homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-153


#2889 2009-12-19 21:34:19

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

nico-lia...  cu mare placere puss

Oanna... in legatura cu hpv... e tulpina cu risc crescut?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 



#2890 2009-12-19 21:40:34

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Buna YoHanna! Nu am facut genotipare, tocmai de aceea sunt speriata de rezultatul biopsiei pentru ca sunt constienta ca evolutia depinde si de tulpina pe care o am. Am intrebat-o azi pe d-na dr. ce pas urmeaza si mi-a raspuns evaziv ca pot face genopatia pentru HPV si mai sunt si tratamente daca vreau...mi s-a parut ciudat raspunsul.

Ultima oara a fost editat de Oanna_34 (2009-12-21 20:14:08)

Offline

 

#2891 2009-12-19 22:05:02

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: rana pe col

Buna Oanna, poate primul pas ar fi sa schimbi dr. Raspunsurile astea evazive probabil vor continua si nu iti fac bine. oricum testul va trebui sa il faci. cu cat stii mai repede, cu atat mai bine.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#2892 2009-12-19 22:05:18

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

YoHanna ce ma sfatuiesti? Sa fac genotiparea virusului sa stiu ce tulpina e? cum ti se pare rezultatul biopsiei? mentionez ca am ajuns la ginecolog dupa ce intr-o zi facandu-mi igiena intima am simtit modificarea structurii colului...dealtfel habar n-aveam ca am asa probleme grave...simptome ioc...si pentru ca sumt patita implor toate femeile sa-si faca control anual, e esential.

Ultima oara a fost editat de Oanna_34 (2009-12-21 20:14:47)

Offline

 

#2893 2009-12-19 22:25:59

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Buna tomina si iti multumesc mult pentru raspuns. Voi face testul pentru ca in urma rezultatului de astazi sunt foarte nelinistita si mereu ma voi gandi la cum va evolua starea mea de sanatate chiar daca am facut ERAD. E o idee buna sa consult un alt medic, partea proasta e ca mai am de asteptat, mi s-a spus ca nu se poate umbla acolo pana prin februarie 2010.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2894 2009-12-19 23:14:56

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

Nici nu este cazul sa umbli. Acum ai eliminat raul. Colul se va reface fara probleme. Important este sa nu te stresezi si incearca sa nu te mai gandesti la HPV ca la o boala pe care ti-a transmis-o sotul... este un virus cu care se pricopsesc multi dintre noi... unele articole mentioneaza chiar 80 %. La unele persoane virusul ajunge sa faca si daune pe-acolo. Daca ai descoperit nu trebuie decat sa urmaresti indeaproape situatia. Bine ca ai 3 copii, sa-ti traiasca.  Amortelile de cand le ai? Dinainte de operatie?

Offline

 

#2895 2009-12-20 09:06:08

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Buna Adalberta. Iti multumesc pentru sfaturi, incerc sa gandesc pozitiv, HPV-ul asta a fost atat de mediatizat si de legat de cazurile de cancer de col incat sunt sigura ca multora dintre noi ne este foarte greu sa na mobilizam psihic...dar viata merge inainte! Trebuie sa traiesc pentru copiii mei!!! In legatura cu amorteala pot sa-ti spun ca o am dinainte de operatie  si ma gandesc ca ar avea legatura cu nodulul fibromatos...nu stiu, de aceea v-am intrebat si pe voi ma gandeam ca poate citeste cineva care are acelasi simptom si a descoperit cauza. Dr. nu a stiut ce sa-mi spuna...

Offline

 

#2896 2009-12-20 14:43:53

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

amorteli am si eu, pubis, labial, vaginal, perineal...  si nimeni nu stie de ce... si doctorita din Franta s-a mirat...

nodul fibromatos unde ai avut???

Offline

 

#2897 2009-12-20 16:18:38

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Adalberta nodulul il am pe exteriorul peretelui uterului(subseros) si nu stiu daca asta este cauza amortelilor, oricum pe mine amorteala asta ma ingrozeste imi dau seama ca e ceva  in neregula si nu stiu de ce d-rii nu dau importanta acestui simptom. Sunt foarte interesata in discutiile noastre daca mai sunt fete ca noi si daca au descoperit cauza.

