homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu ce si cum va ingrijiti parul?-32


#590 2013-04-01 22:42:30

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Nicole_ a scris:

miroase cumva a ceva ? sau se vede cumva parul la radacina ?

pe tine speram sa te prind pe aici big_smile

mie nu mi se pare ca ar avea un miros suparator, de altfel nici nu-l mai simteam dupa o noapte, B imi mai spunea ca miros a plante, insa imi dadeam si cu mesteacan  smile , iar la munca nu s-a plans nimeni ...
referitor la aspect, depinde cand aplici tinctura, de ex dc aplici pe parul proaspat spalat nu e o problema, poti strange parul in coc si e ok, dc aplici tinctura pe parul deja uleios , se intensifica un pic aspectul de lucios/uleios ... te sfatuiesc sa incerci in weekend

Offline

 



#591 2013-04-08 19:50:05

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

eu nu inteleg o treaba la parul meu ...
il spal, sampon&balsam, ulei, lapte de par, etc .. prima zi super a doua, chiar si poate a 3a. insa, dupa asta, arata asa, nu stiu cum sa zic .. uscat rau de tot, si incepe sa se incurce groaznic ... iar eu n am patit asta in viata mea .. nu stiu ce sa i mai fac.. eu obisnuiam sa il spal o data pe saptamana, acu trebuie sa il spal la 4 zile pt ca se vede saracu de el ca e uscat asa, da uscat rau.. si se si ingrasa mai repede.. probabil din cauza ca il spal mai des decat de obicei ...
cand il spal si ii dau cu toate maglavasurile, iar ii bine in prima a doua zi ..

nu mai stiu ce sa-i mai fac..
a, m-am vopsit in ultima vreme.. ce-i drept ... dar, asta am mai facu-o pana acuma, nu ii ceva nou

Offline

 

#592 2013-04-08 20:26:39

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

eu zic ca iti pui prea multe chestii in cap. incearca un tratament naturist cu uleiuri, ca sunt o gramada pe aici... sau aplica un ulei care sti ca-ti face bine doar pe lungimea parului, stai cu el 2 ore si dupa spala-te normal, aplica balsam&masca sau poti iti alegi una din ele si dupa o perioada trebuie sa-si revina. si incearca totusi, chit ca stai 2 zile cu el uleios sa nu-l mai speli atat de des. scalpul este agresat, este uscat de tot ce-ti pui tu in cap si tinde sa secrete mai mult sebum pt a asigura sanatatea firului de par. bafta!


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#593 2013-06-19 11:59:03

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

tratamentele cu ulei nu mai au niciun rezultat. le-am facut ani de zile pt a-l mentine sanatos. da pt aia au mers, ulei de ricin, de masline, de nuca. si nu doar 2 ore, ci dormit cu el in cap toata noaptea. si repet, mergeau cat sa il mentina sanatos.

de cand m am vopsit, s-a uscat prea tare, degradat rau. am incercat si sa nu pun nimic pe el sa vad daca nu cumva produsele ii faceau rau. a fost mai rau.
e doar foarte uscat, foarte foarte uscat.


ce vreau eu acum este sa incerc un tratament profesional ceva. o masca buna de par, sau un tratament fiole, ceva , ce a fost folosit de cineva si a avut rezultate, sau, ceva de genul asta

Offline

 

#594 2013-06-19 12:02:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

eu iti recomand sa incerci si ulei de cocos daca nu ai facut-o deja, e foarte bun pentru par uscat cum e al tau

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2013-06-19 12:44:32

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

l am incercat o singura data. si dupa ce m am spalat paru a aratat bine, da, dar apoi a doua zi, tot uscat era. si asa am patit cu fiecar ulei cu care m am dat.. le pun seara in pat, ma spal dimineata, si in ziua respectiva parul e ok, apoi e vede cat e de uscat, a doua zi, si dupa...
al meu stiu ca e uscat de la vopsit, si de la o greseala a unei tipe care mi-a pus oxidant de 12 in vopsea, dar na, nu am mai avut ce face apoi.

