homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ingrijirea plantelor-2


#20 2009-01-30 09:08:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

eu apas ft putin pamantul in jurul plantei. nu il indes bine, pt ca am auzit ca si radacinile tb sa "respire", deci sa intre aer.

skumpi, cum a zis si katami aia e violeta de parma. am si eu una cu flori roz. nu e pretentiosa. doar ca avand frunze carnoase, eu am grija cand o ud sa nu-i ud si frunzulitele. mie mi-a inflorit acum de curand, prin decembrie. dar acum i s-au uscat florile si mai face frunzulite. abia astept sa-mi infloreasca din nou.

katami, eu nu stiu cum sunt crizantemele de ghiveci. oare nu au si ele tot asa un ciclu in care cresc, infloresc, apoi se usuca si dupa un timp rasar iar?

Offline

 



#21 2009-01-30 12:07:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

am o planta cataratoare cu flori ovale, groase si cu picatele albe. denumirea populara e "lacrima maicii domnului". nu stiu ce sa-i fac sa-mi infloreasca. o am de ani buni si nu mi-a inflorit niciodata. asta-vara am scos-o afara si i-a mers mai bine, a mai crescut, a mai facut frunze. acum o tin in casa la geam. stiti ce tb facut ca sa infloreasca?

Offline

 

#22 2009-01-30 16:52:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

una care ar trebui sa faca niste flori ca "de hartie", alb-rozii, in buchetele?

ca daca da... nush cum se face, dar peste tot prin facultati e plin de floarea aia... si e nepretentioasa total... si mama are una, saraca, nu i-a mai fost schimbat pamantul de cativa ani buni... si infloreste mereu, non-stop...

chestia cu pamantul asa e cum ai spus, anca.... pamantul ala "pietrificat" trebuie inlaturat, pink (pui planta cu tot cu pamantul ala intr-un lighean cu apa, pana cand se "desface" de pe radacini... e destul de complicat, dar e mai sanatos asa, daca nu pamantul ala se impermeabilizeaza in timp si planta se sufoca).... dar la astea cumparate proaspat nu e cazul, pamantul ala are multa materie organica, de unde si densitatea mica (porozitate mare, respiratie buna a radacinilor wink )

insa cand pui o planta in pamant, e bine totusi sa tasezi pamantul imprejurul radacinilor... se prinde mai usor si nu avem noi atata forta incat sa-l tasam peste limita "neplacuta" plantelor wink

sper sa fie asa cu crizantemele... eu astept sa rasara smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#23 2009-01-30 16:57:07

skumpi
Vizitator

Re: Ingrijirea plantelor

daaaaaaa...ea e big_smile voleta mea d parma hjarta
deci am primito la sf lui septembrie... era inflorita toata... apoi s`au uscat florile prin decembrie ... i`au picat... si acuma iar a facut 4 floricele big_smile

 

#24 2009-01-30 17:01:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

am gresit eu mai sus. floarea are frunze ovale, nu flori ovale. dumbom florile nu stiu cum arata, ca nu le-am vazut niciodata. mi-au povestit doar mai multe persoane ca face niste flori mici, albe, grupate in buchetel, cu miros puternic si care secreta un lichid ce seamana cu mierea. :f?rv?nad: m-au facut si pe mine curioasa, si mai mult de-asta vreau sa stiu ce sa-i fac la a mea sa infloreasca si ea.

nici eu nu cred ca e pretentioasa, ca am scos-o si afara, ii place si in casa, la geam. totusi ii lipseste ceva ca sa infloreasca. roll

deci pana la urma, cand cumperi de ex. o begonie (zic de asta, ca mie nu mi-a rezistat niciodata prea mult), tb sa ii desprinzi pamantul vechi cand o pui in alt ghiveci?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-01-30 17:05:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

nu, la alea cumparate nu, e bine sa ramana in pamantul ala, e mai bun wink ma refeream la alea la care schimbi pamantul dupa mai mult timp

nicvi mie nu-mi rezista begoniile.... si asa imi plac sad

aia e floarea.... exact cum spui wink nush ce sa zic... tine-o la lumina, ud-o normall.... chiar nush altceva...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2009-01-30 17:09:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

katami a scris:

nu, la alea cumparate nu, e bine sa ramana in pamantul ala, e mai bun wink ma refeream la alea la care schimbi pamantul dupa mai mult timp

am inteles acum. cand schimb pamantul vechi, asa fac si eu, curat radacinile de pamantul vechi si il apas putin in jurul lor pe cel nou.

katami a scris:

aia e floarea.... exact cum spui wink nush ce sa zic... tine-o la lumina, ud-o normall.... chiar nush altceva...

o fi defecta a mea  rotfl

Offline

 

#27 2009-02-02 10:49:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

ati incercat vreodata sa plantati un ananas? mi-am luat si eu unul pt prima data smile si citisem undeva ca se pot planta. doar ca nu stiu daca tb pus cu tot cu cotorul acela tare (deci sa arate asa, ca un morcov), sau doar de la frunze in sus. eu l-am taiat putin sub frunze (deci cu ft putin cotor) si l-am pus in apa. sper sa faca radacini, dar cred ca sunt totusi prea optimista smile

Offline

 

#28 2009-02-02 15:12:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ingrijirea plantelor

am incercat.... da' mie nu mi-a mers. succes, poate era al meu defect rotfl

tot asa am incercat si eu... cu el taiat...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#29 2009-02-02 16:56:25

vulpi
Full member
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 513

Re: Ingrijirea plantelor

pink_martini a scris:

mie mi se intampla un lucru f straniu, plantele care le cumpar din magazin, in mom in care le pun in alt ghiveci si in alt pamant se usuca si mor. Am patit asa cu vreo 3-4 plante , de ce oare ?

