homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza


#1 2007-09-30 12:52:50

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

candidoza

Candidoza este o micoza, adica o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

Exista o flora prezenta permanent in tubul digestiv, in vagin, pe piele, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie (Lactobacilus) cat si din microorganisme potential patogene (Candida). Cele cu rol de protectie mentin o aciditate vaginala in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, ele multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta Candidei care este normala si Candida in exces ceea ce inseamna stare patogena - Candidoza.


Transmitere
Pot fi mai multe cauze de rupere a echilibrului natural al florei vagiunale ...

* antibioticele - luate in tratamente de lunga durata, care pot duce la dezechilibrul florei intestinale
* transformari hormonale - datorate pilulelor contraceptive, menstruatiei sau sarcinii
* diabetul netratat
* o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea si stergerea zonei genitale din spate spre in fata ceea ce aduce o parte dintre microbii din zona anala in zona vaginala, dusuri intravaginale dese, folosirea deodorantelor in zona vulvara
* lenjerie intima din materiale sintetice, haine stramte
* folosirea detergentilor duri pentru spalarea sau inalbirea lenjeriei.

Cu toate ca aparitia infectiei nu este direct legata de actul sexual transmiterea se poate face si pe cale sexuala. Chiar si sperma ejaculata in vagin a fost pusa pe lista factorilor favorizanti ... sperma poate influenta aciditatea naturala a vaginului si de aici aparitia dezechilibrului care duce la infectie.


Manifestari
Atat femeile cat si barbatii pot avea Candidoza fara sa aiba vreun simptom. La femei, in cazul in care simptomele apar, pot fi, in aproximativ 90% din cazuri, scurgeri mai albe decat cele obisnuite, vascoase (cremoase), cu aspect branzos, urat mirositoare, mancarimi vulvare foarte intense, inrosirea si iritarea vulvei care apare umflata si de culoare rosu-aprins, arsuri la urinare Fiindca pielea si mucoasa afectata devin uscate apar dureri in timpul actului sexual.

Iritatia zonei vulvare se poate intinde spre zona anala si apoi poate "urca" pe pliul fesier (zona dintre fese) sau, invers, din zona anala sa se intinda catre zona vulvara afectand labile mari, apoi labile mici si apoi se poate raspandi intravaginal.


Evolutie, complicatii
Chiar daca nu exista complicatii serioase, recidivele frecvente afecteaza serios armonia vietii sexuale. In cazul recidivelor dese trebuie luata in considerare si investigata o posibila problema a sistemului imunitar al organismului.


Diagnostic
Diagnosticul se pune pe baza examenului clinic si punerea in evidenta a filamentelor ciupercilor prin examinarea la microscop a secretiilor vaginale sau prin cultura.


Tratament
Tratamentul este simplu. La femei, intern prin introducerea in vagin de ovule antifungice si extern prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei, timp de doua saptamani. Desi criza este usor de tratat, boala poate recidiva frecvent, datorita reinfectarii prin contact sexual cu partenerul infectat sau prin persistenta cauzelor ce au generat ruperea echilibrului si dezvoltarea excesiva a ciupercii. De aceea este de foarte mare importanta gasirea exacta a cauzei si eliminarea ei.


Prevenire, protejare
Pentru a evita infectiile trebuie sa eviti orice factor ce ar putea interveni negativ asupra aciditatii naturale a vaginului, trebuie sa eviti purtarea de lenjerie din materiale sintetice, sa eviti purtarea de haine stramte si care nu sunt din bumbac, la ciclu, sa folosesti mai mult tampoane externe si mai putin cele interne, sa ai grija de igiena zonei genitale, igiena perfecta - nici prea putina, nici prea multa sau agresiva, numai cu apa calda fara sapunuri dure, fara deodorante, spalaturile intravaginale facute numai la recomandarea medicului, spalarea dispozitivelor folosite in metodele contraceptive de bariera (diafragma si aplicatorul spermicidului), spalarea si stergerea zonei genitale numai din fata spre in spate, discutarea cu medicului a cazurilor in care este necesar un tratament indelungat cu antibiotice si, bineinteles, folosirea prezervativului pentru protectie in timpul actului sexual.


mami de minuni hjarta

Offline

 



#2 2007-10-01 13:30:34

ZENDA
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 22

Re: candidoza

buna! si ce crema dintr-asta recomandati pentru tratament? adica.. care ar fi cea mai eficienta?? la mine apre mereu.de fiecare data cand am fost la medic mi-a zis acelasi lucru..am fcaut tartament ,dar .. nu stiu apre mereu.. cred ca, da nu prea tin cont de toate astea..bine involuntar.. stiu ca ultima data am luat una gynofort nu sunt sigura, dar aveam reteta... stii se da si fara?? oricum m-ar interesa una sau ovule fara sa mai trec pe la medic.. daca se paote...

Offline

 

#3 2007-10-01 13:47:18

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

si de ce nu incerci la un alt medic daca actualul nu iti convine?
nu stiu daca se da si fara reteta


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2007-10-01 14:22:44

ZENDA
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 22

Re: candidoza

da.. asa e .. dar ma gandeam sa nu ma mai duc ca-mi e cam teama..merci frumos!

