homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-26


#476 2009-09-28 16:04:52

lelia4us
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna tuturor,
Sunt noua pe acest blog, dar il citesc de un an de zile cu mare interes. Am si eu o problema foarte grava, de mai bine de un an de zile mi-a stricat viata sexuala, in conditiile in care am abia 24 de ani si din cauza medicamentelor mi-a distrus ficatul. Va rog din suflet daca cineva stie sa ma ajute cu un sfat, cu orice numai sa scap.
Asadar povestea a inceput in august 2008 cand am avut contact sexual neprotejat cu un tip. De atunci am o durere ca o gheara in zona pelvina care nu mai vrea sa mai treaca. Dupa contactul cu acel baiat m-am dus la control, mi-a gasit o inflamatie dar doctorul nu a vrut sa mi dea antibiotice, mi a prescris doar ovule polyginax si spalaturi cu tantum rosa si supozitoare cu flamexin.din pacate nu am respectat bine prospectul deoarece m-am intors la mare dupa el si numai de tratament n-am tinut, insa durerile persistau. am ajuns la bucuresti si am inceput investigatiile. de atunci am luat la antibiotice si ovule la greu. inainte mai aveam si probleme cu rinichii facand des cistite, pe baza acestui istoric medical mi s a dat tratament cu zanocin, ciprofloxacin, zinat, doxiciclina, crema clotrimazol, ovule cervugid, polyginax, flamexin etc.toate acestea fara a mai face alte analize. am luat asa pastile vreo cateva luni, din septembrie pana in martie, cand m am hotarat sa ma duc sa fac analizele. kulmea analizele au iesit perfect, doar ca starea mea se agravase. mi-a iesit doar o infectie la vezica, conform ecografiei transvaginale, si mi s a dat augumentin 20 de pastile, urticol, urinex etc. durerea nu mi-a trecut si am ajuns sa fac injectii cu cefotroxin, ketonal si gentamicina. dupa tratamentul de o saptamana m-a lasat durerea, dar dupa contactul sexual a inceput iar. mentionez ca si atunci cand am contact protejat ma doare, inclusiv faptul ca doar ma excit imi produce durere. colul meu este perfect curat, nu am nici un fel de rana. am consultat doctori si din cabinete particulare dar si din spitale, acum am ajuns la doctorul puia. dupa fiecare contact sexual cu iubitul meu, cel dinaintea celui de la mare, cu care sunt de 6 ani, ma durea din ce in ce mai tare. la inceput simteam in zona pelvina, dupa actul sexual, un fel de vierme care se misca, dar senzatia trecea in 2 zile maxim cu ajutorul supozitoarelor si a cervugidului. insa in timp durerea nu trece decat dupa o saptamana. doctorul puia mi-a dat rifampicina si supozitoare volatren pana la aflarea rezultatului de la analize. mi a iesit pozitiva pana la urma ureaplasma, negativ chlamydia si micleoplasma. mi s a recomnadat azitrox de 500 mg, priza unica 5 zile. insa din pacate ficatul meu nu mai suporta o doza asa mare. m-am chinuit 2 zile sa iau doza de un gram dar azi, 28.09.09 am luat doar 500 de grame. nu am facut inca nici o analiza la ficat deoarece momentan nu dispun de bani dar mi e frica de ce o sa aflu. am zis ca mai intai sa scap de aceasta gheara. nu am mai avut contact sexual de pe 28.08.09, de nici un fel. am ajuns sa mi resping iubitu pt ca stiu ce urmeaza dupa fiecare orgasm. toti doctorii ma diagnosticheaza cu congestie pelvina sau boala inflamatorie pelvina. dar de ce aceatsa nu mai trece, ba din contra se agraveaza. de luni bune odata cu durerea pelvina ma doare si spatele ingrozitor indiferent de pozitia pe care o am. sa fie oare endometrioza? nu mai stiu, sunt disperata si nu stiu cui sa ma mai adresez. va rog mult de tot ajutati-ma daca stiti sau ati mai trecut prin asa ceva caci eu am ajuns la capatul puterilor. nu stiu cui sa ma mai adresez si mi-e frica c-o sa fac cancer si pana aici mi-a fost. astept in octombrie si rezulatatul papului, care mi a iesit perfect in martie.

