homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ptr mika


#1 2007-11-13 21:50:19

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

ptr mika

nu stiu daca am inteles bine, dar esti medic stomatolog mika, asa e?
sper sa nu gresesc...in cazul in care nu gresesc, as avea o intrebare...raspunde-mi te rog daca se poate...am 2 plombe la incisivii de sus...la unul din ei nu mai am nerv. am fost si mi-am schimbat plombele si pe cel fara nerv l-am si albit si i-am schimbat plomba... azi mi-am pus plomba si cand ma aplec simt o durere, ca si cum as mai avea nerv...nu stiu cum sa explic...ce ar putea fi asta?am si avut la dintele asta o operatie de granulom acum 2 ani...imi poti da vreo sugestie? multumesc mult...
inca ceva...in timp ce medicul stomatolog mi-a facut toate chestiile astea la dinte, nu m-a durut deloc, nimic...si mi se pare ciudat sa ma doara acum...grater( si numai cand ma aplec brusc...oooooff

Ultima oara a fost editat de mara21 (2007-11-13 22:11:07)


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 



#2 2007-11-14 13:47:53

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: ptr mika

si mie mi se pare ciudat...mergi inapoi la medicul care ti-a lucrat...eu as da o radiografie ca sa vad daca e ceva la varful radacinii, mai ales ca ai spus ca ai avut un granulom. dar e ciudat ca te doare numai cand te apleci. si pe mine acum cateva luni ma durea un dinte cand saream... f ciudat si nici pana acum nu am reusit sa aflu motivul pt ca la radiografie nu se vede nimic big_smile in fine...mergi asa la medicul tau sa vada dc e ceva. mai mult nu stiu ce sa iti zic...sorry

Offline

 

#3 2007-11-14 14:32:02

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: ptr mika

multumesc mika...o sa merg sa vad care poate fi problema...ma doare destul de rar totusi si durerea e ca un fel de pulsatie...of ca m-am saturat de probleme...multumesc inca o data.


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#4 2007-11-14 14:36:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: ptr mika

se poate intampla sa si radieze durerea de de la un alt dinte sau o alta masea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2007-11-14 14:41:06

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: ptr mika

crys_ty_na a scris:

se poate intampla sa si radieze durerea de de la un alt dinte sau o alta masea...

se poate si asta crys_ty_na...o sa ma duc iar, sa vad ce Dumnezeu s-a mai intamplat...sunt asa de dezamagita. sper sa nu trebuiasca sa-mi scoata iar plomba, sa ma mai chinuie ca o sa mor de suparare...grater(


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-11-14 16:54:57

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: ptr mika

poate sa iradieze dar e ciudat ca o doare numai cand se apleaca...de obicei durerea pulsatila apare in infectii...hmmmmmm...chiar m-ai incuiat...sa imi zici si mie te rog ce iti spune medicul tau. sunt tare curioasa wink

Offline

 

#7 2007-11-14 16:59:38

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: ptr mika

pentru mika : eu am un dinte (intre incisiv si canin - nu stiu cum se cheama) al carui nerv e scos de vreo 5 ani si s-a inchis la culoare. 2 intrebari am:
1. cand pot sa ma astept sa se rupa? (am inteles ca asta se cam intampla cu dintii fara nerv)
2. desi e scos nervul, uneori la frig ma doare foarte tare sau pulseaza - posibil sa fi ramas vreun rest de nerv? alte probleme nu mi-a facut, dar de inchis la culoare s-a inchis.

Multumesc!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#8 2007-11-14 17:09:58

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: ptr mika

buna seara... eu am 3 masele lipsa (extractii) doua pe  o parte si una pe celalata parte , sus. am ales un implant, dar nu e suficient os pentru implant asa ca doctorul mi-a dat alternativa: sinus lift, adica adaugirea de os (o parte de la mine, o extractie de molar care nu foloseste ca e stramba si "calca" afara si o parte os artificial). sincer mi-e teama si de post-operatie ,mi-a spus ca voi snagera pe nas a doua zi, vreo 2-3 saptamani nu voi putea tusi, stranuta, flaca umflata....etc. antibiotic... crezi draga mik ca nu pot gasi siu o alta solutie? practic in aceeasi sedinta fac extractie de molar , sinus lift si mi-a spus ca poate sa faca si implantul....


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#9 2007-11-14 18:57:05

mara21
Full member
Inregistrat: 2007-10-19
Mesaje: 539

Re: ptr mika

mika a scris:

poate sa iradieze dar e ciudat ca o doare numai cand se apleaca...de obicei durerea pulsatila apare in infectii...hmmmmmm...chiar m-ai incuiat...sa imi zici si mie te rog ce iti spune medicul tau. sunt tare curioasa wink

prima data a inceput sa ma doara cand m-am aplecat brusc...acum daca ma aplec nu ma mai doare...ma doare asa din senin un pic, dupa aia imi apare iar dupa cateva ore...e tare ciudat. o sa vad ce-mi spune medicul si o sa-ti comunic si tie...sad


Should I give up... or... should I just keep chasing pavements...?

Offline

 

#10 2007-11-23 13:14:58

iony
Sr. member
De la: stres
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 1773

Re: ptr mika

am si eu o intrebare pt u...mama mea a inceput sa aiba probleme cu dantura de aproximativ 2 ani, asta insemnand k dintii ii devin din ce in ce mai sensibili...a pus o plomba unui canin, dar aceasta cade mereu.medicul ei a spus k nu stie exact cauza, pur si simplu, dintii ei se macina...azi i s-a rupt unul de tot, fara nici un motiv aparent, adik nu manca sau cv...mentionez k are 56 de ani, si are o igiena bucala destul de buna, adik se spala zilnic de doua ori...de la ce poate fi? si ce poate face?

