homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?


#1 2007-04-30 22:46:09

anny_yna
Full member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 116

nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

am fost diagnosticata cu candida acum o luna si jumatate dar nu am luat tratamentul pana acum cand pruritul vaginal s-a intensificat si as vrea sa il incep chiar din seara asta. mentionez ca iau ac ( sunt la a10-a pilula din folia 2) Dr. mi-a dat ovule macmiror timp de 12 zile.as vrea sa incep tratamnetul , dar mai exista de o problema:de 4 zile prezint stari de voma putenice ( dar nu am vomat), azi am fost la dr si mi s-a spus ca am nisip la rinichi. tratamentul pt rinichi dureaza 10 zile( aulin si cystenal), ovulele 12 zile, timp in care nu tre sa am relatii sexule. intrebarea este: dupa astea 12 zile in care nu am relatii sexuale mai trebuie sa ma protejez suplimentar? tratamentul pt rinichi scade efectul ac, in caz ca va trebui sa fie prelungit dupa cele 10 zile? multumesc!

Offline

 



#2 2007-04-30 23:38:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

aulinul este antiinflamator si nu scade efectul lor...iar cystenalul din cate am vazut nu este antibiotic dar are efect diuretic (deci tre sa fi atenta la scaunele moi...daca vor fi cate pe zi)...eu zic ca nu e nevoie de protectie suplimentara dupa acest tratament...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2007-05-01 00:16:15

anny_yna
Full member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 116

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

as mai avea o intrebare: medicul mi-a spus ca nispul la rinichi sa stari de voma....dar eu am totusi o teama, a trecut o luna si 10 zile e posibil sa sa fi instalat o sarcina inainte de alua ac si sa nu fi fost detectabila la ecografia intravaginala pe care am facut-o inainte de a lua ac?

Offline

 

#4 2007-05-01 00:21:01

anny_yna
Full member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 116

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

la eco intravaginala endometrul era de 5-6 cm sau mm nu inteleg exact ce scrie pe acografie.sunt speriata sa nu fie sarcina pt nu am avut stari de voma la prima folie. va rog mult ajutati-ma cu un raspuns!

Ultima oara a fost editat de anny_yna (2007-05-01 01:57:17)

Offline

 

#5 2007-05-01 08:37:34

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

sunt normale starile de voma la prima folie de ac.pana se invata organismul cu ele nu esti insarcinata smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-05-01 08:58:25

anny_yna
Full member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 116

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

asta spuneam  ca la prima folie nu am avut nici un fel de reactie adversa. acum sunt la 2-a folie, a10-a pilula si de 4-5 zile am stari de voma. ma gandeam sa nu se fi instalat o sarcina inainte sa incep ac ( acum o luna jumate). o sa merg sa fac un test astazi...multumesc si scuze de insistenta dar sunt speriata

Offline

 

#7 2007-05-01 09:11:29

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

nu ai de ce sa iti ceri scuze dar starile astea de voma pot sa apara oricend in primele 3 luni de ac. deci eu zic sa stai linistita ca nu esti insarcinata dar daca vrei poti sa faci si un test ca sa te linistesti smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2007-05-01 09:20:34

anny_yna
Full member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 116

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

multumesc mult, ralucaelena

Offline

 

#9 2007-05-01 09:21:35

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

cu placere o sa vezi ca o sa iasa negativ testul smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2007-05-01 11:02:04

anny_yna
Full member
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 116

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

ai dreptate...a iesit negativ, dar faptul ca am luat aseara primul ovul macmiror nu influenteaza nu? farmacista mi-a zis ca influenteaza ovulele dar dupa mai multe zile de tratament.deci pot dormi linistita. multumesc mult

Offline

 

#11 2007-05-01 11:32:15

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: nisip la rinichi si candida...tretamentul afecteaza ac?

nu influentaza ovulele rezultatul la test smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.