homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA


#1 2006-08-10 16:11:12

Angi
New member
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 76

YASMIN PRO SAU CONTRA

PENTRU TOATE FETELE DE PE FORUM CARE FOLOSESC YASMIN.
Am fost la cabinetul de planning acum 2 sapt. si mi s-a recomandat Yasmin . Zilele astea trebuie sa incep sa iau pastilutele si am tot auzit in jurul meu tot felul de teorii. Unele spun ( inclusiv doctorita de la cabinetul de planning la care am fost eu ) k sunt super bune , sunt ultimele iesite pe piata ( au aparut anul trecut sau asa ceva...) k nu au efecte adverse ( nu te ingrasi , nu iti creste par in exces ....)..... ce mai tura-vura K SUNT CELE MAI TARI . Pe de alta parte am intalnit si pareri nu la fel de pozitive ca cele mai susmentionate. Cum k ar facilita instalarea unui cancer ovarian , de col, mamar etc , k toate antibebe-urile au efecte adverse , dak nu imediat , in timp (peste 10 ani de exemplu , chiar daca perioada in care le-ai luat a fost relativ scurta) exemplele pot continua. Una peste alta , o cunostinta , a descoperit de curand k are cancer( de col .... parca) si ea crede k o mare influenta in apritia si dezvoltarea bolii a avut-o steriletul ( pe care si l-a pus acum aprox. 7-8 ani).
AM RUGAMINTEA SA-MI SPUNETI SI VOI PAREREA VOASTRA ( IN SPECIAL FETELE CARE FOLOSESC YASMIN) . ACEEASI RUGAMINTE O INDREPT SI CATRE DOCTOREASSA.
ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE !!!!!!

Offline

 



#2 2006-08-10 17:19:07

nikkol
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 223

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

A mai fost o discutie pe tema asta "anticonceptionalele si cancerul"
Uite raspunsul doctoressei intr-un subiect anterior:

Se face foarte multa discutie pe tema asocierii dintre utilizarea anticonceptionalelor orale si cancerul(fie el de sin,de col uterin sau hepatic).In realitate lucrurile stau astfel:
1.Anticonceptionalele nu produc cancer de sin dar pot accelera dezvoltarea unui astfel de cancer daca el exista deja.
2.Anticonceptionalele sunt considerate a fi factor de risc suplimentar in aparitia cancerului de col uterin prin doua mecanisme principale:nu ofera protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala care sunt un factor de risc pentru cancerul de col si permit  se pare inceperea vietii sexuale la virste tinere precum si existenta partenerilor multiplii(factori importanti de risc pentru cancerul de col)
3.Folosirea timp indelungat a contraceptivelor orale,in special a celor cu dozaj crescut de hormoni(nu se mai folosesc astazi) si in special la femeile cu antecedente de hepatita B, poate predispune la carcinom hepatocelular.
4.Utilizarea indelungata de anticonceptionale combinate este factor de protectie pentru cancerul de endometru si pentru cel de ovar(riscul de cancer scade cu 40-50%la 5 ani de utilizare)
Stiind in egala masura ca orice tip de cancer este conditionat genetic(deci el poate aparea sau nu la interactiunea cu factorii de risc doar daca ai gena),ce atitudine credeti ca ar trebui sa avem fata de anticonceptionale?

Si eu folosesc yasmin dar nu pot spune inca nimik despre el....sunt la prima folie...am folosit logest timp de aproape 2 ani...De la yasmin inca nu am avut efecte secundare cum ar fi spotting, greata, dureri de cap. Pana acum totul ok....astept pauza de 7 zile sa vedem cum va fi...si iar de la capat.
Si nu conteaza ca au aparut ultimele pe piata ...important e sa ti le recomande cineva specializat in asa ceva si sa nu ai probleme cu ele.
Mult succes!

Offline

 

#3 2006-08-10 17:29:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Angi, steriletul nu se monteaza decit dupa un test Babes-Papanicolau care sa ateste ca nu exista leziuni la nivelul colului, si se fac vizite de urmarire la ginecolog pentru a aprecia starea colului. Daca nu procedezi astfel si apoi aflii la un moment dat ca ai cancer de col uterin, ma tem ca nu poti da vina pe sterilet ci pe neglijenta ta proprie si personala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2006-08-10 19:27:08

verna
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 11

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Eu iau Yasmin de o sapt , primele 3 zile am fost foarte balonata si aveam dureri mari de burta.
Acum a trecut, ma simt f bine! Si in plus nu am deloc pofta de mancare, deci banuiesc ca nu poate fi vorba de ingrasat din cauza lor (ceea imi era cel mai frica legat de anticonceptionale in general...)
Pana acum sunt multumita de ele, sper sa ramana tot asa!

