homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-7


#115 2009-02-04 12:34:45

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

diablo  corect

:k?ra:

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-04 12:35:06)

Offline

 



#116 2009-02-05 10:34:07

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am un mare semn de intrebare , aseara  patfierbinte , tanand cont de faptul ca nu se mai intamplase demult , si poate si de la ovule , nu mai aveam usturimi , dar dupa contact au aparut iarasi , nu la fel de intense , dar mai simnt si acum o usoara senzatie de usturime ...ce sa cred ?
e clar pt mine dupa contact imi apar usturimi , lubrifiata sunt , la ce sa ma mai gandesc? o iau pe alta parte , o fi din cauza ca deja pt mine este o obsesie si poate imi influenteaza psihicul ? in sensul ca ca timp ce  sexinpat  ma gandesc cu frica ca o sa ma usture iar? si e posibil ca in momentul ala sa nu mai fiu la fel de excitata ? dar usturimile se pastreaza pana a doua zi , daca era psihologic si sa zicem ca din cauza asta imi dispare lubrifierea in timp ce ... ar trebui totusi sa imi revin , sa nu se mentina senzatia multe zile dupa
sotul nu are nici o problma
inca o nelamurire de a mea : daca mie mi-a aparut e coli in secretie , e posibil sa aiba si sotul problema asta ? el nu are nimic , si totusi sa ma afecteze numai pe mine ? poate ar trebui sa ia si el tratament
refuz sa ma gandesc ca dupa ce termin ovulele o sa o iau de la capat  pur si simplu m-ar darama
repet am facut toate analizele posibile , mai am de facut analiza  hpv , dar o sa o fac si pe aia
o fi vorba de ph sau de mediu ?( alcalin sau acid?) unde sa mai caut?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-05 10:37:09)

Offline

 

#117 2009-02-05 10:40:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

tttttt, pot doar sa iti spun ca nu e deloc bine sa iti fie teama in timpul actului ca vor aparea usturimile. asta ar fi ultimul lucru la care sa te gandesti in acel moment. incearca sa fii mai relaxata iar daca apar usturimile, spune-i deindata sotului tau. nu continuati daca ele apar. este ft important sa discutati si nu sa rabzi daca simti ceva neplacut. presupun ca de aici vine teama aceea. teama ca va tb sa suporti din nou usturimile acelea. dar nu tb. nu e o tragedie daca va opriti si continuati altfel. ia-o ca pe un sfat: este ft important ca sotul tau sa stie ceea ce simti.

despre restul, nu pot sa iti spun nimic. incearca la un topic despre escherichia coli. acolo gasesti fete care au trecut prin asta si iti pot da mai multe sfaturi.

Offline

 

#118 2009-02-05 10:48:47

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

mersi frumos , pai da, ma opresc cand ma ustura , si stie si el lucrul asta , doar ca m-am saturat ,si imi e frica nu de usturime , si de faptul ca ma confrunt cu o problema pt care nu am rezolvare ce revine constant  si ma gandesc ca poate nu caut unde trebuie ,in sensul ca imi fac analize peste analize , si poate am o problema simpla , care s-ar rezolva si altfel,
o sa mai astept sa termin ovulele
si o sa ma uit si la e coli
multumesc frumos anca  puss
oricum pot sa zic ca mi-a priit sfatul tau de ieri , una peste alta a fost  cool

Offline

 

#119 2009-02-05 10:50:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ma bucur tummenupp
nu stiu ce sa zic... ai fost la mai multi medici? ca poate cum zici tu, n-o fi de la e coli, o fi altceva....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-02-05 11:27:13

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am fost .. dar greseala mea tocmai asta e , ca am fost la prea multi , si asta din cauza ca la mine in oras nu exista medici competenti , si nu judec deloc gresit , si la bucuresti m-am dus pe unde am apucat , nu am fost consecventa din diferite motive( ba nu imi placea medicul , ba era prea scump , ba era nu stiu ce expert si ma trata cu superficialitate , pt ca ce e drept nu e o problema grava din p- ul lor de vedere) si deci nu am ales un doctor la care sa ma duc de fiecare data si care sa imi stie istoria , ca sa zic asa,,,
imi doresc sa gasesc si eu un medic gineco , la care sa ma duc mereu si cu  care sa si nasc , cand se va intampla minunea

Offline

 

#121 2009-02-05 13:35:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

si eu caut asa ceva si nici la mine in oras nu am gasit.