Offline

 

#596 2013-06-19 13:08:19

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Nicole, eu iti recomand gama de produse profesionale CHI. Intr-adevar sunt mai scumpici, dar isi merita banii.. sau fa-ti tratament cu keratina, daca te tine buzunarul (250-300lei) iesi ca noua hjarta

Offline

 

#597 2013-06-19 20:03:06

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

eu n-am prea inteles care e treaba cu tratamentul asta cu keratina, si de ce iti este intins parul cu placa dupa. (app, eu am parul cret, si il port cret, nu ma intind ... never). daca ar fi tratamentu asta la salon cu keratina fara intinsul respectiv, l-as lua in considerare.
ce am mai vazut a fost un produs, spray de par si zicea - tratament cu keratina lichida, insa, nu am gasit si nu am auzit pe nimeni care sa il fi folosit, sa vad ce e de capul lui ..

produsele CHI unde le-as putea gasi, te rog ?

Offline

 

#598 2013-06-19 20:34:57

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Daca nu obisnuiesti sa iti intinzi parul, atunci nu-ti recomand. Probabil pentru a inchide cuticulele se foloseste placa, nu stiu, poate reuseste cineva care lucreaza in domeniu si e pe aici sa iti raspunda. Din cate am inteles, nu se face tratamentul cu keratina acasa de una singura (nici asta nu stiu de ce). Mai mult de atat, tratamentul cu keratina se pare ca e inca in stadiul de studiu nustiu
Produsele CHI se pot achizitiona de aici http://www.carespot.ro/chi (sper sa nu fie considerata reclama). Pretul este cam piperat, intr-adevar, dar fetele care l-au incercat zic ca sunt foarte multumite de produsele CHI.

Offline

 

#599 2013-06-19 21:26:51

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

eu mi-am facut tratamentul cu keratina la salon in urma cu 2 luni, 200 ron a fost pluc 60 ron samponul cu care m-am spalat dupa 200 ml. Mi-a stat super cam 2 saptamnai sad deci vreo 4-5 spalari....Acum dupa 2 luni nici nu se vede ca mi-as fi facut vreun tratament. Cu ceva produse Alfaparf m-a facut la salon

Offline

 

#600 2013-06-19 21:35:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Nu stiu daca efectul e ca la keratina, dar mi s-a parut interesant: http://modniza-fashiondoctor.blogspot.r … a.html?m=1

Offline

 

#601 2013-06-19 22:16:08

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

claudia78 a scris:

eu mi-am facut tratamentul cu keratina la salon in urma cu 2 luni, 200 ron a fost pluc 60 ron samponul cu care m-am spalat dupa 200 ml. Mi-a stat super cam 2 saptamnai sad deci vreo 4-5 spalari....Acum dupa 2 luni nici nu se vede ca mi-as fi facut vreun tratament. Cu ceva produse Alfaparf m-a facut la salon

Nah, iti dai seama ce tratament minune mai e si keratina asta si pe deasupra e si scump. Pe mine nu cred ca m-ar tine inima sa dau atatia bani (mai ales ca sunt zgarcita rotfl2 ) Inseamna ca nu se merita.
Eu, un timp destul de lung, ma faceam o data pe saptamana cu ulei de masline, ricin, lamaie si un galbenus de ou. Pentru mine a facut minuni, mai ales ca aveam parul super uscat si mi l-a mai potolit ca parul meu are si volum sad Acuma depinde si de tipul de par ca unei prietene nu i s-a potrivit, dupa ce isi punea masca pe par abia se pieptana...

