homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Date cam triste despre contraceptia la romance


#1 2007-10-04 16:48:36

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

date cam triste despre contraceptia la romance

Am selectat cateva date despre contraceptie dintr-un comunicat de presa din 1 octombrie. Cam trist spun eu...

Româncele preferă încă metodele tradiţionale de contracepţie

Conform celui mai recent Studiu al Sănătăţii Reproducerii*, 24,2% dintre femeile din România folosesc metode tradiţionale (metodele naturale, coitul întrerupt şi altele), un procent încă foarte mare în comparaţie cu rata de utilizare regulată a contracepţiei moderne: 34%. Aproape jumătate din femeile din România nu folosesc nicio metodă contraceptivă în mod curent: 42%.

Toate studiile de specialitate arată că eficienţa metodelor tradiţionale este semnificativ redusă în comparaţie cu cele moderne. De exemplu, într-un an de zile, una din zece femei care folosesc coitul întrerupt rămâne însărcinată. La fel, în cazul calendarului şi al altor metode naturale, din 1000 de femei care le folosesc într-un an, între 30 şi 60 rămân însărcinate, în funcţie de metoda aleasă.

În comparaţie, în cazul pilulei, doar 3 dintre 1000 de femei care le folosesc rămân însărcinate, în timp ce la prezervativ, din 100 de cupluri, 2 pot avea o sarcină.

Motivele pentru care româncele preferă încă metodele tradiţionale, în defavoarea metodelor moderne, sunt variate: foarte multe invocă preferinţa partenereului (52%). Alte motive sunt lipsa de cunoştinţe legate de alte metode (39%), costul metodelor moderne (38%), metodele moderne sunt greu de obţinut (35%), dar şi recomandarea altei persoane (13.9%) sau convingeri religioase (13.7%).

Ce ziceti?


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 



#2 2007-10-04 17:08:41

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

asta pentru ca nu exista destula informare..in scoli mai ales ar trebui infiintate centre sau macar cursuri despre asa ceva..mai ales ca atunci este varsta la care fetele incep viata sexuala..


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#3 2007-10-04 17:14:44

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

eu cred ca f mult conteaza si educatia. in exemplele date de tine cam lipseste, dar asta e situatia. si cica am intrat in UE


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#4 2007-10-04 17:17:14

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

da conteaza educatia...ce sa le ceri celora ce stau la sate..si nu au alte conditii..suntem pudici sa vorbim despre sex chiar daca in joc e viata,sau sanatatea noastra..


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#5 2007-10-04 17:18:00

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

trist dar adevarat........


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-04 17:20:39

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

Mai adaug cateva date intresante... se pare ca si femeile de la oras nu stau prea bine cu educatia.

În funcţie de grupa de vârstă, coitul întrerupt este folosit preponderent de grupa de vârsta 30 – 34 ani - 26.6%. Femeile din mediul rural utilizează coitul întrerupt în proporţie de 33%, urmat de pilule -14%. Deşi tot pe primul loc, coitul întrerupt este utilizat de 20% dintre femeile din mediul urban. Datele Studiului Sănătăţii Reproducerii relevă faptul că, odată cu creşterea nivelului de educaţie şi a nivelului socio-economic scade utilizarea metodei coitus interruptus şi creşte utilizarea pilulelor şi/sau a prezervativelor.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#7 2007-10-04 19:58:46

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

Cifrele mi se par extrem de mici! Nu-i de mirare ca avem cea mai mare rata a avorturilor si a mortalitatii infantile din Europa grater


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#8 2007-10-04 20:27:57

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

si nepasarea sau inconstienta sunt factori importanti


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#9 2007-10-04 20:37:32

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

si eu zic la fel. dar poate ca astea deriva din lipsa de educatie. cu cat esti mai educat, cu atat te informezi mai mult


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#10 2007-10-04 22:46:55

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

vi se pare voua ca eu nu sunt destul de informata?tongue eu zic ca sunt..si inca mult,adica chit ca nu eram inainte,puneti la socoteala de cand sunt eu aici si citesc zilnic peste tot,chiar daca nu postez:)
si eu totusi folosesc coit intrerupt,din motive variate:)) inconstienta cred ca e primul:P


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#11 2007-10-05 10:52:18

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

cred ca e totusi o diferenta intre a alege sa faci ceva in cunostinta de cauza (adica esti informata, stii ce riscuri presupune si ce alte optiuni ai) si a face ceva din nestiinta (fac ceva ca asa vrea prietenul, dar nu ma interesez si de alte optiuni). eu una trebuie sa recunosc ca inainte sa descopar forumul nu prea stiam multe despre contraceptie in afara de prezervativ (pe care il foloseam).


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#12 2007-10-05 11:00:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: date cam triste despre contraceptia la romance

Iata din cauza ca asa stau lucrurile ma dau eu zilnic de foarte multe ori cu capul de pereti...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.