homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35...sau ??


#1 2009-02-04 10:37:34

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

diane 35...sau ??

Am cautat destul de mult prin subiectele vechi aseara si azi dimineata..insa nu am gasit nimic...asa ca incep un alt subiect, sper sa-mi raspunda si mie cineva.

Am luat acum 2 ani Yasmin 10 luni...reactiile adverse am avut: spooting care a durat in tot acest timp, dr a spus sa le intrerup si sa incep Novinette...am luat 2 luni dar in tot acest timp nu a mai venit deloc menstra si aveam dureri mari de san..la unul din sani am simtit ceva...am fost la 2 dr. de la mine din oras si mi-au spus ca am fibroadenom si sa renunt de tot la AC. Ulterior am consultat mai multi medici, un chirurg (care m-a speriat ca ma opereaza), un endocrinolog si un ginecolog...pana la urma am diagnosticul de mastoza chistica, iar ,,fibroadenomul" cel mai probabil e doar un ganglion marit...

Am o acnee destul de urata, mai mult pe piept si spate si o seboree ...am fost la dermatolog acum cateva saptamani si mi-a dat niste creme care mi-au facut foarte rau...mi-au ars rau pielea si mi-au ramas niste cicatrici de zici ca sunt eczeme...
Acum mi-a spus sa i-au Diane 35...oare cu problemele pe care le-am avut cu Ac...nu mi-ar dauna? As vrea sa i-au si ca metoda contraceptiva...nu stiu ce sa zic...am toate analizele la andocrinologie facute si au iesit bine...aseara am sunat medicul ginecolog (cu care de altfel am si nascut - ma cunoaste destul de bine) si prin telefon mi-a spus ca as putea sa incerc cu Jeanine...asta nu inteleg eu, toti spunem sa mergem la dr., sa nu luam Ac de capul nostru...dar sincer, ginecologul nu l-am mai vazut de juma de an, dermatologul s-a uitat la mine fara sa-mi puna nici-o itrebare,, decat daca am ciclul regulat...si-l am...fix la 28 zile...

Va rog sa ma scuzati pentru cat am scris dar sincer nu mai stiu ce sa mai fac...imi vine sa merg la farmacie si sa cer sfatul acolo....

Ultima intrebare: Stie cineva un planing in Pitesti?
Multumesc frumos si va rog sa nu ma ocoliti...

Offline

 



#2 2009-02-04 11:06:30

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: diane 35...sau ??

daria..din cate am inteles dermatologul ti a spus sa iei diane ,da?sunt ok pt probleme tale cu acneea,plus ca ti asigura contraceptia..practic iti rezolvi ambele probleme sa zic asa...acum fiecare organism e diferit...mie mi au facut f bine pastilutele astea...
eu zic ca ar trebui sa vb si cu medicul tau ginelcolog sa i spui ce ti a fost recomandat..
cel mai bine e sa mergi si la planning sa mai vezi o parere..poate cea mai buna smile


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#3 2009-02-04 11:36:24

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: diane 35...sau ??

...problema e ca mi-e frica ptr nodulul de la san sa i-au Ac...azi merg la alt dermatolog, mi-am facut acum programare si ma interesez si de un planning...daca nu rezolv pana la ciclu incep de luna viitoare. Dr ginecoloc..cu el am vb la tel si mi-a recomandat Jeanine...oare sunt bune si astea ptr acnee si seboree?
Va spun mai tarziu ce am facut la dermato si poate mai primesc un sfat ceva.

Offline

 

#4 2009-02-05 11:09:41

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: diane 35...sau ??

daria citeste ce scrie despre jeanine
http://www.efarma.ro/products.php?id=828


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#5 2009-02-05 11:48:15

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35...sau ??

Daria mastoza fibrochistica nu pune probleme in administrarea de anticonceptionale. Si eu am si iau Diane. Diferenta mare intre jeaninne si Diane nu este sa stii. Diferenta este la concentratia de hormoni ... si aici e foarte mica.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.