Draga doctoressa tare mult as vrea sa vin la tine la o consultatie cu toate analizele poate reusim sa i dam de capat si sa nu fac hepatita de la atatea tratamente.

Va multumesc pt timpul pe care o sa mi l acordati si scuzati incoerenta si greselile, dar sunt la birou....

O zi cat mai frumoasa si multa sanatate,

Cu stima,
Leliah

Offline

 



#477 2009-09-28 17:13:52

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

Draga Leliah.... sa stii ca exista boli cu transmitere prin sex de care habar n-avem... bacterii care mai de care mai ciudate...  Este clar ca din cauza asta patzesti ce patzesti... Ar trebui sa stai vreo 2 - 3 saptamani fara nici un fel de antibiotic dupa care sa mergi la Geneticlab sa-ti faci analiza pt BTS prin PCR din ADN - include tot, inclusiv Mycoplasma genitalum pe care n-o descopera nimeni in alta parte ... din pacate.... costa 200 lei  cu totul. Atunci vei sti ce ai si ce antibiotic trebuie sa iei... Ce infectie ti-au gasit la vezica ??? au gasit vreun microb? Nimeni nu s-a uitat cu atentie... tot ce povestesti mai sus este felul in care medicina trateaza pacientul... si nu numai in romania din pacate... si pe-afara tot atat de nestiutori sunt. Cauta un doctor greu si mai in varsta care a vazut multe... eventual in Fundeni....  desi, acesti germeni sunt "noi" si transformatzi in monstri, cu tulpini rezistente...

Unele bacterii devin patogene in momentul in care schimbi partenerul, nu-i neaparat sa le ai de la el... Poti sa crezi???

De unde concluzia ca ti-ai nenorocit ficatul? AI facut TGO, TGP si GGT? Fa-le si p-astea ca sunt ieftine.  Tratamentul l-ai facut in acelasi timp cu partenerul? Este posibil sa te tot reinfectezi...

PS. N-ai specificat... cand ai facut prima oara analize astfel incat ai luat atatea antibiotice, ti-a iesit ceva??


eu nu sunt medic, Doctoressa te va ajuta mai mult. Eu insa sunt alaturi de tine pt ca-mi inchipui prin ce treci.

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-09-28 21:18:23)

Offline

 

#478 2009-09-28 21:29:11

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

Scuze, abia acum am vazut ca tzi-a iesit Ureaplasma...  Va trebui sa faci antibiograma, sa iei tratamentul si sa te tzii de el...

si neaparat sa-l faca si partenerul dupa care sa va retestati pana sunteti siguri ca totul a trecut. Altfel sa stii ca nu scapi, cu atatea antibiotice ai facut-o rezistenta ca Rambo... Va trebui sa ceri un tratament injectabil serios si sa fugi ca de foc de contacte neprotejate...     Iata ca Ureaplasma nu este chiar acel germen nevinovat, intr-adevar da simptomele acestea atunci cand devine patogena...


Este clar ce ai. Fa tratamentul serios...

Tratamentul care ti-a mai ramas de facut  este mynociclin (care nu e inca omologat in Romania din cate stiu), josalyd, sau, in ultima instanta moxifloxacin (sa speram ca nu ajungi aici pt ca este ff toxic)... dar numai dupa antibiograma si neaparat urmeaza sfatul medicului.

