homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infertilitate secundara


#1 2007-04-20 11:36:35

liliutza
New member
De la: vaslui
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 7

infertilitate secundara

Bun gasit! Am 27 de ani, iar acum 7 ani am facut un avort la cerere si de 2 ani de cand m-am casatorit incercam sa facem un copil. Ne-am facut amandoi analizele, iar eu , in urma unei HSG am descoperit ca am uter bicorn (mentionez ca la ecografie endovaginala nu s-a observat acest lucru, insa am ovarele micropolichistice). Luna trecuta am inceput sa fac instilatii, iar luna aceasta nu am mai facut. De obicei, am ciclul regulat de 28 de zile, iar ultima data am avut intarzaiere de 6 zile. Am inceput sa-mi fac teste de ovulatie si luna trecuta si aceasta (imi iese a doua linie destul de vag). Ce analize ma sfatuiti sa mai fac? Multumesc!

Offline

 



#2 2007-04-20 11:51:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: infertilitate secundara

inteleg ca sotul are spermograma buna si ca nu ar putea fi la el problema....nu inteleg insa ce e cu instilatiile...ai trompele cu problema sau ce? uterul bicorn pune probleme la obtinerea unei sarcini dar instilatiile nu rezolva aceste probleme. Poate ar trebui facute dozari hormonale daca zici ca cea de-a doua liniuta se vede slab...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-04-25 18:50:59

liliutza
New member
De la: vaslui
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 7

Re: infertilitate secundara

pe biletul de iesire din spital scrie infertilitate tubara si uterina..........pai daca totusi imi apare o dunga ,chiar daca e cam vaga, inseamna ca nu am trompele infundate, nu? spermograma facuta zice asa: ph=8, volum=4ml, mobilitate 85% cu leucocite frecvente si coci gram pozitivi, insa nu arata nr de spermatozoizi. a luat 10 zile ciprofloxacin si nu a mai repetat spermograma. pana la urma nici noi nu stim ce sa mai credem. sunt eu in neregula sau el?

Offline

 

#4 2007-04-25 19:00:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: infertilitate secundara

trompele infundate nu sunt de obicei infundate in totalitate. continua cu instilatiile pt ca sunt sanse de desfundare. ovulatia nu tine de trompe...daca ovulul nu poate trece prin trompa pt a ajunge in cavitatea uterina el poate sa se piarda si in cavitatea abdominala...cum se intampla la femeile cu trompele legate. testele de ovulatie masoara cantitatea de hormoni care se pare ca sunt ok si ca intr-adevar ovulezi dar asta nu rezolva problemele. iar sotul tau trebuie sa repete spermograma acum dupa tratament pt a vedea daca infectia gasita s-a rezolvat.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-04-25 19:41:49

liliutza
New member
De la: vaslui
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 7

Re: infertilitate secundara

pai inseamna ca am inteles eu gresit cu ovulatia. multumesc frumos

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.