata in bataia directa a razelor soarelui.

In apartamente si birouri este destul de greu de realizat mediul potrivit pentru aceasta planta. De aceea, ea este mereu cu frunzele uscate si rulate. Ar trebui tinuta in spatii unde se poate obtine o atmosfera usor umeda. Trebuie stropita mereu cu apa pe frunze.

Substratul trebuie sa fie afanat, poros, hranitor. Poate fi folosit un amestec pe baza de turba, pamant de frunze si nisip. Poate fi crescuta bine si pe pamantul tip turba care se gaseste pe piata. Solul nu trebuie sa retina apa in exces, deoarece se poate produce putrezirea radacinilor si rizomilor.

Offline

 

#8 2009-01-28 18:04:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

anca9 a scris:

katami a scris:

anca9 a scris:

gloxinia - nu ii place sa aiba multa apa si nici lumina directa de la soare. mie nu mi-a rezistat niciodata prea mult. adica nu moare, dar i se inmoaie frunzele si ii pica iar apoi ramane o tulpinita firava, cu cateva frunzulite mici si nu mai face flori. aveti idee ce nu ii prieste? sau cum ar tb sa o ingrijesc?

:

pai vezi ca asta e ciclul ei natural!!!!! infloreste, apoi moare... spre primavara ies frunzulite noi din bulb si iar infloreste. mamei mele ii plac, are casa plina.... si le merge bine mersi si in lumina directa wink si asta fara fertilizanti sau alte cele...

da, am auzit ca asta e ciclul ei, insa eu dupa ce replantez bulbii, ori imi ies niste plantute firave, cu frunze mici, care nu mai infloresc nici cu slujbe, ori nu iese nimic. sad spune-mi te rog mai multe despre cum le ingrijeste mama ta. zici ca rezista si daca le pui in geam, pe pervaz? la mine bate soarele doar dimineata, dar vara e ft puternic.

mama mea nu replanteaza nik : ii lasa in pamant toata iarna (de regula mor toamna) si primavara dau singuri... ii uda f putin sau deloc pe timpul iernii. cresc zdravene si infloresc an de an.... si da, le tine pe geam, alaturi de alte flori

dar nush daca asta e "varianta oficiala" a modului de ingrijire... dar la ea functioneaza


kalanchoe se chema floarea cealalta depsre care voiam sa va intreb.... am avut 2, mi-au murit ambele sad au facut un soi de "mucegai" pe frunze, n-a trecut cu nimic....  macar pe viitor sa stiu ce le-a lipsit sad ca o vara intreaga mi-au inflorit non-stop... nu le-am udat in exces..... nush.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#9 2009-01-28 20:16:44

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Ingrijirea plantelor

katami a scris:

kalanchoe se chema floarea cealalta depsre care voiam sa va intreb.... am avut 2, mi-au murit ambele sad au facut un soi de "mucegai" pe frunze, n-a trecut cu nimic....  macar pe viitor sa stiu ce le-a lipsit sad ca o vara intreaga mi-au inflorit non-stop... nu le-am udat in exces..... nush.

am primit si eu una de ziua mea, in noiembrie, toata numai flori; acum a ramas un sfert din cat era, desi am avut grija de ea, deci nu pot sa`ti spun ce au patit ale tale ... nu descopar misterul nici la a mea sad

Offline

 

#10 2009-01-29 09:10:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

katami a scris:

mama mea nu replanteaza nik : ii lasa in pamant toata iarna (de regula mor toamna) si primavara dau singuri... ii uda f putin sau deloc pe timpul iernii. cresc zdravene si infloresc an de an.... si da, le tine pe geam, alaturi de alte flori

o sa incerc si eu sa le pun la geam, daca imi iese ceva in primavara. hmm cam la ce temperatura le tine? ale mele stau cam intre 16-20 grade. ma gandesc ca poate le e frig. cum le uda mama ta? eu le pun putina apa, ca am vazut ca nu consuma prea multa. nu stiu ce sa le fac, ca as vrea sa le vad si eu inflorite anul asta.

difembachia - din aceea pitica, cu frunze verde deschis si alb in mijloc: a facut frunze din ce in ce mai mici, frunzele vechi s-au ingalbenit si au cazut, pana am ramas cu 3 tulpini chele lol acum stau asa, ca niste bete iesite din ghiveci. smile planta n-a murit, ca am taiat putin tintr-o tulpina si inca e cruda, se vede ca vegeteaza. mai am sanse sa ii iasa frunzulite? eu am taiat de la fiecare tulpina partea de sus. ce sa-i fac ca sa-i creasca iar frunze?