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-09-28 22:05:58)

Offline

 

#479 2009-09-29 11:34:23

lelia4us
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna Adalberta,

Mersi mult de tot pt aceste sfaturi. Intr-adevar mi-a iesir pe antibiograma si jocelynul, dar doctorul la care ma duc eu fiind in concediu, doctorul puia sorin de la giulesti, asistenta mi-a dat tratament cu azytrox si mie si iubitului meu. din pacate dupa ce il iau, priza unica de un gram, ma doare ficatul extraordinar de tare. banuiesc ca am probleme cu ficatul pt ca tot ma doare din aprilie si la o tomografie mi-a iesit megalosplenie si la ficat si la splina, dar pt ca nu am mai avut bani sa-i dau doctoritei m-a lasat balta. apoi nici eu n-am mai insitat cu analizele ca am zis mai intai sa scap de gheara asta care imi intumeca fiecare zi. stau si ma intreb cum de are atata rabdare iubitu meu, l-am privat total de viata sexuala, dar pe mine ma doare inclusiv cand doar ma excit, sau cand am vezica plina si n apuc sa ma duc la baie imediat.

Zi mi te rog mai multe despre acel cabinet pe care l-ai mentionat mai sus si daca stii un cabinet bun, dar nu foarte scump unde sa fac analize pt ficat si o ecografie sau un doctor caruia m-as putea adresa in aceasta problema.

oare n-o sa mi treaca ureaplasma daca intrerupt tratamentul cu azytrox? dar nu l mai pot lua. aseara n am putut dormi din cauza senzatiilor de voma si dureri in zona ficatului si pancreasului, cu toate ceaiurile pe care mi le-am facut si anghirolul luat. iar azi ma doare stomacul groaznic. stau teapana la birou si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa merg in fabrica inca cateva hectare pt control cand eu de abia ma tin.

Mersi inca odata pt atentia acordata si astept raspunsul tau,

Toate cele bune si multa sanatate,

Cu stima,
Leliah:)

Adalberta a scris:

Scuze, abia acum am vazut ca tzi-a iesit Ureaplasma...  Va trebui sa faci antibiograma, sa iei tratamentul si sa te tzii de el...

si neaparat sa-l faca si partenerul dupa care sa va retestati pana sunteti siguri ca totul a trecut. Altfel sa stii ca nu scapi, cu atatea antibiotice ai facut-o rezistenta ca Rambo... Va trebui sa ceri un tratament injectabil serios si sa fugi ca de foc de contacte neprotejate...     Iata ca Ureaplasma nu este chiar acel germen nevinovat, intr-adevar da simptomele acestea atunci cand devine patogena...


Este clar ce ai. Fa tratamentul serios...

Tratamentul care ti-a mai ramas de facut  este mynociclin (care nu e inca omologat in Romania din cate stiu), josalyd, sau, in ultima instanta moxifloxacin (sa speram ca nu ajungi aici pt ca este ff toxic)... dar numai dupa antibiograma si neaparat urmeaza sfatul medicului.

Offline

 

#480 2009-09-29 12:34:32

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

parerea mea este sa faci intai acele analize pt. ficat pt a vedea cum stai ... S-ar putea sa te doara bila de fapt daca sunt intzepaturi sub coasta dreapta... antibioticele pe care le-ai luat trec prin bila...  va trebui sa faci o cura de dezintoxicare si sa-ti intaresti sistemul imunitar. Splina nu stiu de ce naiba s-a marit...  Acum, cand pun cap la cap suferintele tale : gheara pelvina + vezica dureroasa + ficat dureros + dureri de spate ma gandesc ca intr-adevar trebuie sa mergi la un doctor care a vazut si facut multe pe latura asta.... Ancar, Peltecu, etc.  De ce zic asta? Nu vreau sa te sperii dar trebuie sa faci totusi ceva si atunci iti expun toate pericolele. Infectiile acestea daca sunt cronicizate si netratate corect au complicatii care afecteaza viata "purtatoarei"... Si anume:
- cistita interstitiala - inflamatia poate deveni permanenta...
- perihepatita - inflamarea capsulei hepatice (de la bacteriile respective)
- sindrom Reiter - dureri articulare, osoase etc...

