homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?-3


#39 2008-01-18 21:50:34

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

din moment ce tu stii ca e pacat ca sa-ti alegi nasi necununati si mai dai si spaga ptr asta,clar si tu esti vinovat...si preotul are vina lui,dpdv etic dar si tu....
cand faci rau sau faci ceva interzis cu bunastiinta si tu esti vinovat,pe langa preotul care a acceptat

Offline

 



#40 2008-01-18 22:02:02

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

defineste pacat


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#41 2008-01-18 22:08:18

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

nu cred ca e pacat sau ca faci rau...ci doar ca e neconform cu randuielile bisericii  faptul ca tu cununi dar nu esti cununat la randul tau...oricum ideea e ca normal nu se poate sa cununi dar sunt si exceptii de la regula...unele cu spaga sau alte metode murdare iar altele chiar acceptate si binecuvantate de biserica asa cum a spus bela


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#42 2008-01-18 22:20:28

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

da dar la nunta la care am asistat eu nu s-a dat spaga
si am fost la o manastire f cunoscuta....doar i-achemat pe nasi care erau necasatoriti , erau baptisti si i-a binecuvantat si gata....au putut fi nasi


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#43 2008-01-18 22:24:38

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

da eu am inteles ce ai zis dar ma refeream ca intotdeauna exista exceptii...unele exceptii acceptate si binecuvantate de biserica iar alte exceptii sunt acele situatii cu atentii si alte metode


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-01-19 00:07:30

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

pacat-incalcarea unei reguli a Bisericii
ca sa iti dau un exemplu din viata de zi cu zi: e ca si cum ai talharii un om dar mituiesti judecatorul sa-ti dea pedeapsa mai mica...deci talharesti un om tu cu bunastiinta faci un rau,stii care sunt consecintele si judecatorul stie care sunt consecintele faptului ca a luat mita.
cam asa e si cu Biserica,dar ne e mai usor sa aruncam vina asupra preotului.
acum sa fiu sincera unii termina teologia da habar n-au p ce lume traiesc si calca toate canoanele ,dar asta nu inseamna ca nu vor fi judecati la randul lor.
daca se oficiaza casatoria civil,nasii pot fi necasatoriti

Offline

 

#45 2008-01-19 08:18:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

pai civil sunt casatoriti deja de anul trecut. acum urmeaza casatoria religioasa.

Offline

 

#46 2008-01-19 22:19:33

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

pai faceticasatoria religioasa si apoi ii cununati pe ei.In fata Bisericii conteaza cununia religioasa nu cea civila.
dar daca faceti cununia religioasa ii puteti cununa fara nici o problema

Offline

 

#47 2008-01-19 22:25:59

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

camysh a scris:

o verisoara de-a mea si prietenul ei au cununat anul acesta pe cineva... si nu sunt casatoriti.. oricum, vom vedea noi daca ne cheama sau nu. daca nu ne cheama din motivul asta, atunci o sa-i chemam noi pe ei big_smile . pot sa ne fie nasi de cununie daca noi suntem de botez pentru fetita lor? sper ca macar asta sa se poata...

eu stiu ca daca sunteti macar logoditi la preot puteti sa cununati,vorbiti cu preotul .
vad ca va doriti lucrul acesta si asta e f. important  sa  simti asa

Offline

 

#48 2008-01-19 22:27:27

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

just-me a scris:

pai faceticasatoria religioasa si apoi ii cununati pe ei.In fata Bisericii conteaza cununia religioasa nu cea civila.
dar daca faceti cununia religioasa ii puteti cununa fara nici o problema

Dar cununia religioasa se poate oficia inaintea cununiei civile?La toate nuntile la care am fost,preotii le-au cerut mirilor certificatul de casatorie,inainte de a-i cununa.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#49 2008-01-20 00:18:04

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

pai nu se poate ofcia inaintea cununiei civile.
se oficiaza logodna inaintea cununiei daca vrei sa faci ceva religios,inainte

Offline

 

#50 2008-01-20 09:18:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

codrutza a scris:

camysh a scris:

o verisoara de-a mea si prietenul ei au cununat anul acesta pe cineva... si nu sunt casatoriti.. oricum, vom vedea noi daca ne cheama sau nu. daca nu ne cheama din motivul asta, atunci o sa-i chemam noi pe ei big_smile . pot sa ne fie nasi de cununie daca noi suntem de botez pentru fetita lor? sper ca macar asta sa se poata...

eu stiu ca daca sunteti macar logoditi la preot puteti sa cununati,vorbiti cu preotul .
vad ca va doriti lucrul acesta si asta e f. important  sa  simti asa

eu stiu ca nici asta nu se poate pt ca se spune ca intorci nasitul.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#51 2008-01-20 10:34:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

just-me a scris:

pai faceticasatoria religioasa si apoi ii cununati pe ei.In fata Bisericii conteaza cununia religioasa nu cea civila.
dar daca faceti cununia religioasa ii puteti cununa fara nici o problema

pai noi nu planuim sa ne casatorim anul asta, ci anul viitor. asa ca...

Offline

 

#52 2008-01-20 11:17:46

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

cel mai bine si mai bine intrebi un preot sau chiar preotul de la biserica unde vor sa mearga mirii...daca se poate face exceptie cu citit ceva inainte sau eu stiu ce-o mai fi iti va spune preotul...caci daca exista ceva preotul tre sa stie...daca nu se poa nu se poa si asta e...ca noi de dam cu parerea doar dar tot un preot iti poate spune...asta daca e sa fii in regula caci pe de alta parte preotul cere nasilor tot asa cert de casatorie si nasii pot spune sa sunt cununati si e pacatul lor daca nu e asa...deci intreaba pe preot.


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#53 2008-01-20 17:38:18

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

eu_vreau a scris:

codrutza a scris:

camysh a scris:

o verisoara de-a mea si prietenul ei au cununat anul acesta pe cineva... si nu sunt casatoriti.. oricum, vom vedea noi daca ne cheama sau nu. daca nu ne cheama din motivul asta, atunci o sa-i chemam noi pe ei big_smile . pot sa ne fie nasi de cununie daca noi suntem de botez pentru fetita lor? sper ca macar asta sa se poata...

eu stiu ca daca sunteti macar logoditi la preot puteti sa cununati,vorbiti cu preotul .
vad ca va doriti lucrul acesta si asta e f. important  sa  simti asa

eu stiu ca nici asta nu se poate pt ca se spune ca intorci nasitul.

asa stiam si eu

Offline

 

#54 2008-01-20 20:33:12

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

eee asta e din popor spusa...in mod normal oricine poate increstina un copil.
nasii de cununie sunt una iar cei de botez sunt alta...adica nasu de botez ca e doar unu tongue cel care il primeste

Offline

 

#55 2009-04-24 18:13:15

marina_marina
Full member
Inregistrat: 2007-01-14
Mesaje: 101

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

poti sa fii nas d cununie doar daca sunteti logoditi.inainte de nunta unde esti nas mergi la un preot pt slujba de logodna si primesti dezlegare sa cununi la randul tau.asta voi face si eu in luna iunie yuuuuuuuuupi

Offline

 

#56 2009-04-24 19:26:59

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

io stiam k nu e nevoie sa fiti casatoriti k sa cununati ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#57 2009-04-24 22:52:13

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

Si eu stiu la fel - din experienta... Noi am nasit anul trecut si avem nunta doar anul acesta.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.