homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?


#1 2009-02-26 15:37:40

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?

Doresc sa aflu cateva informatii despre concediul pre si post natal. Am aflat ca angajatorul trebuie sa-ti dea banii in aceasta perioada, dar el nu vrea acest lucru  box si nu stiu cum imi pot recupera banii? Unde sa ma adresez? Mi s-a spus ca este prea mult de alergat cu actele si sa ma descurc singura. Pot eu sa fac treaba asta sau este de competenta firmei...respectiv a contabilului? buga Va rog mult sa ma ajutati. Poate cineva s-a mai lovit cu aceasta problema. Sunt cheltuielile destul de mari si nu vreau sa pierd acesti bani.

Offline

 



#2 2009-02-26 17:21:46

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?

este dreptul tau sa beneficiezi de 126 zile de concediu pre si post natal. din cate stiu eu banii trebuie sa tii dea firma la care lucrezi, urmand ca ei sa recupereze suma platita de la casa de asigurari de sanatate. eu nu am depus nici un fel de act pt. asta. mi-am luat banii de la firma pe stat de plata separat.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#3 2009-02-26 17:52:55

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?

Gly, este obligatia lui, banii ii vor recupera.
Eu zic sa mai vorbesti cu ei, sa le ceri sa te platesca caci e obligatia lor.
Vorbeste cu dir de resurse umane de la firma, si chiar cu managerul firmei daca va fi nevoie.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#4 2009-02-26 17:55:16

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?

Da, numai ca eu am lucrat la un cabinet privat, un CMI si eu eram singura angajata.
Raspunsul dr.a fost ca dureaza prea mult pana isi recupereaza banii, ca sunt multe acte de depus si ca trebuie sa ma interesez cum se procedeaza pt.ca eu sunt cea care are nevoie de ei si nu ea. Bine-nteles ca nu mi se pare normal ca sa fac eu treaba asta....sunt  gravida 34 saptamani si mi-ar fi destul de greu sa ma deplasez....Chiar acum am discutat si mi-au zis ca ei nu au nici un castig...Ce o sa ma fac? grater

Offline

 

#5 2009-02-26 17:57:46

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?

Sa-i obligi, ei trebuie sa faca asta nu tu! Nu e treaba ta. Normal ca dureaza, dar asta e, asa fac toate firmele nu e singura!
Poti sa dai in judecata sau sa-i sesizezi, ca sa se invete minte.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-26 19:48:21

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: Ce acte trebuie depuse pt.concediul pre si postnatal?

nu iti trebuie nici un act doar medicul de familie sa iti dea in fiecare luna concediul medical( pre post natal) iar ei tb sa il ia si pana la urma ii reclami la fortele de munca eu zic daca iti iei concediul si il duci sa faci cumva sa iti pastrezi si tu o copie si pune pe cineva sa semneze ca l-a primit. nu ma mir sa spuna ca nu le-ai dus nimic si sa faca pierdute hartiile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.