Lasa tot si rezolva problema. Si pana atunci, daca iubitul tau s-a "rezolvat" si nu mai are nimic, faceti sex protejat ca sa nu-l mai pui si pe el sa faca atatea tratamente. Desi, din pacate, lor nu le iese nimic cel mai adesea... ei au 2-3 colonii nedecelabile,  suficient cat sa-ti faca tie viata grea...

Cel mai adesea medicii nu cred ca Ureaplasma poate deveni atat de feroce punand vina pe cofactori, adica pe alte bacterii care o insotesc, posibil streptococ, enterococ, E-coli, Ricketzii, etc...  Poate daca mergi la Doctoressa la cabinet te va indruma serios.

va rog mult, daca se poate lasa acest link Doctoressei, eu pot sa gresesc, studiez doar de cateva luni aceasta problema si nu sunt medic.

ps. Te rog, indiferent ce faci, spune-mi si mie. merci.

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-09-29 14:39:20)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2009-09-29 13:29:57

lelia4us
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Adalberta spune-mi terog unde ii pot gasi pe medicii Ancar si Peltecu. Ei sunt generalisti? Cate sfaturi bune dai incat ai reusit sa ma linistesti putin cu toate ca perspectivele nu sunt prea roze. O sa ma duc, dar vreau la cineva la care sa fiu sigura ca mi se va da atentie fara sa i dau spaga, sau i as da o dar sa nu fie atat de mare cum pretind altii.

Stii cumva doctoressa cand intra? am vazut ca ea se ocupa doar de planning dar banuiesc ca ma poate indruma.

Multumesc inca odata si poate reusesc sa dau de doctorii mentionati. ar fi perfect fdaca ar lucra la vreun cabinet particular deoarece la spital imi e f greu sa ajung deoarece eu lucrez in afara bucurestiului si rareori mi se da voie sa plec si daca n am atunci un sofer liber e degeaba.

Te pup si o zi buna,

Lelia

Offline

 

#482 2009-09-29 14:00:55

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

Draga mea, acestia sunt doctori renumiti si ma erijez sa spun ca ei stiu de unde sa apuce problema.

Ancar este la medsana, Peltecu la Filantropia- intreaba intr-o zi cand e de garda si du-te... Ancar parca era si la CFR2... nu mai stiu... Eu asa as face mai degraba la spital cand sunt de garda ca la policlinica ajungi in luni de zile.
Altfel ce sa spun?  Stiu vreo 3 doctori ale caror fiice, neveste au avut chestia asta si nu se streseaza prea mult daca le spui de ea...
Altii spun ca tratamentul trebuie ajutat de enzime si ca trebuie facut cu 2 antibiotice - un bacteriostat si un bactericid... dar am citit ca unele sunt si una si alta in functie de durata si doza...
Alti medici stramba din nas si spun ca Ureaplasma e un fleac, ca apare si dispare - prezenta intermitenta... etc... 
Dr. Tutunariu de exemplu spune ca poti s-o tratezi sau nu... nu e ingrijorat de prezenta acesteia...
Totusi, la o infectie cronicizata eu cred ca trebuie actionat prompt si serios.  Ma intreb de ce daca in manuale Boala Inflamatorie Pelvina este privita cu atata seriozitate si interventia este rapida, cu control in 2 zile pt a urmari daca este bun antibioticul si daca nu il schimba... ei bine, de ce in viata de toate zilele nu se procedeaza asa? Se asteapta sa te ingalbenesti, sa ai febra si transpiratzii reci??? Daca mergi pe strada esti ok... sau cum?

Deci mare oftica sa vezi asta...  probabil asa a patit si biata Mariana Bridi da Costa, Miss Brazilia care a murit la 20 de ani din cauza unei bacterii... Pai cum mama naibii a ajuns in stadiul de septicemie de la un germene comun????????????   Neseriozitatea!

vezi ce faci si spune-mi si mie.

O asteptam si pe Doctoressa... sa ne ajute sa scapam de "GHEARA"


ps. mailul meu este hadalberta@yahoo.com . daca tot am aceeasi problema cu tine macar hai sa ne spunem in ce stadii suntem si prin ce rezolvari trecem. e mai usor asa. nu?

