homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa, HPV????


#1 2007-05-15 21:43:33

Laurik
New member
Inregistrat: 2006-04-21
Mesaje: 78

Doctoressa, HPV????

Intai, salut la toata lumea, k am lipsit cam multisor!
O foarte buna prietena are o rana pe col de cativa ani. A neglijat-o, pt ca nu si-a dat seama ce se poate intampla. De curand, am insistat eu sa mearga la doctorita mea sa o consulte, iar rana era, desigur, bine-mersi la locul ei. In plus, nu stiu ce analiza i-a iesit pozitiva pt cele mai nasoale tulpini de HPV. Doctorita a speriat-o, i-a zis ca in 97% din cazuri, HPV devine cancer. In plus, i-a zis sa cauterizeze rana (costa vreo 500 de euro unde a trimis-o ea) si ca, chiar si cu cauterizare cu tot, rana poate sa reapara, mai ales la nastere. Prietena mea era terminata, va dati seama. Pana la urma s-a intors la medicul ei, care a zis ca nu e asa, in nici un caz, ca doctorita a exagerat, ca nu trebuie cauterizare, ci tratament. Cum e? Care e adevarul? E undeva, la mijloc??? Spuneti-mi va rog, pt k sunt foarte ingrijorata. Multumesc mult.

Offline

 



#2 2007-05-15 21:45:49

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Doctoressa, HPV????

eu as incerca mai intai tratament.


Nobody home

Offline

 

#3 2007-05-15 21:50:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa, HPV????

se poate incerca intai cu tratament si daca nu cedeaza se apeleaza la cauterizare. dar sa incerce intai tratamentul. sunt medici care sunt fixati pe cauterizare. e bine ca are un dr care se gandeste totusi si la tratament. legat de tulpinile cu risc ale HPV - dupa cum se poate vedea si din numele lor - sunt cu RISC dar nu duc obligatoriu si la cancer de col uterin daca le are. ca sa faci cancer trebuie "indeplinite" mai multe riscuri ca sa zic asa. ea are o nesansa mai mare de a face fata de cele care nu au aceste tulpini dar asta nu duce obligatoriu si la boala. ceea ce poate face ca sa previna o eventuala problema e un consult + papanicolau o data la 6 luni si in rest sa-si vada de viata smile bafta!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-05-15 22:25:36

Laurik
New member
Inregistrat: 2006-04-21
Mesaje: 78

Re: Doctoressa, HPV????

k, merci mult. Ea oricum era anti-cauterizare... Eu eram un pic mai ingrijorata, dar m-ati linistit smile .Trebuie sa o mai responsabilizez putin... Bine, nici sa fie paranoica asa cum sunt eu, care merg la doc la cel mai mic semn ca ar fi ceva in neregula (kiar daca, d cele mai multe ori, MI SE PARE), dar nici cum e ea, de le lasa pe toate pana in al 11-lea ceas... Inca ceva (acu', daca tot v-am prins...): stiti daca codeina interactioneaza cu pilulele?

Offline

 

#5 2007-05-15 22:36:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa, HPV????

nu interactioneaza din cate stiu eu...stiu ca da dependenta si ca nu trebuie consumat alcool pe durata tratamentului. n-ai putea lua totusi altceva?


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-05-15 22:39:49

Laurik
New member
Inregistrat: 2006-04-21
Mesaje: 78

Re: Doctoressa, HPV????

tusesc groaznic, iar jobul meu presupune sa vorbesc mult si daca se poate frumos smile . Am luat ieri o pastila si azi jumate. Numai cand am simtit ca nu ma pot opri din tuse. iau si tratament normal pt asta (sirop, bromhexin, antibiotic care SIGUR nu interact, scrie pe el). Multzam, seara buna! Va pup.

Offline

 

#7 2007-05-15 22:56:56

tzontzonik
Full member
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 191

Re: Doctoressa, HPV????

stie cineva daca cumva bartheolita infectata ste defapt hpv?


doua puncte ics:D

Offline

 

#8 2007-05-15 23:18:00

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa, HPV????

cred ca te referi de fapt la bartholinita...hpv e virus, pe cand bartholinita e determinata de infectie bacteriana. deci raspunsul la intrebarea ta e nu. singura manifestarea la nivelul de care spui tu a hpv e aparitia condiloamelor.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#9 2007-05-15 23:24:20

tzontzonik
Full member
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 191

Re: Doctoressa, HPV????

ok...si tratament ceva pt bartholinita? k am observat k mi se mai umfla ca un cos asa..si dupa o zi dispare..., citind de pe net..am dedus k e asta....ducandu-ma la doctor(acum 3 luni)mi-a dat macromir...nush nici ea nu stia ce poate sa fie..


doua puncte ics:D

Offline

 

#10 2007-05-15 23:33:49

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa, HPV????

e posibil sa fie doar un folicul pilos infundat...bartholinita are simptomatologie mai rasunatoare - umflatura e mai mare decat un cos + dureri + febra + roseata si inflamatia zonei in caz de infectie moment in care se trataeaza cu antibiotice si incizie. daca nu este infectat se recomanda doar un antiinflamator gen ibuprofen si evitarea raporturilor sexuale pana la vindecare in ambele cazuri. totusi nu cred ca e asa ceva la tine...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#11 2007-05-15 23:36:48

tzontzonik
Full member
Inregistrat: 2006-03-16
Mesaje: 191

Re: Doctoressa, HPV????

of da s-a intamplat nu odata...ci de cateva ori..sad multumesc oricum !


doua puncte ics:D

Offline

 

#12 2007-05-15 23:41:42

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Doctoressa, HPV????

ia un ibuprofen si ar trebui sa se mai dezumfle...daca dr ta care a vazut ce ai si n-a stiut ce sa-ti spuna...noi nici atat. sorry sad


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2007-05-16 12:29:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Doctoressa, HPV????

laurik...ziceai ca treci sa ma vezi sau imi amintesc gresit?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-05-16 18:49:40

Laurik
New member
Inregistrat: 2006-04-21
Mesaje: 78

Re: Doctoressa, HPV????

offf... Nu doctoressa, nu va amintiti gresit... Dar s-au intamplat multe intre timp si nu toate bune (aici vorbesc de corazon, nu de sanatatea fizica) si nu am mai ajuns. Imi pare tare rau. Vreau in continuare sa ajung sa vorbim. Numai ca, in momentul asta, nu stiu cand o sa fiu in stare sa si pun practica ce spun.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.