homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CHIST OVARIAN-2


#20 2007-10-30 13:16:21

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: CHIST OVARIAN

daNA24 a scris:

buna hmm ai consultat un ginecolog si ti-a spus asta ioana_smile_me? eu cred ca trebuiesc mai multe investigatii , eu mi[am facut analizele la sange si o analzia CA-125 si am luat pastile o luna de zile microgynon pe care mi le-a prescris dna doctor si am fost ieri la doctor si a disparut chistul , sunt asa happy azi asa ca du-te la un doc gineco si fa si alte investigatii te doare tare? eu zic sa mergi si la alt doctor cat mai repede si sa vezi ce iti spune si stai fara grija daca e sa te operezi nu este o operatie grea si poti pleca si in aceeiasi zi acasa ,,, mie asa mi-a spus doctora

Investigatiile suplimentare se fac in functie de afectiune, la fel se procedeaza in cazul tratamentului. Sunt multe tipuri de chisturi...
Un CA-125, insa cred ca e bine de facut pentru a confirma/infirma natura maligna a chistului.

Offline

 



#21 2007-10-30 18:31:49

ioana_smile_me
New member
Inregistrat: 2007-10-23
Mesaje: 5

Re: CHIST OVARIAN

buna fetelor smile am consultat mai multi medici, pentru durerile astea. Unul, de la o anumita clinica (despre care aveam o parere foarte buna), a luat chistul drept ovar si mi.a spus ca e doar o usoara inflamatie. Sigur ca am fost la ginecolog. Acuma iau un tratament, si intr.o saptamana merg iar la control, sa vedem daca trebuie scos sau nu.

durerea persista totusi. adica, ma doare ori de cate ori ma misc, si e foarte dureros daca ma aplec.

e aiurea pt ca sunt in concediu medical, si e foarte plictisitor. smile

va multumesc pt incurajari, sper sa fie bine in final

Ultima oara a fost editat de ioana_smile_me (2007-10-30 18:33:01)

Offline

 

#22 2007-12-04 12:51:37

andrutza
Vizitator

Re: CHIST OVARIAN

Si eu mi-am descoperit un chist pe ovarul drept in urma cu 2 ani....acum are dimensiunea de 34/26mm, a mai crescut in 6 luni cu 5 mm cam asa....am facut in urma cu 1 an aproape tratament cu Harmonett 3 luni, dar nu mi-a scazut absolut deloc. Medicul ginecolog acum mi-a prescris Diane 35, ieri am fost la dna doctor endocrinolog la care ma tratez pt tiroida si a spus ca nu stie exact ce-i cu chistul asta, mi-a zis ceva sa nu fie ceva de endometru, endometric ceva de genul asta. I-am spus ca eu pilule n-as mai vrea sa iau pt ca de la alea m-am simtit rau si a zis ca toate au reactii adverse si daca sunt mai sensibila o sa am ceva reactii adverse, a zis ca pot lua pilulele doar daca vreau eu, daca nu vreau sa nu le iau. Si a zis ca daca nu le iau sa incerc sa iau Duphaston 3 luni care e pe baza de progesteron si care sigur nu are ce sa-mi faca rau si movalis in primele 4 zile de menstra. Intrebarea mea este, duphastonul asta este si pt chisturi, poate sa-mi scada de la el sau nu? Si daca are vreo contraindicatie. A zis ca daca e de atata timp chistul sa nu ma stresez ca s-ar putea mari brusc pt ca ar fi tb sa se intample asta pana acum, iar in mai ma voi duce la Buc sa-mi fac o ecografie si acolo sa vad ce si cum, dna doctor mi-a recomandat o doctorita. E bine sa fac echo intravaginal sau din aceea normala? Ea mi=-a notat aici ca pe abdomen, e la fel de relevanta ca cea intravaginala?

 

#23 2007-12-04 13:56:14

roxanikuta
Hero member
Inregistrat: 2007-09-18
Mesaje: 3933

Re: CHIST OVARIAN

din cate stiu eu....cea transvaginala e mai eficienta...eu la fel am facut smile


I LOVE YOU is 8 letters....so is BULLSHIT... big_smile

Offline

 

#24 2007-12-04 14:35:36

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: CHIST OVARIAN

Andrutza, echografia transvaginala e mult mai relevanta decat cea transabdominala, insa un doctor ft. bun poate vedea ce trebuie si la cea transabdominala. Mie mi s-a prescris Duphaston pentru un chist, asadar e ok. Reactiile la acest medicament depind de organismul fiecareia, eu m-am simtit excelent, insa dupa 2 luni a aparut un alt chist si pe ovarul stang. De ce nu ai intrebat doctorul de riscuri pentru ca era cel mai indicat. Nu prea am inteles faza cu faptul ca s-ar putea mari brusc. Daca e intr-adevar endometriozic eu zic sa nu astepti pana in mai. La Bucuresti la cine intentionezi sa te duci?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-12-04 14:48:37

andrutza
Vizitator

Re: CHIST OVARIAN

Eu am intrebat-o pe dna doctor daca poate sa mi se mareasca si a zis ca nu, din moment ce de atata timp a ramas cam la aceeasi dimensiune sa nu ma stresez. Eu la Buc ma tratez la dna dr Adina Ghemigian, cea care il trateaza si pe Base smile si mi-a recomandat o doctorita la care sa-mi fac ecografia, se numeste Corina Neamtu la clinica medicala Sanador.
Dna doctor a zis ca duphastonul nu are ce rau sa-mi faca, dar vroiam sa mai aflu pareri daca e tot in genul pilulelor si daca da acelasi stari...