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-09-29 14:45:41)

Offline

 

#483 2009-09-29 14:08:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: boli cu transmitere sexuala

lelia i am lasat linkul doctoressei...iti va raspunde si dansa cand intra...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#484 2009-09-29 14:27:31

lelia4us
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

crys_ty_na a scris:

lelia i am lasat linkul doctoressei...iti va raspunde si dansa cand intra...

Multumesc mult pt ajutor Cristina si Adalberta.

Offline

 

#485 2009-09-29 14:49:00

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

TGO, TGP, GGT, Bilirubina, Creatinina, Ureea... astea le faci oriunde si sunt fff ieftine.
Ti-as mai recomanda VSH, fibrinogen, CRP, ASLO si hemoleucograma completa.

Offline

 

#486 2009-10-01 10:37:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

lelia4us a scris:

Buna tuturor,
Sunt noua pe acest blog, dar il citesc de un an de zile cu mare interes. Am si eu o problema foarte grava, de mai bine de un an de zile mi-a stricat viata sexuala, in conditiile in care am abia 24 de ani si din cauza medicamentelor mi-a distrus ficatul. Va rog din suflet daca cineva stie sa ma ajute cu un sfat, cu orice numai sa scap.
Asadar povestea a inceput in august 2008 cand am avut contact sexual neprotejat cu un tip. De atunci am o durere ca o gheara in zona pelvina care nu mai vrea sa mai treaca. Dupa contactul cu acel baiat m-am dus la control, mi-a gasit o inflamatie dar doctorul nu a vrut sa mi dea antibiotice, mi a prescris doar ovule polyginax si spalaturi cu tantum rosa si supozitoare cu flamexin.din pacate nu am respectat bine prospectul deoarece m-am intors la mare dupa el si numai de tratament n-am tinut, insa durerile persistau. am ajuns la bucuresti si am inceput investigatiile. de atunci am luat la antibiotice si ovule la greu. inainte mai aveam si probleme cu rinichii facand des cistite, pe baza acestui istoric medical mi s a dat tratament cu zanocin, ciprofloxacin, zinat, doxiciclina, crema clotrimazol, ovule cervugid, polyginax, flamexin etc.toate acestea fara a mai face alte analize. am luat asa pastile vreo cateva luni, din septembrie pana in martie, cand m am hotarat sa ma duc sa fac analizele. kulmea analizele au iesit perfect, doar ca starea mea se agravase. mi-a iesit doar o infectie la vezica, conform ecografiei transvaginale, si mi s a dat augumentin 20 de pastile, urticol, urinex etc. durerea nu mi-a trecut si am ajuns sa fac injectii cu cefotroxin, ketonal si gentamicina. dupa tratamentul de o saptamana m-a lasat durerea, dar dupa contactul sexual a inceput iar. mentionez ca si atunci cand am contact protejat ma doare, inclusiv faptul ca doar ma excit imi produce durere. colul meu este perfect curat, nu am nici un fel de rana. am consultat doctori si din cabinete particulare dar si din spitale, acum am ajuns la doctorul puia. dupa fiecare contact sexual cu iubitul meu, cel dinaintea celui de la mare, cu care sunt de 6 ani, ma durea din ce in ce mai tare. la inceput simteam in zona pelvina, dupa actul sexual, un fel de vierme care se misca, dar senzatia trecea in 2 zile maxim cu ajutorul supozitoarelor si a cervugidului. insa in timp durerea nu trece decat dupa o saptamana. doctorul puia mi-a dat rifampicina si supozitoare volatren pana la aflarea rezultatului de la analize. mi a iesit pozitiva pana la urma ureaplasma, negativ chlamydia si micleoplasma. mi s a recomnadat azitrox de 500 mg, priza unica 5 zile. insa din pacate ficatul meu nu mai suporta o doza asa mare. m-am chinuit 2 zile sa iau doza de un gram dar azi, 28.09.09 am luat doar 500 de grame. nu am facut inca nici o analiza la ficat deoarece momentan nu dispun de bani dar mi e frica de ce o sa aflu. am zis ca mai intai sa scap de aceasta gheara. nu am mai avut contact sexual de pe 28.08.09, de nici un fel. am ajuns sa mi resping iubitu pt ca stiu ce urmeaza dupa fiecare orgasm. toti doctorii ma diagnosticheaza cu congestie pelvina sau boala inflamatorie pelvina. dar de ce aceatsa nu mai trece, ba din contra se agraveaza. de luni bune odata cu durerea pelvina ma doare si spatele ingrozitor indiferent de pozitia pe care o am. sa fie oare endometrioza? nu mai stiu, sunt disperata si nu stiu cui sa ma mai adresez. va rog mult de tot ajutati-ma daca stiti sau ati mai trecut prin asa ceva caci eu am ajuns la capatul puterilor. nu stiu cui sa ma mai adresez si mi-e frica c-o sa fac cancer si pana aici mi-a fost. astept in octombrie si rezulatatul papului, care mi a iesit perfect in martie.

