homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ma dor ochii!!!


#1 2009-01-06 19:20:34

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Ma dor ochii!!!

Am ochii fff sensibili la curent...cum stau un pic in curent ma dor apoi 1-2 zile...ma doare globul ocular  grater  ...tamplele...de vazu vad bine nu am de ce ma plange...
De ceva vreme stau si fff mult in fata calculatorului...si la munca si pe acasa...si am observat ca au devenit mai sensibili...nu mai suport lumina fff puternica...si uneori ma inteapa...daca ma mai prinde si curentul...aproape ca-mi vine sa nu-i mai deschid...
Nu am avut niciodats probleme cu ochii si de cate ori mi-am facut control..a iesit ca vad fff bine(ultimul control a fost acum o luna...)Credeti ca e cazul de ochelari?(macar unii de protectie pt calculator...si...acest tip de ochelari afecteaza cumva ochii?)


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 



#2 2009-01-06 19:28:59

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Ma dor ochii!!!

daca zici ca te dor ochii si tamplele dupa ce stai in curent, motivul e aerul rece...si eu patesc la fel. uneori mi se mai si umfla putin pleoapa superioara si ma doare si capul. evita sa stai in curent si pune-ti ceva pe cap mereu cand e rece afara.

Offline

 

#3 2009-01-07 19:06:33

adyvali
New member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 11

Re: Ma dor ochii!!!

sfatul meu este sa mergi sa faci un control, dar nu neaparat de testare a vederii. un oftamolog bun face mai multe teste - fond de ochi, secretii ale ochiului si alatele. am avut probleme foarte mari cu ochii, nu aveam dioptrii foarte mari dar avem alte probleme si anume sensiubilitate la lumina, la aer rece ( imi lacrimau ochii foarte tare ). am mers la cutitul de argint si am gasit acolo o doctora foarte batrana dar dupa parerea mea foarte buna. dupa tratamentul pe care mi l-a dat problemele mele au luat sfarsit. cea cu lacrimatul nu prea dar din cauza mea pentru ca mi-a dat ochelari cu lentile heliomate ( acelea care se fac maro la lumina ) si cand ii port nu am probleme , durerea este ca nu ii prea port si asta este vina mea. nu stiu daca sa mergi acolo ca probabil doctora nu mai este dar poti sa mergi la orice cabinet , sa spui exact ce probleme ai, dar nu la centrele astea unde au un dioptron si nu pot vedea decat daca ai nevoie sau nu de ochelari.
vreau sa spun ca am fost in studentie la optinova  ( cica este mare centru- de unde! ). dupa ce mi-au pus atropina in ochi, cica nu puteau sa-mi citeasca dioptriile, au spus ca nu au am nevoie si m-au trimis acasa. dar pana sa ajung era sa ma calce 2 masini, pentru doamnele nu au putus sa spuna sa stau putin sa imi revin si cand nu se mai invarteste pamantul cu mine si incep sa vad un pic mai bine sa plec. nu a fost mai usor sa-mi spuna sa plec. atropina asta mareste foarte mult punctul negru din mijlocul irisului, il mareste ata de mult ca acopera irisul si bineinteles ca ametesti si pentru o jumatate de ora nu vezi mai nimic. asa ca nu stiu cum este acum dar acum 10 ani mi-a lasat un gust amar optinova. tin sa mentionez ca am platit pentru consultatie pentru ca este un centru privat.
asa ca mergi la oftalmolog si problema ta se v-a rezolva.

Offline

 

#4 2009-01-07 19:40:27

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Ma dor ochii!!!

la Optinova mi-am luat si eu o teapa asemanatoare. Plus ca am cerut sa mi se masoara tensiunea oculara, iar medicul care era acolo a spus ca nu e nevoie, ca n-am probleme. De fapt, nu avea chef si timp, se certa cu sotia, probabil, la telefon  :f?rbannad:  Urat, urat

Offline

 

#5 2009-01-08 12:05:39

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ma dor ochii!!!

de vreo 2-3 ani nu reusesc nici eu sa le dau de capat unor probleme cu ochii.
1. fac periodic "infectii" (asa le numeste oftalmologul) concretizate in ochi rosii, iritati, cu manacrimi si senzatie de nisip sub pleoape (pleoapele nu se umfla). tratament-invariabil TobraDex, ultima data mi-a dat si Colbiocin. dna dr. imi spune de fiecare data cand merg sa pun direct TobraDex si gata (respectiv sa nu mai merg pentru chestia asta sa platesc consultatia degeaba?????!!!!!). dar ce infectie ar fi, de ce anume ar fi cauzata, etc, n-am reusit sa aflu de la ea neutral
2. imi lacrimeaza ochii ingrozitor. am folosit o perioada Opatanol (picaturi antialergice recomandat tot de dna dr.) insa nu-si mai face efectul. practic la orice adiere de vant imi curg lacrimile siroaie pe fata. de cateva zile imi lacrimeaza ochii si in casa... chestia asta, ca sa fie treaba completa, e asociata si cu o fotofobie fff puternica....
de vazut vad excelent, am 0.00 la ambii ochi.
ceva sugestii?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-08 12:09:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ma dor ochii!!!

