homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-52


#970 2008-05-29 01:30:47

Afrodita_89
Membru
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 1

Re: rana pe col

Buna ziua...Vizitez de mult timp site-ul dar deabea acum mi-am facut un cont smile
Am si eu rana pe col...nu prea stiu nimic de la ginecolog pt ca-s foarte superficial iar in alta parte nu am unde ma duce dar citesc pe net tot ce vad despre asta...
Eu vroiam sa stiu ca idee care sunt limitele normale a grosimii endometrului,col uterin,ovare...Nu de alta dar pe net am tot cautat si nu am gasit iar pe ginecologul meu nu ma pot baza.
Multumesc anticipat.

Offline

 



#971 2008-05-29 09:23:15

ralucamoldovan
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Buna ziua,
in decembrie 2006 am fost cauterizata pe col, aveam o rana, tratata de un doctor cu antibiotice si ovule, insa nu in urma unei analize din secretie, dupa ureche.Tarziu am aflat ca nu trebuia procedat asa.
Apoi, am fost la controale la alti doctori, unde mi s-a spus ca am rana pe col, probabil aia cauterizata nevindecata.
Anul acesta in luna Martie am facut un Papanicolau, a iesit de tip 2, cu candida. Am facut tratamentul.
In luna Aprilie, am mers iar la control, a iesit iar candida, pap-ul nu l-a mai cerut d-na doctor, decat secretia vaginala.
Dupa tratament, luna asta am fost la control si nu a vazut nici o modificare pe col, din contra, rana sangera, nu tare, dar sangera. Instant mi-a luat proba pentru Frotiu Babes Papanicolau, care a iesit de fostul tip 3, actualmente AGC NOS,  Candida si Trichomonas.Fac tratament pentru bacterii, apoi iiar repetam testul Papanicolau. Doctorita a spus ca nu este bine, dar de multe ori aceste bacterii si inflamatii pot duce la un rezultat eronat al testului. Intrebarea mea este ce ar urma daca testul iese tot tip 3?
Mentinonez ca sunt una dintre femeile care merge regulat la control, inainte sa mi se descopere rana acum 1 an jumate, am fost la gine chiar cu cateva luni inainte si colul era curat.
Inseamna ca celulele maligne evolueaza asa de repede? Asta in cazul in care as avea asa ceva.
Multumesc mult pentru rabdare.

Offline

 

#972 2008-05-29 09:25:25

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

daca papanicolaul iese tot 3 ar trebiu sa faci o alta cauterizare cred.... dar sincer tind sa cred ca rezultatul este de tip 3 datorita infectiilor deci le tratam pe alea corespunzator si facem un nou papanicolau


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#973 2008-05-29 15:04:40

ralucamoldovan
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Multumesc mult pentru raspuns.

Offline

 

#974 2008-05-29 15:06:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

cu placere!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2008-05-30 10:56:50

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: rana pe col

Buna fetelor....revin cu intrebari. Am o problema de vreo saptamana....cand...in urma unuia dintre actele sexuale cu prietenul meu, am observat la inceput o vinisoara de sange - am crezut ca poate e ceva temporar, apoi am inceput sa observ ca o scurgere pe care o aveam, a devenit din albicioasa transparenta....in rozalie, apoi maronie.....si ma sperie destul de tare. Mi-am facut programare la examen ginecologic si test de secretie, insa doar pe marti am reusit...si cum miercuri-joi imi va veni ciclul, probabil ma va amana d-nul doctor. Sper sa ajung azi la planning sa vad daca nu e cumva un spotting (cu toate ca ma indoiesc, iau din noiembrie Novinette si am avut spotting doar prima luna, si nu am avut probleme majore de atunci) Poate fi rana pe col uterin? sunt foarte speriata...noi ne iubim destul de des sad - nu stiu ce sa mai cred. Astept cu interes raspunsul vostru...multumesc mult!

