homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analizele si testele necesare unei sarcini


#1 2007-10-09 16:24:58

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

analizele si testele necesare unei sarcini

as vrea sa propun o discutie eventual cu mamicile sau viitoarele mamici de pe sait despre etapele sarcinii ,despre analizele obligatorii,despre ecografiile din timpul sarcinii la cate saptamani se fac anumite analize etc pentru a putea ajuta fetele care au nevoie de ajutor.
eu de exemplu am aflat de bebe la 4 sapt,atunci am si facut analizele uzuale de sange atat eu cat si sotul meu(grupa sanguina,rh,etc) apoi la 8 saptamani am facut secretia vaginala si urocultura pe la 9 sapt am facut toxoplasmoza(care mi se pare foarte importanta ),listeria,citomegalovirusul si vroiam si rubeola dar doctora mea a zis ca nu e cazul de ce nu stiu...la 12 saptamani am fost la eco si bebe avea 44mm i am putut vedea capul si manutele si cam atata acum sunt in 13 sapt si nush ce va urma probabil o morfofetala si o analiza pt sindromul down ,poate stiti voi....

Offline

 



#2 2007-10-09 16:46:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

analiza pt sindrom down se face doar daca ai peste 35 de ani sau sub dar la cerere. sunt asa de multe teste care nu isi au rostul...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-10-09 19:15:39

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

nu zice asa multe teste te scutesc de multe deceptii si uneori se mai poate face ceva eu una m am invazat cu toxoplasmoza despre care nici un ginecolog nu zice nimic ,si doar daca propui tu iti da sa o faci....si te trezesti cu malformatii la copil doamne fereste eu una consider ca e obligatia mea ca si gravida si viitoare mamica sa ma documentez si sa fac toate analizele posibile chiar daca costa enorm...decat sa regret mai tarziu.

Offline

 

#4 2007-10-09 19:20:32

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

eu as "enjoy the moment" la maxim decat sa stau stresata de la un test la altul...e optiunea fiecareia insa.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-10-09 19:26:23

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

nu stau stresata dar incerc sa fac totul ca la carte decat sa ma bucur in timpul sarcinii fara sa fac nimic si sa nasc un copil bolnav....dar cum ziceai fiecare face cum vrea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-03-04 13:24:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

si eu as vrea sa stiu acelasi lucru... care sunt analizele obligatorii (si nu ma refer doar la setul minim, ci la orice ar putea identifica un potential pericol pt copil - de ex, toxoplasmoza, asa cum spuneai, cryss, sau chlamydia... analize importante, dar pe care nu toti dr binevoiesc sa le prescrie....). m-ar interesa sa aflu si ce pericole pt sarcina aduce fiecare din acestea....

si eu sunt de acord cu tine, cryss... la fel, fara sa fiu paranoica, vreau ca atunci cand voi ramane insarcinata sa fiu eu stapana pe ce se petrece la mine in corp si sa nu ma bazez exclusiv pe medic... imi pare rau, dar nu mai acord nici unuia credibilitate 100%. si chiar daca as avea incredere maxima, vorba ta, mi se pare "datorie de graviduta" sa intelegi cat de cat ce-ti scrie pe analize, nu sa te uiti pierduta la ele si sa-ti faci ganduri negre pana ajungi la medic... eu una cred ca asa as fi mai linistita in sarcina wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2008-03-04 13:37:28

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

in plus fata de analizele de sange uzuale, urina si ex. citologic eu am mai facut testul torch( toxoplasmoza, citomegalovirus, rubeola si herpes simplex), care ar da malformatii fatului daca mama le contacteaza pe parcursul sarcinii. asta dupa ce medicul confirma sarcina. la 11-13 sapt. la echo ti se poate determina translucenta nucala care poate, de asemenea sa depisteze anumite anomalii cromozomiene. daca medicul nu poate masura prin echo( datorita pozitiei fatului) poti face dublu test care determina trisomia 18 si 21. la 21-23 sapt. se face morfologia fetala, faci alte analize uzuale sau nu in functie de cum se dezvolta sarcina.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#8 2008-03-04 18:24:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

aoleu, am ametit... tre sa inveti serios pt meseria de graviduta!! multumesc, fetelor


