homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!


#1 2007-11-07 12:12:07

ariadne169
Membru
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 3

Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Buna fetelor!

Iau Yasmin de 2 luni si totul a fost ok, iar luna trecuta pe 12 a venit prietenul meu in vizita la mine (suntem in relatie la distanta... mare). Terminasem  folie si imi venise ciclul pe 9, asa ca am avut raporturi sexuale neprotejate in cele 10 zile cat a stat la mine.
In timpul asta am inceput a doua folie, pe care am luat-o in intregime, am terminat-o sambata pe 3, fara nici o pastiluta omisa etc. Luna trecuta ciclul mi-a venit marti seara dupa ce terminasem folia sambata, asa ca ceva imi spune sa nu ma nelinistesc, sunt doar in ziua de dupa... dar imi fac griji pentru ca n-am mai luat contraceptive pana acum si mi-e teama sa nu fi dat gres.

E posibil sa fiu insarcinata? cum pot afla - la cat timp e indicat sa fac un test de sarcina la domiciliu?
De asemenea, sa incep urmatoarea folie de yasmin duminica, asa cum ar trebui, chiar daca nu-mi vine ciclul?

multumesc mult pentru raspunsuri! mi-aduc aminte ca postase cineva ceva asemanator aici mai demult, dar nu gasesc threadul...

Mersi din nou! Astept raspunsul vostru!!!!

Offline

 



#2 2007-11-07 12:17:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

mai este pana duminica.rabdare. daca nu vine pana duminica duminica faci testul sau luni dimineata. daca e negativ incepi folia noua.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2007-11-07 12:24:12

cristinutz
New member
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 40

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Si eu tot asa m-am speriat ca trebuia sa vina vineri si a venit pana la urma sambata pe seara. Asa ca mi-am facut griji aiurea mai ales ca si eu ca si tine le-am luat corect, asa ca nu-ti mai face griji! smile


Cand ma analizez ma sperii, cand ma compar ma linistesc!

Offline

 

#4 2007-11-07 12:29:43

ariadne169
Membru
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 3

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Multumesc, fetelor, de raspunsurile rapide! Astept pana duminica atunci...

Offline

 

#5 2007-11-30 13:39:03

alemec
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-12-14
Mesaje: 17

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

eu iau jeanine de 7 luni ... trebuia sa imi vina ciclul marti si deja e vineri :-<

Ultima oara a fost editat de alemec (2007-11-30 13:40:24)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-11-30 13:55:40

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

asteptati si nu va mai stresati asa...trebuie sa vina in cele 7 zile de pauza

Offline

 

#7 2007-11-30 15:29:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

alemec a scris:

eu iau jeanine de 7 luni ... trebuia sa imi vina ciclul marti si deja e vineri :-<

ca sa stai linistita fa un test de sarcina...insa e mai mult decit putin probabil sa fie vreo problema. nu te stresa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-12-03 12:54:55

alemec
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-12-14
Mesaje: 17

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

azi e ziua in care trebuie sa incep o noua cutie de jeanine si ciclul nu a venit inca....am facut un test de sarcina care a iesit negativ + am si fost la medic care mi-a spus ca se poate intampla sa nu vina ciclul, sa incep noua cutie de jeanine, iar daca nici luna viitore nu vine o sa intrerup tratamentul cu anticonceptionale.....deci se poate intampla sa nu ai ciclu...

Offline

 

#9 2007-12-03 13:14:20

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

nu trebuie sa l inrerupi luna viitoare daca nu apare...ci doar sa schimbi anticonceptionalele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2007-12-03 14:15:30

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

corect. le schimbi...

Offline

 

#11 2007-12-16 00:28:17

sandi
Membru
Inregistrat: 2007-12-15
Mesaje: 3

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

si eu am inceput folie noua de yasmin dupa pauza de 7 zile doar ca nu am avut menstruatie in acest timp ci o secretie maronie

Offline

 

#12 2014-07-23 03:55:25

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Simt ca voi innebuni.. Iau Karissa si pana acum imi venea ciclul in ziua de marti, a3a zi. N a venit inca si ma sperii. Am avut contact neprotejat in prima zi a foliei(duminica) iar joi vineri a trebuit sa iau antibiotic. Iau AC de vrei 3 luni. Am avut dureri mari in burta de la ultima menstruatie, am fost la gineco si mi a spus ca ar fi ceva legat de tranzit. mi a dat flamexim si ovule ccervugid pt ca imi revenise candida din nou(ovulele le am terminat luni acum, am avut 5). Am facut un test seara, la aproximativ doua saptamani de la contactul acela si a iesit negativ. Antibioticele luate dupa 4-5 zile mi au afectat contactul de atunci? Poate varia ziua in care sa imi vine menstra? Nu suport sa astept, nu am avut probleme cu menstra asa.. simt ca voi innebuni.. nu pot face nimic..ideea ca nu mi vine ma da peste cap.. Help va rog:(