Ultima oara a fost editat de andrutza (2007-12-04 14:49:27)

 

#26 2007-12-04 14:56:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CHIST OVARIAN

pai e progesteron....da toate starile dependente de el adica: foame/ingrasat, in primul rind


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2007-12-04 14:59:44

andrutza
Vizitator

Re: CHIST OVARIAN

si in al doilea si al treilea rand? smile
Ameteli, stare din asta de moleseala, depresii, retinerea apei in tesuturi? da asa ceva? nici nu stiu ce sa fac ca e cu dus si intors cu hormonii astia dupa mine...dvs ce ziceti ca m-ar ajuta cu ceva duphaston-ul?

 

#28 2007-12-04 15:05:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CHIST OVARIAN

cu chistul tau?
eu tind sa cred ce zice endocrinologul...daca nu a crescut pina acum in atita timp lasa-l in pace si supravegheaza-l doar
Ameteli, stare din asta de moleseala-nu
depresii, retinerea apei in tesuturi-da


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#29 2007-12-04 15:07:37

andrutza
Vizitator

Re: CHIST OVARIAN

da referitor la chist daca m-ar ajuta duphaston-ul ca dumneai pt asta mi l-a recomandat in cazul in care nu vreau sa iau pilule....

 

#30 2007-12-04 15:20:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: CHIST OVARIAN

...nu stiu andrutza...nu prea cred


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2007-12-04 15:23:31

andrutza
Vizitator

Re: CHIST OVARIAN

Dar daca as lua pilule ar putea sa-mi dispara? Dr ginecolog de aici mi-a prescris diane iar endocrinologul yasmine, dar a zis ca nu are nimic impotriva nici pt diane. Insa eu i-am zis ca mi-e teama sa nu ma ingras sa nu ma simt iar rau avand in vedere ca m-am dezechilibrat de la harmonet si aveam niste stari super nasoale, iar dumneai a zis ca toate au aceleasi reactii si ca daca am avut la alea si de la astea pot avea aceleasi stari. Nici nu stiu ce sa fac, daca sa mai iau ceva sau sa-l las asa.

 

#32 2007-12-05 12:08:35

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: CHIST OVARIAN

doctoressa a scris:

...nu stiu andrutza...nu prea cred

De ce? ...nu poate sta cu chistul asa. Daca e solid? Nici macar doctorul nu prea stia care e natura lui.

Offline

 

#33 2007-12-05 12:50:46

andrutza
Vizitator

Re: CHIST OVARIAN

Pai eu la menstra nu am dureri, decat in prima zi de ciclu ma doare burta putin si pe urma trece, in rest nu ma deranjeaza ciclul il am f regulat. O sa incerc cu un medicament homeopat sa vedem poate da rezultate.

 

#34 2008-09-03 14:36:54

mary_micutzadiva
Full member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 170

Re: CHIST OVARIAN

Eu mam dus azi la medic ginecolog si pt chist ovarian de 3 cm si ovar stang micropolichistic plus dureri mari menstruale mia prescris diane 35.Nu stiti este bun? mie cam frica sa nu ma ingras.....ca si asa nus prea slaba......

Offline

 

#35 2008-09-03 23:37:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: CHIST OVARIAN

mary_micutzadiva ai warn pt posturi multiple...citeste regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#36 2008-11-02 20:53:36

mary_micutzadiva
Full member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 170

Re: CHIST OVARIAN

Buna seara! dr ginecolog ca sami zica natura chistului trebuie sa ma controleze.......?sau fac echograf? eu am doua luni de cand iau diane 35 la recomandarea dr ginecolog tp de 6 luni si acum nu stiu ce sa fac........oare sa fac ecografie sa vad daca a mai crescut sau cedat?..........sa ma duc la control la dr ginecolog...........?

Offline

 

#37 2008-11-02 20:54:33

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: CHIST OVARIAN

ca sa vezi natura chistului tb sa faci ecografie.
de cand n-ai mai facut? de obicei la 6 luni se fac ecografiile.

Offline

 

#38 2008-11-02 20:55:04

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: CHIST OVARIAN

mergi la ginecolog si cred ca o sa iti faca o ecografie ca sa vada daca e totul ok.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.