Offline

 

#976 2008-05-30 12:32:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

daca e maroniu eu inclin catre spotting...sangerera produsa de o eventuala rana pe col e rozalie si de obicei nu dureaza atat...oricum vizita lamedic te va lamuri...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#977 2008-05-30 13:29:36

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: rana pe col

Am fost la planning, m-a linistit....a zis ca si ea inclina spre spotting, si ca examenul ginecologic ma va lamuri....totusi m-a nelinistit spotting dupa 7 luni de antic, fara probleme....

Offline

 

#978 2008-05-30 13:30:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

se poate...si daca se repeta si peste folia viitoare vor trebui schimbate pastilutele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#979 2008-05-30 13:42:51

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: rana pe col

hmm......sper sa fie ok...pt ca d-na de la planning nu a amintit de aceasta posibilitate, plus ca am mai vrut sa le schimb odata prin luna a 4-a deoarece ma ingrasasem si aveam in permanenta o iritatie pe fata (pe care ulterior am pus-o pe seama primaverii.....deoarece prin a 5-a luna de pastile mi-a trecut si am inceput sa-mi fie ft bine) si nu m-a sfatuit sa le schimb...pt ca nu aveam semnalmente suficiente pentru a face acestu lucru. Multumesc de informatii! va pup!

Offline

 

#980 2008-05-30 14:44:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

pai daca ai spotting continuu de la ele trebuie sa ti le schimbe...ca doar n-o fi "dusa" sa te lase sa stai asa...iar daca face acest lucru atunci prima oara medicul trebuie sa-l schimbi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#981 2008-05-30 15:22:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

au efect local...deci nu interactioneaza smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#982 2008-05-30 15:23:08

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

nu scad efectul ac.stai linistita smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#983 2008-05-30 15:30:27

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

cu placere!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#984 2008-05-30 17:23:24

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: rana pe col

hehehe...mersi crys_ti_na.....tind sa cred totusi ca am spotting.....e maronie treaba:)....pacat...ca incepusem sa ma gandesc ca ce bine imi merge cu Novinett-ul....sper sa nu fie chestii grave la controlul de marti. Va pup si sa aveti week-end placut....ce bine ca existati :kiss

Offline

 

#985 2008-05-31 01:42:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

cu placere si sa speram ca e un caz izolat si nu va aparea si peste folia viitoare smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#986 2008-06-02 16:23:27

Vog7878
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 5

Re: rana pe col

Buna
Am tot citit pe forum si azi am indraznit sa-mi fac si cont aici.
Am o nedumerire, am fost diagnosticata cu rana pe col in urma unor analize ( 2 secretii si Papa Nicolau) si mi s-a prescris tratament cu Cerviron, este a 4 zi de cand am inceput tratament si azi de dimineata m-am trezit cu dureri mari si ca niste arsuri la nivelul ovarelor, dureri asemanatoare menstruatiei dar mai mari.
Am si un chist ovarian stang si pentru tratare iau Diane 35, este posibil sa afecteze aceste ovule chistul sa-i dauneze in vreun fel?
Multumesc

Offline

 

#987 2008-06-02 16:25:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: rana pe col

nu au ovulele legatura cu chistul smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#988 2008-06-02 20:28:07

just_eu
New member
Inregistrat: 2008-06-02
Mesaje: 11

Re: rana pe col

am o problema... am fost la un cabinet medical... cel putin spus retras, dar medicul este de renume, biolog de profesie. Face teste papanicolau dar mi-a spus ca as avea o rana pe col. Pe foita pe care mi-a scris rezultatul testului a facut un oarecare desen sa imi explice clar ce am iar langa desen a scris cervicita. Am fost apoi cu rezultatul la un medic ginecolog. L-a citit, nu m-a reconsultat sa vada daca intradevar aceea este problema,  si mi-a dat tratament pentru colpocervicita (asta scria pe reteta). Doxiciclina si cerviron ovule. Ma apuc de tratament sau.... consult alt medic?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.