Ultima oara a fost editat de cargoo5 (2014-07-23 03:57:00)

Offline

 

#13 2014-07-23 09:09:09

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Antibioticul luat nu avea cum sa afecteze protectia de duminica. Acel contact a fost protejat. Nu te stresa ca acel contact nu pune probleme. Asteapta menstra si daca nu vine nici luna viitoare mergi la medicul de planning. Si poti sa faci un test la 3 saptamani de la contact daca vrei sa te linistesti. Dar tine cont ca se mai intampla sa nu vina menstruatia. I portant e sa nu se repete


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#14 2014-07-23 09:42:05

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

QueenOfRoses a scris:

Antibioticul luat nu avea cum sa afecteze protectia de duminica. Acel contact a fost protejat. Nu te stresa ca acel contact nu pune probleme. Asteapta menstra si daca nu vine nici luna viitoare mergi la medicul de planning. Si poti sa faci un test la 3 saptamani de la contact daca vrei sa te linistesti. Dar tine cont ca se mai intampla sa nu vina menstruatia. I portant e sa nu se repete

Am facut un test acum, la 5 lei..numai ca am uitat sa l tin orizontal, cum zice in prospect. Intrebarea mea prosteasca..are vreo relevata? A iesit negativ. Ma sperii mult, pt ca vineri trebuie sa plec la munte si nu vreau sa am surprize din nou. Vreau sa stau linistita. Duminica ar trebui sa incep folia. Nu am un medic de planning, merg la ginecologul care ma stie de cand m a scos din mama... Nu am simptome de ciclu...am avut o durere de san pe la mijlocul foliei, iar durerile de burta banui sa fi fost legate si de tranzitul lenes (ma gandesc eventual si la ceva probleme genetice, pt ca exista in familie probleme cu matzele interne) si in acelasi timp ma gandesc ca poate mi am rupt/intins ceva prin burta (am facut sala2 sapt jumate si am tras ca nebuna...). Doctora mi a spus ceva(ce mi a intrat pe o ureche si a iesit pe alta) despre faptu ca daca nu mi vine menstra, dar spera sa mi vina.
Ce sa fac..sa o anunt totusi pe doctora..si sa mi cumpar o folie noua.. sa incep pastilele duminica? Ce se intampla daca nu mi vine mai mult timp menstra? Multumesc tare mult pt raspunsuri, incerc acum sa nu ma mai stresez(devin ipohondra uneori...()

Offline

 

#15 2014-07-23 10:02:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

nu se intampla nimic daca nu-ti vine menstra, oricum nu e menstruatie propriu-zisa, e o sangerare de privatie
AC subtiaza endometrul si de aceea sangerarea poate deveni extrem de redusa si chiar sa dispara, nu e nimic anormal
eu sunt convinsa ca nu ai niciun motiv de panica

Offline

 

#16 2014-07-23 10:09:25

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Mama iar incepe..ca se poate ramane si cu pastile... si se panicheaza..eu abia m am calmat.. e neplacut sa nu mi vina menstra.. in 11 ani de zile, numai o singura data pana acum mi a lipsit menstra o luna..

Ultima oara a fost editat de cargoo5 (2014-07-23 10:14:18)

Offline

 

#17 2014-07-23 10:12:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

nu, nu se poate ramane daca le iei corect, cum e cazul tau

Offline

 

#18 2014-07-23 10:19:24

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Heimdall, stii ca o luasem pe campii in alt post..incepeam prosteste sa ma indoiesc de faptul ca am pierdut o pastila in timp ce o inghiteam.. dar..am facut 2 teste, ambele negative. ultimul acum, depaseste 3 sapt de la acel contact. numai cand fac prostii de genul(neprotejat) patesc tampenii. stiu intr un fel ca e absurd sa utilizez prezul cand iau AC, dar il utilizam ca sa nu transmit candida. si tocmai cand nu ne am protejat..am reusit sa transmit asta.. multumesc mult Heimdall si QueenOfRoses pentru raspunsuri.puss puss  Sper sa fiu bine..

Offline

 

#19 2014-07-25 23:58:16

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: Intarziere ciclu cu Yasmin? Help!

Hey, mi a venit menstruatia miercuri pana la urma..ieri a mai curs putin iar azi e zero. practic daca adun orele...din 3 zile..am avut numai o zi menstra. e..normal? pana acum venea marti si tinea macar 3 zile:|

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.