Draga doctoressa tare mult as vrea sa vin la tine la o consultatie cu toate analizele poate reusim sa i dam de capat si sa nu fac hepatita de la atatea tratamente.

Va multumesc pt timpul pe care o sa mi l acordati si scuzati incoerenta si greselile, dar sunt la birou....

O zi cat mai frumoasa si multa sanatate,

Cu stima,
Leliah

daca inteleg eu bine, durerea apare daca ai contact sexual, dupa contact(mai cu seama daca ai orgasm)....
in ceea ce priveste ureaplasma, dr. Istrate a prezentat aici pe forum, extrem de limpede dupa parerea mea, cam cum stau lucrurile...pe scurt, nu cred ca ea e de vina...
ma gindesc insa foarte serios sa nu cumva sa vorbim despre o cistita post-coitala si solutia sa fie o banala pastila de biseptol inainte de actul sexual....pare cel mai probabil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#487 2009-10-01 10:47:57

lelia4us
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

doctoressa a scris:

lelia4us a scris:

Buna tuturor,
Sunt noua pe acest blog, dar il citesc de un an de zile cu mare interes. Am si eu o problema foarte grava, de mai bine de un an de zile mi-a stricat viata sexuala, in conditiile in care am abia 24 de ani si din cauza medicamentelor mi-a distrus ficatul. Va rog din suflet daca cineva stie sa ma ajute cu un sfat, cu orice numai sa scap.
Asadar povestea a inceput in august 2008 cand am avut contact sexual neprotejat cu un tip. De atunci am o durere ca o gheara in zona pelvina care nu mai vrea sa mai treaca. Dupa contactul cu acel baiat m-am dus la control, mi-a gasit o inflamatie dar doctorul nu a vrut sa mi dea antibiotice, mi a prescris doar ovule polyginax si spalaturi cu tantum rosa si supozitoare cu flamexin.din pacate nu am respectat bine prospectul deoarece m-am intors la mare dupa el si numai de tratament n-am tinut, insa durerile persistau. am ajuns la bucuresti si am inceput investigatiile. de atunci am luat la antibiotice si ovule la greu. inainte mai aveam si probleme cu rinichii facand des cistite, pe baza acestui istoric medical mi s a dat tratament cu zanocin, ciprofloxacin, zinat, doxiciclina, crema clotrimazol, ovule cervugid, polyginax, flamexin etc.toate acestea fara a mai face alte analize. am luat asa pastile vreo cateva luni, din septembrie pana in martie, cand m am hotarat sa ma duc sa fac analizele. kulmea analizele au iesit perfect, doar ca starea mea se agravase. mi-a iesit doar o infectie la vezica, conform ecografiei transvaginale, si mi s a dat augumentin 20 de pastile, urticol, urinex etc. durerea nu mi-a trecut si am ajuns sa fac injectii cu cefotroxin, ketonal si gentamicina. dupa tratamentul de o saptamana m-a lasat durerea, dar dupa contactul sexual a inceput iar. mentionez ca si atunci cand am contact protejat ma doare, inclusiv faptul ca doar ma excit imi produce durere. colul meu este perfect curat, nu am nici un fel de rana. am consultat doctori si din cabinete particulare dar si din spitale, acum am ajuns la doctorul puia. dupa fiecare contact sexual cu iubitul meu, cel dinaintea celui de la mare, cu care sunt de 6 ani, ma durea din ce in ce mai tare. la inceput simteam in zona pelvina, dupa actul sexual, un fel de vierme care se misca, dar senzatia trecea in 