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#9 2008-03-05 08:05:48

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

nu e necesar sa faci toate analizele astea. sunt medici care nu le recomanda pacientelor toate analizele. si nu e bine nici sa devii paranoic smile. oricum viitoarele mamici sunt foarte grijulii si vor ca totul sa fie bine, dar nici asa ca pe toate perioada sarcinii sa te gandesti la ce analize sa mai faci...sa stii ca daca iti e dat sa ai probleme ai si nu poti sa faci nimic pt. asta. sunt lucruri care depind de medicina, dar o mare parte depind si de voia Domnului.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#10 2008-03-05 08:16:11

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

cred ca medicul tau o sa stie ce sa-ti recomande la momentul respectiv

Offline

 

#11 2008-03-05 10:02:48

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

medicul meu e unul dintre cei care recomanda o analiza daca are motive serioase sa o faca. toxo mi-a cerut si o aveam de acum 2 ani facuta. dar torch sau alte asemenea nu ne-a cerut. depinde si cat de agitata este mama si de medic in acelasi timp.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#12 2008-03-05 11:18:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

monika27 a scris:

nu e necesar sa faci toate analizele astea. sunt medici care nu le recomanda pacientelor toate analizele. si nu e bine nici sa devii paranoic smile. oricum viitoarele mamici sunt foarte grijulii si vor ca totul sa fie bine, dar nici asa ca pe toate perioada sarcinii sa te gandesti la ce analize sa mai faci...sa stii ca daca iti e dat sa ai probleme ai si nu poti sa faci nimic pt. asta. sunt lucruri care depind de medicina, dar o mare parte depind si de voia Domnului.

ai dreptate in legatura cu problemele ce nu tin de medicina.. dar nu mi-as ierta daca s-ar intampla ceva rau si ar fi vorba de o problema care este legata de medicina, care s-ar fi putut rezolva daca era descoperita la timp... si pt care eu nu m-am obosit sa fac o analiza. la asta ma refeream... ca, in rest, normal ca n-am sa am in sarcina fix gandul la analize, vorba ta, eu_vreau, atunci e momentul sa te bucuri cat mai mult... doar ca mi se pare important sa fii cat mai informata... din timp big_smile tocmai ca sa nu te mai stresezi atunci.

Ultima oara a fost editat de katami (2008-03-05 11:19:39)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2008-03-05 12:37:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

katami, iti spun cu toata sinceritatea...cu cit esti mai informata cu atit te stresezi mai rau...din proprie experienta iti zic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2008-03-05 12:42:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

da, clar...e asa de bine sa fii din cand in cand ignorant smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2008-03-05 13:06:17

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

numai sa fii ignorat cand trebuie smile

Offline

 

#16 2008-03-05 17:36:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

tongue ok... in cazul asta m-ati convins, nu mai am ce cauta pe forum (cel putin nu la subiecte medicale)... ca doar eu intrasem ca sa ma informez, n-am de gand sa-mi dau doctoratu-n medicina lol

eu_vreau... ma crezi ca asa am gandit si eu 20 de ani? ieseam afara iarna, in zapada, ma descaltam la picioarele goale si faceam miscare... radeam de cine-mi spunea ca pot raci jos. si, intr-adevar, mi-am stiut limita (sau m-a pazit Dumnezeu) si n-am avut nimic. dar de cand am... nush, parca am inceput sa constientizez o anumita responsabilitate, fata de mine si fata de cei dragi (in cazul despre care se discuta, fata de bebe din burtica). bine ca tu mai poti gandi asa, dupa ce ai avut, din cate stiu, partea ta de suferinta... chiar bine, bravo ca poti. eu una m-am prostit de cand cu bolile astea.

(si hai ca am prins ideea... ma obisnuiesc cu gandul ca-s panicoasa lol multumesc de info si, cand da dumnezeu sa vorbim "in concret"... sa nu ma lasati sa aflu prea multe si sa ma stresez! lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#17 2008-03-05 17:45:39

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

pai nu...e vb de inconstienta si ignoranta pana la un punct cum zicea si ralluka. ca daca e asa una dintre maniile studentului la medicina este ca are toate bolile. in toate se regaseste. cam asta e si mania femeii gravide din ziua de azi lol


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2008-03-05 17:55:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

sa stii c-asa-i... asa am patit dupa ce m-am apucat de citit pe net, m-am dus la dr si i-am zis sa-mi faca analizele pt... tot ce exista lol ca mi se parea ca se potrivesc lol si mi-a dat saraca femeie un teanc intreg de teste, dupa principiul "clientul nostru, stapanul nostru" lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2008-03-05 18:24:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: analizele si testele necesare unei sarcini

saraca femeie rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.