Offline

 

#2898 2009-12-20 18:34:42

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

si pe mine ma ingrijoreaza... nu seamana cu nimic din ce am citit in manuale sau cu simptome ale anumitor boli genitale...   :-(...

Offline

 

#2899 2009-12-20 20:32:00

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Poate ne lamureste doctoressa si poate ma sfatuieste si ce sa fac cu nodulul (subseros) e de operat nu e? Cum e mai bine? nustiu

Ultima oara a fost editat de Oanna_34 (2009-12-20 20:34:44)

Offline

 

#2900 2009-12-21 10:11:36

nico-lia
New member
Inregistrat: 2009-12-16
Mesaje: 8

Re: rana pe col

as avea si eu inca o intrebare daca este cineva dispus sa ma ajute si daca se poate as avea nevoie de un raspuns cat mai repede deoarece maine plec si nu o sa mai am acces la internet. este interzis sa mai am contact sexual in cazul in care am fost depistata cu rana pe col??va multumesc

Offline

 

#2901 2009-12-21 10:33:08

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

nico-lia nu este interzis contacul sexual dar mare atentie la eventuale neplaceri respectiv sangerari dupa contact. depinde de stadiul la care este rana ta. Sanatate multa si drum bun!

Offline

 

#2902 2009-12-21 12:41:08

nico-lia
New member
Inregistrat: 2009-12-16
Mesaje: 8

Re: rana pe col

multumesc pt raspuns si acelasi lucru iti doresc si eu tie.
sarbatori fericite!!!!!

Offline

 

#2903 2009-12-21 16:08:18

mirelap
New member
Inregistrat: 2009-12-09
Mesaje: 16

Re: rana pe col

Buna ziua din nou,
Am primit rezultatele analizelor.

La Papanicolau mi-au iesit celule endocervicale/metaplaziate prezente,Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna, anomalii ale celulelor epiteliale-NU

lA EXAMENUL MICROSCOPIC COLORAT(SECRETII VAGINALE) au iesit urmatoarele:
-celule epiteliale -relativ frecvente
-polimorfonucleare-relativ frecvente
-fibrina-prezenta
-flora bacteriana- relativi frecventi bacili gram pozitivi
-fungi-absenti
-trichomonas vaginalis-absent.

Cum se interpreteaza rezultatul?

Va rog mult sa ma ajutati pentru ca sunt f. ingrijorata! Indica ceva din rezultatul acestor analize rana pe care o am pe col?



doctoressa a scris:

mirelap a scris:

Buna ziua,
O intrebare pentru doctoressa:Am fost ieri la un control ginecologic unde mi-a facut Papanicolau, secretie si o ecografie intravaginala si mi-a spus ca am o rana foarte mare pe col.Ca tratament mi-a dat ovule Cerviron, supozitoare Voltaren si Vitamina A capsule moi timp de 10 zile pe luna -trei luni.Dupa aceste trei luni trebuie sa merg iarasi la control si daca rana tot exista trebuie cauterizata. Mai mi-a spus sa fac si spalaturi cu ceai de pelin sau galbenele din 2 in 2 zile in perioada de tratament. Intrebarile mele sunt: E bine sa fac aceste spalaturi daca exista rana pe col? Este vreo problema daca nu fac spalaturile?Tratamentul cu Cerviron, Voltaren si Vitamina A este corect? Mentionez ca mai mi-a spus ca am si foarte multe chisturi pe ovare dar care sunt mici si deocamdata nu prezinta risc din cauza ca  iau anticonceptionale. Mentionez ca in urma cu un an am facut Papanicolau si scria ca sunt , printe altele si frecvente levuri Candida, Iar tratamentul de atunci a fost cu ovule Polyginax si spalaturi cu ceai de galbenele 6 zile, insa nu am mai rapetat testul sa vad daca infectia a trecut.
Doctoressa, daca se poate sa imi dai un raspuns urgent ar fi foarte bine, pentru ca de maine as vrea sa incep tratamentul.
O saptamana usoara si multa sanatate!
Multumesc anticipat.

eu zic sa faci tratamentul asa cum ti-a fost prescris


mara22mara sa nu ne stresam, nu sunt probleme, rezultatul e ok

nicoletap e voie, si nu musai cu prezervativ(desi ar fi bine)

Offline

 

#2904 2009-12-24 17:12:15

blair
New member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 20

Re: rana pe col

Am facut si colposcopie, am luat tratament pentru rana , HPV negativ... nu stiu de unde am rana asta grater
Doamna doctor mi-a spus sa ma duc la cauterizare pentru ca rana e destul de mare si nu s-a vindecat deloc in urma tratamentului.

