homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere sfarcuri-3


#39 2011-01-24 10:42:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere sfarcuri

prima e ft des intalnita.

Offline

 



#40 2011-01-24 18:46:43

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: Durere sfarcuri

si cu cate zile inainte? ca eu obs ca ma dor sfarcurile la atingere de 2 zile... si ciclul meu neregulat isi face de cap, am 2 luni jumate de cand nu am mai avut menstra sad


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#41 2011-01-25 09:53:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere sfarcuri

la mine variaza: cateodata incep sa ma doara si cu 2 sapt inainte, alteori doar cu 3-4 zile, iar de ft multe ori nu ma dor deloc. deci nu cred ca exista o perioada exacta.

ai fost la doctor pt intarzierea asta? ai intrerupt de curand anticonceptionalele?
cred ca daca au aparut durerile acestea de sani, va veni si ciclul in curand.

Offline

 

#42 2011-01-25 11:04:04

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: Durere sfarcuri

nu am fost ink la doctor. da, am intrerupt ac in septembrie, am avut urmatoarea menstra la o luna jum, iar acuma nu mai apare. sa fie dereglarea asta de la ele?
eu oricum nu am avut niciodata ciclul regulat, dar acum park e prea mult timp.
m-am protejat, am fct si test k eram paranoik, a fost negativ.
sper sa fie un semn bun durerea de sfarcuri... rugaciune


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#43 2011-01-25 11:09:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere sfarcuri

da, poate fi si de la faptul ca un timp ai luat AC si acum nu mai iei. dar daca si inainte era neregulat, se explica de ce e asa si acum. analize hormonale ai facut? intreaba si un endocrinolog despre pb asta, poate exista o rezolvare. poti sa mai astepti o sapt - doua sa vezi daca iti vine (avand in vedere durerile de sani). daca da, vezi cum se comporta luna viitoare. daca in continuare intarzie, mergi la doctor, nu poti sta asa. si un control ginecologic ar fi binevenit, sa se faca o ecografie a ovarelor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-01-25 11:40:54

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: Durere sfarcuri

poi am zis k dak se fac 3luni ma duc. acum e si sesiune si n-am timp nici sa respir. analize hormonale nu am fct, cand am fost prima data la ginecolog pe la 16 ani mi-a dat dr. anticonceptionale, sa mi se regleze, dar nu au avut efectul dorit. apoi am avut alte probl, gen rana pe col, am mai luat pastile de vreo 2 ori cate un an, si n-am mai fct nimic pt a depista ce se intampla cu menstra neregulata. o sa ma duc la dr. intr-o sapt-2 dak nu apare menstra, numai k mi-e sa nu-mi dea duphaston si atat. d asta am incercat sa am rabdare, sa las organismul sa-si revina singur de la pastile... ms mult, anca90.


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#45 2011-01-25 11:53:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere sfarcuri

pai da, anticonceptionalele au efect doar cat sunt luate, nu trateaza cauza dereglarii. poate te-a dat peste cap si faptul ca ba luai AC, ba faceai pauza. nu stiu ce sa zic, nici sa te culci pe o ureche nu e bine. macar daca ti-ai face analizele hormonale si o consultatie la ginecologie, sa nu fie o pb in spatele acestor intarzieri cesafac. daca stai bine cu analizele, ovarele si sanii, atunci cred ca poti lasa organismul de unul singur, dar altfel nu poti sta asa.

vezi cum evolueaza si daca tot nu e bine, nu mai amana mult consultatia.

Offline

 

#46 2011-01-25 11:57:59

A|3
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 553

Re: Durere sfarcuri

asa am sa fac. sper sa fie totul bine. ms mult puss


Te sun sa iti spun k ai uitat parfumul tau in pat
Si-ncerc sa il imbrac, sa ii tina sufletului de cald... hjarta

Offline

 

#47 2011-01-25 12:30:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Durere sfarcuri

nu ai pt ce. sanatate si bafta in sesiune!