Offline

 

#122 2009-02-05 15:45:44

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu una m-am cam saturat de probleme

Offline

 

#123 2009-02-10 18:13:56

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Fetele - doctoressa,

am nevoie de ajutorul vostru: am facut un Pap+analiza de secretie + cultura si mi-a iesit rezultatul asa... Eu nu stiu daca e ok sau nu si as avea nevoie sa va uitati un pic peste el:

Papanicolau

Frotiu satisfacator pentru evaluare
Negativ pentru o leziune intraepietala sau maligna
frotiu alcatuit din:
- celule intermediare
- celule superficiale si endocervicale fara atipii citologice
- rare PMN

Analiza de secretie

col. Gram
celule pavimentoase
rare laucocite
prezenti lactobacili
rari ccoci gram pozitivi si levuri
absent Neisseria gonorrheae

Cultura

Candida Albicans
Streptococ grup B - agalacticae

1. Pap-ul e ok? Ce inseamna PMN? E ok ca frotiul are toate celulele alea?
2. Am primit ca si tratament 10 ovule de Cervugid+Gynofort. E suficient? Sau sa iau si antibiotic oral?
3. Partenerul are nevoie de vrun tratament?
4. Se poate ca streptococul ala sa-l fi luat de pe valvele de la control? Sau de la partener?
5. Pe prospect scrie ca adjuvant se pot folosi si spalaturi vaginale, dimineata. E indicat sa ma spal sau mai bine las vaginul sa se curete singur?
6. Pot face sex cu prezervativul pe durata tratamentului? Eu iau si antibebe, dar ma gandesc ca e mai bine cu protectie, ca nu cumva sa se irite si partenerul.


Va rog mult de tot sa ma ajutati, daca puteti. Sarumana puss

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-02-11 09:05:35)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#124 2009-02-10 21:02:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am lasat link-ul wink

Offline

 

#125 2009-02-10 21:03:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Multumesc frumos! puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#126 2009-02-10 21:23:28

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

stiam ca pt streptococ trebuie antibiotic  neutral eu cel putin asa l-am anihilat pe al meu

Offline

 

#127 2009-02-10 21:52:49

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

blue, pmn sunt polimorfonucleare, semn de infectie dar avand in vedre ca sunt rare, la fel ca si candida si streptococul nu e grav
in legatura cu tratamentul nu ma pronunt(in afar de gynofort care  e pt candida tongue ), te ajuta doc

Offline

 

#128 2009-02-10 23:04:01

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Fetelor revin cu o intrebare si astept un sfat din partea voastra... Doctorul mi-a spus k streptococul mi-a trecut iar micoze nu mi-au iesit la analize insa am in continuare usturimi dupa contact... Aveti idee ce poate fi? Doctorul mi-a spus k ar fi de la faptul k mi se inflameaza uretra in timpul actului 8-| dar mi-e greu totusi sa cred... Pt k pana sa am problemele acestea nu m-am confruntat niciodata cu usturimi sau in timpul actului... Dak aveti vreo idee despre chestia asta sau dak s-a mai confruntat cineva cu asta va rog spuneti-mi! Orice sfat este binevenit!! Macar ce fel de analize sa mai fac... Va multumesc! Va pup! Sanatate multa!