cu calathea nu stiu ce sa cred. aer prea cald nu are. uscat e psibil sa fie. eu am observat insa ca atunci cand le stropeam pe frunze, atunci se uscau si rasuceau si mai repede. nu stiu ce sa le mai fac, ca ma tem ca raman si aici doar cu niste bete. sad

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-29 09:14:53)

Offline

 

#11 2009-01-29 11:38:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

la mama e mai cald... nush... peste 21...

le uda cand isi aminteste lol de regula o data pe zi, pt ca langa geam sunt si caloriferele si e cald, se usuca pamantul...

bine, acu depinde poate si de sursa lor... poate tu le-ai cumparat direct din magazin si se stie ca plantele cumparate sunt mai sensibile.... mama le are de pe la diverse colege, daca rupi o frunza si o pui in apa scoate radacini wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#12 2009-01-29 11:57:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

eu din magazin le am. cred ca si temperatura e un factor. oricum, in primavara le plantez si o sa le pun la geam. multumesc pt sfaturi.

Offline

 

#13 2009-01-29 14:43:18

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Ingrijirea plantelor

mie mi se intampla un lucru f straniu, plantele care le cumpar din magazin, in mom in care le pun in alt ghiveci si in alt pamant se usuca si mor. Am patit asa cu vreo 3-4 plante , de ce oare ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#14 2009-01-29 15:44:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

cand le muti in alt ghiveci, dai jos pamantul in jurul radacinilor? eu tot ce am cumparat am mutat imediat in ghiveci mai mare si pamant pt flori, de cumparat. dar scoteam planta din ghiveci cu tot cu pamant. iesea exact in forma ghiveciului, ca fiind mic, era intesat de radacini si atunci statea si pamantul pe ele. n-am patit cu niciuna sa imi moara de la schimbatul ghiveciului.

Offline

 

#15 2009-01-29 17:22:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

anca9 a scris:

eu din magazin le am. cred ca si temperatura e un factor. oricum, in primavara le plantez si o sa le pun la geam. multumesc pt sfaturi.

cu placere... sper sa fie de ajutor puss

pe mine nu stie nimeni sa ma ajute? cu kalanchoe si crizantemele?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2009-01-29 17:33:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

kalanchoe nu stiu cum arata, dar sigur nu am avut si nici nu am.
iar crizanteme le stiu doar pe cele de gradina, are bunica mea. dar fiind de gradina, nu le face nimic deosebit. le scoate toamna, le replanteaza primavara si le uda daca e vreme secetoasa.

Offline

 

#17 2009-01-29 18:24:36

skumpi
Vizitator

Re: Ingrijirea plantelor

eu imi ud o data la doua zi planta care nush cum se numeste ...albastrea cred lol sau cum... e verde rotfl si face floricele mov...micutze....multeeeeeeeee big_smile acum iar imi face floricele hjarta ii si vb cateodata rodnara ma rog ii explic cursurile mele lol

 

#18 2009-01-29 19:18:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

dak e cu frunze pufoase e violeta de parma, skumpi wink

kalanchoe e floricica aia cu frunze carnoase.... se vinde acum pe toate drumurile, are frunze groasesi flori maunte, in buchetele, in nuante de roz/siclam/portocaliu (cel mai des).... e ieftina si sigur o stiti de prin piete, e f comuna in ultimul timp...

pai crizanteme de gradina am avut si eu garla la parinti.... dar astea de ghiveci mor imediat ce termina de inflorit sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2009-01-29 23:21:02

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Ingrijirea plantelor

anca9 a scris:

cand le muti in alt ghiveci, dai jos pamantul in jurul radacinilor? eu tot ce am cumparat am mutat imediat in ghiveci mai mare si pamant pt flori, de cumparat. dar scoteam planta din ghiveci cu tot cu pamant. iesea exact in forma ghiveciului, ca fiind mic, era intesat de radacini si atunci statea si pamantul pe ele. n-am patit cu niciuna sa imi moara de la schimbatul ghiveciului.

pai si eu fac la fel pentru ca nu am incotro , altfel e imposibil sa scot pamantul ala piterificat din jurul radacinilor. hmm .... deci m ise intampla numai mie neutral
Probabil nu tasez asa tare pamantul in noul ghiveci , sau asta n-are nicio legatura ?  parca imi spusssese cineva k dk nu tasezi pamantul bine ush ce se intampla ... is it true ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.