Offline

 

#48 2011-01-25 12:55:28

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Durere sfarcuri

Nu stii ca nu e indicat sa faci spalaturi asa de capul tau? Lasa asa si mergi la medic.

Offline

 

#49 2014-02-02 18:06:16

AnnaS
New member
Inregistrat: 2009-09-21
Mesaje: 49

Re: Durere sfarcuri

Buna fetele. Am si eu nevoie de un sfat, va rog! Ma dor rau sfarcurile la atingere, am dureri in zona pelviana, in zona ovarelor posibil sa fi racit zic eu. Am avut un singur ctc sexual de la ciclu, mai exact in ziua a 9-a sau a10-a  de la prima zi a menstrei insa a fost protejat. Eu am luat AC 6 ani de zile iar acum 2 luni le-am intrerupt. Ciclul ar trebui sa vina pe 11 februarie (a venit pe 11 luna trecuta). Credeti ca ar putea fi o sarcina sau sunt dereglari hirmonale din cauza AC? Mentionez ca sunt in perioada ovulatiei, am acele secretii sub forma de albus de ou transparente, gelatinoase dar am si secretie normala mai albuie.

Offline

 

#50 2014-02-02 18:35:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Durere sfarcuri

eu zic ca e normal sa ai astfel de simptome la ovulatie, ele sunt mai intense in primele luni dupa intreruperea AC

Offline

 

#51 2014-02-02 18:57:11

AnnaS
New member
Inregistrat: 2009-09-21
Mesaje: 49

Re: Durere sfarcuri

Multumesc mult pt parere! Ma mai linistesc...

Offline

 

#52 2014-06-02 16:50:36

Renata04
New member
Inregistrat: 2013-03-14
Mesaje: 41

Re: Durere sfarcuri

Buna . Vreau si eu sa va intreb ceva de vreo 2 saptamani mi.a aparut pe sfarc un fel de cos (culoarea alba ) nu ma doare ,insa azi am observat ca parca a mai crescut ,ma deranjeaza din puct de vedere estetic . ce poate fi ? trebuie sa ma consulte un dermatolog sau ginecolog? multumesc

Offline

 

#53 2014-07-09 13:58:12

cargoo5
Full member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 103

Re: Durere sfarcuri

buna! cam aceeasi problema cu durerile precum le a avut si annas le am si eu. acum ma doare doar un mamelon si am dureri surde in zona pelvina. iau ac. sunt la a10a pastila din noul blister, am scurgeri aproape galbui(mentionez ca am avut o candida puternica, pt care am luat tot felul de pastile..dar dupa administrarea celor de nistatin nu am mai pus si ovule..din cauza aceasta ma gandesc ca a revenit).am avut contact neprotejat cu cateva ore inainte de a incepe prima pastila de pe noul blister(ziua a8a, iau ac de 3 luni) si cu cateva ore inaintea ultimei pastile de pe folia precedenta. neavand ce face..m am gandit daca am ratat cumva vreo pastila ..adica.... intr o zi era cat pe ce sa o scap in sticla cu suc cand vroiam sa inghit pastila. (absurd stiu... dumbom ) si prosteste ma gandesc oare ...nu s a mai intamplat asta? mi se pare absurd sa o fi scapat in sticla disperat ..rotfl nu am reusit sa ma obisnuiesc cu  luatul ac nici acum..am nevoie de alarma pe mobil sa mi aduca aminte ca trebuie sa o iau. (si am devenit mai atenta cand trebuie sa inghit ac.)

intrebarea mea vine asa...oare din ce cauza ar putea fi acele dureri pelvine? e o combinatie intre durerile din perioda in care se anunta mestra si a unei infectii.(iau ac din cauza unori dereglari cauzate de chisturi) parca ma simt si balonata uneori supa  supa  .. am inteles din postarile precedente, ca durerea de sani este normala in timpul administrarii ac, iar simptomele unei sarcini nu apar asa de vreme (la o sapt de la contact).  multumesc si imi cer scuze pt intrebarea adresata aici.

Ultima oara a fost editat de cargoo5 (2014-07-09 14:04:37)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.