Offline

 

#5 2007-10-02 08:20:26

ZENDA
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 22

Re: candidoza

buna! mi-au dat si fara reteta gynofort...acum astept sa vad rezultatele..smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-02 08:54:35

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

cat costa gynofort? sa imi zici si mie daca te ajuta smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#7 2007-10-02 09:06:17

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: candidoza

Gynofort crema 5 g = aprox 29 ron (cred ca depinde de farmacie)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#8 2007-10-02 09:26:56

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: candidoza

vdaiana crema se introduce in vagin,presupun?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2007-10-02 09:49:25

ZENDA
New member
Inregistrat: 2007-10-01
Mesaje: 22

Re: candidoza

da..eu am dat 30 lei pe ea.. da iti zic, dar stiti ce? scria ca nu curge ca poti sa ti-o introduci in vagin in orice moment al zilei spre deosebire de celelalte, dar la mine a cam curs.. sau poate nu am bagat eu destul in vagin ca ma cam durea...sad

Offline

 

#10 2007-10-02 21:56:35

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

ZENDA a scris:

da..eu am dat 30 lei pe ea.. da iti zic, dar stiti ce? scria ca nu curge ca poti sa ti-o introduci in vagin in orice moment al zilei spre deosebire de celelalte, dar la mine a cam curs.. sau poate nu am bagat eu destul in vagin ca ma cam durea...sad

curge o parte din ea oricum...mai ales in dimineata dupa ce ai pus o...eu zici ca facusem pe mine a 2 a zi...si raluca...nu ti o recomand...mergi pe gynozol+flucovim...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2007-10-04 17:52:12

nano
New member
Inregistrat: 2007-10-04
Mesaje: 88

Re: candidoza

SALUT parerea mea este ca trebuie neaparat sa ia ambii parteneri [in cazul in care e stabil].daca acest lucru nu se intampla reinfectia apare imediat si se poate sa apara chimiorezistenta.eu zic ca o cps FLUCOVIM DE 150 MG /doza unica ambii parteneri si pt domnisoara ovule MECLON 5 seri consecutive. este necesar sa faci bai de sezut cu bicarbonat de sodiu pt a stabiliza ph-ul.E nevoie de multa rabdare si perseverenta asa ca succes.

Offline

 

#12 2007-10-05 00:30:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: candidoza

ai dreptate la partea cu flucovimul...in ceea ce priveste restul la partea cu ovulele ma abtin (parerile sunt impartite)...iar legat de spalaturile cu bicarbonat de sodiu nu sunt de acord cu ele (am facut si eu odata la recomandarea medicului si au fost inutile)...daca gresesti "doza" de bicarbonat risti sa ti dereglezi si mai tare flora vaginala...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#13 2007-10-05 00:46:04

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: candidoza

Dar candidozele intestinale din ce cauza pot aparea? In afara antibioticelor si a cortizonilor.
Si ce probleme ale sistemului imunitar pot afecta flora intestinala?


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#14 2007-10-05 14:03:02

ankas
Full member
Inregistrat: 2007-03-12
Mesaje: 179

Re: candidoza

Eu nu mai scap de candida! sad Ce sa mai fac? Ma afecteaza si psihic acum. sad sad

Offline

 

#15 2007-10-05 23:03:11

runaway
New member
Inregistrat: 2007-09-25
Mesaje: 31

Re: candidoza

am inceput sa iau biotics si as vrea sa folosesc si iaurt pentru refacerea florei. am niste intrebari...poate suna prostesc: cum se introduce iaurtul? mi-am luat o seringa de 5ml. introduc 5 ml de iaurt si apoi ma culc? a doua zi dimineata ma spal intravaginal?

Offline

 

#16 2007-10-05 23:32:53

maria popescu
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 14

Re: candidoza

am folosit doua zile canesten si nu am o reactie tocmai buna....zona s-a iritat si mai tare si chiar am sangerat azi...o prietena de la naturiste mi-a zis sa schimb canestenul cu unguent de muguri de plop ca este foarte indicat si pentru candidoze si pentru gardnerella..ca de altfel pentru orice micoze sau iritatii....stie cineva ceva despre acest unguent?

Offline

 

#17 2007-10-05 23:34:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

n-am auzit de el. dar clar daca nu te simti bine de la canesten opreste-l.

runaway - bagi iaurtul si te culci. de preferat sa nu te speli in vagin pe perioada tratamentului decat cu apa simpla de la robinet si cu degetul cat ajungi.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2007-10-05 23:48:47

maria popescu
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 14

Re: candidoza

poate fi utilizat in vindecarea plagilor, eczemelor, in cazul fisurilor anale si hemoroizilor,  in dermatomicoze,  candidoze, vaginite, datorita efectelor deosebite antiinflamatoare, analgezice, antiseptice, astringente si cicatrizante.

asta am gasit scris despre unguetul de muguri de plop...ce ziceti sa incerc....?

si inca ceva folosesc ovule polygynax(antibiotic)...interactioneaza cumva cu antibebeurile?

Offline

 

#19 2007-10-05 23:50:30

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: candidoza

ovulele nu interactioneaza dar pe parcursul tratamentului mai bine te abtii. poti sa incerci cu crema asta...


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.