Offline

 

#11 2007-11-23 14:34:15

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: ptr mika

auzisem ceva de o boala, dar nu mai tin minte daca cadeau sau se macinau. ar face bine sa faca niste investigatii, eventual la o clinica specializata, nu cabinet particular
ultimele analize sunt bune? (calciu, glicemie, etc) poate are vreo legatura


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#12 2007-11-23 17:06:30

domino
Full member
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 250

Re: ptr mika

eu stiam de parodontoza...si mai stiam ca afecteaza toti dintii nu numai unul...chiar daca gresesc, mama ta ar trebui sa se duca la un stomatolog pt a nu se agrava problema, si pt a-i rezolva dintele rupt


Nothing happens without a reason...

Offline

 

#13 2007-11-23 17:51:46

iony
Sr. member
De la: stres
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 1773

Re: ptr mika

si eu ma gandeam la paradontoza, dar in afara faptului k are dintii sensibili, si o usoara retragere a gingiei, nu are alte semne ale acestei boli, de exemplu puroi, dureri ale gingiilor, inflamatii, mancarimi, si alte semne ale paradontozei.poate fi de la lipsa de calciu sau alte probleme asemanatoare?

Offline

 

#14 2007-11-23 19:29:05

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: ptr mika

samy a scris:

buna seara... eu am 3 masele lipsa (extractii) doua pe  o parte si una pe celalata parte , sus. am ales un implant, dar nu e suficient os pentru implant asa ca doctorul mi-a dat alternativa: sinus lift, adica adaugirea de os (o parte de la mine, o extractie de molar care nu foloseste ca e stramba si "calca" afara si o parte os artificial). sincer mi-e teama si de post-operatie ,mi-a spus ca voi snagera pe nas a doua zi, vreo 2-3 saptamani nu voi putea tusi, stranuta, flaca umflata....etc. antibiotic... crezi draga mik ca nu pot gasi siu o alta solutie? practic in aceeasi sedinta fac extractie de molar , sinus lift si mi-a spus ca poate sa faca si implantul....

imi cer scuze ca iti raspund atat de tarziu.
in general, eu evit sa recomand implantul pt ca mi se pare riscant, in sensul ca exista sanse destul de mari zic eu, ca pana la urma organismul sa nu il accepte. pe langa asta e si f scump. asadar eu recomand lucrarile protetice "traditionale", ceea ce se poate face si in cazul tau

iony a scris:

si eu ma gandeam la paradontoza, dar in afara faptului k are dintii sensibili, si o usoara retragere a gingiei, nu are alte semne ale acestei boli, de exemplu puroi, dureri ale gingiilor, inflamatii, mancarimi, si alte semne ale paradontozei.poate fi de la lipsa de calciu sau alte probleme asemanatoare?

astea sunt unele din semnele bolii parodontale. poate exista si un nivel scazut al calciului. boala parodontala nu se poate vindeca exista doar tratamente care ii incetinesc evolutia. puroiul apare in stadii mai avansate

nicolle_rox a scris:

pentru mika : eu am un dinte (intre incisiv si canin - nu stiu cum se cheama) al carui nerv e scos de vreo 5 ani si s-a inchis la culoare. 2 intrebari am:
1. cand pot sa ma astept sa se rupa? (am inteles ca asta se cam intampla cu dintii fara nerv)
2. desi e scos nervul, uneori la frig ma doare foarte tare sau pulseaza - posibil sa fi ramas vreun rest de nerv? alte probleme nu mi-a facut, dar de inchis la culoare s-a inchis.

Multumesc!

1. se poate rupe oricand...trebuie sa il protejezi oarecum...dintii fara nerv devin casanti pt ca nu mai sunt "hraniti" ( asta e rolul nervului )
2. posibil sa fii ramas sau posibil ca plombita de pe radacina sa fie incompleta sau sa fi depasit varful radacinii. asta se vede pe o radiografie.

Imi cer scuze ca am postat 3 mesaje la rand dar nu prea aveam cum sa rapund la toate 3 intrebarile in acelasi mesaj. wink sper sa nu iau warn... puss

Ultima oara a fost editat de eu_vreau (2007-11-23 19:38:23)

Offline

 

#15 2007-11-23 19:39:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ptr mika

le deschizi in pagini diferite si dai copy/ paste smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2007-11-23 19:57:03

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: ptr mika

k merci frumos..nu stiam

Offline

 

#17 2007-11-23 20:04:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: ptr mika

nu-i nic...cu placere smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2007-11-24 12:18:09

gabrielasilea
New member
Inregistrat: 2006-09-02
Mesaje: 76

Re: ptr mika

as vrea sa te intreb si eu ceva mika...eu am 2 dinti strambi(caninii),iar un altul negru(incisiv),iar medicul stomatolog mi-a recomandat sa ii includa intr-o lucrare pe acesti dinti,adica sa ii imbrace..crezi ca e o solutie buna,sau o sa mi se slabeasca rezistenta dintilor care vor fi imbracati?!

Offline

 

#19 2007-11-24 12:54:18

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: ptr mika

e o solutie buna. incisivul banuiesc ca e negru pt ca nu mai are nerv nu?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.