homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cauterizarea ranei de col


#1 2007-05-01 20:17:05

aquadance
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 15

cauterizarea ranei de col

buna !

sper, inainte de orice, ca subiectul pe care vreau sa il deschid nu mai e mentionat undeva smile cautarile mele in forum nu mi-au intors nici un rezultat, asa ca iata-ma.

dupa o problema mai complicata cu candida, care recidiva intruna si care s-a linistit numai dupa cure puternice de gel bioclin si de lactobacili, am mers la un consult ginecologic. in urma acestuia, doctorul mi-a gasit o rana pe col de 0,5 cm pe care, dupa tratamentul de dezinfectare a mediului vaginal, a cauterizat-o.

ei, unde e problema mea? ieri s-au incheiat doua saptamani de la cauterizare si mai am inca 4 zile de aplicare de ovule si spalaturi, pentru evitarea infectiilor. sunt insa nelinistita pentru ca nu stiu la ce manifestari sa ma astept.

de doua zile, secretia vaginala e rosie-maronie, foarte redusa ca si cantitate. aspectul e similar cu sangerarea aceea slaba din prima zi de menstra. stiam ca e normal sa apara secretii maronii - desprinderea celulelor cauterizate de pe col - insa nu stiu cand trebuie sa apara. si, in plus, culoarea rosie nu indica hematii, adica sange, adica rana deschisa? doctorul m-a avertizat sa merg la control in cazul unei hemoragii, insa daca sunt doar secretii maronii, sa le ignor pentru ca sunt normale. dar, ma intreb eu, ce inseamna hemoragie? cat de abundenta tre sa fie sangerarea ca sa fie o problema?

daca sunteti in tema, va rog lamuriti-ma smile sa nu ma impacientez fara sens, daca ceea ce mi se intampla e ok.

merci mult !!

Ultima oara a fost editat de aquadance (2007-05-01 20:20:14)

Offline

 



#2 2007-05-02 12:50:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cauterizarea ranei de col

hemoragia e o singerare mare, foarte abundenta. Nu cred ca ai de ce sa te impacientezi....oricum, esti sigura ca nu iti vine menstruatia???


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-05-02 23:59:11

aquadance
New member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 15

Re: cauterizarea ranei de col

ei, deisgur ca nu e menstruatia smile mai este o saptamana pana la menstruatie. am calculat in asa fel interventiile si medicatiile, tinand cont ca mi-a fost prescris clotrimazol comprimate, incat sa termin tratamentul post-cauterizare inainte de menstruatie.

oricum, banuiesc ca a fost o manifestare normala. de o zi si jumatate, secretia e curata, perfect normala. cred ca erau intr-adevar acele celule cauterizate care se desprindeau de pe col. dupa menstra voi merge la controlul de rutina pentru starea colului si il voi pune in tema pe dl doctor si despre detaliul acesta.

merci mult pentru raspuns, doctoressa. o zi buna si numai bine !

Offline

 

#4 2007-05-07 12:26:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: cauterizarea ranei de col

la fel si tie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.