homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dermatita


#1 2009-03-18 21:34:46

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

dermatita

am nevoie de ajutorul vostru fetelor!!!!!!!
de cateva zile mi-au iesit niste pete rosii pe piept si pe abdomen.au aparut pe rand  ,nu le-am dat atentie,dar s-au cam inmultit.unele sunt doar pete rosii,cu un punct rosu mai intens,altele sunt putin ridicate,parca-s blande.medicul a zis ca am pitiriazis.am inceput de 2 zile tratamentul cu locoid,nizoral si xyzal si tot imi apar altele noi.oare ce o fi?
poate fi de la lambliaza?alergie?
pitiriazis stiu ca e boala de contact,iar eu  nu aveam de unde lua.

Ultima oara a fost editat de codrutza (2009-03-18 21:35:35)

Offline

 



#2 2009-03-19 00:03:03

deede
New member
Inregistrat: 2009-02-20
Mesaje: 18

Re: dermatita

incearca samponul nizoral...a folosit soara mea si i-a trecut, aplici samponul pe, pete pana dispar:)sper sa-ti fiu de folos...cred ca a luat si pastile nizoral...sanatate multa

Offline

 

#3 2009-03-19 12:04:31

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: dermatita

codrutza a scris:

poate fi de la lambliaza?alergie?

Poate, insa trebuie facuta coprocultura.
Poate fi toxiinfectie.
Poate fi o boala contagioasa--> ai avut bolile copilariei?
Alte simptome ai?

Offline

 

#4 2009-03-19 15:07:12

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: dermatita

bolile copilariei le-am avut toate.deci exclusa cauza asta..dupa dus ma mananca,daca dau cu locoid se linisteste mancarimea.s-au inmultit si pe spate si pe gat.e groaznic,ma apuca depresia.
.nu am avut asa ceva de cand ma stiu .azi ma duc din nou la medic

Offline

 

#5 2009-03-21 11:09:55

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: dermatita

acum arara ca si cand ar  fi  de doua feluri .cele de pe piept sunt pete rosii,iar cele de pe burta si spate arata ca niste blande si s-au mai inchis la culoare.uneori ma mananca.am trecut pe tratament cu diprophos,prednison,unguent si tablete Nizoral.
Dotoressa!Help me please!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-21 14:12:16

roxipoxi
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 413

Re: dermatita

codrutza a scris:

am nevoie de ajutorul vostru fetelor!!!!!!!
de cateva zile mi-au iesit niste pete rosii pe piept si pe abdomen.au aparut pe rand  ,nu le-am dat atentie,dar s-au cam inmultit.unele sunt doar pete rosii,cu un punct rosu mai intens,altele sunt putin ridicate,parca-s blande.medicul a zis ca am pitiriazis.am inceput de 2 zile tratamentul cu locoid,nizoral si xyzal si tot imi apar altele noi.oare ce o fi?
poate fi de la lambliaza?alergie?
pitiriazis stiu ca e boala de contact,iar eu  nu aveam de unde lua.

am avut si eu pitiriazis rozat gilbert.  am inteles ca se face in urma unei infectii din organism. un fel de alergie. eu spre exemplu asa am aflat ca am sinuzita. nu se ia, stai linistita. te asigur. boala dureaza intre 4 si 8 saptamani. ( la mine a durat 8 saptamani, te inteleg perfect prin ce treci) sa nu te sperii, te vei umple toata de pete din acelea. asa apare, la inceput o mica pata rosie, care te mananca, se face mare, apoi o explozie de alte zeci de pete, in principiu apare pe piept abdomen, maini si picioare. mai rar pe picioare. boala in sine nu este grava, doar ca este incomoda. trebuie sa tii regim, nu ai voie grasimi, dulciuri, sucuri(doar cele facute in casa), vin rosu, alune, nuci si lactate grase. la inceput am facut tratament cu advantan milk si xyal, evident k nu mi-a trecut, apoi am aflat, de sinuzita, am tratat o cat de cat, si petele acelea le-am dat cu dermovath( este o crema f  puternica, arde.  intai incearca cu advantan milk). f import, nu te scarpina, si nu te stresa. trece!! ia in continuare xyal 10 zile, faci pauza, si apoi poti sa iei din nou. intre timp incearca sa vezi ce infectie, inflamatii ai putea avea. de ex, daca ai probleme cu amigdalele, ai putea avea un focar infectios in gat, nush. tre sa faci investigatii. mie mi-a trecut, doar ca am ramas cu pielea extraordinar de uscata si crapata in locurile unde au existat petele ( si credema, au fost multe) mi-a trecut si asta, am fol o crema f hidratanta.
acum spre sa nu mai am probleme, sa nu mai apara, ca tare m-a chinuit. si din cate am inteles tre sa tin in control sinuzita asta, care cica e cronica.  puss

inca ceva f importanta: incearca sa nu dai cu sapun acolo, pt k le iriti mai rau, doar cu apa ( o data la cateva zile poti sa dai cu sapun, k altfel nu rezisti), nu face baie in cada, doar dusuri cu apa calduta, in nici un caz cu apa fierbinte, le faci mai rau. ai observat doar ca atunci cand te speli cu apa calda, se inrosesc f rau.
multa bafta!