Mie mi-e cam frica de cauterizare. Voi ce parere aveti?

Help please  supa


blair a scris:

Buna fetelor!

Sa va povestesc si problema mea, poate ma puteti ajuta cu un sfat smile

Am fost la ginecolog pentru un control de curand si mi-a spus ca am o rana pe col destul de mare si urata.
Mi-am facut analiza la secretie (citologie si bacteriologie) si ieri am luat rezultatele. Se pare ca nu am absolut nicio infectie (nici candida, nici trichomonas vaginalis).
La bacteriologie scrie:
Cultura secretie col : Pe mediile insamantate nu au crescut germeni patogeni. Candida absenta
Mycoplasma / Ureaplasma : absente amandoua.
La citologie:
Flora gram pozitiva: frecventi bacili , rari coci
Flora gram negativa: relativ frecventi bacili

Doamna doctor a spus ca e nevoie de cauterizare, insa nu imi doresc sa ajung acolo si o sa fac tot posibilul sa imi treaca fara. Credeti ca e posibil?  hmm 

Nu stiu de la ce am aceasta rana, desi am intrebat de mai multe ori, nu mi s-a spus. Nu am folosit niciodata ob-uri, deci de la asta nu are cum.

Ca tratament am o cutie de meclon ovule  - unul la 3 zile si ovule cervugid - unul la 2 zile. Trebuie sa fac si spalaturi inainte de fiecare ovul cu femigin B.
As incerca si ceva remedii naturiste, ce parere aveti?

Offline

 

#2905 2009-12-24 17:55:20

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

blair, daca rana nu respunde la tratament va fi nevoie de cauterizare cel mai probabil. cel mai bine ar fi sa mai ceri parerea unui medic si vezi apoi ce faci
multa sanatate si sarbatori fericite! puss

Offline

 

#2906 2009-12-26 19:44:38

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

nicoletap a scris:

daca se poate un  raspuns va rog. acum urmez un tratament cu crevugid 3 cutii. este voie contact sexual in pauza de dintre? si daca da cu prezervativ?

buna..am citit ce ai postat tu...si...vreau sa iti zic ca si eu urmez acest tratament...3 cutii cervucid...pt ca mi s-a depistat o rana pe col...mai am 6 ovule....am inceput tratamentul din noiembrie...acum ianuarie treb sa merg iarl acontrol...sa vad dacas-a mai vindecat din rana, mi-am facut si Pap...a iesit ok...dar imi e frica de cauterizare....nu am copii, am 27 de ani...sunt casatorita de 4 ani...si as cam vrea sa fac bebe...si nu stiu ce se intampla daca cauterizez rana...sa nu am probleme cu sarcina....nu stiu ...
daca as stii ca dupa cauterizare se vindeca total..si dupa aia pot s afac bebe fara probleme, nu mi-ar fi teama...insa nu stiu cum e bine...
in timpul tratamentului cu cervucid, m-am abtinut si de la sex....am zis, ca tot sa fie bine, sa scap de aceasta rana...

daca se poate sa imi raspunda si doctoressa, ar fi bine....vreau cat mai multe pareri...

s-a cauterizat cineva inainte de a face un bebe?
cum este mai bine?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2907 2009-12-26 23:22:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

am vazut ca parerile doctorilor sunt impartite. stiu femei care dupa cauterizare au facut copii dar si doctori care au considerat ca e mai bine sa faca dupa nastere cauterizarea. eu am facut cauterizare si incerc sa fac un bebe. inca nu am reusit dar asta sigur nu are legatura cu cauterizarea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.