homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pete maronii in relief pe fata


#1 2006-04-19 14:27:40

andreea rabie
Membru
Inregistrat: 2006-04-19
Mesaje: 1

pete maronii in relief pe fata

iau logest de aproximativ 2 ani, cu mici pauze de o luna, doua. mi-au aparut pe fata niste pete albe mai intai, in relief, care apoi s-au facut maronii. mult timp nu le-am dat importanta pt. ca erau doar cateva.
de ceva timp s-au extins in mod alarmant. am aflat ce sunt de la anticonceptionale. folosesc logest. la pilule nu pot sa renunt pt. ca nu vreau sa ajung sa fac avort.
momentan fac tratament cu mai multe creme.
va rog sa ma sfatuiti ca alte anticonceptinale as putea lua si ce creme as putea folosi.
mentionez ca ma fost la mai multi medici. mi-au prescris creme care nu au dat randament si in final unul mi-a spus sa recurg la laser.
laserul e foarte scump si necesita mai mult sedinte. va rog sa ma ajutati.

Offline

 



#2 2006-04-19 14:48:05

lala
New member
Inregistrat: 2006-03-17
Mesaje: 51

Re: pete maronii in relief pe fata

pete pe fata de la anticonceptionale?

Offline

 

#3 2006-04-19 17:35:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pete maronii in relief pe fata

Cine ti-a spus ca sunt de la anticonceptionale?
Din cunostintele mele, care nu sunt chiar putine, anticonceptionalele nu provoaca pete in relief albe care devin ulterior maronii.Despre tratament cred ca un dermatolog este cel mai in masura sa te indrume.
In ceea ce priveste pastilele, toate au aceleasi efecte secundare, printre care este adevarat ca se numara si chloasma(asta inseamna ca te patezi pe fata dar nu asa cum te-ai patat tu ci ca si cum te-ai fi cojit neuniform dupa bronzare, asadar nicidecum in relief si nicidecum intit alb si apoi colorat)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-04-27 00:10:10

reallycat
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 12

Re: pete maronii in relief pe fata

Este posibil ca petele de la anticonceptionale sa apara abia dupa 5 ani de utilizare? De 2 saptamani mi/au aparut si mie pete maronii pe fata (exact ca cele specificate de doctoressa), iar in urma analizelor a reiesit ca nu am nimic la ficat. Pot avea petele si o alta cauza?

Offline

 

#5 2007-04-27 15:12:16

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: pete maronii in relief pe fata

si eu am patzit-o cu petele, mi-au aparut, zic eu de la soare, acum 2 ani jumate, timp in care s-au extins, de la mici pere de 1 cm, la mai mari, de 2-3-4 cm diametru, apoi au stationat... si stationeaza si acum (sub ambii ochi, si pe sub nas, la mustati smile ....  ar fi indicata o schimbare de pilule? nici eu nu am ficatul cu probleme...  analizele toate sunt ok


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-27 15:17:20

reallycat
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 12

Re: pete maronii in relief pe fata

la mine petele sunt pe frunte si spre tampla dreapta dar sunt la fel de mari ca si in momentul in care au aparut. Dupa cat timp au inceput petele sa ti se extinda?

Offline

 

#7 2007-04-27 15:56:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pete maronii in relief pe fata

nu are rost sa schimbi pilulele, petele ramin pe loc. Si daca opresti pilulele tot pe loc ramin....e o reactie la soare de fapt, cu vinovat contraceptivele(astfel de pete apar si in sarcina si daca te expui la soare nu mai dispar)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-05-07 15:35:28

Alexandrescu Daniela
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 18

Re: pete maronii in relief pe fata

Eu am ramas cu pete pe fata de la sarcina.Cum adica, draga doctoressa, nu mai dispar?Niciodata?Nici daca folosesc creme speciale?

Offline

 

#9 2007-05-07 19:24:49

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: pete maronii in relief pe fata

si mama mea are...nu prea ai cum sa scapi de ele...poate cu peeling chimic...dar n as baga mana n foc...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2007-05-08 10:37:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pete maronii in relief pe fata

indiferent ce creme folosesti, nu dispar. Poti baga sume impresionante in orice tratamente cosmetice vrei tu...nu dispar


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.