Offline

 

#5 2006-08-11 11:36:06

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am luat Yasmin din iulie anul trecut pana in aprilie anul asta. N-am avut stari de greata, spotting, dureri de cap sau alte chestii din astea. In primele luni, totul a fost ok. La 6 luni am repetat analizele de sange sa vad daca pastilele au modificat ceva in organism (foarte importante sunt analizele de ficat - TGO si TGP, colesterolul, lipidele, glicemia, trigliceridele, coagularea sangelui). Au fost mici modificari, dar eram in limite. Eu am avut mari probleme cu Harmonette, care mi-a crescut colesterolul de la 180 cat il aveam eu la 311!!!! (iar limita este 220/240). De la inceputul anului in schimb, am inceput sa ma ingras - am luat vreo 4-5 kg... sad Si libidoul a inceput sa mai scada, dar pana la urma asta e pe plan psihologic si, ca s-o citez pe doctoressa, "pofta vine mancand", deci depinde cum il mentii tu. Din aceste 2 cauze am renuntat la ele, dar acum vreau sa incep din nou sa iau pastile si o sa continui tot cu yasmin pentru ca sunt singurele care nu mi-au modificat analizele de sange, ceea ce e un lucru foarte important. Iar cu ingrasatul... oi vedea eu ce oi face! (Asta daca analizele pe care mi le-ati dat sa le fac, doctoressa, vor iesi bine, bineinteles!!!)


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-08-11 11:43:58

deea17
Full member
Inregistrat: 2006-05-26
Mesaje: 100

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eu mi-am facut de curand analizele si mi-a iesit colesterolul 240,doctorita mi-a zis ca e destul de ridicat,mi-a recomandat regim si niste pastile pe baza de plante....insa nu mi-a trecut prin minte ca ar putea fi de la pastile(iau microgynon)...

Offline

 

#7 2006-08-11 11:52:35

schumiholic
Hero member
Inregistrat: 2006-07-28
Mesaje: 2051

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

deea17 a scris:

eu mi-am facut de curand analizele si mi-a iesit colesterolul 240,doctorita mi-a zis ca e destul de ridicat,mi-a recomandat regim si niste pastile pe baza de plante....insa nu mi-a trecut prin minte ca ar putea fi de la pastile(iau microgynon)...

Dar inainte de a lua pastilele, cat aveai colesterolul? Iar pastilele POT modifica colesterolul! Eu am luat 3 tipuri de pastile si toate mi l-au modificat, atata doar ca yasmin mi l-a pastrat in limite, totusi.


If you love something, set it free. If it comes back, it will always be yours. If it doesn't come back, it was never yours to begin with. BUT, if it just sits in your living room, messes up your stuff, eats your food, uses your telephone, takes your money, and doesn't  appear to realize that you had set it free....... You either married it or gave birth to it!

Offline

 

#8 2006-08-11 12:03:06

deea17
Full member
Inregistrat: 2006-05-26
Mesaje: 100

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu stiu cat aveam colesterolul inainte pt ca nu mi-am mai facut analize de la 13 ani...

Offline

 

#9 2006-08-11 12:16:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

deci e foarte posibil sa il fiavut crescut dinainte de a lua contraceptive....urmeaza regimul cu pricina, ia eventual si un hepatoprotector,si repeta analizele dupa 2-3 luni


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-08-11 22:49:47

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

schumiholic a scris:

Am luat Yasmin din iulie anul trecut pana in aprilie anul asta. N-am avut stari de greata, spotting, dureri de cap sau alte chestii din astea. In primele luni, totul a fost ok. La 6 luni am repetat analizele de sange sa vad daca pastilele au modificat ceva in organism (foarte importante sunt analizele de ficat - TGO si TGP, colesterolul, lipidele, glicemia, trigliceridele, coagularea sangelui). Au fost mici modificari, dar eram in limite. Eu am avut mari probleme cu Harmonette, care mi-a crescut colesterolul de la 180 cat il aveam eu la 311!!!! (iar limita este 220/240). De la inceputul anului in schimb, am inceput sa ma ingras - am luat vreo 4-5 kg... :( Si libidoul a inceput sa mai scada, dar pana la urma asta e pe plan psihologic si, ca s-o citez pe doctoressa, "pofta vine mancand", deci depinde cum il mentii tu. Din aceste 2 cauze am renuntat la ele, dar acum vreau sa incep din nou sa iau pastile si o sa continui tot cu yasmin pentru ca sunt singurele care nu mi-au modificat analizele de sange, ceea ce e un lucru foarte important. Iar cu ingrasatul... oi vedea eu ce oi face! (Asta daca analizele pe care mi le-ati dat sa le fac, doctoressa, vor iesi bine, bineinteles!!!)

Eu sint inca socata. Am luat Yasmin pina acum doua saptamini, cind am intrerupt folia datorita pruritului generalizat care ma termina! Am facut analize de singe in urma cu doua saptamini, si mi-a iesit colesterolul 7, 68 cind limita maxima era in jur de 5! Nu am avut niciodata colesterolul marit! Restul valorilor sint normale.

