homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Foliculita?


#1 2007-11-03 17:01:18

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Foliculita?

la 2-3 saptamani dupa epilatul inghinal cu ceara,cand incepuse deja sa imi creasca parul inapoi,au inceput sa imi apara bubite (doar in fata,pe Muntele lui Venus). unele erau din cauza parului crescut sub piele iar celelalte aveau doar puroi.am scos firele de par de sub piele,am dezinfectat zona, am stors puroiul,m-am dat cu Advantan....dupa vreo doua zile,3 dintre bubite au crescut in dimensiune si s-au intarit/umflat. sunt adanci (se simte) si nu imi trec cu nimic! puroi fac rar.si e groaznic! am folosit betaderm o vreme si se diminuasera,apoi betadermul a disparut de pe piata si de atunci am ramas cu ele.acum fac puroi din cand in cand si e stresant si jenant sa le am acolo.am citit pe internet si e posibil sa am foliculita (fire de par infectate sub piele,adanc, care nu se vad).
ce sa fac pentru a rezolva problema? va intreb pe voi intai , poate ati mai trecut prin asta.daca nu, cu toata rusinea (arata oribil!) voi merge la un medic dermatolog. mentionez ca nu am nici un fel de bts, analizele sunt la zi si nici nu cred ca are vreo legatura ptr ca apar doar in fata ,sus. am avut candidoza dar dupa tratament a trecut.
in afara de epilatul cu ceara nu am alta solutie, de la lama si de la crema ma irit foarte tare ,iar de epilat trebuie sa ma epilez...


Cocorosie!

Offline

 



#2 2007-11-03 17:36:39

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Foliculita?

Eu folosesc Panderm cand imi apar acele bubite dupa ce ma rad. Dar la mine nu face puroi, nici nu se umfla. Mai bine te duci la dermatolog si rezolvi problema.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#3 2007-11-05 15:46:35

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: Foliculita?

mi-am luat inima in dinti , m-am dezinfectat bine , am luat un ac steril si am spart o umflatura...iar dedesubt era un fir de par crescut complet, dar foarte foarte adanc sub piele,pe care l-am scos cu greutate...avea o radacina gigantica! din ce cauza cresc firele sub piele? am decis ca macar in fata sa nu ma mai epilez, decat pe marginea chilotului...


Cocorosie!

Offline

 

#4 2007-11-05 16:39:44

Hanuschak
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 243

Re: Foliculita?

eu am avut foliculita si te inteleg...e groaznic si tocmai de aia de stafuiesc sa mergi la dermatolog cat mai repede sa-ti dea tratament, pentru ca daca te tratezi de la inceput ai sanse sa scapi repede. eu de exemplu nu am facut asa si am ajuns la doctor dupa ce deja aveam si pe picioare. m-am chinuit ffff mult timp sa scap, cu medicamente si cu o solutie pe care o folosesc dupa fiecare epilare si pe care o comand la farmacie. mie mi-a aparut de la aparatul de ras, pe care acum, din fericire nu-l mai folosesc, ci folosesc ceara. de fapt de cand am inceput tratamentul pentru foliculita am renuntat la aparat si sa tot fie 5 ani de atunci. acum insa e totul ok, nu mai am nimic, nici macar semne, mai imi apar fire de par sub piele, dar le scot usor si apoi le dau cu solutie. asa ca fuguta la medic.


Don't drink water, fish have sex in it

Offline

 

#5 2007-11-06 16:17:40

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: Foliculita?

multumesc muuuult de tot pentru raspuns! o sa merg la un dermatolog....bine ca stiu ca exista cale de vindecare! Pup!


Cocorosie!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-11-06 17:18:19

Hanuschak
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 243

Re: Foliculita?

cu multa placere...succes


Don't drink water, fish have sex in it

Offline

 

#7 2007-12-07 20:51:30

iepurash_20
New member
Inregistrat: 2007-11-27
Mesaje: 44

Re: Foliculita?

Uff...si mie mi-a aparut fetelor o buba din asta imensa....sad...am mai avut una dar mai micuta....nu se inrosise...era in zona axilara...acum e in zona inghinala....exact pe muntele lui Venus..aproape de burta...e unul singur dar e f mare......s-a inrosit zona din jurul lui...ma doare ingrozitor...e destul de adanc si tare....undeva in jur...sub piele:(..Ideea e k pana acum am dat doar cu Betadina...Tinctura de propolis..nu am putu folosi nimic altceva ptr k am inceput anticonceptionalele si mi-e frik sa nu interactioneze:(( Aveti idee.....?O metoda prin care sa scap ptr k ma doar rau si in plus.....nu pot aparea in fata prietenului meu cu ditai buboiul:(?....Mersi anticipat > va poop

Offline

 

#8 2010-05-10 16:15:40

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: Foliculita?

mie mi a rec cosmeticiana care ma face sa folosesc Baneocin daca a mai folosit cineva sa imi spuna. M as duce la Dermatolog dar m cam saturat de 7 dr sapte pareri din care 6 proaste si trb sa imi dau eu seama ce e m bine.

Offline

 

#9 2010-05-10 20:51:57

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Foliculita?

E bun Baneocin... o prietena se epila pe brate, si facea bubite multe. Si ei i s-a recomandat, si a scapat de iritatiile de dupa.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2010-05-10 22:47:02

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: Foliculita?

si eu am avut problema asta cu foliculita cel putin asta cred ca era. am facut prostia de a ma epila pe brate total si aproape de umeri mi-au iesit dupa epilat super multe bubite care acuma au trecut dar am semne ca si cum as fi avut acnee pe brate in zona respectiva. cum as putea sa scap de semne? aveti ceva idei smile

Offline

 

#11 2010-05-11 10:22:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Foliculita?

mozarella a scris:

M as duce la Dermatolog dar m cam saturat de 7 dr sapte pareri din care 6 proaste si trb sa imi dau eu seama ce e m bine.

foarte adevarat!

Offline

 

#12 2010-05-12 23:09:48

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: Foliculita?

Baneocinul interactioneaza cu ac`urile?

Offline

 

#13 2010-05-12 23:36:19

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Foliculita?

Baneocinul nu interactioneaza cu acc-urile pt ca se uzeaza extern ..la suprafata pielii.
Si da este foarte bun de folosit dupa epilare mai ales in zonele mai sensibile inghinal si axial ...contine antibiotic si nu se ma infecteaza zona .

Iepurash ..cred ca tu ai un fir de par mai adanc sub piele si foarte infectat....va ajunge mai la suprafata si atunci poti merge la o cosmeticiana sa ti-l scoata , exista niste ace speciale si sterile care se folosesc ....bafta !

Ultima oara a fost editat de You_and_Me (2010-05-12 23:37:40)


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.