2 zile maxim cu ajutorul supozitoarelor si a cervugidului. insa in timp durerea nu trece decat dupa o saptamana. doctorul puia mi-a dat rifampicina si supozitoare volatren pana la aflarea rezultatului de la analize. mi a iesit pozitiva pana la urma ureaplasma, negativ chlamydia si micleoplasma. mi s a recomnadat azitrox de 500 mg, priza unica 5 zile. insa din pacate ficatul meu nu mai suporta o doza asa mare. m-am chinuit 2 zile sa iau doza de un gram dar azi, 28.09.09 am luat doar 500 de grame. nu am facut inca nici o analiza la ficat deoarece momentan nu dispun de bani dar mi e frica de ce o sa aflu. am zis ca mai intai sa scap de aceasta gheara. nu am mai avut contact sexual de pe 28.08.09, de nici un fel. am ajuns sa mi resping iubitu pt ca stiu ce urmeaza dupa fiecare orgasm. toti doctorii ma diagnosticheaza cu congestie pelvina sau boala inflamatorie pelvina. dar de ce aceatsa nu mai trece, ba din contra se agraveaza. de luni bune odata cu durerea pelvina ma doare si spatele ingrozitor indiferent de pozitia pe care o am. sa fie oare endometrioza? nu mai stiu, sunt disperata si nu stiu cui sa ma mai adresez. va rog mult de tot ajutati-ma daca stiti sau ati mai trecut prin asa ceva caci eu am ajuns la capatul puterilor. nu stiu cui sa ma mai adresez si mi-e frica c-o sa fac cancer si pana aici mi-a fost. astept in octombrie si rezulatatul papului, care mi a iesit perfect in martie.

Draga doctoressa tare mult as vrea sa vin la tine la o consultatie cu toate analizele poate reusim sa i dam de capat si sa nu fac hepatita de la atatea tratamente.

Va multumesc pt timpul pe care o sa mi l acordati si scuzati incoerenta si greselile, dar sunt la birou....

O zi cat mai frumoasa si multa sanatate,

Cu stima,
Leliah

daca inteleg eu bine, durerea apare daca ai contact sexual, dupa contact(mai cu seama daca ai orgasm)....
in ceea ce priveste ureaplasma, dr. Istrate a prezentat aici pe forum, extrem de limpede dupa parerea mea, cam cum stau lucrurile...pe scurt, nu cred ca ea e de vina...
ma gindesc insa foarte serios sa nu cumva sa vorbim despre o cistita post-coitala si solutia sa fie o banala pastila de biseptol inainte de actul sexual....pare cel mai probabil

Buna ziua Dna doctor,

am asteptat cu nerabdare parerea Dvs. uitati, azi spre exemplu, fiind frig afara iar m a luat durerea, aceeasi gheara si niste intepaturi in vagin atunci cand stau pe scaun si cand merg sau cand urc scarile simt ca trag o greutate dupa mine. Sunt foarte speriata pt ca nimeni nu a gasit rezolvarea problemelor mele.
Aceasta cistita post coitala ce inseamna mai exact?
Pe mine ma doare si atunci cand nu o fac, doar atunci cand sunt foarte excitata si la frig cu toate ca ma imbrac foarte bine.Nicioadata nu mi lipsesete maieul si dresurile la pantaloni. durerea de spate m a mai lasat, dar ma inteapa tot abdomenul.
pt ureaplasma mi s a dat azitrox 5 zile /1 gram/ priza unica. am reusit sa iau 2 zile un gram, dar ma durea f rau ficatul, splina, aveam senzatii de foma etc si am scazut doza la 500gr la 12 ore. dar dupa patru zile n am mai suportat o si am renuntat la ea. durerea exista mai departe, nu asa puternica dar este. si cand stau ghemuita sau cu picioarele ridicate simt ceva acolo.