Offline

 

#129 2009-02-11 08:46:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

lady in black a scris:

blue, pmn sunt polimorfonucleare, semn de infectie dar avand in vedre ca sunt rare, la fel ca si candida si streptococul nu e grav
in legatura cu tratamentul nu ma pronunt(in afar de gynofort care  e pt candida tongue ), te ajuta doc

Sarumana puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#130 2009-02-11 09:39:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

blue, pt streptococ ar tb un antibiotic. cervucid-ul nu stiu daca te ajuta la ceva. eu de ex am luat cateva luni cervucid su dupa, la analiza de secretie, mi-a iesit streptococul asta. deci clar n-a afectat streptococul in niciun fel. poate ti l-a dat tot pt candida.

pb e ca n-a putut sa-ti dea antibiotic pt streptococ, atata timp cat ai candida. poate vrea sa termine intai candida iar apoi sa va ocupati de streptococ. desi e dificil, daca ai tendinta sa faci candida. si ca sa iti raspund la intrebare: nu, sub nicio forma nu lua antibiotic pana nu scapi de candida.

oricum, streptococul asta poti sa-l tratezi azi si maine sa iti apara din nou. nu neaparat sa-l fi luat de la ginecolog sau de la partener. cum am mai scris, sttreptococul asta se afla in mod normal in intestin, face parte din flora intestinala. te poti pricopsi cu el in vagin dupa un simplu mers la toaleta. de asta mie o doctorita mi-a zis ca nici n-are sens sa il tratez pana la o sarcina, ca il pot face oricand la loc.

cred ca cel mai bine scapi intai de candida. secretia e cumva modificata?

pap-ul e ft bun. pmn inseamna infectie, dar daca sunt rare, e de bine. in ce perioada a ciclului ai facut recoltarea?

3. in mod normal eu stiu ca la candida se da tratament si pt partener. flucovim, parca. dar mai bine intrebi la topicul pt candida.

5. eu n-as face spalaturi. risti sa iti dereglezi si mai tare flora vaginala.

6. in mod normal, pe perioada tratamentului cu ovule tb evitate contactele sexuale. daca totusi au loc, da, e mai bine sa fie facute cu prez, pana scapi de pb astea.

oricum, nu sunt grave, trec ele. :k?ra:

Offline

 

#131 2009-02-11 10:07:12

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Sarumana, anca puss

Doctora nu a zis nimic de tratament cu antibiotic si pe prospectul de la Cervugid am citit ca ar fi eficient si in cazul ccocilor gram pozitivi, deci poate s-o fi gandit ca trece doar cu asta... Si logic mi s-ar parea ca eventualul tratament cu antibiotic sa-l iau in timpul celor 10 zile cu ovule, dupa care in a 11-a zi bag Gynofortul si scap si de candida - care poate aparea intre timp...

Secretia e asa cum o stiu de ani de zile, am avut doar putin discomfort acum vreo 2 saptamani, parca m-ar fi usturat un pic, insa a trecut repede - am pus-o pe seama vizitei la Paradisul Acvatic, apa a fost mult prea tratata cu clor.

Pap-ul l-am facut in data de 3 februarie, iar data ultimei menstruatii e 21 ianuarie, deci eram la mijlocul ciclului, din cate stiu asta e perioada optima.

Cu sexul, om vedea, omul meu era deja disperat ca n-o mai facem 16 zile, si pe buna dreptate, noi ne iubeam in fiecare zi smile

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-02-11 10:07:53)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#132 2009-02-11 10:13:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pai candida deja ti-a iesit la secretie. eu stiu ca antibioticul ar agrava-o, deci nu stiu daca e bine sa faci cum zici tu (sa iei antibiotic iar apoi sa poti scapa de ea doar cu un ovul gynofort).

da, pap-ul l-ai facut intr-o perioada buna. usturimea aia posibil sa fi fost de la candida.

Offline

 

#133 2009-02-11 10:17:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Offff, ce bine era cand nu aveam nici o problema de genul neutral
Mai faceam cate o candida, bagam crema Gynofort (nu e ovul, e crema cu aplicator, doza unica) si gata. Acuma, cu streptococul vietii habar nu am ce sa fac...

Banuiesc totusi ca e bine ca sunt rari -atat ccocii cat si levurile...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-02-11 10:18:26)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.