Offline

 

#602 2013-06-19 22:17:46

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

heimdall a scris:

Nu stiu daca efectul e ca la keratina, dar mi s-a parut interesant: http://modniza-fashiondoctor.blogspot.r … a.html?m=1

Arata foarte bine dupa si nici nu e scump  chicot iar gelatina aia n-are ce rau sa-i faca parului, banuiesc

Offline

 

#603 2013-06-19 23:24:05

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Eu tocmai mi-am comandat keratina lichida Anian dar nu e tratament pentru indreptarea parului ci e pur si simplu un tratament pentru regenerarea paruluietc. Intr-adevar trebuie sa folosesti o sursa de caldura ca aceasta sa-si faca efectul insa asa inseamna uscator, perie rotativa nu doar placa. Eu folosesc peria si e ok. Tot de la ei mi-am comandat o masca de par regeneratoare si balsamul bifazic. Am citit mai multe reviewuri si am hotarat sa incerc si eu. Si eu le folosesc pentru a-mi face parul sa arate mai bine, mai sanatos si mai stralucitor dupa ce l-am chinuit putin cu vopsitul blond. Rezultatele probabil se vad in timp insa oricum e diferenta imensa dintre a nu folosi nimic pe un par blond si a folosi o masca, un tratament.

Offline

 

#604 2013-06-19 23:50:01

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Cat a costat keratina pe care ti-ai cumparat-o? Ai incercat? e buna de ceva?
Referitor la sursa de caldura, zicea cineva ca trebuie sa stea parul drept, nici macar in coada legat sau dat dupa urechi si aproximativ 3 zile nu e bine sa speli parul. Asta e drept ciudat.

Offline

 

#605 2013-06-20 08:00:32

daenarys
Vizitator

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

sampon pt par gras de la biocap

balsam de la apivita

si mai am 2 sampone pe care am dat o galacie de bani si imi cade parul de la ele neutral

Ultima oara a fost editat de daenarys (2013-06-20 08:00:49)

 

#606 2013-06-20 16:53:17

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

pinkyheels a scris:

Cat a costat keratina pe care ti-ai cumparat-o? Ai incercat? e buna de ceva?
Referitor la sursa de caldura, zicea cineva ca trebuie sa stea parul drept, nici macar in coada legat sau dat dupa urechi si aproximativ 3 zile nu e bine sa speli parul. Asta e drept ciudat.

Keratina a costat 40 de lei. Am incercat-o, e okey. Acuma nu o sa-ti transforme parul in ceva wow insa probabil efectele se vad dupa o folosire de cateva saptamani. Pot sa spun ca parul era mai moale si ceva mai stralucitor smile Nu-i adevarat, pe eticheta spune doar aplici o sursa de caldura si sa coafezi cum vrei. Repet, vorbesc de keratina lichida pentru tratamentul parului nu pentru indreptat parul. Probabil or fi doua sau se foloseste si la altceva dar cea pentru tratament nu are legatura lol
Poti sa citesti mai multe aici: http://vintagelooksimona.blogspot.ro/20 … upa-3.html sau pe alte bloguri ca e plin. da un search pe google cu keratina lichida. Bineinteles sunt si persoane care spun ca nu le-a ajutat deloc. Acuma cred ca depinde si pentru ce o folosesti ca daca ai un par extrem de deteriorat cred ca doar foarfeca te mai poate ajuta.

Offline

 

#607 2013-06-20 16:58:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

mai exista keratina pura : http://www.elemental.eu/ro/757-keratina-vegetala.html cred ca e mai ieftina, avand in vedere ca se dilueaza foarte mult (cam 5% vad in retete)

Offline

 

#608 2013-06-20 17:00:12

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: cu ce si cum va ingrijiti parul?

Eu folosesc asa:
- sampon Clear (este singurul care m-a ajutat cu scoartele de pe scalp)
- balsam L`oreal Elseve cel roz  sau masca de par Total Repair 5, L`oreal - chiar m-a ajutat masca dupa ce parul meu a trecut prin diverse lol (daca folosesc masca nu mai folosesc balsam si invers)
- tratament-spuma cu keratina Schwarzkopf (flaconul negru) - e foarte mijto pentru ca da volum parului fara sa-l incarce sau sa se murdareasca mai repede, un produs ieftin dar fffoarte eficient pentru parul meu
- balsam bifazic leave-in
- keratina lichida
- spray pentru varfuri Gerovital

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.