]

pt ca in florarie sunt tratate cu substante speciale ca sa nu moara plus ca le adauga solutie pt inflorire ,o anumita temperatura,le stropeste pe frunze cu ceva sa stea vesele tot timpul si sa nu se vestejeasca,mi-a spus cineva dar secretul nu  avrut sa mi-l dezvaluie,si de aceea cand le aducem acsa de la florarie ele mor,asa mi s-a intamplat si mie,eu le-am pus si ingarasamant si infloritor si tot degeaba,majoritatea mor sau altele nu dar nu mai infloresc.poate ca ati obs ca daca rupeti un altoi si vreti sa-l puneti la prins nu face radacini?dc?pt ca sunt hribizi si numai ei au o metoda de inmultire.

Offline

 

#30 2009-03-02 11:55:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

mi-a facut boboci violeta de parma big_smile

nu stiu ce sa mai fac cu calathea (palma maicii domnului), ca toate imi mor. nu stiu ce le-a apucat. se inglabenesc pe margine si isi rasucesc frunzele. aveti idee de la ce?

legat de florile din vaza, stiti vreun secret pt a le tine cat mai mult? oare le fac bine daca le stropesc cu apa? am primit sambata niste ghiocei, i-am stropit in fiecare zi cu apa si vad ca inca sunt vii, nu dau semne de ofilire. si mie de obicei nu-mi tineau ghioceii mai mult de 2 zile. asa ca ieri mi-am stropit si freziile si trandafirii, dar nu stiu cat de mult le-o fi placut hmm

Offline

 

#31 2009-03-02 13:39:23

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Ingrijirea plantelor

mama pune la toate filorile din vaza un pic de zahar si sare de lamaie. sa tina mai mult smile


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#32 2009-03-02 15:00:50

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: Ingrijirea plantelor

am eu floarea palma maicii domnului
la mine ii merge f. bine
vara eu o scot in plin soare, ii place f. mult caldura si atunci imi si infloreste
da este adevarat asa are florile dar la floarea mea nu i s a intamplat sa i se ingalbeneasca frunzele
eu o ud o data pe saptamana, nu o tin in plina lumina, pe un suport de flori cam la 3 m. de geam
alta ingrijire mai speciala nu are.
incearca sa-ti faci rost de alte frunze si pune-le in apa sa faca radacina
fa-ti o planta noua, s-au incearca si schimba-i pamantul poate are ceva in pamant, nush nu stiu ce sa mai zic

Offline

 

#33 2009-03-02 15:10:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

nu stiu ce sa mai cred si eu de ale mele. cred ca sunt si batrane, le am de ft multi ani. si pana anul trecut le-a mers ft bine. le-am schimbat pamantul, dar tot degeaba. le-am mai schimbat si locul. acum doua cu dungi albe la un geam inspre vest si alta cu dungi rosii cam la 1,5 m de un geam inspre est. poate e camera racoroasa, sau nu e umezeala in aer, nu stiu. tu le stropesti pe frunze?

Offline

 

#34 2009-03-03 08:57:51

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: Ingrijirea plantelor

scz
am confundat planta cu lacrima lui IIsus
eu am lacrima lui IIsus, si asa o ingrijesc cum am spus mai sus
palma maicii domnului nu stiu cum arata si nici nu stiu cum se ingrijeste
imi pare rau
in alta ordine de idei am cumparat un puiut de magnolie dar este cam pricajita (nu a fost o avere - 20 lei) in sensul ca are o singura crenguta si are niste muguri si in poza este mov
cum se ingrijeste?
i-am schimbat ghiveciul si deocamdata o tin in casa la fereastra pe calorifer.
am tot stat si m-am gandit ca poate ar fi bine ca in anul acesta sa o mai las totusi in ghiveci sa mai creasca si sa se ma inzdraveneasca si sa o pun numai la anul afara in gradina
voi ce parere aveti?

Offline

 

#35 2009-03-03 22:39:00

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Ingrijirea plantelor

of bine ca am dat de topicul asta...am o yuca de 5 ani....pai a crescut asa de mare ca ajunge la tavan...nu mai stiu ce sa fac cu ea...Stiti oare cat poate creste? O am in bucatarie si zici ca-i copac..

Offline

 

#36 2009-04-02 18:00:07

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: Ingrijirea plantelor

buna,
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat   smile
as vrea sa inmultesc iedera de exterior, cea care creste pe toate gardurile.
cum trebuie procedat?
mi s-a tot spus sa tai niste crengute si sa le pun in apa si face foarte repede radacina s-au sa le pun intr-un ghiveci cu pamant . Oare numai atat trebuie facut?
please help

Offline

 

#37 2009-04-02 19:08:46

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Ingrijirea plantelor

fete, as avea o rugaminte big_smile pe mine m-ati bagat in ceata cu denumirile astea de flori. nu puneti si niste pozici langa denumire? ca poate am si eu pe-acasa si ma bag in discutie tongue

Offline

 

#38 2009-04-03 09:57:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ingrijirea plantelor

asim, nu stiu exact care e iedera, dar daca e planta de exterior si taratoare, nu ma astept sa fie prea pretentioasa. cred ca merge si sa rupi crengute si sa le pui direct in ghiveci, cu un pamant umed.

din intamplare, am 2 poze cu trandafirul si calathea. le-am pozat aseara, ca eram mandra de ele ca mi-au inflorit. big_smile era cam intuneric, asa ca nu se vad prea bine.

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/14501_dsc00766.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/14501_dsc00765.jpg

floricica aia mov si neclara e de la calathea (in prim-plan). in spate se vede putin din ficusul benjamin.

poate imi fac timp in wk sa pun poze mai multe, mai artistice si mai luminoase smile.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-03 09:58:45)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.