homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?


#1 2007-10-12 13:40:19

codynna
Full member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 275

unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

fetelor...d cateva zile mi-am tot pipait sanii si am descoperi k la sanul drept am un fel d nodul...cel putin e diferit fata de cel stang.mama mi-a spus ..cand era ea mai mica a crezut tot la fel dar era un fel de grasime care se elimina cand iti incepi viatza sexuala(cel putin asta i s-a spus ei pe vremea  acceea).trebuie sa ma duc la medicul d familie sa imi dea trimitere dar unde?si sincer tine d ginecologie??hellp me cu o parere:d


Cand e totul trist...kand nu vezi lumnitza d la capatul tunelului...gandeste-te ....k undeva in lume....exista o persoana care tzine la tn.....si ca orice ai face...oricat de mare ar fi distantza spre lumina.....ai vointza...pntr ca e mult mai aproape decat crezi:P

Offline

 



#2 2007-10-12 13:42:46

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

Cel mai indicat ar fi sa te duci la ginecolog dupa parerea mea. In mod normal un consult ginecologic ar trebui sa includa si palparea sanilor, dar la noi mai rar...

Offline

 

#3 2007-10-12 13:43:30

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

mergi la doc de familie si iti da trimitere la ginecologie

Ultima oara a fost editat de brunetzik (2007-10-12 13:43:50)


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#4 2007-10-12 13:56:54

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

la nici-un ginecolog! la endocrinolog!   daca faci intai si o ecografie la sani e super! ti-o si interpreteaza. Eu asa am facut si apoi am fost si la un oncolog pt siguranta mea, m-a palpat si e ok.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#5 2007-10-12 13:59:02

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

si de la ginecolog iti poate da trimitrere la oncologie si sa itit faci ecografie ... matusa mea asa a fost la gine apoi la oncologie si sper fericirea noastra era totul in regula


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-12 14:04:22

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

daliana a scris:

la nici-un ginecolog! la endocrinolog!   daca faci intai si o ecografie la sani e super! ti-o si interpreteaza. Eu asa am facut si apoi am fost si la un oncolog pt siguranta mea, m-a palpat si e ok.

Ha?! De unde pana unde medicul care se ocupa cu glandele endocrine trebuie sa-i diagnosticheze nodulul LA SAN?
Se intelege ca dupa palpare ginecologul trebuie sa-i faca si echo si dupa aceea daca sunt probleme ii recomanda o mamografie si dupa aceea (daca-i grav!!!) se duce la oncologie.
Nodulii mamari au atatea cauze si pot fi de n feluri, asa ca sa nu ne gandim la cancer si sa nu speriem fata.

Offline

 

#7 2007-10-12 14:04:49

codynna
Full member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 275

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

am inteles.va multumesc pntr raspunsuri.


Cand e totul trist...kand nu vezi lumnitza d la capatul tunelului...gandeste-te ....k undeva in lume....exista o persoana care tzine la tn.....si ca orice ai face...oricat de mare ar fi distantza spre lumina.....ai vointza...pntr ca e mult mai aproape decat crezi:P

Offline

 

#8 2007-10-12 14:07:19

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

ET a scris:

daliana a scris:

la nici-un ginecolog! la endocrinolog!   daca faci intai si o ecografie la sani e super! ti-o si interpreteaza. Eu asa am facut si apoi am fost si la un oncolog pt siguranta mea, m-a palpat si e ok.

Ha?! De unde pana unde medicul care se ocupa cu glandele endocrine trebuie sa-i diagnosticheze nodulul LA SAN?
Se intelege ca dupa palpare ginecologul trebuie sa-i faca si echo si dupa aceea daca sunt probleme ii recomanda o mamografie si dupa aceea (daca-i grav!!!) se duce la oncologie.
Nodulii mamari au atatea cauze si pot fi de n feluri, asa ca sa nu ne gandim la cancer si sa nu speriem fata.

subscriu.si eu am un nodul.am fost la ginecolog am facut ecografie nu sunt probleme.la oncolog nu cred ca este cazul sa te duci.vb lui ET sa nu speriem fata smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2007-10-12 14:12:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

la ginecologie se merge! de acolo va vedea ginecologul daca e cazul de endocrine, onco sau mai stiu eu unde. ginecologia e primul pas.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#10 2007-10-12 16:40:40

domino
Full member
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 250

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

eu am fost la endocrinolog si pe langa tiroida, mi-a palpat si sanii si a gasit 2 noduli...de frica nu m-am dus sa continui analizele sa vad ce fel de noduli sunt...poate si pentru simplul fapt ca de fiecare data cand incerc sa caut acei noduli eu nu-i simt desi doctorita mi-a aratat cu exactitate unde sunt sad ...


Nothing happens without a reason...

Offline

 

#11 2007-10-12 16:47:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

si medicul de familie stie sa palpeze simii...la fel si ginecologul si endocrinologul...toti acestia pot da trimitere la echografie....firesc e sa incepi de la medicul de familie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-10-12 16:53:56

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

daca face mai intai ecografie scapa de un drum la medic, oricum o trimite acolo


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#13 2007-10-12 16:58:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

daca e nevoie....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-10-13 19:18:58

oana irina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 67

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

eu te sfatuiesc sa te duci la Renasterea acolo ti se poate face si ecografie si poti sa fi consultata si de catre un medic ginecolog. iar preturile sunt simbolice fata de alte locuri,  cu 60 lei iti faci ecografie bilaterala + consultatie. suni si te programezi si daca ai trimitere nu platesti, dar daca vrei sa fii sigura poti sa intrebi.

Offline

 

#15 2008-02-20 11:55:56

geo.b
Full member
Inregistrat: 2007-11-11
Mesaje: 241

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

si eu am auzit in curand de o cunostiinta care are cancer la san...vai e dureros, i-a taiat sanul respectiv si e f rau acum mai ales dpdv psihic....
Noi fetele de la ce varsta ar trebui sa fim interesate d aalizele privind cancerul la san?? auzisem pe undeva ca in special dupa varsta de 30 apar problemele astea...
nu vreau sa fiu prea paranoica, dar de cand folosesc antibebe am o tensiune mare la sani, stiu ca e din cauza pastilelor, insa nu strica niciodata sa fiu precauta...


and love saves the day...

Offline

 

#16 2008-02-20 12:01:51

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

Cancerul nu are o varsta. Normal este sa ne palpam sanii o data pe luna si la primul semn care ni se pare suspect sa mergem la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#17 2008-02-20 12:03:36

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

Dupa 30-35 de ani, insa e necesar sa fii vigilenta si pana atunci (sa te autoexaminezi, sa te consulte medicul de familie sau ginecologul la un control de rutina). Tensiunea pe care o simti la sani nu indica vreo afectiune, este doar urmarea temporara a administrarii anticonceptionalelor. E bine sa-ti faci din cand in cand e echografie.

Offline

 

#18 2008-02-20 12:06:36

geo.b
Full member
Inregistrat: 2007-11-11
Mesaje: 241

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

mersi fetelor... puss


and love saves the day...

Offline

 

#19 2008-05-23 12:54:50

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: unde ar trebui sa ma duk daca as avea nodul la san?

pt noduli la san se merge la un medic oncolog dupa ce s-a facut o ecografie amanuntita, acesta palpeaza sanul si eventual stabileste natura nodului si da un tratament sau indruma spre operatie daca e un nodul cancerigen - doamne fereste, sa ne fereasca sfantul!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.