homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize Doctoressa!-2


#20 2011-07-05 11:43:14

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Am si eu o intrebare, stiu ca nu e topicul potrivit, mi-am facut programare maine pentru a analiza de secretie si antibiograma, era singura zi la ora la care puteam eu luna aceasta, insa ultima zi de ciclu am  avut-o sambata, oare e vreo problema ca trec doar 3 zile?
Va multumesc!

Offline

 



#21 2011-07-05 11:44:08

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

cristinaV a scris:

Am si eu o intrebare, stiu ca nu e topicul potrivit, mi-am facut programare maine pentru a analiza de secretie si antibiograma, era singura zi la ora la care puteam eu luna aceasta, insa ultima zi de ciclu am  avut-o sambata, oare e vreo problema ca trec doar 3 zile?
Va multumesc!

nu.

Offline

 

#22 2011-07-05 11:45:26

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Interpretare analize Doctoressa!

multumesc, voi reveni cand am rezultatul.

Offline

 

#23 2011-07-06 14:58:13

alexandra_17
New member
De la: Craiova/Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 8

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Multumesc din suflet pentru raspuns si de asemnea pentru urari!

Va doresc numai bine,
     Alexandra


esentele tari se tin in sticlute mici

Offline

 

#24 2011-07-11 23:59:10

ramona vasiliu
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 6

Re: Interpretare analize Doctoressa!

buna ziua! va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine in interpretare urmatorului rezultat:
ex. citobacteriologic secretii: vaginala/uretrala: placarde de celule epiteliale descuamate, reactie inflamatorie importanta, flora bacteriana bogata, bacilara.
secretie vaginala-cultura: cultura foarte saraca, mixta, fara semnificatie clinica dupa 48 de ore de incubare aeroba, absente colonii de candida spp.
va rog foarte mult sa imi rapundeti pentru ca sunt speriata si nu mai am rabdare inca o saptamana pana merg la medic.
va multumesc foarte mult! o zi buna!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-07-12 11:48:02

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Ai o vaginita mixta , medicul iti va prescrie ceva.Nu e grav.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#26 2011-07-12 12:03:18

ramona vasiliu
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 6

Re: Interpretare analize Doctoressa!

va multumesc foarte mult! m-am mai linistit....va doresc o zi frumoasa...

Offline

 

#27 2011-07-13 09:12:41

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Dupa ce am trait cu impresia 2 ani de zile ca am candida, cu vizite peste vizite la medic, tratamente peste tratamente esuate, acum sa aflu ca am streptococ hemolitic de tip B, sunt foarte indignata pe medicii astia care dau tratamente asa sa se afle in treaba.
Scuzati-ma mi-am varsat si eu of-ul
As vrea sa va intreb despre streptococul asta, cum apare si daca se trateaza repede, pe net am gasit numai in cazul femeilor insarcinate. Joi ma duc la medic, sper sa fie bine.

Offline

 

#28 2011-07-13 10:20:02

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

cristinaV a scris:

Dupa ce am trait cu impresia 2 ani de zile ca am candida, cu vizite peste vizite la medic, tratamente peste tratamente esuate, acum sa aflu ca am streptococ hemolitic de tip B, sunt foarte indignata pe medicii astia care dau tratamente asa sa se afle in treaba.
Scuzati-ma mi-am varsat si eu of-ul
As vrea sa va intreb despre streptococul asta, cum apare si daca se trateaza repede, pe net am gasit numai in cazul femeilor insarcinate. Joi ma duc la medic, sper sa fie bine.

si eu sunt foarte indignata cu oamenii care vorbesc doar ca sa se afle in treaba. e posibil sa fi avut candida de nenumarate ori, sa fi recidivat cum se intampla sau pur si simplu sa fie greu de tratat si acum sa ai acest streptococ. nu ai de unde sa stii si ca de cele mai multe ori probabil adevarul e la mijloc.

despre streptococ sunt o gramada de informatii pe forum, chiar eu am scris de cateva ori. se trateaza repede, nu e grav, stai linistita, o sa se rezolve repede.

Offline

 

#29 2011-07-13 11:20:14

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Interpretare analize Doctoressa!

multumesc pt raspuns, si eu m-am gandit la asta ca din candida sa fi dat in streptococ.