Ce analize ar trebui sa mai fac?sau la cine sa ma mai duc?

multumesc anticipat si nu mi doresc decat sa rezolva aceasta problema ca nu mai rezist, din pacate, psihic. sa ma trezesc in fiecare zi cu aceeasi durere, sa nu fac fata la munca, mi a afectat toata viata.

Cu stima, Lelia

Offline

 

#488 2009-10-03 20:12:17

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

de ce nu iti faci  o vulvoscopie, colonoscopie etc? Intepaturi in vagin...

si dr. herghelegiu de la Sanador este un doctor bun. Ia-ti un concediu si interneaza-te pt toate investigatiile.

Offline

 

#489 2009-10-04 09:20:40

Littlebitchme
New member
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 20

Re: boli cu transmitere sexuala

Teste disponibile pentru diagnosticul infecţiilor cu transmitere sexuală, ?n laboratorul Synevo:

Antigen Chlamydia
Chlamydia trachomatis:IgA
Chlamydia trachomatis:IgG
Antigen Neisseria gonorrhoeae din secreţie urogenitală
Examen microscopic preparat proaspăt şi colorat al secreţiei vaginale
Examen microscopic preparat proaspăt şi colorat al secreţiei uretrale
Serologie sifilis (VDRL/RPR, TPHA)
VDRL/RPR cantitativ
ADN HPV - detecţie tipuri oncogene
ADN HPV ? genotipare
Virus herpetic1 şi 2:Anticorpi IgM
Virus herpetic 1 şi 2:Anticorpi Ig G
Ag HBs
Anti-HIV1+2

Offline

 

#490 2009-11-18 14:42:30

alizze
New member
Inregistrat: 2009-11-09
Mesaje: 16

Re: boli cu transmitere sexuala

Am si eu o nelamurire. Am primit tratament pentru vaginita ovule canesten si crema canesten. Ovulele au fost doar pentru 3 zile, iar crema pt 7. Inainte de tratament am avut niste mancarimi groaznice si ma ustura insuportabil la contactul cu apa si sapunul. Problema este ca au trecut cele 7 zile, dar inca mai simt mancarimi usoare, suportabile. Nu stiu ce sa fac. Sa continui tratamentul cu crema sau nu? Daca ma opresc poate iar se agraveaza. Sunt disperata ca nu scap de vaginita.
Sper ca am scris subiectul unde trebuie.

Offline

 

#491 2009-11-18 14:50:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: boli cu transmitere sexuala

mergi si fa iar o analiza de secretie

Offline

 

#492 2009-11-18 15:05:47

alizze
New member
Inregistrat: 2009-11-09
Mesaje: 16

Re: boli cu transmitere sexuala

Am mai facut o analiza dupa un tratament cand iar mi sa parut ca nu-i vindecata si nu mi-a iesit nimic, dar dupa 2 sapt nu mai puteam de mancarimi. Ma tem ca nu imi va iesi nici acum nimic si ma va apuca din nou disperarea.

Offline

 

#493 2009-11-18 16:01:30

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: boli cu transmitere sexuala

ti-ai facut toate analizele? adica secretzie vaginala, pap, chlamydia, mycoplasma, ureaplasma?

Offline

 

#494 2009-11-19 00:17:08

alizze
New member
Inregistrat: 2009-11-09
Mesaje: 16

Re: boli cu transmitere sexuala

primele 2 le-am facut sigur.urmatoarele 3 nu stiu. dar nu ar fi trebuit sa mi le faca doctorul. eu i-am zis problema. trebuia sa-i zic si ce analize vreau?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.