ma gandesc mai degraba ca esti alergica la ceva, la praf sau la polen, daca spui ca are legatura cu vantul...
stiu ca poti merge la un alergolog sa faci teste de sensibilitate, sa vezi exact la ce esti alergica, si apoi urmeaza tratament de desensibilizare, daca ai rabdare...
n-am prea avut probleme cu ochii, dar ma gandesc ca ai putea sa incepi de aici

Offline

 

#7 2009-01-08 12:17:10

dt
Full member
De la: analele moldovei.
Inregistrat: 2007-10-26
Mesaje: 635

Re: Ma dor ochii!!!

ce monitor de pc ai? lcd sau normal, eu am redus contrastul si luminozitatea la 40% si nu mai mai deranjeaza asa tare, mai ales la citit documente

daca lucrezi la birou sau cu acte, sa nu tii lumina aprinsa puternic, cat mai putina, pt ca daca foaia este alba alba si lucioasa, si mai e si luminata puternic, si mai si citesti de pe ea, iti strici vederea.


cuc.

Offline

 

#8 2009-01-08 12:19:03

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ma dor ochii!!!

la vant, la ger, la fum, la lumina, la dermatograf, la farduri, la orice imi lacrimeaza practic ochii... si vad ca antialergicul nu-si mai face treaba...
cred ca incerc si varianta cu alergologul ca ma scoate din minti treaba asta....

dt, am LCD la birou. culmea e ca nu asociez deloc disconfortul meu cu statul la calculator...

Ultima oara a fost editat de alinda (2009-01-08 12:21:38)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#9 2009-01-08 14:00:37

adyvali
New member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 11

Re: Ma dor ochii!!!

alinda, parerea mea este ca nu ai nimerit oftalmologul. problemele astea le-am avut si eu si am scapat din prima cu un simplu tratament cu gel oftalmic si niste picaturi ( nu mai stiu exac cum se numeau ). in plus am luat si beta-caroten. cu lacrimatul o mai trag si eu, dar cum spuneam mai sus este din cauza mea pentru ca nu prea port ochelarii. din experinetele pe care le-am avut pana acum am invatat ca este indicat sa incepi cu trtamente usoare si abia apoi, daca efectele intarzie sa para, trecem la tratamente mai dure ( antibiotice mai puternice, etc ), dar un medic bun stie asta.
grija mare ca lacrimatul asta poate duce la o boala, nu stiu exact cum se chiama, dar cred ca ai vazut batranii cu ochii foarte rosii ,cu o batista in mana in permanenta si cu ploapele de jos foarte lasate. imaginea asta m-a determinat sa merg de urgenta la medic. mai sus am scris si unde am gasit acest medic.

Offline

 

#10 2009-01-08 14:12:18

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ma dor ochii!!!

adyvali, eu nu sunt din buc...
in legatura cu ochelarii, dr mi-a recomandat sa port cat mai des ochelari de soare. unde naiba sa port ochelari de soare pe intunericul asta si pe vremea asta innorata???
oricum, ochelarii de soare nu-mi rezolva problema lacrimatului. tu ai facut vreo analiza, ceva?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#11 2009-01-08 14:31:56

adyvali
New member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 11

Re: Ma dor ochii!!!