Offline

 

#30 2011-07-13 11:39:12

yooleeana
New member
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 8

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Va implor ajutati-ma!!!!!
De cca 5 luni ma "lupt" cu tot felul de chestii:sangerari, scurgeri, dureri, etc..
Am fost pana acum la 5 medici ginecologi care mi-au facut eco, analize, chiureta biopsic, si totusi...niciun rezultat concret.
Mai nou, m-am bagat de tot in ceata.
Ajutati-ma sa inteleg rezultatul unei secretii vaginale...
Celule epiteliale-superficiale si intermediare
Pmn-frecvente
hematii -
citoliza-rari medii...(pfff, aici nu inteleg tot ptr ca rezultatule sunt scrise de mana:(   )
bacili-doderlin numerosi
cocobacili-
coci-
fungi-
trichomonas vaginalis-
altele

Diagnostic: frotiu inflamator nespecific

Acum sa incerc sa explic:) :genericele sunt tiparite, iar rezultatele sunt scrise de mana.
in dreptul unora dintre ele(de ex.hematii)(unde eu am pus liniuta "-")de fapt sunt liniute trase

scz ptr ciudata explicatie, dar nu am gasit o explicatie mai ok

Dr mea mi-a spus telefonic asa:" nu e nimic, doar o inflamatie..."
(eu sunt din provincie si nu o sa aung f curand in buc)

Va multumesc anticipat!

Offline

 

#31 2011-07-13 11:48:20

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

cristinaV a scris:

multumesc pt raspuns, si eu m-am gandit la asta ca din candida sa fi dat in streptococ.

nu, sunt diferite, fara o legatura foarte precisa intre ele...dar evident orice dezechilibru favorizeaza un altul.

sanatate!

Offline

 

#32 2011-07-13 11:49:47

daenarys
Vizitator

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Yooleeana colposcopie ai facut?

 

#33 2011-07-13 11:52:47

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Interpretare analize Doctoressa!

moksha a scris:

cristinaV a scris:

multumesc pt raspuns, si eu m-am gandit la asta ca din candida sa fi dat in streptococ.

nu, sunt diferite, fara o legatura foarte precisa intre ele...dar evident orice dezechilibru favorizeaza un altul.

sanatate!

.
spune-mi si mie te rog  un  topic in care ai vb despre streptococ, ca sa nu te mai bat la cap aici.

Offline

 

#34 2011-07-13 12:51:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare analize Doctoressa!

cristinaV a scris:

moksha a scris:

cristinaV a scris:

multumesc pt raspuns, si eu m-am gandit la asta ca din candida sa fi dat in streptococ.

nu, sunt diferite, fara o legatura foarte precisa intre ele...dar evident orice dezechilibru favorizeaza un altul.

sanatate!

.
spune-mi si mie te rog  un  topic in care ai vb despre streptococ, ca sa nu te mai bat la cap aici.

http://forum.anticonceptionale.ro/t7260 … up-B-.html aici a raspuns doctoressa. repet, nu e nimic grav, nu ai de ce sa iti faci griji.

Offline

 

#35 2011-07-13 13:16:12

yooleeana
New member
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 8

Re: Interpretare analize Doctoressa!

daenarys a scris:

Yooleeana colposcopie ai facut?

nu, nu am facut...


pls, spune-mi macar o parere..., simt ca cedez psihic grater(((((

Ultima oara a fost editat de yooleeana (2011-07-13 13:30:27)

Offline

 

#36 2011-07-14 23:23:51

ramona vasiliu
New member
Inregistrat: 2011-07-07
Mesaje: 6

Re: Interpretare analize Doctoressa!

buna ziua! va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine in interpretare urmatorului rezultat al unui examen citologic-frotiu cervico-vaginal:
scorul bethesda-frotiu conventional;
satisfacator pentru evaluare;
negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna;
modificari celulare reactive asociate cu: inflamatie;
recomandari: de urmarit evolutia citologic.
acestea sunt toate chestiile care sunt bifate pe buletinul de analize...mai sunt multe alte chestii pe acolo dar nu sunt bifate...
va rog sa imi spuneti daca sunt ok...la analiza secretiei vaginale mi-a iesit ca am o vaginita mixta....va multumesc mult anticipat...

Offline

 

#37 2011-07-14 23:43:24

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Interpretare analize Doctoressa!

Ai o inflamatie,probabil de la vaginita,va trece cu tratament..


pc

Offline

 

#38 2011-07-15 08:39:50

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Interpretare analize Doctoressa!

am fost si eu la medic, am primit tratament pt streptococ, m-a consultat si a zis ca am si candida cu toate ca nu a iesit la analiza.tratamentul este eritromicina pentru mine si partener, o crema gynofit pe care a zis ca mi-o aplica ea, gyniel ovule si lactacyd o emulsie pt spalat la exterior, iar partenerului i-a mai dat canesten crema.
Intrebari: 1. oare ar trebuie sa mai iau un antimicotic?
               2.peste o saptamana plec in concediu, iau anticonceptionale, dupa ce termin tratamentul mai este nevoie sa ma protejez?
               3. azi noapte mi-a fost rau, am facut febra, azi am luat si eu coldrex, in aceste conditii pot sa incep tratamentul?
va multumesc! astept raspuns urgent....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.