homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fetelor, un sfat pls !


#1 2007-10-07 17:18:13

Lili_delfi
Sr. member
De la: nowhere and everywhere
Inregistrat: 2007-09-26
Mesaje: 1074

Fetelor, un sfat pls !

Fetelor, am si eu o intrebare pt voi. Prietena mea cea mai buna are o mare problema. A calcat stramb si.... a ramas insarcinata. Insa nu a pastrat copilul. Ceea ce a uitat ea sa ii spuna doctorului : cu cateva seri inainte de ziua in care a avortat, a facut sex cu prietenul ei, neprotejat, si el a ejaculat in ea. Exista riscul sa poata sa mai ramana iar insarcinata, daca deja era insarcinata atunci? E ingrozita de ideea asta. Ce ziceti? Eu zic k nu...


Nimeni nu moare virgin... viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !

Offline

 



#2 2007-10-07 17:22:13

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Fetelor, un sfat pls !

pai cum sa ramana insarcinata daca era deja gravida? dar daca stau bine sa ma gandesc citisem in ziar o chestie de genu asta.......2 gemene nascute in aceeasi zi, dar concepute la diferenta de o luna. Nu stiu cat de adevarat este......ziceau k sunt cazuri de genu 1 la un milion sau mai mult....nu mai stiu sigur. Dar oricum.....hai exista ciclu peste sarcina....dar cat de "defect" sa fie organismul incat sa mai elibereze ovule din moment ce unu fusese deja fecundat.


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#3 2007-10-07 17:22:49

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Fetelor, un sfat pls !

da scuze ca-ti spun.. da prietena ta nu gandeste? hai 1 data s-a intamplat dar a2a e chiar aiurea.. dupa ce ca stii ca esti insarcinata si mai ales ca ai decis s fci avort mai faci prostia inkodata? nushu ce s-ti rasp aici.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#4 2007-10-07 17:24:37

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Fetelor, un sfat pls !

Blue.....ea a intrebat daca a ramas gravida......in momentul in care tipa deja era gravida......sarcina peste sarcina. Nu daca a ramas dupa ce a avortat


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#5 2007-10-07 17:26:59

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Fetelor, un sfat pls !

http://i23.servimg.com/u/f23/11/29/02/96/1310.gif http://i23.servimg.com/u/f23/11/29/02/96/1310.gif http://i23.servimg.com/u/f23/11/29/02/96/1310.gif


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-07 17:28:29

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Fetelor, un sfat pls !

te-a socat intrebarea vdaiana? Ai ramas fara cuvinte?


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#7 2007-10-07 17:30:51

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Fetelor, un sfat pls !

strange...sa aiba grija pe viitor si s a treaca pe antico.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#8 2007-10-07 17:36:14

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Fetelor, un sfat pls !

mitzili a scris:

te-a socat intrebarea vdaiana? Ai ramas fara cuvinte?

La maxim ca sa zic asa big_smile


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#9 2007-10-07 17:46:51

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Fetelor, un sfat pls !

lili, nu. pentru ca in timpul cat era gravida nu s-a mai eliberat inca un ovul. asta s-a intamplat la ceva timp dupa avort (nu stiu exact cat si nu vreau sa zic prostii). spermatozoizii nu aveau cum sa traiasca atat.

blue, ce ai auzit tu este un caz de uter dublu (parca asa ii zice). respectiva femeie avea 2 utere.


si ar fi frumos ca in caurile in care se pune o intrebare referitoare la o problema, sa incercati sa dati raspunsuri constructive. sau sa puneti intrebari care sa ajute. exprimarea mirarii si atat sau intrebari de genul "tipa asta nu gandeste?" nu cred ca isi aveau locul aici. fara suparare, blue si vdaiana.

Ultima oara a fost editat de Nashira (2007-10-07 17:49:34)


Nobody home

Offline

 

#10 2007-10-07 17:53:52

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Fetelor, un sfat pls !