Offline

 

#11 2006-08-13 13:29:37

cepi
New member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Eu iau yasmit de 4 luni... si nu am avut probleme... am mai postat la un mesaj... In afara de primele zile cand am avut stari de greata dupa ce le luam (era prima data cand luam pastile anticonceptionale). In rest, nu m-am ingrasat de la ele, nu am avut alte simptome in rau.... iar partea buna e ca menstruatia s-a redus foarte mult (ceea ce nu poate decat sa ma bucure smile ), de asemenea nu mai am dureri de burta. Nu am luat alte pilule in afara de Yasmin, deci nu pot face comparatie, insa pot spune ca sunt multumita de ele. A, inca ceva.. mi s-au marit putin sanii. Este un lucru imbucurator bineinteles, insa ma si dor putin, cam in fiecare luna, nu numai in anumite zile.

Offline

 

#12 2006-08-13 16:57:00

extravaganza
New member
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 14

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eu cred ca eficienta pastilelor variaza de la organism la organism.eu am luat luna trecuta yasmin si  se pare ca au fost prea sabe pentru mine asa ca acum am trecut pe triquilar.dar nici un semn de ingrasare dimporiva cred ca am sabit:) cea mai buna prietena a mea ia yamin si e foarte incantata de ele asa ca eu zic ca din moment ce ti-au fost prescrise dupa un control nu ai de ce sa-ti faci griji

Offline

 

#13 2006-08-14 11:01:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

extravagantza, nu exista contraceptive tari sau slabe....as fi foarte curioasa sa aflu ce anume a dus la concluzia ca au fost prea slabe pentru tine...
Oricum, este limpede ca nu toata lumea reactioneaza la fel la un contraceptiv sau altul, avind in vedere ca nu suntem identici unii cu ceilalti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-08-24 10:42:28

joanne
Membru
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 4

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna tuturor. scriu prima data pe forum. mi-a fost recomandat de catre medic, Yasmin. azi mi-a venit ciclul si in seara asta urmeaza sa iau prima pastila. este prima data cand iau anticonceptionale. recunosc faptul ca imi este un pic teama de reactii adverse.

Offline

 

#15 2006-08-24 10:51:00

joanne
Membru
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 4

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

este adevarat ca pot avea contact sexual imediat cum am inceput sa iau aceste pastile (desigur, nu in timpul menstruatiei!), fara sa existe riscul unei sarcini?
astept raspunsurile voastre. va multumesc

Offline

 

#16 2006-08-24 10:56:54

joanne
Membru
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 4

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

inca o intrebare. am auzit ca o data ce te protejezi cu anticonceptionale, nu mai ai voie sa iei antibiotice, spre explu, pt a trata o raceala. este adevarat?

Offline

 

#17 2006-08-24 11:07:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Joanne, e adevarat ca te protejeaza din prima zi daca le incepi in prima zi de singerare menstruala(cum se intimpla in cazul tau). In ceea ce priveste temerile legate de efectele adverse, ele nu vor face decit sa-ti faca viata grea si lipsita de confort, decit sa stai sa te intrebi daca nu cumva va pica drobul de sare, mai bine nu mai iei contraceptive si vezi tu ce-o mai fi.
Nu e adevarat ca nu ai voie sa iei antibiotice, ci doar trebuie sa te protejezi suplimentar pe toata durata tratamentului cu antibiotice plus 7 zile dupa. Oricum, tratamentul pentru raceala cuprinde multe alte optiuni terapeutice, antibioticul nu este nici pe departe de prima intentie
Si offtopic:exista, in dreapta jos, pe dreptunghiul ce cuprinde mesajul tau, cuvintul "editeaza". Foloseste-l cu incredere daca simti ca ai ceva de adaugat la mesajul pe care l-ai postat deja. Nu scrie mai multe mesaje, e greu de urmarit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2006-08-24 11:25:17

Bbl
New member
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 40

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am citit si aseara ,si acum ca multor fete li s-au marit sanii dupa ce au luat anticonceptionale...eu iau de 1 an jumatate(dar cu niste pauze de cateva luni) si nu mi s-a intamplat "bucuria" asta,desi mi-as dori,pt. ca nu sunt prea bine la capitolulu asta.Mai mult,am mai si slabit vreo 2-3 kg. si nu imi place deloc.As dori din partea ta, DOCTORESSA, un sfat...cum fac sa ma ingras macar kg. data jos? Ceva vitamine ar fi bune? p.s: am 20 ani. Mersi!

Offline

 

#19 2006-08-24 11:28:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Bbl, ceva vitamine care sa iti creasca pofta de mincare si capacitatea de a asimila ce maninci sunt bine venite....
Cu maritul sinilor, e dupa cum iti e norocul....unora li se maresc, altora nu. E drept ca, dintre cele carora li s-au marit sinii, marea majoritate se vaita ca s-au si ingrasat(ceea ce duce, de asemenea, la cresterea sinilor)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.