homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O intrebare


#1 2009-01-31 20:20:41

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

o intrebare

in seara asta am observat ca imi lipseste o pastila din blister(adica in loc sa lipseasca 6 lipsesc 7 desi de luni pana azi ar trebui sa lipseasca 6) ceea inseamna fie ca am luat 2 intr-o zi desi nu pot sa-mi dau seama cum s-a intamplat asta fie mi s-a pierdut una sau habar n-am..in ideea ca am luat 2 intr-o zi nu se intampla nimic,nu?continuu asa si iau cu una mai putin decat ar trebui in mod normal , fac pauza si incep un nou blister?adica e ca si cum as fi uitat sa iau una,nu?sau ce ar trebui sa fac in situatia asta?

Offline

 



#2 2009-01-31 21:41:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: o intrebare

cum sa fie ca si cum ai fi uitat sa iei una? daca uiti sa iei o pastila trebuie sa te feresti suplimentar de sarcina 7 zile...in cazul tau, se pare ca ai luat una in plus, deci nu ai nevoie de protectie suplimentara.
Nu are nimic daca ai luat una in plus. Insa va trebui sa o inlocuiesti cu alta, de pe o folie pe care o vei pastra apoi de rezerva. ce vreau sa spun e ca trebuie sa iei 21 zile, nu doar 20 si apoi sa faci pauza de 7 zile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.