Imi cer scuze pentru reactie dar cand am vazut intrebarea am ramas perplexa. Mea culpa!
Permiteti-mi sa adaug doar atat: daca o fata se simte destul de matura sa aibe viata sexuala, de ce nu se informeaza asupra tuturor aspectelor si ma refer in primul rand la protectie? Mi se pare de-a dreptul trist sa vezi asemenea intamplari cu fete tinere care nu gandesc inainte de a trece la fapte.
Inca o data imi cer scuze.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#11 2007-10-07 17:57:39

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Fetelor, un sfat pls !

pentru ca acasa nimeni nu le spune nimic pentru ca :sunt mici". la scoala nu are cine (stim cu totii ca orele de dirigentie sunt fie ore de motivare a absentelor si comunicare de note, fie ore de curs pentru materia dirigintelui) si deh... si profesorii sunt oameni; le e rusine.
iar ei/ele ori nu stiu unde sa se duca sa intrebe, ori, in buna traditie roamneasca, le e rusine de medic sau frica sa nu afle parintele.

am spus-o si o repet: nu ele sunt vinovate, ci parintii si sistemul de invatamant. cand s-a propus sa se introduca in scoli educatia sexuala, parintii au sarit de c*r in sus, sa nu fie invatat copiii lor la prostii. si copii platesc prostia asta.


Nobody home

Offline

 

#12 2007-10-07 18:00:14

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Fetelor, un sfat pls !

vdaiana daca toate s-ar informa inainte sa-si inceapa viata sexuala. sau daca s-ar informa si apoi ar si respecta informatiile alea nu ar mai exista atatea cazuri de avorturi. Din pacate unele incep sa se informeze cand deja dau de necaz, sau unele pun placerea (cel mai des a lui) pe primul plan si pe al doilea sanatatea lor

nashira cred k marea majoritate a fetelor de aici au cautat singure info despre contraceptie si nu au asteptat sa le pice de la parinti (care si asa tuna su fulgera daca afla ca fetele nu mai sunt virgine), sau de la profi. iar in anul 2007, cel putin in mediul urban parerea mea e ca nu se prea pune problema k nu au venit profii sa le vb despre prezervative, cand copii din ziua de azi sunt atat de precoce si au acces liber la informatie de orice fel

Ultima oara a fost editat de mitzili (2007-10-07 18:03:51)


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#13 2007-10-07 18:01:14

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Fetelor, un sfat pls !

ok imi cer scuze abia dupa ce am scris mi-am dat seama....dar sa incerce sa aiba grija pe viitor ca e spre binele ei. scuzoaiele mele.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#14 2007-10-07 18:15:16

Lili_delfi
Sr. member
De la: nowhere and everywhere
Inregistrat: 2007-09-26
Mesaje: 1074

Re: Fetelor, un sfat pls !

pai nu e asa mica sa nu stie... are 20 de ani, dar e mai inconstienta. problema e k dupa ce a avortat, ginecologul i-a spus k trebuie sa astepte sa ii vina menstruatia si sa ia anticonceptionale. a trecut vreo sapt, si e cam panicata k inca nu i-a venit. se gandeste disperata sa nu fi ramas iar. plus ca inca o dor mult sanii ( o dureau groaznic inca de cand ramasese ) .... deci? ce sa ii spun? as vrea sa o ajut, sa o calmez, i-am spus ce ati scris voi aici, dar tot e nelinistita...


Nimeni nu moare virgin... viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !

Offline

 

#15 2007-10-07 18:18:48

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Fetelor, un sfat pls !

Eventual sa mearga din nou la ginecologul care i-a facut avortul, sa discute cu el, sa lamureasca la cat timp ar trebui sa vina urmatoarea menstruatie.
Nu stiu dupa un avort la cat timp vine urmatoarea menstruatia normala.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#16 2007-10-07 18:19:04

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Fetelor, un sfat pls !

si eu zic ca nu are cum sa fi ramas iar


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#17 2007-10-07 18:19:36

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Fetelor, un sfat pls !

Tot ce poate face e sa astepte. Din cate am citit eu pe site hormonul de sarcina se poate sa mai fie prezent in organism la cateva zile de avort.


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#18 2007-10-07 18:24:45

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Fetelor, un sfat pls !

eu stiam ca ziua avortului e considerata prima zi a unui ciclu. deci menstra o va astepta in functie d eziua in care a facut avortul.
insarcinata nu mai e acum.


Nobody home

Offline

 

#19 2007-10-07 18:28:02

Lili_delfi
Sr. member
De la: nowhere and everywhere
Inregistrat: 2007-09-26
Mesaje: 1074

Re: Fetelor, un sfat pls !

adik menstra ii va veni la 28 de zile ( sau ma rog, depinde de cat are ea ciclul menstrual ) dupa ziua in care a facut avortul ?

vdaiana, nu vrea sa mai mearga la ginecologul ala, ii e cam rusine sa ii spuna k a facut sex neprotejat chiar inainte de avort. de fapt ii e rusine de ce ar putea sa creada medicul. k e inconstienta. si de fapt... cam asa e, ce sa mai...


Nimeni nu moare virgin... viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.