Ultima oara a fost editat de roxipoxi (2009-03-21 14:15:21)


patfierbinte

Offline

 

#7 2009-03-21 22:14:23

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: dermatita

multumesc pentru sfaturi!au mai palit cele existente,dar imi mai ies in continuare unele mai mititele.nu le-am scarpinat,mancarimea e suportabila,doar  ca hainele le suport cu greu..probabil ca am lambliaza care intretine boala.diagnosticul este pitiriazis versicolor(eczematita pitiriaziforma).Slava Domnului ca am un medic de familie extraordinar,adevarat profesionist!tratamentul seamana cu ce ai luat tu:antihistaminic(xyzal)+corticoizi(locoid si prednison).in plus am facut o injectie cu diprophos.
merg spre bine,mi-a mai revenit zambetul,sper sa scap cat mai repede!

Ultima oara a fost editat de codrutza (2009-03-22 10:56:21)

Offline

 

#8 2009-03-29 15:43:55

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: dermatita

Am si eu o problema...mi-au aparut niste blande pe abdomen(cateva) si pe bratul stang (3).Oare de la ce pot fi? Maine ma duc la medicul de familie,dar as vrea sa stiu si parerea voastra.Nu ma mananca,nu le simt,doar ca le vad si nu-mi plac sad


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#9 2009-03-29 18:32:36

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: dermatita

poate fi de la ceva ce ai mancat ....ma gandesc eu


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#10 2009-04-03 18:38:00

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: dermatita

roxipoxi a scris:

codrutza a scris:

.

am avut si eu pitiriazis rozat gilbert.  am inteles ca se face in urma unei infectii din organism. un fel de alergie. eu spre exemplu asa am aflat ca am sinuzita. nu se ia, stai linistita. te asigur. boala dureaza intre 4 si 8 saptamani. ( la mine a durat 8 saptamani, te inteleg perfect prin ce treci) sa nu te sperii, te vei umple toata de pete din acelea. asa apare, la inceput o mica pata rosie, care te mananca, se face mare, apoi o explozie de alte zeci de pete, in principiu apare pe piept abdomen, maini si picioare. mai rar pe picioare. boala in sine nu este grava, doar ca este incomoda. trebuie sa tii regim, nu ai voie grasimi, dulciuri, sucuri(doar cele facute in casa), vin rosu, alune, nuci si lactate grase. la inceput am facut tratament cu advantan milk si xyal, evident k nu mi-a trecut, apoi am aflat, de sinuzita, am tratat o cat de cat, si petele acelea le-am dat cu dermovath( este o crema f  puternica, arde.  intai incearca cu advantan milk). f import, nu te scarpina, si nu te stresa. trece!! ia in continuare xyal 10 zile, faci pauza, si apoi poti sa iei din nou. intre timp incearca sa vezi ce infectie, inflamatii ai putea avea. de ex, daca ai probleme cu amigdalele, ai putea avea un focar infectios in gat, nush. tre sa faci investigatii. mie mi-a trecut, doar ca am ramas cu pielea extraordinar de uscata si crapata in locurile unde au existat petele ( si credema, au fost multe) mi-a trecut si asta, am fol o crema f hidratanta.
acum spre sa nu mai am probleme, sa nu mai apara, ca tare m-a chinuit. si din cate am inteles tre sa tin in control sinuzita asta, care cica e cronica.  puss

inca ceva f importanta: incearca sa nu dai cu sapun acolo, pt k le iriti mai rau, doar cu apa ( o data la cateva zile poti sa dai cu sapun, k altfel nu rezisti), nu face baie in cada, doar dusuri cu apa calduta, in nici un caz cu apa fierbinte, le faci mai rau. ai observat doar ca atunci cand te speli cu apa calda, se inrosesc f rau.
multa bafta!

buna,
si eu am pitiriaizs rozat gilbert , de vreo 3 sapt., dar inca nu am pete multe.Mi-a dat ivaterm vreo 2 creme super scumpe.nu stiu daca chiar sunt bune .Am inteles ca boala e data de un virus si nu are legatura cu infectii sau inflamatii.Eu mi-am facut analizele la zi si sunt f bune.Oare mai imi trec, ma dispera.Nu stiu ce sa fac cu ele.am inteles ca pana nu-si fac ele damblaua oricum nu trec.ce sa fac?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.