am facut un control oftalmologic si o auzeam pe doctora spunand ca ma o secretie oculara ( nu mai auzisem pana atunci de asa ceva ). fond de ochi si multe altele ( imi punea o lumina foarte puternica in ochi, nu stiu exact ce vedea ).
referitor la ochelari de soare sa stii ca sunt ochelari de soare care dauneaza si vb foarte serios cand spun asta. daca ti-a recomandat ochelari de soare trebuie sa-ti ei unii de la un centru specializat care sa fie testati. mie mi-a dat ochelari cu lentile heliomate - in functie de intensitatea luminii lentilele isi schimba culoarea. vreau sa spun ca ma avut probleme cu ochii de mica . in clasa intai m-a dus mama la oftalmolog si mi-a dat ochelari cu  plus. am purtat cativa ani, am facut alt control si mi-au dat tot cu plus, ca pe la 28 de ani sa constat ca defapt trebuie sa port ochelari cu minus. asa ca ce sa mai zic de medici! oricum eu am avut mare noroc sa dau peste aceasta doctora care m-a facut bine.
sa-ti mai zic ceva foarte important: la dioptron nu reuseste sa-mi stabileasca dioptriile. se pare ca la ochiul drept am un defect din nastere si este necesara o lentila cu cilindru. asa ca cel mai bun este controlul acela vechi in care ti se fixeaza o rama de ochelari si ti se pun lentile de diferite marimi.
eu iti spun prin ce am trecut eu. am avut peste 16 ani de chin cu ochii. ma trezeam cu ei lipiti, senzatie de nisip. in toata perioada asta foloseam kanamicina ( de unde cred ca am capatat chestia cu lacrimatu- este parerea mea ). a fost groaznic, plus ca ochii aratau groaznic tot timpul. niciodata nu am folosit farduri pentru ochi, pentru ca eram in permanenta cu mana in ochi.
nu stiu ce sfat sa-ti dau.cred totusi ca un medic bun nu te trimite sa-ti iei ochelari de soare si atat.
sper sa scapi de asta pentru ca stiu ce inseamna.

Offline

 

#12 2009-01-08 14:43:21

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Ma dor ochii!!!

multumesc, adyvaly, pentru informatii!
ochelarii de soare i-am cumparat de la optica inca dinainte sa-mi spuna dr sa port. au costat peste 100 EUR si eu zic ca sunt de incredere. (eu nu purtam pentru ca efectiv am avut intotdeauna senzatia ca nu vad bine cand port ochelari de soare... ) insa fotofobia s-a accentuat si asa am ajuns sa-i cumpar si sa-i si port...
ochii imi sunt rosii in permanenta. farduri folosesc doar de cea mai buna calitate, insa... degeaba. zicea dr sa-mi iau farduri bio, insa nu am gasit decat in Buc. ar trebui sa bat drumul pana acolo doar pentru asta... efectiv nu stiu ce sa mai fac! e si sensibilitatea asta, insa si acele asa-zise infectii care recidiveaza mereu... incerc acum sa ma programez la altcineva cat mai repede.
tie ti-a analizat acea secretie oculara? (nici eu n-am mai auzit de termenul asta, insa e clar ca o secretie exista de vreme ce ochii sunt umezi tot timpul)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#13 2009-01-08 16:27:13

adyvali
New member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 11

Re: Ma dor ochii!!!

nu imi amintesc sa fi facut vreo analiza la secretia respectiva, probabil ca era specifica afectiunilor pe care le aveam. nu stiu.

Offline

 

#14 2009-02-27 09:34:39

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Ma dor ochii!!!

Am si eu o nedumerire: ma culc cam pe la ora 11 seara si dimineata cand ma trezesc am mereu pleoapele umflate. Asta se intampla de cateva saptamani sa zic asa. Sa fie oare ca nu dorm cu capul mai sus de corp ? De obicei, ma ghemuiesc si poate din cauza asta. Sau daca aveti alte pareri..astept raspuns. Multumesc.

Offline

 

#15 2009-02-27 09:48:37

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: Ma dor ochii!!!

raluca24 a scris:

Am si eu o nedumerire: ma culc cam pe la ora 11 seara si dimineata cand ma trezesc am mereu pleoapele umflate. Asta se intampla de cateva saptamani sa zic asa. Sa fie oare ca nu dorm cu capul mai sus de corp ? De obicei, ma ghemuiesc si poate din cauza asta. Sau daca aveti alte pareri..astept raspuns. Multumesc.

doar ploapele le ai umflate?sau ai si cearcane?


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#16 2009-02-27 10:16:25

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Ma dor ochii!!!

cauzele pot fi multe...cum ar fi: retentia de apa,statul mult la tv sau calculator,somn insuficient, poate fi deasemeni si o afectiune alergica....daca vezi ca persista da o fuga pan' la medic ca nu strica...deasemeni poti pune si comprese cu ceai de albastrele,am mai pus si eu cand aveam probleme si mi a trecut...Numai bine!

Offline

 

#17 2009-02-27 18:07:04

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: Ma dor ochii!!!

Cearcane nu prea am, intr-adevar ma uit in fata calculatorului, ma gandeam si eu la cauzele astea. Merci frumos de raspuns.

Offline

 

#18 2009-02-27 18:13:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Ma dor ochii!!!

si eu patesc asa mai ales cand sunt la menstruatie si cred ca de vina e retentia de apa

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-02-27 18:14:06)

Offline

 

#19 2009-02-28 17:20:18

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Ma dor ochii!!!

cu placere...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.